Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Peygamber Efendimiz'in hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Összede tarafından 12 Nisan 2009 (15:54) tarihinde açılmıştır.
14442 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 14 Nisan 2014 (19:29) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 12 Nisan 2009, 15:54

Peygamber Efendimiz'in hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir?

#1 (link)
Összede
Ziyaretçi
Összede - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar

peygamber efendimizin hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir??*

Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen Keten Prenses; 12 Nisan 2009 @ 17:54.
Rapor Et
Eski 12 Nisan 2009, 18:24

Peygamber Efendimiz'in hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
İlahiyatın Dalları
Rapor Et
Eski 12 Nisan 2009, 20:11

Peygamber Efendimiz'in hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir?

#3 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Alıntı:
ObOrO dOnO adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle


peygamber efendimizin hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir??*
Siyer.
Rapor Et
Eski 12 Nisan 2009, 23:42

Peygamber Efendimiz'in hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir?

#4 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
ObOrO dOnO adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle


peygamber efendimizin hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir??*


Siyer bilim dalı olmaktan çok bir yazın türü gibi görünüyor. Hakim olmadığım bir konu olduğundan doğru cevabı bulmak adına bununla ilgili bilgileride verelim

Alıntı:
Siyer Nedir ?Siyer, İslam din biliminde peygamberlerin, din büyüklerinin, halifelerin hayat hikayesi.

Siyer, divan edebiyatında sadece din büyüklerinin değil, hükümdarlar gibi önemli kişilerin hayat hikayesi anlamında da kullanılır. Kısası Enbiya, hilye, mevlid, şemail kitapları Siyer ilmi altındaki başlıklardır.

Siyer, sire ve siret kelimelerinin çoğuludur ve hayat tarzı demektir. Karşıtanlamı suret'tir. Siyer-i nebi adıyla, İslam peygamberinin hayatını anlatan manzum ve mensur kitaplar ortaya çıkmıştır. Bu anlamda Siyer, Peygamberin hayatı demektir. Hadis kitaplarında siyer başlığı ayrı bir bölümdür. Fıkıh kitaplarında da siyer başlığı vardır.


Önemli eserler:

Siretü İbn İshak (İbn İshak)
Haza Kitabu Sireti Resulillah (İbn Hişam)
Sire (Vakidi)
Tarih (Taberi)
Tercümei Siretün Nebi (Darir)
Şevahidün Nübüvve (Lamii Çelebi)
Şemail (Tirmizi)
Mahmudus Siyer (Eyyüp Sabri Paşa)
Siyeri Celilei Nebeviye (İsmail Hakkı izmirli)


kaynak
S İ Y E R
Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in hayat hikayesi anlamına gelen "Siyer" kelimesi; Arapça "SİRE" sözcüğünün çoğuludur. Hz.Peygamber (s.a.v.)'in hayatını (hal tercümesini) anlatmak için kullanılan bir kelimedir. ( Şamil İslam Ans. 1/218) Tevarih denilince geçmiş dönemler, geçmiş zamanlar, o geçmiş zamanlarda yaşamış olan insanların hayat hikayeleri akla gelmektedir. Ama "Siyer" denilince Peygamberler, Hz. Muhammed (sav) akla gelmektedir. Zira Peygamberler (a.s.) hakkında yazılan kitaplara "Siyer- Siret-i Nebi- Siyer-i nebi" gibi isimler verilmiştir. Özellikle bu isimler duyulunca Hz. Peygamber (sav)'in hayatı hatırlanmalıdır. İçerik olarak; " Peygamberimizin soy dizini, doğumu, çocukluğu, gençlik yılları, peygamberliği, Mekke ve Medine'de meydana gelen olaylar ve gerçekleşen savaşları da içine alacak şekilde, doğumundan ölümüne kadar Hz. Peygamber (sav)'in hayatından söz eden kitaplara "Siyer-i Nebi", "es- Siyretü'n-Nebeviyye" veya kısaca "SİYER" adı verilmiştir.


kaynak

Alıntı:
SİYER (SİYER nedir? - SİYER anlamı)
Karakterler, huylar. Hz. Muhammet'in yaşamını anlatan kitap.

kaynak
Siyer Nedir?


Peygamberlere Ait Siyerin Anlamı, Yararları ve Kaynakları

1- Peygamberlerin siyeri, mübarek peygamberlerin yüksek hayatlarına ait bilgiler olup genel tarihin pek kıymetli bir bölümüdür.

Bilindiği gibi, Yüce Allah, önce insanlara kendi içlerinden zaman zaman peygamberler göndermiştir. İnsanların bir kısmı bu mukaddes peygamberlere uymuşlar ve böylece hem dünya, hem de ahiret görevlerini yapmışlardır. Düzenli medeniyetler kurmuş ve faziletlere ermişlerdir.

Diğer bir kısmı da, bu mübarek peygamberlere karşı çıkıp onlara aykırı harekette bulunmuşlardır.Bu tutumları ile gerçek insanlık vasfından yoksun kalmış ve küfrü imana, rezaleti ve fazilete tercih etmişlerdir. Bu yüzden de sonunda felâketlere düşüp sönüp gitmişlerdir.

İşte "Siyer-i Enbiya (Peygamberler tarihçesi)" dediğimiz Peygamberlerin hayatları ile ilgili bilgiler, onların güzel hallerini bildirir, onların ümmetlerini ne şekilde dine çağırdıklarını gösterir, kavimleri ile olan bazı olayları ve savaşları kaydeder. Bunlar bizim için ibret alınacak ve yararlanacak birer büyük öğüt olur.

2- Peygamberler tarihinin birçok yararları vardır. Şöyle ki: İnsan, Peygamberler tarihini okuyunca, bazı peygamberlerin yüksek varlıklarını ve güzel ahlâklarını öğrenir. Onların hak yolunda ne kadar çalıştıklarını, insaniyete ve medeniyete ne kadar yükseklik kazandırdıklarını anlar.

Böylece zihni açılır ve zekâsı artar, kendisinde bir uyanıklık olur. Kalbinde din duygusu kuvvetlenir. Din büyüklerine saygı çoğalır ve onların güzel ahlâkları ile ahlâklanmaya çalışır.

3- Peygamberler tarihinin kaynaklarına gelince: Bunların başlıcası Kur'ân-ı Kerîm ile hadis-i şerîf kitablarıdır. Bunlar iki kutsal kaynaktır. En doğru bilgi, ancak bu iki gerçek kaynaktan alınır. Şu da bir gerçek ki, bir kısım peygamberlere ait Tevrat'da, İncil'de ve diğer önceki din kitablarında olan bazı bilgiler değişikliğe uğramış olduğundan bunlara asla güvenilmez.

Tarih kitablarına gelince, bunların verdikleri bilgilerin çoğu da birer sağlam belgeye dayanmadığından olduğu gibi kabul edilemez. Zaten Peygamber Efendimizin zamanından önceki çağlara "İlk Çağlar" denir ki, bu çağlara ait tarih bilgileri pek noksandır. Bunun içindir ki, birçok peygamberlerin hayatları bizce bilinmemektedir.

4- Büyük peygamberler arasında bütün hayatı bilinen peygamber, ancak bizim peygamberimiz Hazret-i Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'dir. Peygamber Efendimiz bütün kutsal hayatı, olanca ayrıntılarına kadar tamamen kaydedilmiştir. Bu özellik ve şeref, dünyada başka hiç bir kimseye nasib olmamıştır.

5- Peygamberlerin yüksek hayatları üzerinde yazılmış birçok Siyer kitabları vardır. Fakat bunların en geniş ve en mükemmelleri, bizim peygamberimizin yüksek hayat hallerine dair olanlardır. Peygamberimizin hakkında olan ilk siyer kitabını, Tabiîn'den (ashabı görenlerden) "Urve" ile, talebelerinden "Zührî'dir. Diğer bir rivayete göre, Peygamber Efendimiz kutsal sîretlerini ilk yazan zat, hicretin (150) yılında Bağdad'da vefat eden Muhammed İbni İshak'dır.

6- Bugün elde bulunan Siyer kitablarının en eskisi ve en güvenilir olanları şu üç eserdir: (207) tarihinde Bağdad'da vefat etmiş olan Vakıdî'nin Siyer Kitabı. (313) de vefat eden Basra'lı İbni Hişam'ın Siyer Kitabı. (315) yılında Bağdad'da vefat eden Muhammed Taberî'nin yazmış olduğu Siyer kitabıdır.

İslam âlimleri, Peygamber Efendimiz hakkında daha birçok kitablar yazmış oldukları gibi, Avrupalı şarkiyatçı tarihçiler de bu konuda pek çok kitablar yazmışlardır.Büyük İslam İlmihali
Rapor Et
Eski 8 Nisan 2010, 18:17

Hz.Muhammedin Hayatını Konu Eden Bilim Dalı

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Hz.Muhammed'in Hayatını Konu Eden Bilim Dalına Siyer Denmez Arkadaşlar ''Siyer-i Nebi.'' Denir.
Rapor Et
Eski 19 Mart 2011, 16:11

peygamber efendimizin hayatı

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
peygamber efendimizin çocukluğu,gençliği,peygamberliği,hicreti gibi hayatını
Rapor Et
Eski 19 Mart 2011, 17:24

Peygamber Efendimiz'in hayatını inceleyen bilim dalına ne ad verilir?

#7 (link)
puma_black
Ziyaretçi
puma_black - avatarı
Siyer-i Nebi denir arkadaşlar.
Rapor Et
Eski 14 Nisan 2014, 19:29

peygamberimizin hayatını inceleyen bilim dalına ne denir?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
peygamberimizin hayatını araştıran bilim dalına siyeri nebi denir siyer peygamberimizin hayatına denir.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.207 saniyede (75.17% PHP - 24.83% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 06:23
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi