Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Canlılar kaç gruba ayrılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda DAGAMLAGA tarafından 7 Nisan 2009 (21:09) tarihinde açılmıştır.
69210 kez görüntülenmiş, 144 cevap yazılmış ve son mesaj 23 Nisan 2014 (20:33) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 27 Nisan 2010, 19:04

Canlılar kaç gruba ayrılır?

#41 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşlar canlılar 4 ' E ayrılır
1)mikroskobik canlılar
2)hayvanlar
3)mantarlar
4)insanlar
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 27 Nisan 2010, 19:53

yok

#42 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
canlılar 4 e ayrılır öğretmen söyledi mantarlar ,bitkiler, hayvanlar ve mikroskobik canlılar
Rapor Et
Eski 27 Nisan 2010, 20:03

canlılar kaç guruba ayrılır

#43 (link)
güllü_muzaffer
Ziyaretçi
güllü_muzaffer - avatarı
canlılar 4 guruba ayrılır.
a)hayvanlar
b)insanlar
c)mantarlar
d)mikroskobik canlılar
Rapor Et
Eski 28 Nisan 2010, 13:22

Canlılar kaç gruba ayrılır?

#44 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Rapor Et
Eski 28 Nisan 2010, 13:24

mikroskobik canlı

#45 (link)
eda akgöz
Ziyaretçi
eda akgöz - avatarı
acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Rapor Et
Eski 28 Nisan 2010, 13:45

Canlılar kaç gruba ayrılır?

#46 (link)
MsXTeam
Valeria - avatarı
Alıntı:
eda akgöz adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Mikroskobik Canlılar - Mikroskobik Canlılar Nelerdir
Mikroskobik Canlılar - Mikroskobik Canlılar Nelerdir

Prokaryotlar

Prokaryotlar ya da Prokaryota; bakteriler, mavi-yeşil algler, riketsiyalar, aktinomisetler, ve mikoplazmaların gruplarının dahil olduğu; gerçek çekirdek zarları ve membrana bağlı organelleri olmayan, fosfolipid barındıran hücre duvarı ve tek helezonlu DNA molekülü hücre içinde serbest halde bulunan mikroorganizmaları kapsayan canlılar üstalemdir. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

Bakteriler

Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır, kimi küresel, kimi spiral şekilli, kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta, deniz suyunda, okyanusun derinliklerinde, yer kabuğunda, deride, hayvanların bağırsaklarında, asitli sıcak su kaynaklarında, radyoaktif atıklarda[22] büyüyebilen tipleri vardır. Tipik olarak bir gram toprakta bulunan bakteri hücrelerinin sayısı 40 milyon, bir mililitre tatlı suda ise bir milyondur; toplu olarak dünyada beş nonilyon (5×1030) bakteri bulunmaktadır,[23] bunlar dünyadan biyokütlenin çoğunu oluşturur.[24] Bakteriler gıdaların geri dönüşümü için hayati bir öneme sahiptirler ve gıda döngülerindeki çoğu önemli adım, atmosferden azot fiksasyonu gibi, bakterilere bağlıdır. Ancak bu bakterilerin çoğu henüz tanımlanmamıştır ve bakteri şubelerininlaboratuvarda kültürlenebilen türlere sahiptir.[25] Bakterilerin araştırıldığı bilim bakteriyolojidir, bu, mikrobiyolojinin bir dalıdır.


Arkea


Arkeler, Arkea (Yunanca αρχαία, "eskiler" 'den türetme; tekil olarak Arkaeum, Arkaean, veya Arkaeon), veya Arkebakteriler, canlı organizmaların bir ana bölümüdür.


Yabancı literatürde bu gruptaki canlılar Archaea veya Archaebacteria, grubun tek bir üyesi ise tekil olarak Archaeum, Archaean, veya Archaeon olarak adlandırılır


Arkeler, Ökaryotlar ve Bakteriler, üç-saha sisteminin (İngilizce three domain system) temel gruplarıdır. Bakteriler gibi arkaeler de çekirdeği olmayan tek hücreli canlılardır, yani prokaryotlardır (prokaryotlar altı-alemli sınıflandırmada Monera olarak adlandırılırlar). İlk tanımlanan arkaeler aşırı ortamlarda bulunmuş olmalarına rağmen sonradan hemen her habitatta raslanmışlardır.


Bu üst krallığa ait tek bir organizma "arkeli" (Arkea'ye ait anlamında; İngilizce archaean) olarak adlandırılır, bu sözcük sıfat olarak da kullanılır.

Ökaryotlar

Ökaryotlar , hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar, Bakteriler ve Arkeler, tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.


Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdekYunanca eu, gerçek ve karyon, çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro-, evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra, ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır, bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.


Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların, prokaryotlara kıyasla, arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

Protistler

Protistler (Protista, bazen Protoctista), ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan, bitkimantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil, kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur. ya da


Beslenmeleri fotosentez, absorbsiyon ya da fagositoz ile, çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi, kamçı, siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan, 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.


Protistalar canlılar dünyasının ökaryot hücreli en ilkel organizma grubudur. Çoğunlukla tek hücre halinde yaşamakla birlikte koloni halinde yaşayanları da vardır. Protistalar kamçılılar, silliler, kökayaklılar, sporlular, cıvık mantarlar ve algler olmak üzere gruplara ayrılırlar.

Mikro Hayvanlar


Mantar


Mantarlar (Fungi), çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.


Halk arasında küf, pas, rastık, maya, mildiyö, şapkalı mantar, kav mantarı, puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. LatinceFungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır.


Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler.


Mikroorganizma - Wikipedia

Rapor Et
Eski 28 Nisan 2010, 13:49

Canlılar kaç gruba ayrılır?

#47 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
Alıntı:
eda akgöz adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

acilen bunu bulmam gerek:
mikroskobik canlılar kaça ayrılır
İlgili Konu İçin Tıklayınız >>> Mikroorganizma Nedir? Mikroorganizma Hakkında
Rapor Et
Eski 29 Nisan 2010, 19:57

çok bekleyin kimse bilmiyo yhafwfw

#48 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
siz bekleyin asıl 4 gruba ayrılır ve bunlar Hayvanlar,bitkiler,mikroorganizmalar ve mantarlardır insanalar bilim dalında hayvan grubundadaır bilim adamayım ve arkadaşlarımla bereaber bunu çok net yanıtlıyoruz...
Rapor Et
Eski 30 Nisan 2010, 09:40

Hayvanları Sınıflandıralım

#49 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Hayır arkadaşlar kiçbiri değil 3 gruba ayrılır bunlar;
1-hayvanlar
2-bitkiler
3-mikroskobik canlıar olarak 3 e ayrılır.
Rapor Et
Eski 30 Nisan 2010, 21:01

Canlılar kaç gruba ayrılır?

#50 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
canlılar 4 gruba ayrılır
1)bitkiler
2)hayvanlar
3)mikroskobik canlılar
4)mantarlar
inanmıyosanız fen kitabına bakın
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Canlılar kaç gruba ayrılır? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 2
Son Mesaj: 29 Kasım 2014 13:58
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 19
Son Mesaj: 21 Nisan 2014 15:15
Gönderen: desmond Forum: Soru-Cevap
Cevap: 11
Son Mesaj: 20 Nisan 2014 15:09
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 8
Son Mesaj: 9 Nisan 2014 19:39
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Ekim 2010 19:48
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.230 saniyede (76.46% PHP - 23.54% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 00:58
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi