Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Karaciğerimde 7-14 cm çapında hemanjiom var bunun bir tehlikesi var mı?

Bu konu Soru-Cevap forumunda rümeysa tarafından 10 Nisan 2009 (11:22) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
44831 kez görüntülenmiş, 14 cevap yazılmış ve son mesaj 4 Ekim 2013 (00:44) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.40  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 10 Nisan 2009, 11:22

#1 (link)
rümeysa
Ziyaretçi
rümeysa - avatarı
SLM BENİM KARACİĞERİMDE 7*14CM ÇAPINDA HEMEJİOM BULUNUYOR BUNUN HEHANGİ BİR TEHLİKESİ VARMI VE TEDAVİ GEREKİYORMU ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

KARACİGERİMDE 2X1.5 ÇAPINDA 4.SEGMENTTE SUBKAPSÜLER SİLİK KONTURLÜ HİPODENS ALAN İZLENMEKTEDİR (MET? HEMOJENJİOM )rontgenimde böyle bir sonuç var ben meme ca hastasıyım 6 sene önce karacigerimde kedi köpek kisti vardı ameliyat oldum şimdi yine böyle sonuçla karşılaşmak beni üzdü ne önerirsiniz iyi çalışmalar
Rapor Et
Reklam
Eski 10 Nisan 2009, 12:07

#2 (link)
DrEaMy
Ziyaretçi
DrEaMy - avatarı
Hemangiomlar karaciğerin en sık görülen iyi huylu lezyonlarıdır.Ayrıca hepatosellüler adenom ve fokal nodüler hiperplazi de sıktır. Kontrol amacıyla veya bir başka nedenle yapılan ultrason, BT ve MR tetkiklerinde hemanjiomlara sıklıkla rastlanır. Tesadüfen bulunmaları daha sık olur. Karaciğerde altta yatan bir Hepatit hali, Hepatit B ve C gibi hastalıkları olmayan kişilerde ek bir şey yapmadan 6 aylık aralarla bir kaç kez ultrason takibi yapılır . Daha sonra takip aralığı giderek açılır. Hemanjiomda büyüme yoksa herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Kavernöz Hemanjiom : En sık görülen iyi huylu karaciğer tümörü olan kavernöz hemanjiom, insanların %5-7'sinde bulunur. Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Aslında gerçek bir tümör olmayıp hamartamatöz bir malformasyon olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla belirti vermez ve rastlantısal olarak tesbit edilir. Dev lezyonlar karın ağrısına neden olabilir. Bebeklerde (lezyon büyükse) trombositopeni ve hipofibrinojenemi yapabilir. Tüm bu bulgular oldukça nadir görülür. Kavernöz hemanjiom tipik olarak yumuşak, kırmızı-mor renkli, çapı 2-4 cm'den küçük olan soliter bir lezyondur. Çapı 4-10 cm'den büyük ise buna "dev kavernöz hemanjiom" denir. Ultrason, BT ve MR tetkiklerinde kolaylıkla teşhis edilir. Lezyon bulgu vermediği için tanısı genellikle başka bir nedenle yapılan tetkik esnasında konulur. Lezyonlar büyük olmadıkça ve bir rahatsızlık oluşturmadıkça ileri tanı ve tedaviye gerek yoktur. Bazı hastalarda ameliyatla tümörün çıkartılması gerekebilir. Yakın döğüş sporları ile uğraşan kişilerde, vs durumlarda (ruptür tehlikesi nedeniyle) ameliyat gerekebilir. Kendiliğinden yırtılma (spontan ruptür) ve trombositopeni ender görülen komplikasyonlarıdır.

(Alıntıdır)

(Bilgi amaçlıdır. Yine de sağlık kuruluşlarının teşhis ve tedavisi önemlidir. Geçmiş olsun.)
Rapor Et
Eski 21 Temmuz 2009, 17:58

#3 (link)
bbekdik
Ziyaretçi
bbekdik - avatarı
Merhaba,

bu konu ile ilgili araştırma yaparken, bu tip lezyonlara sahip kişilerin iyi huylu olsada lezyonun rahatsızlık verip vermediği ve zaman ile çapında büyüme ve sayısında artış olup olmadığı konusunda düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi gerektiğini öğrenmiştim. Mümkün ise 6 aylık aralıklar ile kontrol ettiriniz. Geçmiş olsun.
Rapor Et
Eski 28 Eylül 2009, 20:10

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
KARACİGERİMDE 2X1.5 ÇAPINDA 4.SEGMENTTE SUBKAPSÜLER SİLİK KONTURLÜ HİPODENS ALAN İZLENMEKTEDİR (MET? HEMOJENJİOM )rontgenimde böyle bir sonuç var ben meme ca hastasıyım 6 sene önce karacigerimde kedi köpek kisti vardı ameliyat oldum şimdi yine böyle sonuçla karşılaşmak beni üzdü ne önerirsiniz iyi çalışmalar
Rapor Et
Eski 9 Kasım 2009, 22:55

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hocameşimde 20*17 mm boyutlarda hemanjiom görünmektedir bu durum eşime çok sıkıntı oldu kötü bir durum ve kafasını çok kurcaladı kitle büyürse sorun olurmu olursa ne yapılmalı yardımcı olurmusunuz lütfen yardımcı olurmusunuz
Rapor Et
Eski 31 Aralık 2009, 15:54

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim de yiğenimin alnında doğdukıtan bir hafta sonra çıktı şu an yumurta büyükl
üğünde bunun bir tedavisi var mı yada tehlikesi var mı ?
Rapor Et
Eski 31 Aralık 2009, 16:12

#7 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

benim de yiğenimin alnında doğdukıtan bir hafta sonra çıktı şu an yumurta büyükl
üğünde bunun bir tedavisi var mı yada tehlikesi var mı ?
Doktorunuza danışınız lütfen...
Rapor Et
Eski 3 Ocak 2010, 16:21

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar size tavsiyem bunları gelip burda sorucağınıza gerçekten bilgi sahibi birine danışmanız hemanjiomlar belki iyi huylu olabilir fakat kötü huyluyada dönüşebilir lütfen sakınmayın bir doktora gidin.
Rapor Et
Eski 13 Mayıs 2010, 17:02

karaciğer hemanjiom

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba
benim karaciğerimde hemanjium tespit edilmişti.
bunun karaciğer yetmezliğiyle alakası varmı
antibiotik(AMOKSİLİN)kullanabilirmiyim
karaciğer yetmezlii olanlar kullanamazmış
acil cevap bekliyorum
Rapor Et
Eski 2 Eylül 2010, 15:12

karacigerde hemangiom

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
karacigerde hemangiom 1:5 cm capında kızım 4 yaşında tehlikeli mi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.189 saniyede (73.85% PHP - 26.15% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 11:18
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi