PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Uluslararası ehliyet nasıl alınır? Türkiye'de alınan ehliyet yurtdışında geçerli mi?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
ANNEYIM21:39, 18 Nisan 2009 
BEN UC SENDEIR FRANSADAYIM UC YASINDA BIR KIZIM VAR KIMSEM OLMADIGINDAN KZIMI BIR YERE BIRAKAMADIM DILIMDE COK AZ EHLIYETI SIMDI NASIL ALACAM TURKIYEDEN ALIP GELSEM FRANSADA DEGISMEZLERMI
Benzer Konular:
Cevap
SEDEPH22:52, 18 Nisan 2009 
Uluslararası Sürücü Ehliyeti
Kişilerin yurtdışında sorunsuz olarak taşıt
kullanabilmesi için düzenlenen Uluslararası bir
sürücü iznidir.

Belge 1949 yılında BM nezdinde imzalanan
Uluslararası Karayolları Trafiği Anlaşmasına gıöre
düzenlenir.

Belge için gerekli evrak;

T.C.Vatandaşları İçin
-Sürücü Belgesi aslı,
-TC kimlik numarası,
-2 Fotoğraf,

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin
-Sürücü Belgesi aslı,
-2 Fotoğraf,
-Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onayli Tercüme
Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu
belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist
Olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.
Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin
de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.
Devletin mali mevzuatina göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında
yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç
indirimi uygulanabilmektedir.

İlk Alım
Ehliyet
Harç KDV TOPLAM
92,280
142,00 16,70 251,50 TL.
Yenileme

Ehliyet
Harç KDV TOPLAM
92,80
35,50 16,70 145,00 TL.
Not : Belge ücretleri Kurum veznesine ödenir.

Kaynak
Cevap
SEDEPH22:55, 18 Nisan 2009 
Eğer ehliyetinizi Türkiye'den alırsanız Fransa'nın T.C. Konsolosluğu'na sürücü belgeniz ile birlikte müracaat ederek, konsolosluk aracılığıyla sürücü belgenizi aldığınız il'in Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'e yazışma ile sorularak teyit ettirilebilir.

Kaynak : izmirpolis.gov.tr
Cevap
Misafir04:48, 31 Ağustos 2009 
bende 9 senedir fransadayim kursa gidiyorum fransizcam az oldugu icin alamiyorum ne yapmam lazim turkiyeden alsam fransada gecerli olurmu

konsolosluktan onay alindiktan sonra turk ehliyetiylemi kullanacam ama ben 9 senedir fransadayim
Cevap
Misafir04:57, 31 Ağustos 2009 
ben fransada 9 senedir isciyim ehliyetimi gecemiyorum turkiyeden alsam fransa kabul edermi
Cevap
Blue Blood09:14, 31 Ağustos 2009 
SEDEPH adlı kullanıcıdan alıntı:
Eğer ehliyetinizi Türkiye'den alırsanız Fransa'nın T.C. Konsolosluğu'na sürücü belgeniz ile birlikte müracaat ederek, konsolosluk aracılığıyla sürücü belgenizi aldığınız il'in Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'e yazışma ile sorularak teyit ettirilebilir.

Kaynak : izmirpolis.gov.tr
Konuya ilişkin cevap verilmiş bakınız..
Cevap
Misafir09:53, 24 Eylül 2009 
duyduguma gore turkıyeden alınan ehlıyetler fransada gecerlı ılmıyacakmıs orada yenıden sınava sokacaklarmıs dogru mu acaba?
Cevap
yurder16:29, 28 Eylül 2009 
Alıntı:
türk ehliyeti hangi ülkelerde geçerli
hangi ulkelerde gecerli turk ehliyeti
Cevap
Misafir13:13, 8 Ekim 2009 
slm arkadaslar yakında filandıyaya gıdecem ve hala surucu belgem yok almayı düşünüyom ama orda gecreli olacakmı cevaplarsanız cok sevınırim
Cevap
Misafir17:00, 9 Kasım 2009 
selam neolur banada yardım ettın bende alamadım sınava gırtım alamadım yeterkı para verım sıze bende alım ehlıyet baska bıse ıstemıyorum ooooffffffff ya
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama