Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Mimar olabilmek için gerekli yetenekler nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda berke aktaş tarafından 19 Nisan 2009 (13:04) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
115846 kez görüntülenmiş, 104 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Eylül 2014 (01:20) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.89  |  Oy Veren: 35      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 6 Mayıs 2011, 08:47

mimarlık

#51 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
mimar olmak için hangi liseye gitmem gerekiyor
Rapor Et
Reklam
Eski 6 Mayıs 2011, 22:24

#52 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

mimar olmak için hangi liseye gitmem gerekiyor

Mimarlık lisesi yoktur. Mimar olmak için üniversite seçme sınavlarına girip 4 yıl eğitim almalısınız.

Mimarlık fakülteleri sayısal puanla öğrenci aldığı için okuduğunuz okul ne olursa olsun, fen derslerinizie, matematik derslerine yeterince çalışarak başarılı olabilirsiniz.

En iyi yardımcı sizin bu mesleği istemeniz olacaktır. Alttaki mesajı okuyun ve yeteneğinizi geliştirecek alıştırmalar yapın ve bu bölümü kazanmak için çok çalışın. Sayısal puanla gireceğiniz bir fakültedir.

Eğer mimar olmak istiyorsanız, şimdiden kendinizi geliştirebilirsiniz. Mimarlıkta resim çizilmez, tasarım yapılır. Tasarladıklarınızın uygulanması için de sunum gerekir. İşte "resim" bu noktada devreye girer. Hem elle, hem de bilgisayarda çizim yapmak mimarlık eğitimi sırasında da öğrenilir. Yeter ki isteğiniz olsun ve biraz da yetenek.

Size önerim; karakalem resim yapayı deneyin. Gördüklerinizi oranlı olarak kağıda aktarın, arkasında kalanları perspektifte olması gerektiği gibi çizmeye çalışın. Öndekileri daha belirgin çizin, ağaç, insan vb figürler çizin. Bu daha da artırılabilir. Eğer şimdiden çizim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, çevrenizdeki Halk Eğitim ya da özel kurslardan yararlanabilirsiniz.
Yetenek doğuştan gelir ama geliştirilmesi gerekir. Resimde çok başarılı olamasanız da yapı, tasarım ve diğer bilgilerle iyi bir mimar olabilirsiniz.
Sayısal derslerinize ağırlık verin. Başarılar.

Mimarlık eğitimi, çok yönlü bir eğitimdir. Yapı bilgisinin yanı sıra, genel tasarım bilgisi, şehir ve bölge planlama, peyzaj, dekorasyon, endüstriyel dizayn, aydınlatma, malzeme vb alanlarda da eğitim alınır.

Bu nedenle de yetenekten önce istemek gerekir. Yetenek için ise, geniş perspektife,bakışa sahip olabilmek, matematiği hayatın içinde kavrayarak uygulayabilmek, bakmak değil görmek,görebilmek ve algılayabilmek gibi yeteneklere sahip olmak mutlaka gerekir.

Teknik çizim, çizim bilgisi, tasarım bilgisi, ve benzeri özellikler Mimarlık eğitiminin temelleridir.
Statik, Betonarme, Planlama, tümden gelim ve tüme gidim, fonksiyonel algı vb.hem eğitimle elde edilen, hem de uygulamayla gelişen özelliklerdir.

Rapor Et
Eski 9 Mayıs 2011, 15:26

#53 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bn orta sondayım yani 8. sınıfa gidiyorum. Çizime meraklıyım bnde mimar olmak istiyorum iç mimar olarak fakat bir sorun var bnm matematiğim pek de iyi sayılmaz hem.. 6. ve 7. sınıftaki SBS puanım düşük .. Allahtan kendimi düzelttimde puanlarımı yükselttim.. hangi liseye gideceğime daha karar vermedim çünkü ne olacağım belli değil..önümdeki bir başka engelse ben SÖZEL'im yani türkçe ve sosyal dersim daha ağırlıklı matematiğimi yükseltmeye çalışıyorum şimdi..
Rapor Et
Eski 26 Mayıs 2011, 18:59

#54 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben mimar olmak istyorum resmim çok iyi ama fizik ve matematik derslerinde zorlanıyorum ayrıca iç mimarlık mı daha iyi yoksa mimarlık mı karar veremedim? çok zor bi meslek olduğunu söylüyorlar siz mimarlığı önerirmisiniz ?
Rapor Et
Eski 29 Mayıs 2011, 17:45

mimarlık

#55 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben şu an 9. sınıftayım ve mesleğimin ne olcağını dha tam olarak seçemedm mimarlık uuzn zamandan beri aklımda ama ilerde iş imkanlarım nasıl olcak ve bu mesleğe yatkın mıyım bilemiyorum. bu mesleği olmak için sahip olunması gereken kişisel özellikleri söler misiniz ? ve alıncak dersleri yani hngi dersler dha ağırlıklı ?
Rapor Et
Eski 19 Haziran 2011, 16:05

ösym

#56 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadslar ben mimarlık düşünüyorum sınava gırdım lys ye. sormak ıstedıgım sey su şimdi ben mimarliği kazandıktan sonra iş konusunda illa çevre olması mı gerekıyor mesela itü mimarlıga gıdersem illa cevrem olmadanda iş bulabılır mıyım acaba ? yada bunu mımarlar odasına gıdıp sormalı mıyım ??
Rapor Et
Eski 19 Haziran 2011, 16:57

#57 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

bn orta sondayım yani 8. sınıfa gidiyorum. Çizime meraklıyım bnde mimar olmak istiyorum iç mimar olarak fakat bir sorun var bnm matematiğim pek de iyi sayılmaz hem.. 6. ve 7. sınıftaki SBS puanım düşük .. Allahtan kendimi düzelttimde puanlarımı yükselttim.. hangi liseye gideceğime daha karar vermedim çünkü ne olacağım belli değil..önümdeki bir başka engelse ben SÖZEL'im yani türkçe ve sosyal dersim daha ağırlıklı matematiğimi yükseltmeye çalışıyorum şimdi..
Alıntı:

ben mimar olmak istyorum resmim çok iyi ama fizik ve matematik derslerinde zorlanıyorum ayrıca iç mimarlık mı daha iyi yoksa mimarlık mı karar veremedim? çok zor bi meslek olduğunu söylüyorlar siz mimarlığı önerirmisiniz ?
Alıntı:

ya ben şu an 9. sınıftayım ve mesleğimin ne olcağını dha tam olarak seçemedm mimarlık uuzn zamandan beri aklımda ama ilerde iş imkanlarım nasıl olcak ve bu mesleğe yatkın mıyım bilemiyorum. bu mesleği olmak için sahip olunması gereken kişisel özellikleri söler misiniz ? ve alıncak dersleri yani hngi dersler dha ağırlıklı ?
Alıntı:

arkadslar ben mimarlık düşünüyorum sınava gırdım lys ye. sormak ıstedıgım sey su şimdi ben mimarliği kazandıktan sonra iş konusunda illa çevre olması mı gerekıyor mesela itü mimarlıga gıdersem illa cevrem olmadanda iş bulabılır mıyım acaba ? yada bunu mımarlar odasına gıdıp sormalı mıyım ??

Alttaki mesajı okuyun. Mimarlar Odası birimleri de size bilgi yardımı yapacaklardır.

Alıntı:
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Mimarlık lisesi yoktur. Mimar olmak için üniversite seçme sınavlarına girip 4 yıl eğitim almalısınız.

Mimarlık fakülteleri sayısal puanla öğrenci aldığı için okuduğunuz okul ne olursa olsun, fen derslerinizie, matematik derslerine yeterince çalışarak başarılı olabilirsiniz.

En iyi yardımcı sizin bu mesleği istemeniz olacaktır. Alttaki mesajı okuyun ve yeteneğinizi geliştirecek alıştırmalar yapın ve bu bölümü kazanmak için çok çalışın. Sayısal puanla gireceğiniz bir fakültedir.

Eğer mimar olmak istiyorsanız, şimdiden kendinizi geliştirebilirsiniz. Mimarlıkta resim çizilmez, tasarım yapılır. Tasarladıklarınızın uygulanması için de sunum gerekir. İşte "resim" bu noktada devreye girer. Hem elle, hem de bilgisayarda çizim yapmak mimarlık eğitimi sırasında da öğrenilir. Yeter ki isteğiniz olsun ve biraz da yetenek.

Size önerim; karakalem resim yapayı deneyin. Gördüklerinizi oranlı olarak kağıda aktarın, arkasında kalanları perspektifte olması gerektiği gibi çizmeye çalışın. Öndekileri daha belirgin çizin, ağaç, insan vb figürler çizin. Bu daha da artırılabilir. Eğer şimdiden çizim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, çevrenizdeki Halk Eğitim ya da özel kurslardan yararlanabilirsiniz.
Yetenek doğuştan gelir ama geliştirilmesi gerekir. Resimde çok başarılı olamasanız da yapı, tasarım ve diğer bilgilerle iyi bir mimar olabilirsiniz.
Sayısal derslerinize ağırlık verin. Başarılar.

Mimarlık eğitimi, çok yönlü bir eğitimdir. Yapı bilgisinin yanı sıra, genel tasarım bilgisi, şehir ve bölge planlama, peyzaj, dekorasyon, endüstriyel dizayn, aydınlatma, malzeme vb alanlarda da eğitim alınır.

Bu nedenle de yetenekten önce istemek gerekir. Yetenek için ise, geniş perspektife,bakışa sahip olabilmek, matematiği hayatın içinde kavrayarak uygulayabilmek, bakmak değil görmek,görebilmek ve algılayabilmek gibi yeteneklere sahip olmak mutlaka gerekir.

Teknik çizim, çizim bilgisi, tasarım bilgisi, ve benzeri özellikler Mimarlık eğitiminin temelleridir.
Statik, Betonarme, Planlama, tümden gelim ve tüme gidim, fonksiyonel algı vb.hem eğitimle elde edilen, hem de uygulamayla gelişen özelliklerdir.

Rapor Et
Eski 19 Haziran 2011, 21:26

#58 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben mimar olmak istiyorum ama bu meslek ilerde zamanımı ck alır mı yani insanı ck yoruyor mu
Rapor Et
Eski 20 Haziran 2011, 18:02

#59 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

ben mimar olmak istiyorum ama bu meslek ilerde zamanımı ck alır mı yani insanı ck yoruyor mu

Elbette çok zamanınızı alır. Hakkıyla yapılan her meslek zaman alır ve çok çalışmak gerekir.
Tasarım, projelendirme, etüd, uygulama projesi, uygulama...bu safhaların arasına ve sonrasına pek çok aşamalar da girer.
Yakınınızdaki bir mimarlık ofisinden, mimarlar odası birimlerinden, rehber öğretmenlerinizden de bilgi yardımı alabilirsiniz.
Rapor Et
Eski 29 Haziran 2011, 15:14

#60 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 8. sınıfı bitirdim ama sayısalım cok iyi değil napmam lazım ve karakalem kursuna gidiyorumm ?
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Mimar olabilmek için gerekli yetenekler nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Mayıs 2014 12:56
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Mart 2014 20:12
Gönderen: 3 delikanlı Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Kasım 2012 13:40
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 6
Son Mesaj: 9 Kasım 2011 22:47
Gönderen: orhan2121 Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Mart 2009 22:59
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.147 saniyede (68.93% PHP - 31.07% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 19:57
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi