Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Toplumsal bilimlerin insan ve toplum yaşamına başlıca katkıları nelerdir?

Gösterim: 2429 | Cevap: 2
  • bireyin toplum yasamina katkilari
secilbelgin
Cevaplanmamış   |    14 Nisan 2009 03:34   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Toplumsal bilimlerin insan ve toplum yaşamına başlıca katkıları nelerdir?

Toplumsal bilimlerin insan ve toplum yaşamına başlıca katkıları nelerdir?Toplumbilim, insan ve toplum yaşamına katkılarını hangi yollarla gerçekleştirebilmektedir...
broken*
14 Nisan 2009 16:56   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Toplum bilimi, (İngilizce sociology, sosyoloji) toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki temaslardanküresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grup ya da kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.
Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de toplum bilimci (sosyolog) denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul edilmektedir ve 19. Yüzyıl’ın ilk çeyreğinde gelişmiş diğer bilim dalları ile karşılaştırıldığında görece olarak gençtir. Birçok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya altdallarında çalışmaktadır.
Sociology kelimesi, Yunanca “bilim” anlamına gelen “logy” eki ve Latince’de, genel anlamda insanı işaret eden, üye, arkadaş veya dost anlamındaki, “socius” kelimesinden gelen “socio-” kökünden oluşur.
Toplum bilimi geniş çerçeveli bir disiplin olduğu için, profesyonel toplum bilimciler için bile tanımını yapmak güçtür. Bu disiplini tanımlamak için işe yarayan yollardan biri bu disiplini toplumun farklı boyutlarını inceleyen alt dalların oluşturduğu bir küme olarak tanımlamaktır. Örneğin toplumsal sınıflaşma eşitsizliği ve sınıfsal yapıları, demografi nüfusun miktar ve türündeki değişimleri, suç bilimi suç davranışı ve çarpıklıkları, politik toplum bilimi hükümet ve yasaları, ırk toplum bilimi ve cinsiyet toplum bilimi ırk ve cinslerin eşitsizliği kadar ırk ve cinsiyetlerin toplumsal yapılarını inceler. Doğadaki birçok çapraz disiplini içerecek şekilde,yeni toplumsal alt bilim dalları ortaya çıkmaya devam etmektedir-mesela ağ çözümlemesi-.
Birçok toplum bilimci akademi dışında yararlı araştırmalar yapmaktadır. Bulguları eğitimcilere, yasa yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının liderlerine ve toplumsal sorunları çözme ve toplumsal politikalar oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.

Bu yardımcı olmadıysahttp://www.msxlabs.org/forum/sosyoloji/13221-toplum-bilimi.html
secilbelgin
15 Nisan 2009 01:58   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Çok teşekkür ederim...
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Toplumsal bilimlerin insan ve toplum yaşamına başlıca katkıları nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • bireyin toplum yasamina katkilari
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Şubat 2015 11:46
Cevap: 5
Son Mesaj: 12 Nisan 2014 20:42
Isı maddelerinin insan yaşamına etkileri nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Kasım 2011 19:16
Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Nisan 2011 18:05
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Nisan 2011 12:43
Sayfa 0.222 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu