PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Toplumsal bilimlerin insan ve toplum yaşamına başlıca katkıları nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
secilbelgin02:34, 14 Nisan 2009 
Toplumsal bilimlerin insan ve toplum yaşamına başlıca katkıları nelerdir?Toplumbilim, insan ve toplum yaşamına katkılarını hangi yollarla gerçekleştirebilmektedir...
Benzer Konular:
Etiketler:
  • bireyin toplum yasamina katkilari
Cevap
broken*15:56, 14 Nisan 2009 
Toplum bilimi, (İngilizce sociology, sosyoloji) toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki temaslardanküresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grup ya da kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.
Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de toplum bilimci (sosyolog) denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul edilmektedir ve 19. Yüzyıl’ın ilk çeyreğinde gelişmiş diğer bilim dalları ile karşılaştırıldığında görece olarak gençtir. Birçok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya altdallarında çalışmaktadır.
Sociology kelimesi, Yunanca “bilim” anlamına gelen “logy” eki ve Latince’de, genel anlamda insanı işaret eden, üye, arkadaş veya dost anlamındaki, “socius” kelimesinden gelen “socio-” kökünden oluşur.
Toplum bilimi geniş çerçeveli bir disiplin olduğu için, profesyonel toplum bilimciler için bile tanımını yapmak güçtür. Bu disiplini tanımlamak için işe yarayan yollardan biri bu disiplini toplumun farklı boyutlarını inceleyen alt dalların oluşturduğu bir küme olarak tanımlamaktır. Örneğin toplumsal sınıflaşma eşitsizliği ve sınıfsal yapıları, demografi nüfusun miktar ve türündeki değişimleri, suç bilimi suç davranışı ve çarpıklıkları, politik toplum bilimi hükümet ve yasaları, ırk toplum bilimi ve cinsiyet toplum bilimi ırk ve cinslerin eşitsizliği kadar ırk ve cinsiyetlerin toplumsal yapılarını inceler. Doğadaki birçok çapraz disiplini içerecek şekilde,yeni toplumsal alt bilim dalları ortaya çıkmaya devam etmektedir-mesela ağ çözümlemesi-.
Birçok toplum bilimci akademi dışında yararlı araştırmalar yapmaktadır. Bulguları eğitimcilere, yasa yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının liderlerine ve toplumsal sorunları çözme ve toplumsal politikalar oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.

Bu yardımcı olmadıysahttp://www.msxlabs.org/forum/sosyoloji/13221-toplum-bilimi.html
Cevap
secilbelgin00:58, 15 Nisan 2009 
Çok teşekkür ederim...
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Dünya'nın hareketi sonuçları ve insan yaşamına etkileri nelerdir?
Isı maddelerinin insan yaşamına etkileri nelerdir?
Yardımlaşma kurumlarının toplum barışına katkıları nelerdir?
Suyun bilinçli tüketilmesinin insan yaşamına etkileri nelerdir?
1940 sonrası Türk edebiyatının toplumsal yaşama katkıları nelerdir?