Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

Gösterim: 58731 | Cevap: 70
odevci
Cevaplanmış   |    7 Nisan 2009 20:13   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

Memeli hayvanlara 10 tane örnek verecek olursak bunlar neler olabilir ?
En iyi cevap SEDEPH tarafından gönderildi

Kaplan
Yarasa
Yunus
Kurt
Çakal
Aslan
Kokarca
Porsuk
Su samuru
Ayı
Kaynak
SEDEPH
7 Nisan 2009 23:28   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

Kaplan
Yarasa
Yunus
Kurt
Çakal
Aslan
Kokarca
Porsuk
Su samuru
Ayı
Kaynak
patatello, serdem ve swiftie bu mesajı beğendi.
Misafir
1 Nisan 2010 18:47   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

balina inek kedi
nobody hurt me!
2 Mayıs 2010 22:29   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

aaaaaaa

acilen mantarlarla ilgili bilgiii
Misafir
6 Mayıs 2010 20:57   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

memeli hayvanlara örnekler
Misafir
21 Ekim 2010 19:23   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

yarasa,yunus,kangru,fok balığı,kedi,köpek,at,eşek,tavşan,kaplan,aslan...
Misafir
26 Ekim 2010 20:29   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

HAYVANLARI DAHA İYİ TANIYALIM


HAYVANLARI NASIL GURUPLARIZ ?Çevremizde yaşayan hayvanlar vücut yapılarına göre omurgalı hayvanlar ve omurgasız hayvanlar olmak üzere iki bölümü ayrılır. Omurgalı hayvanların vücutlarında kıkırdak doku ve kemiklerden oluşan iskelet sistemi vardır. Omurga iskeletin bir bölümüdür. İskeletin bütün bölümleri omurgaya bağlıdır.OMURGASIZ HAYVANLARA ÖRNEKLER VERELİM


Omurgasız hayvanların kıkırdak ve kemiklerden oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar.

Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu yada deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar.

Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge , örümcek , kelebek , hamam böceği , sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot , yengeç , istakoz , midye , deniz kestanesi , denizyıldızı , sünger , denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.

Yengeç , istakoz , akrep , örümcek , kırkayak , arı , karınca ve kelebekler eklem bacaklılar olarak adlandırılır. Eklem bacaklı hayvanlar kanatları ve eklem bacaklarıyla hızlı biçimde hareket ederler. Eklem bacaklı hayvanlar yumurta ile çoğalır.

Eklem bacaklılardan karasinekler ve sivrisinekler insanlara pek çok hastalık bulaştırabilirler. Genelde pis ortamlarda bulunan ve çoğalan bu canlılardan karasinekler insanlara tifo , kolera ve dizanteri gibi hastalıkların mikroplarını taşır.

Sivrisinekler ise sıtma adı verilen bir hastalığı sebep olan mikropları insanlara bulaştırabilir.

Diğer bir eklem bacaklı hayvan olan arı insanlara faydalı bir hayvandır. Arıların ürettiği bir salgı olan bal önemli bir besin kaynağıdır.

Nemli yerlerde ve sularda yaşan solucanlar da sık karşılaştığımız omurgasız hayvanlardandır. Genelde toprak altında yaşayan toprak solucanı , toprak altındaki bitki ve hayvan artıklarıyla beslenir. İnsanlar için zararlı olan solucanlar da vardır. Bunlar insan vücudunda asalak olarak yaşar.OMURGALI HAYVANLARA ÖRNEKLER VERELİM

Vücutlarında kemik ya da kıkırdaktan yapılmış omurgası bulunan hayvanlara omurgalı hayvanlar denir. Omurgalı hayvanlar ; balıklar , kurbağalar , sürüngenler , kuşlar ve memeliler olmak üzere beş guruba ayrılır.BALIKLAR

Balıkların bir kısmı tatlı sularda ( göl ve nehir suları ) bir kısmı da tuzlu sularda ( deniz ve okyanuslarda ) yaşar. İzmarit , hamsi , istavrit , kalkan balığı , palamut , lüfer gibi balıklar tuzlu suda yaşayan balıklara örnektir. Yayın balığı , sazan ve alabalık ise tatlı sularda yaşayan balıklardır.

