Arama

Yurdumuza neden sahip çıkmalıyız? Çıkmazsak neler olur? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Mayıs 2014 Gösterim: 30.793 Cevap: 20
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen yazın bulamadım
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YURT SEVGİSİ
Yurt; üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer üstü her türlü zenginliğinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz toprak parçasıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
Türk ulusunun fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt birliğidir.
Her türlü varlığı ve zenginliği ile bizi besleyen yurdumuza bağlı olmamız, onu sevmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Bunu atalarımız tarih boyunca yapmış ve bu kutsal toprakları korumak için Çanakkale'de tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir.
Değişik iklim özellikleri, doğal güzellikleri ve tarihî zenginlikleri; çok çeşitli ürünleri, sebze ve meyveleri ile Türkiye'miz, dünyada pek az ülkede bulunan bir zenginliğe sahiptir.
Bize düsen görev ise mutlu olmamızı sağlayan yurdumuzun değerini iyi bilmektir. Onu korumak için gereken askerlik görevimizi yapmak ve kazancımızın bir kısmını vergi olarak vermektir.
Ulu Önder Atatürk, yurt sevgisini ve hür yaşamanın güzelliğini su sözleri ile ifade etmiştir: "Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır."
Sonuç olarak sunu söyleyebiliriz ki yurt, hiç bir şeyle değişilmeyecek kadar kutsal bir varlıktır. Büyüklerimiz ne güzel söylemişler, "Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz." diye.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Nisan 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atalarımızın yurdumuzu korumak için neler yaptıklarını
öğrenmek istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Nisan 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam ben yurdumuza nedem sahip çıkmalıyızı arştırdımama bulamadım ?...........
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben anlamadım baktım ama anlaşılmıyor daha kısa yok mu acaba ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yurdumuza sahip çıkmazsak neler olur?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yurdumza biz sahip çikmaliyiz çünkıüyurdumuz bizim doğup büuüdüğümüz yerdir biz yurdumuza sahip çikmassask yurdumuza karşi çok borçlu kalırız bu borcumuzu ödemek içinde biz yurdumuza sahip çikmaliyiz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Eylül 2012       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
* yurdumuzun güzelliklerini korumak için neler yapmalıyız ? bize düşen görevler nelerdir ?
sevimsiz kader - avatarı
sevimsiz kader
Ziyaretçi
7 Nisan 2013       Mesaj #19
sevimsiz kader - avatarı
Ziyaretçi
YURT SEVGİSİ
Yurt; üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer üstü her türlü zenginliğinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz toprak parçasıdır.
Türk ulusunun fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt birliğidir.
Her türlü varlığı ve zenginliği ile bizi besleyen yurdumuza bağlı olmamız, onu sevmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Bunu atalarımız tarih boyunca yapmış ve bu kutsal toprakları korumak için Çanakkale'de tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir.
Değişik iklim özellikleri, doğal güzellikleri ve tarihî zenginlikleri; çok çeşitli ürünleri, sebze ve meyveleri ile Türkiye'miz, dünyada pek az ülkede bulunan bir zenginliğe sahiptir.
Bize düsen görev ise mutlu olmamızı sağlayan yurdumuzun değerini iyi bilmektir. Onu korumak için gereken askerlik görevimizi yapmak ve kazancımızın bir kısmını vergi olarak vermektir.
Ulu Önder Atatürk, yurt sevgisini ve hür yaşamanın güzelliğini su sözleri ile ifade etmiştir: "Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır."
Sonuç olarak sunu söyleyebiliriz ki yurt, hiç bir şeyle değişilmeyecek kadar kutsal bir varlıktır. Büyüklerimiz ne güzel söylemişler, "Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz." diye.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2014       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yurt uzerınde doğup buyuduğumuz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer ustu her turlu zengınlığınden yararlandığımız, havasını teneffus ettığımız toprak parcasıdır.

Yurdumuz üzerinde barış dostluk ve kardeşlik içeresinde yaşıyorsak herkes dini duygu ve düşüncelerini, insan olarak verilen hakları rahatça kullanabiliyorsa, insanlar kendi yurdumun insanı diye birbirlerine kol kanat geriyorsa gerektiğinde beraber omuz omuza savaşabiliyorsa bu milli birlik ve kardeşliğin yegane göstergesidir.

Yurdumuza Sahip Çıkmazsak Ne Olur

Yurdumuza bir yabancı gibi davranıp kamu mallarına zarar verirsek, bana birşey olmaz, bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesinde olursak ülkemiz gün geçtikçe maddi manevi bir sürü zarara uğrar ve bununla beraber tıpkı günümüzdede örnekleri çoğaldığı gibi insanlar birbirlerine yardım etmekte geri durmaya başlar, herkes kendi canını ve malını düşünür hale gelince fırsat kollayan düşmanlarda bizi içten ve dıştan parçalayıp ülkemizi ele geçirmek için bütün silahlarını kullanmaya başlar, komşu ülkelerden Filistin, ırak, Libya, suriyedeki gibi iç savaş olur birbirimizi öldürmeye başlarız.

Daha sonra düşmanlar gelir ülkemizi ele geçirir kendi istediğimiz gibi yaşamak şöyle dursun onların istedikleri gibi yaşamak zorunda kalırız, Ailemiz komşularımız, dinimiz, namusumuz onların elinde olur.

Bu vatan için dökülen bu kanların onun için büyük anlamı vardır.