Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda darmalar_32 tarafından 1 Mayıs 2009 (21:45) tarihinde açılmıştır.
160763 kez görüntülenmiş, 284 cevap yazılmış ve son mesaj 6 Aralık 2014 (15:41) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 6 Şubat 2010, 15:27

#31 (link)
selly1310
Ziyaretçi
selly1310 - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

5 gün uyuyamıyacaksın arkadaşım tek sıkıntın bu olur yanına birisini al 5 gün boyunca yanından ayrılmasın sorası boş zaten bıraktın gitti zor olucak ama oluyo biz böle bıraktık allah yardımcın olsun...

dedigim gibi balıklıdan yeni cıktım.uykusorunu seraquelle hallediyorum.ama peynirin verdigi boşlugu dolduramıyorum.gittikce daha da derin depresyona giriyorum.daha dün pencereyi cerceveyi aşagı indirdim.itfaye....ambulanz...polis hepsi aşagıda toplanmışdı.
ben yurdışından geldim.orda insana en azından methadon veriyorlardı.orda methadonprogramındaydım.hafta bir idrar vermeye gidiyordum.idrarda herhangi bir uyuşturucu cıktıgı an programdan atılıyordun.burda böyle birşey yok.gidiyorsun balıklıruma temizleniyorsun....eeeeee......sonra seni kendinle tek başına bırakıyorlar.eroinin verdigi boşlugu dolduracak birşeyler vermiyorlar.keşke burda da methadon verseler.şimdilik rivotril ve seraquelle idare ediyoruz.ama fazla dayanamacagım galiba...böyle depresyonla günü gecirmektense gider yine bir burun cekerim.almanların bir sözü var..
einmal junki immer junki.
yani.birkere junki(eroinman)herzaman junki.
burda icen varsa beni msn de eklesin.belki boşlugu paylaştıkca bir şekilde o boşlugu dolduruz.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 6 Şubat 2010, 15:30

#32 (link)
MeLiSSiA
Ziyaretçi
MeLiSSiA - avatarı
MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMANIN YOLLARI

Eğer ben kendimde bağımlılık problemi fark edersem , kendim ne yapabilirim?

* Bu halde ilk adımı atmış bulunuyorsun.
* Güven duyduğun bir kimseyle sorununu konuş.
* Bu kişiye problemi başkalarına açmamasını rica et.
* Yardım edebilecek kişi ve kuruluşların adreslerini bul.
* Yardım kabul etmek kolay değildir ** zorunludur.
* Kendi açıklamalarına ve sözverişlerine inanma.
* Bir defa dah, bu son , bunu herkes yüz kere söylemiştir. Bu soruna dahildir.
* Bedensel ve Ruhsal çok kötü bir duruma düşmeyi bekleme
* Hemen bir doktara git
* Kendine bir danışman edin ....
Rapor Et
Eski 8 Şubat 2010, 10:03

#33 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Öncelikle bağımlılığın tedavi edilebilir bir durum olduğunu vurgulamak gerekir. Genelde madde bağımlılığından kurtuluşun olmadığı inancı yaygındır. Ancak bu yaygın kanının aksine madde bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bağımlılık tedavisindeki başarı kişiye, çevreye, yönteme ve iyileşme ölçütüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin bir ay iyileşme ile 12 ay iyileşme arasındaki oranlar çok çeşitli biçimlerde yorumlanabilir. Tedavide başarıyı artıran faktörlerden en önemlisi kişinin istekli ve kararlı olmasıdır. Bağımlı kendini değiştirmeye çalışırken, ailesi de değişimlere uğramayı kabul etmelidir. Bu noktada ailenin desteği önemlidir.

Özellikle eroin gibi bağımlılık potansiyeli yüksek olan maddelerde uzun süreli tedavi, başarı şansını artırmaktadır. Ağır kişilik bozukluklarının olması tedavinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bağımlılığın tedavisi her tip madde kullanımı için aynıdır. Bağımlılık bir hastalık olduğu için kişi sigara, kullanmış, alkol kullanmış, eroin kullanmış fark etmez.

Karar Vermek
Tedaviye karar vermek bağımlı için çok önemli bir süreçtir. Karar verme tek bir aşamadan oluşmaz. Kişi önce madde kullanımının kendisine getirdiği zararların haberi yoktur ya da bunların farkında değildir. Daha sonra farkındalık dönemi gelir. Kişi artık madde kullanımının kendisi için zararlı olduğunu kabul etmektedir. Ancak henüz bırakıp bırakmamaya karar verememişti. Bu noktadan sonra madde kullanmayı bırakmaya karar verme aşaması gelir. Karar vermiştir ancak bunun için bir eylemde bulunmamıştır. Daha sonra bırakmak için girişimlerde bulunur ve bırakır. Bıraktıktan sonra ise, tekrar başlamamak için karar vermesi ve bu yönde adımlar atması gereklidir.

İstekli Olmak
Kişinin maddeyi bırakmaya istekli olması gerekir. Birçok bağımlı madde kullanmayı bırakma isteğini belirtmektedir. Ancak isteğin belirtilmesi yeterli değildir. Çünkü, bırakma isteği bazı koşulları içerir. Örneğin benim görüştüğüm bir bağımlı eroini bırakmaya kesin kararlı olduğunu söylüyordu. Eroini bırakacaktı, ancak esrar kullanmayı sürdürecekti. Hatta benim ona bunu teklif bile etmememi söylemişti. Halbuki eroini tek başına bırakmak biliyoruz ki yeterli değildir. Sonuçta esrarda bağımlılık yapan bir madde. Esrarı kullandığı sürece, eroine başlama olasılığı çok yüksektir. Bu noktada başvuran bu bağımlının aslında yeterince istekli olmadığı söylenebilir. Çünkü eroini bırakmaya istekli olmakla birlikte aslında bağımlılıktan uzaklaşmak gibi bir niyeti olmadığı düşünülebilir.

Değişmeye Karar Vermek
Bağımlılık tedavisinde esas olan kişinin yaşamını ve kendisini tümüyle değiştirmeye karar vermesidir. Yukarıda verilen örnekte olduğu gibi, kişi sadece bağımlı olduğu tek bir maddeyi bırakarak tedaviyi başaramaz. Çünkü bağımlılık bir bütündür. Kişinin bütün yaşamı içine girmiştir. Yaşadığı ortam, arkadaşları, ailesi ve işi önemli belirleyicilerdir. Sözkonusu olan bu dış etkenler ötesinde kişi kendi düşünce ve davranışlarını değiştirmeyi ve duygularını yönlendirmeyi öğrenmelidir. Örneğin bir bağımlı hasta, belli bir yaşam biçimi kurmuştu. Çalışmıyordu, annesinin yardımı ile geçiniyordu, sadece arkadaşları ile konuşuyordu. Hergün gittiği belli yerler ve yaptığı işler vardı. Bunların hiçbirini değiştirmeye yanaşmadı. Ancak yaptığı tüm bu davranışları eroin ortamı içindeydi. Dolayısıyla bunları değiştirmeliydi. Bu yaşam biçiminden uzaklaşmadığı sürece başarılı olması mümkün değildi. Nitekim başarılı olamadı.

BAĞIMLILIKTA TEDAVİNİN AŞAMALARI
Madde bağımlılığının tedavisi oldukça güç ve zahmetli bir iştir. Bağımlılık tedavisinde bugün çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin birbirine olan üstünlüğü henüz ispatlanabilmiş değildir. Bağımlılığın tedavisinden söz edildiğinde tek bir tedaviden ve aşamadan söz etmek mümkün değildir. Tedavi uzun bir süreç olduğu için, bu süreç içinde çeşitli aşamaların sırayla geçilmesi gerekir. Bu aşamalar şöyle özetlenebilir:

1. Tedaviye yönlendirme: Tedaviye yönlenme oldukça önemli bir aşamadır. Kişi kendisi istemedikçe ona zorla kullandığı maddeyi bıraktırma şansı yoktur. Bu nedenle kişinin maddeyi bırakma yönünde motive olması gerekir. Motivasyonel görüşme teknikleri ve tedavisi son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Kısa süreli bir yöntem olan motivasyonel artırma tedavisi, madde kullanan kişinin maddeyi bırakmaya karar vermesini sağlamak için iyi bir araç olmaktadır.
2. Detoksifikasyon (arındırma) Detoksifikasyon tıbbi bir dönemdir. Kullanılan maddenin bırakıldıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin kaldırılmasını hedefler. Her maddenin yoksunluk belirtisinin niteliği ve şiddeti farklıdır. Yoksunluk belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye de değişebilir. Madde kullanımı sırasında bedenin kurduğu denge, madde bırakıldıktan sonra yeni bir denge oluşturmaya çalışır. İşte bu dönemde önemli bedensel sorunlar yaşanabilir. Bu bedensel belirtileri gidermek için tıbbi müdahaleler gerekir. Detoksifikasyon süreci tek başına tedavi değildir. Detoksifikasyon aşamasını takiben terapi ve rehabilitasyon sürecinin başlaması, iyilik sürecini uzatacaktır.
3. Bağımlılığın terapisi Terapi kişinin kendini tanıması, anlaması ve kendini değerlendirme yetisini kazanmasını, madde kullanmaya başlama nedenlerinin araştırılmasını ve bununla ilgili etkenlerin ortadan kaldırılmaya çalışılmasını (kişilik sorunları, güvensizlik vb), sözkonusu maddelerin kendisinde yarattığı etkileri tanımasını, tekrar kullanmaya başlamasının engellenmesi için gerekli bilgileri ve yetileri kazanmasını, dış dünyaya karşı kendisini hazırlamasını sağlamaya yöneliktir.
4. Rehabilitasyon Rehabilitasyon, bağımlılığın getirdiği davranış kalıplarının yıkılıp yerlerine yeni davranış biçimlerinin yerleşmesini, içinde bulunduğu ortamda diğer insanlar ile ilişki kurmaya başlamasını ve yeni ilişki biçimlerinin kurulması, madde kullandığı süreç içinde bozulan aile ve çevre ilişkilerinin tekrar düzenlenmesini içerir. Kişinin tekrar topluma dönmesinin sağlanması, bozulan dengelerinin kurulması, yeni bir hayat ve davranış biçimini kazanması oldukça zaman alan bir uğraştır. Yeni bir hayat kurma, kurulan bu yeni hayata alışma bu dönemde öğrenilir. Bu dönemde aynı zamanda başlanan terapiler devam etmelidir.

Kişinin yeni bir çevre edinmesi önemlidir. Bu çevre içinde kişi yaşamayı öğrenecektir. Kendisine bir iş bulacaktır ya da çeşitli yardım kuruluşlarının desteği ile ona bir iş bulunacak ve çalışması sağlanacaktır.

ARKADAŞLAR BUNU MUTLAKA DİKKATE ALIP OKUYUN VE İLK ADIMINIZI ATIN 1 SAAT SONRA BIRAKIRIM YARIN BIRAKIRIM GİBİ KELİMELER KULLANMAYIN ARKDAŞLARDAN GERKİRSE Bİ SÜRE UZAK DURUN BU TR ŞEYER SİZLEERİ DAHA DA İLERLEMEYE ZORLAR SİZ FARKINDA OLMADAN BİLE AMA MUTLAKA ERTELEEYİN BUNU OKUYUN VE HEMEN BIRAKMAYA KARA VERİN ZAMNINIZI BİLGİSAYARDA VEYA HERHANGİ BİR AKTİVİTEYLE GEÇİRİN SABAHLARI ERKEN KALKMAYIN GERKİRSE BGÜNÜN YARISINI UYUYARAK GEÇİRİN HERKEZE ALLAH YARDIM ETSİN ALLAHIM NE OLUR YARDIM ET... (ADSIZ..!)
Rapor Et
Eski 9 Şubat 2010, 10:11

#34 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 3 yıllık eroin bağımlısısyım ama kaarra veremıyorum iki çoçuğum var ** abırakamıyorum ** deneyeceğim bu nhafta kesınlıkle bırakacağim yemın edioyrum bu illleti bırakacağim ne olursa olsun
Rapor Et
Eski 9 Şubat 2010, 13:53

#35 (link)
selly1310
Ziyaretçi
selly1310 - avatarı
ben dün yine düştüm.Artık tek şeye inanıyorum.bu ileti ancak ölünce bırakırsın.
dün yine doktoro gittim bana serum taktı..bir rivotril verdi...birde aklıma eroin gelince spor yapmamı veya sahile gidip kayalra oturmamı tavsiye etti.doktora benimle kafamı buldugunu sordum.benim icimde boşluk var ...eroinin bıraktıgı boşluk.21 senedir kullanıyorum.oda bana spor ...denizde kayalar diyor.21 senedir hep yanımdaydı....onun icin cezamı yatmadım...insanlarımı kırmadım...belki babamda du yüzden öldü..üzüntüden.ben halen bırakmadım.bana biri dese sen artık ölene kadar eroin icmiceksin...size yemin ben hemen bogazköprüsüne cıkar düşünmeden aşaga atlarım.onsuz bir hayat düşünemiyorum.düşünmek istiyorum ...ama olmuyor...tek umudum ve dilegim...türkiye ye artık methadon getirsinler.ama bizim devlet bu methadonu getirmez...cünkü o zaman kim gitcek balıklıruma yatıcak....kim gitcek ermeni hastanesine yatıcak....yani buralara yatmak nerden baksan 2-4 milyara patlıyor.devlet bu paradan vazgecermi???
yok olmuyor.bırakamıyorum.ne denedisem olmadı.kriz dedigin ilacsız atlatırım...sorun kriz degil.sorun temizlendikden sonra.sonrası gelmiyor.yine düşüyorum.daha yeni cıktım balıklıdan yine düştüm peynire.almanyada 2 kere 12 aylık tedavı yaptım.orda temizlenmek icin yattıgım olayları saymıyorum.nerden baksan 20-25 kere yatmışımdır.türkiyede( ki ben 2 senedir türkiyedeyim) 9-12 kere temizlenmek icin hastaneye yattım.ama sonrası gelmiyor.olmuyor..yapamaıyorum.dün doktorda caresesizfi.bana dieazem ve dilaltı yazdı.akrabalarım artık benden uzaklaşıyorlar...kimsenin yüzüne bakamıyorum...annem bile benden kacıyor..
ama ne yapayım.ben istermiydim böyle bir hayat.düştük birkere ve cıkamıyoruz.21 sene eroin bagımlısıyımm bunun yanında borderline hastasıda oldum.yani daraldıkca kendine zarar veren..kollarım kesik icinde.eroin bulamayınca kendimi kesiyorum.

insanlar benden uzaklaştı..ama bu insanlara tek bir sözüm var....

bu bir afrika deyimi...

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer... Kaynakwh:
Sular çekilince de karıncalar balıkları yer...
Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. ..
Çünkü kimin kimi yiyeceğine...
"suyun akışı" (zaman) karar verir!

eroin kullanan beni msn eklesin...ancak biz bizi anlarız...
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 19:43

#36 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben16yıldırkullanıyorum koreksle başladım burundu kaydırmaydı derken igneyede düştüm hiçbitarafımda damarım kalmadı 4yıldır sag kasıgımdan yapıyordum damar tıkanması oldu şimdide sol kasıga geçtim bikaçyıla buda biter sonra ne olur bilmiyorum 1aydır içenler 1yıldır içenler bırakmak için yardımistiyorsaben neyapayım siz düşünün
Rapor Et
Eski 23 Şubat 2010, 03:58

