Arama

Disleksi nedir, nasıl tedavi edilir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Eylül 2013 Gösterim: 81.945 Cevap: 35
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2009       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben fransadan katiliyom benim kizim disleksik tam 4 senedir ozel ders eytimi aliyor ama fazla bi deyisi olmadi ve ayrica 2 senedir de pedopsikatre gidiyor turkiyede acaba deyisik bi tedavi yontemi varmi ve kisa zamanda tedavisi olabilirmi 15 veya 20 gunde
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
14 Kasım 2009       Mesaj #12
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Disleksi testine ihtiyaç duymaktayım.

Alttaki mesajı inceleyin ve bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Sponsorlu Bağlantılar

Disleksi tam olarak nedir?

Disleksi deyince çoğu insanın aklına sözcükleri ya da cümleleri tersten okumak ya da ‘b’ ile ‘d’ yi birbirine karıştırmak gibi bir konuşma bozukluğu gelir. Bu, disleksinin strefosimboli olarak bilinen bir çeşididir sadece. Disleksi aynı zamanda gelişimsel okuma bozukluğu olarak da bilinir ve kişinin sözlü ya da yazılı dili anlama yetisini etkiler. Diğer bir deyişle, genel olarak dille ilgili öğrenme bozukluğu denebilir. Alış veriş listesi yapmak, gazete okumak ya da banda okunmuş bir hikaye dinlemek gibi çoğumuzun düşünmeden ve önemsemeden yapığı işler disleksik olanlar için son derece sorunlu olabilir. Yapılan araştırmalara göre, nüfusun yaklaşık yüzde 15 ila 20 arası, bir çeşit okuma bozukluğu çekmektedir ve bunların yaklaşık yüzde 85’inde ise bir tür disleksi vardır.
Beyindeki bir takım hastalıkların, diskalkuli (matematik kavramlarını anlamada ve matematik problemlerini çözmede zorluk) ve disgrafi (yazı yazmakta, harfleri oluşturmakta hatta belli bir alan içine çizgi çizmekte güçlük çekme) gibi diğer öğrenme bozuklukları yaptığı sanılmakla birlikte tıp araştırmaları bunların beyindeki bir hastalıktan değil beyindeki fonksiyon bozukluklarından kaynaklandığını ortaya koymuştur. Beyin-imgelem çalışmaları dislektik insanların beyinlerinin dislektik olmayanlara göre farklı geliştiğini ve çalıştığını göstermiştir. Dahası disleksinin genetik yoluyla sonraki nesillere geçtiği de saptanmıştır. Anne babadan birinin ya da her ikisinin de dislektik olması durumunda çocuğunun da dislektik olma olasılığı son derece yüksektir.
Disleksi çok sayıda insanı etkilemekte ancak insandan insana da farklılıklar göstermektedir.
Dislektik çocuklarda gözlenmesi gereken ortak özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
·Sözcükleri telaffuz etmede zorluk
·Sözcüklerle sesler arasında bağlantı kuramama
·Alfabeyi, sayıları ve haftanın günleri gibi sıralı listeleri öğrenmede güçlük
·Zamanı söylemede zorluk

Daha büyük çocuklarda görülebilecek belirtiler ise şöyle sıralanabilir:
·İmlada, hecelemede yanlış yapma, aynı sözcüğü değişik şekillerde yanlış yazma
·Sayıları ve harf sıralarını ters çevirme, matematik işaretlerinin yerlerini değiştirme
·Yüksek sesle okumaktan hoşlanmama ya da sürekli kaçınma
·Yazı yazmada zorluk
·Sınıftaki yaşıtlarına oranla çok daha alt düzeylerde performans gösterme
·Hatırlamakta güçlük

Disleksinin daha ileri yaşlarda hatta yetişkinlerde görülmesi de mümkündür. Gözlenebilecek özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
·Zamanı kullanmada zorluk
·Sözcükleri doğru yazamama
·Yazılı ustalık gerektiren işlerden çok sözlü olanlara yönelme, hatta yazıyı sürekli reddetme
·Sınavlarda ve mülakatlarda sonu açık soruları yanıtlamada zorluk
·Planlama ve örgütleme yetisiyle ilgili sorunlarla karşılaşma
·Düşüncelerini özetleme de ya da ana hatlarını çıkarmada zorluk çekme

Bu özelliklerden birkaçını gösteriyor diye kişiye dislektik tanısı koymak doğru değildir. Disleksi tanısı konulabilmesi için bir dizi testten geçirilmesi gerekir. Yetkili bir eğitim danışmanı, terapist ve diğer uzmanlar tarafından kişinin, imla, matematik, çizim, sıralama, görsel keskinlik, tarama yetisi gibi bir dizi sınama ve genel bir zeka testine tabi tutulması gerekir.
Son derece zeki olan insanların da dislektik olabileceği unutulmamalıdır. Kendi alanlarında uzmanlaşmış ve ünlenmiş pek çok kişinin dişlektik olduğu bilinmektedir.

Bazı ünlü dislektikler:
Fred Astaire
Alexander Graham Bell
Cher
Agatha Christie
Winston Churchill
Tom Cruise
Leonardo da Vinci
Thomas Edison
Albert Eistein
Magic Johnson
George Washington

KAYNAK

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE
]disleksi testi[/QUOTE]
disleksi testi gönderirseniz seviirim kızımda bu sorun var
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

disleksi testi

disleksi testi gönderirseniz sevinirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

disleksi testi

oğlum disleksi. şimdi 7 ye gidiyor. 6 yıldır pskiyatris ile görüşüyoruz. ritalin kullanıyor. fakat çok yavaş bir çocuk. başka önerileriniz olabilir mi?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
25.09.2003 doğumlu oğlum bu yıl ilköğretim 1.sınıf öğrencisi.sol elini kullanıyor.yazmada çok zorlanıyor.3 ve E harfini karıştırıyor.Ödevlerini yaparken çok zorlanıyor.1 yıl önce bir pedegog ile görüştüğümüzde dikkat eksikliğinin olduğu tespit edildi.ancak disleksi ileilgili bir tespit yapılmadı.Bulunduğumuz şehirden taşınmamız nedeni ile pedegog ile görüşmesi yarım kaldı.Ev ödevlerine yardımcı olmak üzere sınıf öğretmenliğinde okuyan bir öğrenci ile çalışmaya başladığında bu öğrenci disleksi teşhisi konulup konulmadığını sordu.Bunun üzerine bu knuyu araştırmak ihtiyacı duydum.Acaba bunun eşhis ve tadavisi ne şekilde yapılabilir.Saygışaramla
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Haziran 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öğrenme ve dikkat sorunları ile uğraşan çocuklarla çalışmaktayım.
Disleksi Tarama Envanterleri tek başına yeterli olmamaktadır. Tanıya varılabilmesi için zihinsel performans testleri, aile ve okulla görüşme ve çok yönlü psiko- pedagojik bir değerlendirmeye gidilir.
pedagog Sonnur Kükürt
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızım ın disleksi olduğunu düşünüyorum panikteyim onun üzülmesinden çok korkuyorum ne yapabiliriz
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
12 Kasım 2010       Mesaj #19
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kızım ın disleksi olduğunu düşünüyorum panikteyim onun üzülmesinden çok korkuyorum ne yapabiliriz

Disleksi Tedavisi

Disleksi tedavisinde önemli olan çocuğun durumunu anlayabilmek ve bu duruma uyum sağlayabilmektir. Ailenin eğitimi ön planda gelir. Çocuğa yönelik olarak sosyal beceri kazandırma, destekleyici terapi ve gereğinde ilaç tedavisi uygun bir yaklaşımdır.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2010       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba malesef okuduklarımla kendimi kıyasladığımda ben bir disleksi olabilirim bahsedilen tüm sorunlar var konuşmaya beş yaşında başlamışım zaten çoğunluklada peltek konuşmuşum ilk okulda düzgünkonuşmaya başladım oda harfleri kelimeleri yutuyordum matematikte mükemmeldim ama anladığımı yazamıyordum öğretmenle aynı şeyleri yapıyor fakat defterde farklı yazılıyordu kaç tane sınavda doğruyu kafamda çözüp yanlış işaretlediğim bilirim şuan büyüdüm çalışıyorum iş ortamında o kadar sıkıntı çekiyorum ki numara söylemem gerek ters okuyorum ve defalarca uyarılara rağmen oluyor elimde değil bazen bu duruma " neden yapıyorsun kızdırmak için , dalga geçiyorsun değil mi " gibi tepkiler alabiliyorum aynı anda bir kaç kursa gidip başarılı olduğum halde bazen iki kelime yan yana getiremiyorum unutkanlık o kadar çokki geri zekalıyım diye çok ağladığım hayattan vaz geçtiğim anlar oldu öyle zor ki yaşam kimseye anlatamıyorum abarttığımı söyleselerde iş ortamında çok zor nerde kesin tanı konulabilir ayrıca tedavisi nasıl olucak lütfen yardımcı olursanız