Balıkların vücutları pullarla örtülüdür. Solungaçları yardımıyla solunum yaparlar , solunumları sırasında suda bulunan oksijeni kullanırlar. Balıkların bir kısmı yumurta ile çoğalırken bir kısmı da canlı doğum yapar. Yüzgeçleri sayesinde suda hareket ederler.

KURBAĞALAR

Kurbağalar nehir ve göl kenarlarında yaşar. Kurak bölgelerde pek görülmezler. Kurbağaların derileri ince ve pulsuzdur. Ağızlarında diş bulunmaz. Uzun arka bacakları sayesinde suda rahatlıkla yüzer. Kurbağalar etçil hayvanlardır. Küçük böcekler ve tırtıl ile beslenirler. Yumurta ile çoğalırlar. Kurbağaların derilerinin yaşamaları için nemli olması gereklidir. Bu nedenle yaşantılarının bir bölümünü su kenarlarında bir bölümünü de suda geçirirler.

SÜRÜNGENLER

Omurgalı hayvanlardan olan sürüngenlerin başlıcaları ; yılan , kertenkele ve kaplumbağadır. Sıcak bölgelerde yaşayan timsahlar da sürüngen hayvanlardır. Timsahlar hem karada hem de suda yaşar. Yılanlar ve kaplumbağaların da hem karada hem suda yaşayan türleri vardır. Sürüngenlerin ayakları kısa ve yanlardadır. Yerde sürünerek hareket ettiklerinden bu hayvanlara sürüngen hayvanlar adı verilir. Sürüngenlerin vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurta ile çoğalırlar. Etçil ve otçul olanları vardır. Kış uykusuna yatarlar.KUŞLAR

Kuşlar da omurgalı hayvanlardır. Kümes hayvanları da kuş türü içinde yer alır. Bunlar diğer kuşlar gibi uçamaz. Yeryüzünde değişik özellikte çok sayıda kuş vardır. Bülbül , kanarya , saka gibi kuşlar ötücü kuşlardır. Kartal , akbaba , şahin , başkuş gibi kuşlar yırtıcı kuşlardır. Kaz , ördek , martı , pelikan gibi kuşlar perde ayaklıdır. Deve kuşu hızlı koşabilen bir hayvandır. Horoz , tavuk , ördek , hindi evcilleşmiştir.

Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür. Kuşların bir bölümü sonbahardan başlayarak sıcak ülkelere göç eder. Bütün kuşlar akciğer solunumu yapar. Kuşlarda hareketi kanatlar sağlar. Kuşlar yumurta ile çoğalır. Kuşlarda diş yoktur. Kuşların bazıları avladıkları hayvanların etleriyle bazıları da bitkisel besinlerle beslenir.MEMELİLER

Yavrularını doğurarak dünyaya getiren ve onları sütle besleyen hayvanlara memeli hayvanlar denir. Koyun , inek , kedi , köpek , at , maymun , yarasa , balina , gibi hayvanlar memeli hayvanlardır.

Memeli hayvanların bir bölümü otla beslenir. Bu nedenle bu tip hayvanlara otçul hayvan denir. Geyik , maymun , deve , koyun , keçi , inek gibi hayvanlar otçul memelilerdir. Otla beslenen hayvanların çene yapıları ot koparmaya elverişlidir.

Et yiyerek beslenen memeli hayvanlara etobur memeliler denir. Çeneleri kuvvetli , dişleri uzun ve sivridir. Et yiyerek beslenen hayvanların büyük bir bölümü yabanidir. Kedi , köpek , aslan , kaplan , kurt ve çakal etle beslenen memeli hayvanlardır.

Kesici dişleri çok gelişmiş olan fare , sincap , tavşan , kunduz gibi hayvanlar kemirici memelilerdir. Kemirici memeliler bitkilerin kök ve gövdelerini kemirerek beslenir.

Yarasa uçabilen memeli hayvandır. Yarasaların işitme duyuları çok gelişmiştir. Mağaralarda yaşar. Böceklerle beslenir.

Yunus , balina ve fok suda yaşayan ve yüzen memeli hayvanlardır. Derilerinde kıl ve tüy yoktur.