#37 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yeni başlayan arkadaşlarıma tavsiyem bir aydan bir seneye kadar içenler bırakmaları diyerlerine göre daha kolay oluyor bir ay kullananlar iki veya en fazla üç günde bir seneye kadar kullananlar ise 7veya sekiz günde krizini atabiliyorlar ben bir buçuk senelik kullanıcıyım ve iki ay önce bırakmıştım çok zorda olsa kendimi eve kapatıp 8 günde krizini attım ama bazı sıkıntıları bahane ederek şimdi tekrar başladım arkadaşlar size tavsiyem birazcık sabır.düşüncelerinizi başka tarafa yönlendirerek ve yanınıza bir destekçi bu arkadaş vs.olabilir bularak bırakmak okadarda zor değil.
Rapor Et
Eski 26 Şubat 2010, 20:13

#38 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
eroini birakmanin yollari
umarım yardımcı olur kardeş yazdıklarım bei ülkelerde tedavideyodum bıraktım. eroin tedavisinde kendi kullanılan tek uyuşturucu madde almanyada,hollandada gibi ülkelerde kullanılan ilaç metadone bu metadon eroinin içindeki bağımlılık yapıcı maddelerden biri o yüzden tedavinde yine eroin kullanıcaksın paş barmağının tırnağını 18 eşit parçaya bölcek şekilde çiz ilk gün o parçaların ikisini iç ben sabahları kalktığımda çok üşümemek için ve akşam yatarken çok terlememek için kulanndım 3.gün 1 düşür ençok nezaman çanın istiyosa ozaman iç 5.gün o parçadan yine birisini ama 1 2duman alıp 34 saat sonra tekrar 1 2 duman alıp akşam edersin 8. günden sonra tamamen kesersin kullanmayı 10. günde kullanmıyo, yoksunluk hissetmiyo olursun umarım başarırsın bu pislikten kendini kurtarırsın.
Rapor Et
Eski 1 Mart 2010, 11:52

#39 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
eroinden kurtulmak istiyorsanız kardeşlerim.. şeker atın 1 haftada paso şeker atın kurtulun ...
Rapor Et
Eski 1 Mart 2010, 17:37

#40 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
10 sene kullandım.. 1 yıldır temizim buraya kadar en az 15 defa tedavi oldum.
hastaneden çıkar çıkmaz tekrar başladım. şuan yabancı bir şehirdeyim uzak durmak için ailemi görmeye bile istanbula gitmiyorum..
ayrca eroinden sonra ne alkol nede daha hafif uyuşturucuları kullanmayacaksın, yorgun olan vücudumuza ilk önce iyi geldiğini sandığımız alkol ve diğer hafif maddeler ertesi gün bizi bitkin ve zayıf düşürmektedir. buda eroine tekrar kapı açar..
inanın ki arkadaşlar ben çok mücadele ettim, bazen ateşim çıkar, eğer bide esnemeye başlarsam o krizlerin korkusunu tekrar tekrar yaşıyorum..
hastanede ki hallerimi hatırladıkça (bir insanın düşeceği en rezil durumlar) bir daha asla diyorum.
ama kesin olan birşey var ki bir defa bağımlı olan kişiler ömür boyu risk altında eğer maddi durumunuz iyiyse lütfen her 3 ayda bir palet taktırın....
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: ahmetcan kast Forum: Soru-Cevap
Cevap: 17
Son Mesaj: 1 Ağustos 2014 01:11
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 27
Son Mesaj: 3 Haziran 2014 10:14
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Kasım 2011 19:59
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Ekim 2009 20:23
Gönderen: c0lin Forum: Donanım
Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Temmuz 2008 22:39
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.177 saniyede (66.73% PHP - 33.27% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 14:02
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi