Arama

Dizüstü bilgisayarıma format atarken yaşadığım sorunu nasıl çözebilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Ocak 2015 Gösterim: 7.088 Cevap: 6
zicdan - avatarı
zicdan
Ziyaretçi
22 Nisan 2009       Mesaj #1
zicdan - avatarı
Ziyaretçi
benim hem masaüstü hemde acer 5720ZG markaalı bir laptopum var.ilk önce formatı buradakilere uyarak masaüstüne format attım.daha sonra laptopuma atmaya kaltım.tam herşey düzgün gidiyordu birden o f8'e basıp yada enter'e basıp diskleri seçeceğimiz bölümde hata çıktı.her şey giderken gereğince enter'e bastım.sonra hiçbir sabit diskiniz bulunmamaktadır dedi takılı olduğundan emin olun falan diye bir yazı çıktı.sonra gereğince enter'e basıp yeniden başlattım sonra mavi ekranlı bir bölümden yüklemeye başladı(tabi cd hala içinde) ve gene aynı hatayı verdi.sonra ardan 2 gün geçti.cdyi takmadan güç düğmesine bastım.acer ekranı çıktı ve şey yazıyordu;

başlatılacak işletim sistemini seçin:

microsoft windows xp professional
windows kur

üsttekine tıklayınca normal bilgisayar açılıp tıkır tıkır çalışıyordu.(format atma nedenim yavaş çalışmasıydı) ve sabit diskim(hard diskim) c ve d çalışıyordu.cdyi takıp güç düğmesine basınca gene mavi ekran çıkıp disklere format atma bölümünün orda enter diyince; hiçbir sabit disk bulunamadı diye yazılar çıktı.allah rızası için bana bir yardım edinde şundan kurtuluummmmmmmmmmmmmmmm.
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Kullandığın işletim sistemi cdsinin sata güncellemesi yok bu yüzden SATA harddiskleri göremez. Bunun için anakartınızda SATA güncellemesi mevcuttur öncelikle bunu çalıştıracaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Veya bir diğer yöntem anakartınızın internet sitesinden modelini seçip gerekli güncellemeyi bir belleğe atın.

İşletim sistemi cdsini taktıktan sonra ön yükleme yapar sata için F6 basın diye bir yer geçerken f6 ya bas. ve bellekten güncellemeyi okutup kuruluma geçebilirsin.
Son düzenleyen SEDEPH; 22 Nisan 2009 20:16
tHeBruTaLiTyOfHeLL - avatarı
tHeBruTaLiTyOfHeLL
Ziyaretçi
23 Nisan 2009       Mesaj #2
tHeBruTaLiTyOfHeLL - avatarı
Ziyaretçi
Bu Sorunu Çözmek Biraz Uğraştırabilir. Format Atmadan Önce Sistem Temizlik Programları Kurun, Eminim ki PC Hızlanır.
/ Tune-Up Utilities,
Sponsorlu Bağlantılar
/ Uniblue Registerbooster,
/ Uniblue SpeedUpMyPC,
/ Ccleaner

Bunlardan 4'ünü Googleden Araştırıp Bulun İndirin.

Format Atacaksan, Bios'a Girip Boot Sekmesinde CD-DVD/HDD Görüyormu ? Eğer Görüyorsa CD Takın, Ve CD'yi Seçip Windows Kurulum Ekranı Gelecektir.

Windows Onarmayı Denedin mi ? Denemediyseniz, Denemeniz Fayda Var.

Başlat / Çalıştır / Cmd

sfc /scannow Yazın Windows CD'si Takın Yükleme Bitinceye Kadar Bekleyin Ve Yeniden Başlatın, Bakalım Hızlanma Oldu mu ? Windows Sistem Dosyaları Yenilenecektir. Boyutu Değiştirmezse Bile.

xen3tomcat - avatarı
xen3tomcat
Ziyaretçi
7 Mayıs 2009       Mesaj #3
xen3tomcat - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşım senin sorunun sata ile alakalı, eğer xp yükleyeceksen öncelikle bios ayarlarından sata'yı disable yapmalısın, çünkü xp sata diskleri tanımıyor, eğer dediğim işlemi yaparsan xp sorunsuz kurulur, ama vista yüklemeye çalışırken bu hatalarla karşılaşıyorsan sorunun neden kaynaklandığını bilemiyorum. Umarım sorununa yanıt verebilmişimdir, saygılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Mayıs 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kullandığın işletim sistemi cdsinin sata güncellemesi yok bu yüzden SATA harddiskleri göremez. Bunun için anakartınızda SATA güncellemesi mevcuttur öncelikle bunu çalıştıracaksınız.

Veya bir diğer yöntem anakartınızın internet sitesinden modelini seçip gerekli güncellemeyi bir belleğe atın.

İşletim sistemi cdsini taktıktan sonra ön yükleme yapar sata için F6 basın diye bir yer geçerken f6 ya bas. ve bellekten güncellemeyi okutup kuruluma geçebilirsin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Haziran 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bende dizüstü bilgi sayarıma format atacam ama windows xp sidisini taktım boot tan yaptım ama mavi ekran gelmedi acaba neden
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ağustos 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
beyler netten win7 ultimate indirdim imgburn ile 4x hızında bastım cdye. Ama kurulum sırasında gerekli sürücü cd/dvd yok hatası veriyor. Biostan sata ahcı mode'u IDE yapıp vs. denedim yine aynı hata. Makine acer. Yardımcı olursanız sevinirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2015       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilgisayarımın düğmesine basıyoru açılıyor normal hoş geldiniz yazısı çıkmadan Install Windows diye bi yer açılıyo sadece tamam tuşu var ona basınca kapanıp açılıyo pc
şimdi format atıcam pc eski biraz cd fln okuyup okumadğını bilmyorum tam ama başka pc den ona format atabilirmiyim