Arama

Ensefalit geçiren biri nelere dikkat etmelidir?

Güncelleme: 3 Nisan 2019 Gösterim: 33.688 Cevap: 10
SARENAY - avatarı
SARENAY
Ziyaretçi
7 Nisan 2009       Mesaj #1
SARENAY - avatarı
Ziyaretçi
ben ensefalit geçirdim belimden su aldılar bu hastalığı geçireli 1.5 ay oldu ama belim ağrıyo sizce doktora gitmem gereklimi bide ensefalit geçiren bir hasta nelere dikkat etmeli
Son düzenleyen SEDEPH; 8 Nisan 2009 00:02
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ensefalit için omurilikten alınan sıvı yani BOS sıvısı tedavi için değil teşhis teyyit etmek için kullanılır. ve 1.5 ay sonra ağrı yapmasıda pek düşünülmez ..
ancak doktorunuza başvurup belinizden muayene olmanızı önerebilirim..
Sponsorlu Bağlantılar

Ensefalit geçiren bir hastanın herhangi bir enfeksiyon ve bulaş hastalığı geçiren bir hastadan bir farkı yoktur.
yani dikkat etmesi gereken durumlar kişisel hijyen ve bakım kuralları, kalabalık mekanlar ve kendisine hastalık bulaşacak mekanlardan kaçınmak gibi koruyucu önlemlerdir.
sağlıklı günler dilerim

BAKINIZ Ensefalit
Son düzenleyen Safi; 4 Nisan 2019 00:17
Quo vadis?
müüüüsss - avatarı
müüüüsss
Ziyaretçi
25 Ekim 2009       Mesaj #3
müüüüsss - avatarı
Ziyaretçi
ben geçen yıl ensefalit geçirdim 13 gün hastanede yattım hafıza kaybı dil tutulması yer ve yön karmaşası kusma hepsini yaşadım hastanede yattığım sürede yaklasık serumla karıştırılmış 50 yi aşkın antibiyotik tedeavisi gördüm belimden iki kez sıvı alındı inanılmaz acılar çekti hastane çıkışımda karazeppin kullandım 3 ay ardından lamictal çiğneme tableti kullandım ve doktor tavsiyesi olmadan bırakmak zorunda kaldım yaklaşık 2 ay önce ağrı şikayeti ile tekrar eeg ve emar çekildim emar normal eeg voltaj yüksek çıktı hala haftada bazen 1 bazen 2 3 kez mide bulantılı uyuşmalı şekilde ağrılarım oluyor size sorum bu hastalık tekrarlar mı hem korkuyorum hem merak ediyorum şu andada çalıştığım yer bir köy böcek pire tahta kurusu hepsi var ve 1 haftadır onlarda ısırdılar ve ne yapıcağımı nasıl önlem alacağımı bilmiyorum çok ama çok acil cvp istiyorum nevşehir devlet hastanesindeki bir doktor bu hastalığı geçirmemiş insanlara göre daha çok risk sahibi olduğumu söyledi bazıları ise tam tersini söylüyor BİLGİLERİNİZE ÇOK İHTİYACIM VAR ÇARŞAMBA GÜNÜ TEKRA KONTROLE GİDEECĞİM
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2015       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Biz bu hastalıkla tam 1 ay once tanistik internette bu hastaligi arattigimda cok fazla hasta yakininin yorumlarina denk gelemedim umarim basiniza böyle bi rahatsizlik gelmez ama gelirse yorumlarımi paylaşmak istedim. Bu hastalık annemin basina geldi önce tum gun yattı aksam kalktiginda ise konusmalarinda bir tutarsizlik vardi ve her dakika dahada bilincte sıkıntı olmaya basladi once bakırkoy devlet hastanesine götürdük elimizde ki tek buldu 39 derece ates ve biz ailece sadece havale geçirdiğini dusunuyoduk hastanede saatlerce bekleme sonucunda yuksek ates yapar dendi ates dusurucu ilaç verilip eve yollandik fakat annemin bilinci gitmisti gece bezmialem hastahanesine gittik uzun tetkikler sonucunca omurilikten sivi alindi ve bos sonucu ensafalit verdi genellikle herpes yani ucuk virüsünden kaynaklanirmis doktoru yüzde 80 90 ölüm ihtimaliyle yogun bakima aldi ve 6 gun kaldi carsambadan cumaya kadar bilinci kapaliydi ve cuma gunu birden geldi antibiyotik tedavisi uygulandi sonrasinda 6 gun servise yatti ve eve geldik bu hastalik kalici hasarlar verebiliyor bilincin hic gelmemesi yada bir vakit sonra gelebiliyor, felc ( boyunsertligi), hareketlerde kisitlilik ama en onemli sey erken tani ve tedavi. Bizde sukurler olsun ki hic bir rahatsizlik kalmadi ama herseyden önemlisi biz cok dua ettik bu hastalik iyilestikten sonra tekrarlamiyor. Umarım kimse böyle bir hastalıkla karsi karsiya kalmaz ama unutmayin ki doktorlarimiz her ihtimale karsi en kötüyü söylüyo sadece sabir ve dua. Allah acil sifalar versin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Mayıs 2015       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

erkek kardeşim 24 yaşında Herpes Simpleks Meningoensefaliti geçirdi.
Buna bağlı epileptik nöbetler geçirdi. Grip izlenimi veren belirtilere yüksek ateş, mide bulantısı, kişilik bozukluğu eklenince hastaneye kaldırıldı, Günlerce yoğun bakımda ve hastanede tedavi gördü. Hafif bir sinirlilik dışında hiçbir sekel kalmadan iyileşti. Doktor, iyileşmesinin mucize olduğunu söyledi. Bir süre antiepileptik aldı ve hiç nöbet geçirmeyince ilaç azaltılarak bıraktırıldı.

Yaklaşık 2,5 yıl sonra aynı belirtilerle hastaneye kaldırıldı. Hastanede epileptik nöbetler geçirdi. Yine Herpes Simpleks Meningoensefaliti tanısıyla günlerce yoğun bakımda ve hastanede tedavi gördü; ve yine hiçbir sekel kalmadan iyileşti.

Şu an 28 yaşında, ömür boyu antiepileptik kullanacak. Nezle olsan bile gel dedi doktoru. Diken üzerinde yaşıyoruz. Kardeşim ilk hastalığından sonra tüm ısrarlarımıza rağmen kendine hiç dikkat etmedi ve hastalık tekrar etti. Şu an çok dikkatli ve normal hayatına devam ediyor; ancak tekrarlama ihtimali yine var.

Kardeşimin hastanede geçirdiği süreçte yaşadığımız cehennem gibi günleri yazmaya elim varmıyor.

Lütfen, iyileştik diye dikkati elden bırakmayın. Tekrar etme ihtimali olan, ciddi bir hastalık.
Azize Pursaklar - avatarı
Azize Pursaklar
Ziyaretçi
28 Aralık 2015       Mesaj #6
Azize Pursaklar - avatarı
Ziyaretçi
Mart 2015 ilk Beşgün kayıp hatırlamıyorum bilinç kaybı uyku eğilimi kişileri tanıyamamıştım tarih Zaman hatırlama çoçuklarım ismini hatırlamama şikayetleriyle getirildim belimden sıvı alındı .hiç öyle anlatılanlar gibi acılı bir işlem olmadı benimki ve 10 gün antibiyotik yada öyle şeylerle tedavi gördüm ama şükürler olsun şimdi çok iyiyim doktorum kontrolde en az kendisininde benim kadar risk altında olduğunu temizlik ve hijyene dikkat etmemi istedi. Hastalıktan sonra insanlarla tokalaşmaya korkar oldum sürekli ellerimi yıkama istegim gelişti. Herkesi temizlik kurallarında kontrol eder oldum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ekim 2016       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar. Ben iki kez ensefalit geçirdim. Allah'a bin şükür hiçbir sıkıntı kalmadan her ikisini de atlattım. Beyinde oluşan iltihap kolay kolay kurumaz buna çok dikkat edin. Hijyen kurallarını normal bir insandan daha fazla dikkat edin. Ben bilinçsiz olduğum için ilkinden sonra kendime yeterli düzeyde dikkat etmedim. İlkinden sonra burun ameliyatı oldum, 20'lik diş ameliyatı oldum. İlkini geçirdikten sonra doktor bana 2 yıl kendine çok dikkat demişti de ben çok ciddiye almamıştım. Ama siz siz olun benim gibi ciddiyetsiz davranmayın. Bugünki aklım olsa her iki ameliyatıda olmazdım. Neyse ki sağlığım yerinde. Bundan sonra dikkati elden bırakmayacağım, bırakmayın...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Kasım 2016       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim kardeşim 25 gündür yogunbakimda beyinde ensafalit ulasmis sizin ne kadar süreyle iylestiniz merak ediyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2016       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba benim abimde geçen mart ayında aynı hastalıktan ege üniversitesinde enfeksiyon hastalıklarında 21 gün yattı zovirax ve antibiyotik tedavisi oldu. Bir çok doktor sekel kalır dedi ama çok şükür dikkat eksikliği dişinda bişey kalmadı sayılır. Allah yardımcınız olsun zor bir süreç
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Nisan 2019       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba kardeşim ensefalit şüphesi ile hastanede yatmakta bu gün 2 . Gecesi ilk ilk gün gittiğinde bilinci yerinde değildi omurilik sıvısı alındı ve tedavi uygulanmaya başlandı ilk günün akşamında bilinç yerine geldi fakat bakışlarında düşüklük ve sol gözünde kayma var acaba bu durum geçici midir sizde böyle bir sorun yaşandı mı yardımcı olursanız çok sevinirim doktorlar normal diyor ama biz korkuyoruz şimdiden teşekkürler