Arama

Meningomyelosel hastalığının tedavisi hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Aralık 2014 Gösterim: 29.349 Cevap: 28
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Haziran 2012       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar ben 24 yaşındayım ve meningomyelosel hastalıgı gecırmıs bı ınsanım.Geçirmiş diyorum cunku dogumumun ardından ılk 24 saat ıcersınde amelıyat olmusum ve suanda hastalıga aıt hıcbır belırtı tasımıyorum yuruyorum,koşuyorum,tamamen saglıklı durumdayım.Zeka geriliği gibi bir durum da yok aksinde unıversıte 3.sınıf ogrencısıyım aynı zamanda akademı bıtırdım.Suan yazılım muhendısıyım ve çalışıyorum.Amasyalıyım amelıyatım Samsun'da 1989 yılında ozel bır doktor tarafından gerceklestırılmıs.Doktorlar durumumu gorduklerınde mucize oldugumu soyluyorlar
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Kasım 2012       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu Rahatsızlığın masajla alakası yoktur. Bazı çocuklar'da omurilik fazla zarar görmezse veya alt kısımlardaysa yürüme şansı daha yüksek lakin üst kısımlardaysa daha azdır. Çünkü omurilikte rahatsızlanma ne kadar yukarda olursa yürüme veya diğer başka organlar ve uzuvlarda sorunlar o kadar artabiliyor.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Aralık 2012       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Slm . Siz cok sanlisiniz insallah hayatiniz boyunca saglikli kalirsiniz . Benimde 1 aylik dpina bfidali bebegim var yazdiklarinizi gorunce cok sevindim insallah benimde oglum sizin gibi sansli olur .
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Merhabalar ben 24 yaşındayım ve meningomyelosel hastalıgı gecırmıs bı ınsanım.Geçirmiş diyorum cunku dogumumun ardından ılk 24 saat ıcersınde amelıyat olmusum ve suanda hastalıga aıt hıcbır belırtı tasımıyorum yuruyorum,koşuyorum,tamamen saglıklı durumdayım.Zeka geriliği gibi bir durum da yok aksinde unıversıte 3.sınıf ogrencısıyım aynı zamanda akademı bıtırdım.Suan yazılım muhendısıyım ve çalışıyorum.Amasyalıyım amelıyatım Samsun'da 1989 yılında ozel bır doktor tarafından gerceklestırılmıs.Doktorlar durumumu gorduklerınde mucize oldugumu soyluyorlar

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2013       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
masajları nasıl yapıyorsunuz kremlemi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2013       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb.bende de meningomyelosel hastalığı var.27 yaşındayım.bnde bikaç ameliyat oldum.kitleyi bikaç ay önce aldrdm ama sürekli iltihap geliyo.szden doktor onerisi almk isterimm.yardmcı olursanız sevnrm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2014       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende bu hastalık mağduruyum. ayaklarım ameliyatlı. yaralar mevcut. bazı özel konularda bilgi almak isterim sizden.
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
21 Nisan 2014       Mesaj #27
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Meningomyelosel hastalığının tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?
MsXLabs.org

Anensefali ve spina bifida "NÖRAL TÜP DEFEKTİ" denen anomali grubunu oluştururlar. Nöral tüp defektleri 1000 doğumda 1-2 oranında görülürler. Bu anomalileri önlemek amacıyla her gebe gebelikten önce başlayarak gebeliğin 3. ayı bitene kadar günde 0.4 mg folik asit denen vitamini kullanmalıdır. Folik asit kullanımı ile nöral tüp defekti görülme sıklığı azalır.

Spina Bifida:
Embriyolojik gelişim sırasında sırttaki omurilik sinir dokusunun korunmasını sağlayan omurga kemikleri ve ek dokuların gelişmesindeki sorun nedeniyle omurilik ve çevresindeki zarların dışarıya fıtıklaşması durumudur. Omurga kemikleri ve üzerinde bulunan cilt dokularında açıklık vardır, bu açıklıktan dışarıya omurilik fıtıklaşır. Halk arasında bebeğin belinde açıklık olnası şeklinde tabir edilir.

Doğumsal kusurun derecesine göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir.
Kapalı spina bifida (Okkült form): Sadece omurgada açıklık vardır ve açıklığın üzeri cilt altındaki yumuşak dokular ve cilt ile örtülüdür, vücut dışına fıtıklaşma olmaz. Defektin üzerindeki cildin koruyucu etkisi nedeniyle enfeksiyon riski yoktur ve genelde bebeklerde herhangi bir probleme neden olmaz. Defektin olduğu bölgedeki cilt üzerinde pigmentasyon, çöküntü ve cilt altı lipom bulunabilir.

Açık spina bifida:
Burada omuriliğin üzerindeki omurga, cilt altı dokular ve cilt tamamen açıktır ve bu açıkıktan dışarıya omurilik zarı ve omurilik fıtıklaşmıştır. Doğum açık sinir dokularının travmatize olmaması için sezaryen ile önerilir. Açıklık ince meningeal membran ile kaplı olabilir buna meningosel denir. Bu meningosel kesesinin içerisinde sinir dokusu da bulunursa meningomeyelosel denir.

Tedavi ve ameliyat:
Genellikle doğumdan sonra 1-2 gün içerisinde ameliyatla açıklık düzeltilmeye çalışılır. Meningoselde meningomyelosele göre düzeltme ameliyatları daha başarılırdır, ameliyatlara rağmen özellikle meningomyeloselde sekel kalabilir. Açıklığın yeri ve büyüklüğü bebeğin akıbetini etkiler. Ölüm oranı yüksektir ve yarıya yakını 7 yıldan az yaşar. Yaşayanların çoğunda ise felç ve idrar kaçırma, nöbet geçirme gibi problemler izlenir. Hidrosefali de mevcutsa zihinsel gelişim gerikalabilir. Hidrosefali varlığında şant ameliyatı gerekebilir.

Tanı:
Anensefalide olduğu gibi açık spina bifida'da da anne kanında MS-AFP düzeyi artar. Kapalı spina bifida da bu artış izlenmez. MS-AFP 16-20 haftalarda tek başına bakılabilir veya üçlü veya dörtlü test MS-AFP yi de içerdiği için bu testlerle birlikte değerlendirilmiş olur. MS-AFP düzeyindeki artış ve ultrason tanıda çok faydalı tetkiklerdir. MS-AFP düzeyi yüksek izlenmesine rağmen ultrasonografide spin bifida izlenememesi durumunda genellikle amniosentez ile alınan amnion sıvısında MS-AFP ve Asetilkolinesteraz (ve kromozom analizi çalışılabilir) düzeyleri bakılarak tanı konmaya çalışılır. Kapalı spina bifida genellikle ultrasonda görülemez, açık spina bifida ise genellikle 3.-4. aydan sonra ultrasonda görülebilir.

Kaynak:
samimyilmaz - avatarı
samimyilmaz
Ziyaretçi
19 Temmuz 2014       Mesaj #28
samimyilmaz - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
annelik isteği adlı kullanıcıdan alıntı

ben 20 yaşındayım aynı yaradan bendede var benim size sorum bebekleri çoook seviyorum evlenip anne olsam bi riski varmı lütfen cevaplayın

.. şuan durumunuz nasıl. Çok geçmiş olsun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Aralık 2014       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızım 6aylık meningomiyosel hidrosefali 2ayakta içe egri ameliyatlarını oldu ileriye dönuk tedavisi varmı yuruye bilirmi