Arama

Beden eğitimi öğretmeni olmak için ne yapmalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mart 2015 Gösterim: 112.664 Cevap: 96
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
17 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
merhaba bnde beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum ama sizce lisede hangi bölümü seçmeliyim
EN İYİ CEVABI SEDEPH verdi
Hedefin beden eğitimi öğretmenliği ise önünde daha geride bırakman gereken 4 yıllık bir lise hayatın var. Üniversitede Beden Eğitimi ve spor bölümleri öğrencilerini kednilerine ait sınavlarıyla seçerler ki bu sınavlar fizyolojik efora bağlı sınavlardır. üniversitede beden eğitimi bölümüne girmek için hazırlanan arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla en temel eleme koşu ile yapılıyormuş. O yüzden şimdiden yavaş yavaş hazırlanmaya bak.
Ayrıca mesleğe ait genel bilgiler aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı
Pollyanna adlı kullanıcıdan alıntı

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ
TANIM
Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere beden eğitimi ile ilgili eğitim veren kişidir.
GÖREVLER

Beden eğitimi konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
- Beden eğitimi öğretmeni, bu program çerçevesinde,-Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar ve bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarı düzeylerini artırıcı önlemler alır, - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, -Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,-Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır. KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
-Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul araç ve gereçleri,-Gülle, disk, barfiks, çeşitli halatlar, eşofman, spor ayakkabısı, kondisyon geliştirici aletler, ağırlık torbası, ağırlık yeleği , top vb.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, - Spor yeteneği olan, göz-el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, - Bedence sağlam ve güçlü, spora karşı ilgili ve bu alanda başarılı, - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Beden eğitimi öğretmeni, genellikle spor salonunda, bazen okulun bahçesinde ve sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı mevsime göre açık veya kapalı, ama oldukça gürültülüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

-Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler.-Beden eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yönetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi derslere girerler. - Beden eğitimi öğretmenleri, çeşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında, fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak ve düzgün bir vücut için zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler ) vb. çalışabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Eğitim Fakülteleri, Fen-Edebiyat Fakülteleri, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokullarının “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Söz konusu programa girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli puan almak ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir. Ayrıca, Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksek Okulu (Lisans) ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Spor Bilgisine Giriş, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Atletizm, Spor Fizyolojisi, Spor Masajı, Beslenme, Özel Öğretim Yöntemleri, Eğitim Sosyolojisi vb. dersler verilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Bu programa yerleştirilenler arasından özel yetenek sınavı puanı en yüksek adaydan başlamak üzere belli sayıda öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı'nca burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler. Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Her yıl öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı alırlar.
MESLEKTE İLERLEME

Üniversite bünyesinde lisansüstü eğitim yaparak akademik kariyer edinebilirler. Ayrıca antrenörlük, monitörlük, masörlük ve kondisyonerlik yapabilir, turizm sektöründe animatör olarak çalışabilirler.
BENZER MESLEKLER :
Antrenörlük, masörlük, kondisyonerlik.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri. gC3BCndemgazete meslek36html spacer

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Kasım 2008       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Beden Eğitimi Öğretmeni
tıklayınızMsn Happy
Sponsorlu Bağlantılar

ssssssss - avatarı
ssssssss
Ziyaretçi
12 Mart 2009       Mesaj #3
ssssssss - avatarı
Ziyaretçi
ben darıca faik şahen ilköğretim okulunda okuyorum ve puanım 314 küsür'dür. ben beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum ve nasıl oluncağını ve puanının ne kadar olduğunu bilmiyorum.bunlar cevaplarsanız sevinirim....
Son düzenleyen SEDEPH; 12 Mart 2009 19:48
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
12 Mart 2009       Mesaj #4
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Hedefin beden eğitimi öğretmenliği ise önünde daha geride bırakman gereken 4 yıllık bir lise hayatın var. Üniversitede Beden Eğitimi ve spor bölümleri öğrencilerini kednilerine ait sınavlarıyla seçerler ki bu sınavlar fizyolojik efora bağlı sınavlardır. üniversitede beden eğitimi bölümüne girmek için hazırlanan arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla en temel eleme koşu ile yapılıyormuş. O yüzden şimdiden yavaş yavaş hazırlanmaya bak.
Ayrıca mesleğe ait genel bilgiler aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Alıntı
Pollyanna adlı kullanıcıdan alıntı

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ
TANIM
Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere beden eğitimi ile ilgili eğitim veren kişidir.
GÖREVLER

Beden eğitimi konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
- Beden eğitimi öğretmeni, bu program çerçevesinde,-Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar ve bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarı düzeylerini artırıcı önlemler alır, - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, -Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,-Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır. KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
-Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul araç ve gereçleri,-Gülle, disk, barfiks, çeşitli halatlar, eşofman, spor ayakkabısı, kondisyon geliştirici aletler, ağırlık torbası, ağırlık yeleği , top vb.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, - Spor yeteneği olan, göz-el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, - Bedence sağlam ve güçlü, spora karşı ilgili ve bu alanda başarılı, - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Beden eğitimi öğretmeni, genellikle spor salonunda, bazen okulun bahçesinde ve sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı mevsime göre açık veya kapalı, ama oldukça gürültülüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

-Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler.-Beden eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yönetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi derslere girerler. - Beden eğitimi öğretmenleri, çeşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında, fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak ve düzgün bir vücut için zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler ) vb. çalışabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Eğitim Fakülteleri, Fen-Edebiyat Fakülteleri, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokullarının “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Söz konusu programa girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli puan almak ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir. Ayrıca, Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksek Okulu (Lisans) ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Spor Bilgisine Giriş, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Atletizm, Spor Fizyolojisi, Spor Masajı, Beslenme, Özel Öğretim Yöntemleri, Eğitim Sosyolojisi vb. dersler verilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Bu programa yerleştirilenler arasından özel yetenek sınavı puanı en yüksek adaydan başlamak üzere belli sayıda öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı'nca burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler. Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Her yıl öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı alırlar.
MESLEKTE İLERLEME

Üniversite bünyesinde lisansüstü eğitim yaparak akademik kariyer edinebilirler. Ayrıca antrenörlük, monitörlük, masörlük ve kondisyonerlik yapabilir, turizm sektöründe animatör olarak çalışabilirler.
BENZER MESLEKLER :
Antrenörlük, masörlük, kondisyonerlik.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri. gC3BCndemgazete meslek36html spacer

mutlumaras - avatarı
mutlumaras
Ziyaretçi
4 Nisan 2009       Mesaj #5
mutlumaras - avatarı
Ziyaretçi
slm ben lise4 ögrencisiyim beden egitimi ögretmenligi için össde kaç puan almam gerek? Bunun yanında mülakatlar zormu öss puanı aldıktan sonra gerisi kolaymı_ ? mülakatlar hakkında bilgi veriniz teşekkürler.....
Son düzenleyen SEDEPH; 4 Nisan 2009 21:46
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
4 Nisan 2009       Mesaj #6
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Beden Eğitimi Öğretmenliği <<< Tıklayınız
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
4 Nisan 2009       Mesaj #7
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün temel amacı, ilköğretim ve orta öğretim düzeyinde, çağdaş ve nitelikli Beden Eğitim ve Spor Öğretmenleri yetiştirmektir.
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün temel hedefi yeterli sayıda öğrenci alarak, bu öğrencilerin her yönden gelişimlerini sağlamaktır. Böylece erken yaşta ve geniş sayıda ulaştıkları çocuk ve genç nüfusa çok çeşitli alanlarda sporu sevdirerek, sporun hayatlarının bir parçası haline getirmeyi öğretmelerini sağlamaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun olan öğrencilerin devlet ve özel okullarda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, uzmanlık alanlarında antrenörlük, çeşitli alanlarda (turizm, belediyeler vb.) liderlik yapma, devlet ve özel spor örgütlerinde çeşitli pozisyonlarda görev yapma imkanları vardır.
REKREASYON BÖLÜMÜ
Rekreasyon, bireylerin psikolojik, fiziksel, sosyal ve zihinsel faydalar sağlamak amacıyla zorunlu olan (örneğin yemek, uyumak, çalışmak vb.) durumlar dışında kalan serbest zamanlarının değerlendirildiği etkinliklerdir. Toplumların kültürel ve ahlaki gelişimi üzerinde serbest zaman kullanma şekilleri etkilidir. Rekreasyon bölümünden mezun olan öğrencilerin iş istihdamı turizm sektörü, sanayi sektörü, yerel yönetimler, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Üniversiteler ve eğitim alanlarında olmaktadır.
SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ
Günümüzde spor yapmış ve sporun sorunlarını yakından bilen, yetişmiş insanlara büyük ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Ülkemizin spor ile ilgili değişik birim ve kademelerinde yöneticilik eğitim ve öğretimi görmüş olanlar aşağıda belirtilen alanlarda hizmet verebileceklerdir.
• Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında öğrenim ve uzmanlık alanlarına uygun hizmet birimlerinde,
• Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra örgütlerinde yönetici olarak,
• Amatör ve profesyonel spor kulüpleri idari yapısı içinde değişik düzeyde yönetici olarak,
• Ülkemiz turistik otel, motel ve işletmelerinde, serbest zamanı değerlendirme, spor organizasyonları düzenleme hizmetlerinin yürütülmesinde,
• Özel spor işletmelerinde “sağlıklı yaşam” adıyla toplumsal yaşamımızda yer alan faaliyetlerin organizasyonu ve uygulamalarında,
• Yerel yönetimlerin ilgili kadrolarında yönetici olarak görev alabileceklerdir. YÖK’ün 15–01 96 tarih ve 55–1114 sayılı yazılarında 2547 sayılı kanun 2880 sayılı kanunla değişik 43/b maddesine göre mezunlarımız spor yöneticisi unvanını kullanabileceklerdir.
Başvuru Şartları ;
Aday Kabul Koşulları
1. T.C. ya da K.K.T.C vatandaşı olmak,
2. 2008 yılında ÖSS’ye girmiş ve ham puan olarak;
a) Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği Bölümleri Özel Yetenek Sınavları’na girebilmek için 2008 ÖSS sınavının dört puan türünün herhangi birinden;Liselerin Spor alan/kol bölümlerinden mezun olanlardan ve milli sporculardan 2007 yılında ÖSS sınavına girmiş ve dört puan türünden (ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL) birinden en az 185.000 puan almış olmak,
b) Liselerin diğer bölümlerinden mezun olanlardan 2008 yılında ÖSS sınavına girmiş ve dört puan türünden (ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL) birinden en az 185.000 puan almış olmak,
3. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 48. maddesindeki şartları taşımak ve görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı bulunmamak, (Omurga bozuklukları, kamburluk, pelteklik, kekemelik, düz tabanlık vb. engellerinden biri veya bir kaçı bulunanlar başvuramazlar.) gereklidir.
4. Başvuru, adayın kendisi veya bir yakını tarafından yapılacaktır.
ÖN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
• Başvuru Formları (Kayıt sırasında verilecektir)
a) Aday bilgi formu
b) Sınava giriş kimlik kartı (onaylandıktan sonra adaya geri verilecek)
• 2008 ÖSS Sonuç belgesi (Aslı ve fotokopisi)
• Nüfus cüzdanı (Aslı ve fotokopisi)
• İki adet vesikalık fotoğraf (Son altı ay içinde çekilmiş başı açık ve sakalsız
olmalı.)
• Milli sporculardan Federasyon onaylı “Milli Sporcu Belgesi”.
• “Spor Yarışmalarına Girmesinde Sakınca yoktur” kaydı konulmuş, illerdeki
il hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu
• Ön kayıt sınav giderleri ücretini ödediğini belgeleyen banka dekontu
• Lise veya dengi bir okuldan mezun olmak.(Diploma yalnızca asil kayıtlarda
istenmektedir. Ön Kayıt için diploma istenmemektedir.)

Kaynak
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
4 Nisan 2009       Mesaj #8
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Beden Eğitimi Öğretmenliği için her üniversitenin kendine göre kıstasları var Eğer istediğiniz belli bir üniversite varsa onun hakkında ayrıca bilgi toplayabiliriz..
yaccc - avatarı
yaccc
Ziyaretçi
12 Haziran 2009       Mesaj #9
yaccc - avatarı
Ziyaretçi
Abilerim kardeşlerim ablalarımMsn Grin

ben 8. sınıf öğrencisiyim bugün bitti okul

beden eğitimi için hangi lise gerekiyo gerektiği liselerin taabn puanları ve eğitimlerini yazan olursa sevinirim
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
12 Haziran 2009       Mesaj #10
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
yaccc adlı kullanıcıdan alıntı

Abilerim kardeşlerim ablalarımMsn Grin

ben 8. sınıf öğrencisiyim bugün bitti okul

beden eğitimi için hangi lise gerekiyo gerektiği liselerin taabn puanları ve eğitimlerini yazan olursa sevinirim

Normal liseyi bitiriceksin sonra spor akademisi okuyacaksın.