PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Canlılar kaç gruba ayrılır?
İlk...345 67...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:04, 27 Nisan 2010 
arkadaşlar canlılar 4 ' E ayrılır
1)mikroskobik canlılar
2)hayvanlar
3)mantarlar
4)insanlar
Cevap
Misafir19:53, 27 Nisan 2010 
canlılar 4 e ayrılır öğretmen söyledi mantarlar ,bitkiler, hayvanlar ve mikroskobik canlılar
Cevap
güllü_muzaffer20:03, 27 Nisan 2010 
canlılar 4 guruba ayrılır.
a)hayvanlar
b)insanlar
c)mantarlar
d)mikroskobik canlılar
Cevap
Misafir13:22, 28 Nisan 2010 
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Cevap
eda akgöz13:24, 28 Nisan 2010 
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Cevap
Valeria13:45, 28 Nisan 2010 
eda akgöz adlı kullanıcıdan alıntı:
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Mikroskobik Canlılar - Mikroskobik Canlılar Nelerdir
Mikroskobik Canlılar - Mikroskobik Canlılar Nelerdir

Prokaryotlar

Prokaryotlar ya da Prokaryota; bakteriler, mavi-yeşil algler, riketsiyalar, aktinomisetler, ve mikoplazmaların gruplarının dahil olduğu; gerçek çekirdek zarları ve membrana bağlı organelleri olmayan, fosfolipid barındıran hücre duvarı ve tek helezonlu DNA molekülü hücre içinde serbest halde bulunan mikroorganizmaları kapsayan canlılar üstalemdir. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

Bakteriler

Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır, kimi küresel, kimi spiral şekilli, kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta, deniz suyunda, okyanusun derinliklerinde, yer kabuğunda, deride, hayvanların bağırsaklarında, asitli sıcak su kaynaklarında, radyoaktif atıklarda[22] büyüyebilen tipleri vardır. Tipik olarak bir gram toprakta bulunan bakteri hücrelerinin sayısı 40 milyon, bir mililitre tatlı suda ise bir milyondur; toplu olarak dünyada beş nonilyon (5×1030) bakteri bulunmaktadır,[23] bunlar dünyadan biyokütlenin çoğunu oluşturur.[24] Bakteriler gıdaların geri dönüşümü için hayati bir öneme sahiptirler ve gıda döngülerindeki çoğu önemli adım, atmosferden azot fiksasyonu gibi, bakterilere bağlıdır. Ancak bu bakterilerin çoğu henüz tanımlanmamıştır ve bakteri şubelerininlaboratuvarda kültürlenebilen türlere sahiptir.[25] Bakterilerin araştırıldığı bilim bakteriyolojidir, bu, mikrobiyolojinin bir dalıdır.


Arkea


Arkeler, Arkea (Yunanca αρχαία, "eskiler" 'den türetme; tekil olarak Arkaeum, Arkaean, veya Arkaeon), veya Arkebakteriler, canlı organizmaların bir ana bölümüdür.


Yabancı literatürde bu gruptaki canlılar Archaea veya Archaebacteria, grubun tek bir üyesi ise tekil olarak Archaeum, Archaean, veya Archaeon olarak adlandırılır


Arkeler, Ökaryotlar ve Bakteriler, üç-saha sisteminin (İngilizce three domain system) temel gruplarıdır. Bakteriler gibi arkaeler de çekirdeği olmayan tek hücreli canlılardır, yani prokaryotlardır (prokaryotlar altı-alemli sınıflandırmada Monera olarak adlandırılırlar). İlk tanımlanan arkaeler aşırı ortamlarda bulunmuş olmalarına rağmen sonradan hemen her habitatta raslanmışlardır.


Bu üst krallığa ait tek bir organizma "arkeli" (Arkea'ye ait anlamında; İngilizce archaean) olarak adlandırılır, bu sözcük sıfat olarak da kullanılır.

Ökaryotlar

Ökaryotlar , hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar, Bakteriler ve Arkeler, tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.


Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdekYunanca eu, gerçek ve karyon, çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro-, evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra, ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır, bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.


Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların, prokaryotlara kıyasla, arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

Protistler

Protistler (Protista, bazen Protoctista), ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan, bitkimantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil, kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur. ya da


Beslenmeleri fotosentez, absorbsiyon ya da fagositoz ile, çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi, kamçı, siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan, 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.


Protistalar canlılar dünyasının ökaryot hücreli en ilkel organizma grubudur. Çoğunlukla tek hücre halinde yaşamakla birlikte koloni halinde yaşayanları da vardır. Protistalar kamçılılar, silliler, kökayaklılar, sporlular, cıvık mantarlar ve algler olmak üzere gruplara ayrılırlar.

Mikro Hayvanlar


Mantar


Mantarlar (Fungi), çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.


Halk arasında küf, pas, rastık, maya, mildiyö, şapkalı mantar, kav mantarı, puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. LatinceFungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır.


Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler.


Mikroorganizma - Wikipedia

Cevap
ener13:49, 28 Nisan 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
eda akgöz adlı kullanıcıdan alıntı:
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
İlgili Konu İçin Tıklayınız >>> Mikroorganizma Nedir? Mikroorganizma Hakkında
Cevap
Misafir19:57, 29 Nisan 2010 
siz bekleyin asıl 4 gruba ayrılır ve bunlar Hayvanlar,bitkiler,mikroorganizmalar ve mantarlardır insanalar bilim dalında hayvan grubundadaır bilim adamayım ve arkadaşlarımla bereaber bunu çok net yanıtlıyoruz...
Cevap
Misafir09:40, 30 Nisan 2010 
Hayır arkadaşlar kiçbiri değil 3 gruba ayrılır bunlar;
1-hayvanlar
2-bitkiler
3-mikroskobik canlıar olarak 3 e ayrılır.
Cevap
Misafir21:01, 30 Nisan 2010 
canlılar 4 gruba ayrılır
1)bitkiler
2)hayvanlar
3)mikroskobik canlılar
4)mantarlar
inanmıyosanız fen kitabına bakın
Cevap
İlk...345 67...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Canlılar hücre sayılarına göre kaça ayrılır?
İnsan sesleri kaç gruba ayrılır?
Canlılar kaça ayrılır?
Mikroskobik canlılar kaça ayrılır ve ne ad verilir?
Yazının icadına göre tarihi çağları kaç gruba ayrılır?