Kelebek , kuş ve yarasalar karada yaşar. Kanatları vardır ve uçarlar. Buna rağmen kelebek ve yarasa kuşlar gurubunda değildir. Çünkü kelebek omurgasız hayvandır. Yarasalar ise canlı doğum yaptıklarından memeli hayvanlar gurubuna girer.OMURGALILARIN YAŞADIĞI ORTAMLARKARADA YAŞAYAN HAYVANLAR

Köpek , at , yılanların bir bölümü , aslan , tavşan , inek , eşek , koyun , keçi , kurt , fil , kanguru , kaplumbağaların bir bölümü , kertenkele , deve geyik gibi hayvanlar ile ; serçe , leylek , atmaca , güvercin , karga gibi kuşlar karada yaşar.SUDA YAŞAYAN HAYVANLAR

Suda yaşayan yüzlerce hayvan türü vardır. Bunların başında balıklar gelir. Balıklar deniz , göl ve akarsularda yaşar. Suda yaşayan memeli hayvanlar da vardır. Köpek balıkları , balinalar , yunus balıkları suda yaşayan memelilere örnektir.HEM KARADA HEM SUDA YAŞAYAN HAYVANLAR

Bu hayvanlar yaşamlarının bir bölümünü karada bir bölümünü de suda geçirir. Su kaplumbağası , kurbağa , su yılanı , timsah , kaz , ördek , martı , pelikan , karabatak ve penguen hem suda hem de karada yaşayan hayvanlardır.HAYVANLARIN İNSAN YAŞAMINDAKİ ÖNEMİ

Hayvanlardan besin ve giysi ham maddesi sağlanır. Kimi hayvanların gücünden yararlanılır. İnek, koyun ve keçinin sütünden yararlanırız. Tavuk , hindi , kaz ve ördeğin etinden ve yumurtasından yararlanırız. Uskumru , lüfer , palamut , hamsi , alabalık , sazan balığı gibi balıkların etinden yararlanırız. Arıların ürettiği bal da önemli bir besin kaynağıdır.

Beyaz ayı , tilki , sincap gibi hayvanların derilerinden kürk , manto ve ceket yapılır. Ancak yanlış avlanma nedeniyle bu hayvanların sayıları güç geçtikçe azalmaktadır. Sığır , yılan ve timsah derisinden ayakkabı , çanta ve kemer yapılır.

Hayvanların gücünden de yararlanırız. At , deve , katır , manda ve eşek gücünden yararlanılan hayvanlardandır. Bu hayvanlar yük taşımada ve tarım toprağını sürmede kullanılır.
mavi karanlıq
26 Ekim 2010 21:37   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

Kaplan
Yarasa
Yunus
Kurt
Çakal
Aslan
Kokarca
Porsuk
Su samuru
Ayı
Misafir
13 Nisan 2011 15:40   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

memeli olarak inekte vardır örneğin yeni doğmuş bir buzağının(inek yavrusu)emzirildiği andır.
sizin aklınızda başka memeli varsa yazın performans ödevi yapıyorum


kübra demir
Misafir
16 Nisan 2011 19:35   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Memeli hayvanlara örnek verir misiniz?

ya fok memeli hayvanmı
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Memeli hayvanlara örnek verir misiniz? benzer konular

Omurgasız hayvanlara örnek verir misiniz?
Çabuk Acil cevap verin!nolur!nolur!nolur!nolur!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 52
Son Mesaj: 4 Mayıs 2015 17:50
Otobur hayvanlara örnek verir misiniz?
bana tam 20 otobur hayvan lazım yardım edin lütfennn
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Nisan 2014 17:32
Nesli tükenen hayvanlara ait hikaye örneği verir misiniz?
ben nesli tükenen hayvanlar ile ilgili hikaye masal öykü arıyorum.varsa yazar mısınız lütfen?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Kasım 2012 18:36
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Ekim 2012 13:26
Yumuşakça hayvanlara örnek verir misiniz?
ARKADAŞLAR bana performans ödevi olarakdan yumuşakca hayvanlardan 10 tane örnek lazım lüfen herkes aklındakını yazsın çok acill
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Mayıs 2011 15:39
 
Sayfa 0.369 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu