Arama

Damarlı tohumlu ve damarsız tohumlu bitki türleri nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Aralık 2014 Gösterim: 18.443 Cevap: 17
ASDQW - avatarı
ASDQW
Ziyaretçi
20 Mayıs 2009       Mesaj #1
ASDQW - avatarı
Ziyaretçi
meraba ben hataydan tolqwa bu bıtkı çeşşitlerini alabilirmıyım damarlı tohumlu damarsız tohumlu vs.gibi
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı

Damarlı bitkiler: İletim demeti bulunduran bitkilerdir. Spor ya da tohum oluşturmalarına göre damarlı sporlu bitkiler ve damarlı tohumlu bitkiler olmak üzere iki grupta incelenir.
1- Damarlı sporlu bitkiler: iletim demetine sahip bitkilerdir. En önemli grubu eğrelti otlarıdır. Gerçek yaprak ve kök bulundurmazlar. Yaprakları yer altı gövdelerine dönüşmüştür. Ilık ve nemli bölgelerde yaşarlar. Tohumları yoktur, sporla çoğalırlar. Eğrelti otlarında da damarsız bitkilerde olduğu gibi döl değişimi görülür. damarli bitkiler

Sponsorlu Bağlantılar
2-Damarlı tohumlu bitkiler: İletim demeti bulundururlar. Tohum taslaklarının durumuna göre açık tohumlu ve kapalı tohumlu olmak üzere iki grupta incelenir.
a- Açık tohumlu bitkiler : Tohum taslağı açıkta bulunur. Kozalaklılar, damarlı açık tohumlu bitkilerin en iyi örnekleridir. Gerçek çiçek ve tohum taslakları yoktur. Tohum meyve içinde değil, kozalak yapraklarının altında, açıkta bulunur. Her zaman yeşil, çoğu iğne yapraklı ağaç ve çalılardan meydana gelmiştir. Çam, ardıç, ladin, köknar, sedir, servi, açık tohumlu olan kozalaklı bitkilerdendir.
kozalakli bitkiler
b- Kapalı tohumlu bitkiler: Tohum taslakları ve tohumları meyve yaprakları ile kapalı bulunduğu için kapalı tohumlu bitkiler olarak adlandırılır. Gerçek çiçek ve tohum taslakları vardır, iletim demetlerine sahiptir. Tohumlarındaki çenek yaprağı sayısına göre tek çenekli ve çift çenekli bitkiler olarak incelenir. Çenek, tohumda yer alan bitki embriyosundaki yaprak taslaklarıdır.
-Tek çenekli bitkiler (Monokotiledon): Embriyolarında bir çenek yaprağı bulunur. Yaprakları paralel damarlıdır. Genellikle bir yıllık otsu bitkilerdir. Saçak kök yapısına sahiptir. Gövdelerinde kambiyum bulunmaz. Gövdede iletim demetleri dağınık hâlde bulunur. Buğday, lale, orkide, muz vb. tek çenekli bitki örnekleridir.
tek cenekli bitkiler
-Çift çenekli bitkiler (Dikotiledon): Embriyolarında iki çenek yaprağı bulunur. Yaprakları ağsı damarlıdır. Tek ya da çok yıllık bitkilerdir. Bazıları otsu bazıları da odunsu gövdelidir. Kökleri kazık kök yapısındadır. Yaprak sapı bulunur. Gövde de iletim demetlerinin arasında kambiyum dokusu bulunur. Elma, badem, domates, ayçiçeği, bezelye, gül vb. bitkiler çift çenekli bitkilerdendir.
cift cenekliler

..
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
20 Mayıs 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı

Damarlı bitkiler: İletim demeti bulunduran bitkilerdir. Spor ya da tohum oluşturmalarına göre damarlı sporlu bitkiler ve damarlı tohumlu bitkiler olmak üzere iki grupta incelenir.
1- Damarlı sporlu bitkiler: iletim demetine sahip bitkilerdir. En önemli grubu eğrelti otlarıdır. Gerçek yaprak ve kök bulundurmazlar. Yaprakları yer altı gövdelerine dönüşmüştür. Ilık ve nemli bölgelerde yaşarlar. Tohumları yoktur, sporla çoğalırlar. Eğrelti otlarında da damarsız bitkilerde olduğu gibi döl değişimi görülür. damarli bitkiler

Sponsorlu Bağlantılar
2-Damarlı tohumlu bitkiler: İletim demeti bulundururlar. Tohum taslaklarının durumuna göre açık tohumlu ve kapalı tohumlu olmak üzere iki grupta incelenir.
a- Açık tohumlu bitkiler : Tohum taslağı açıkta bulunur. Kozalaklılar, damarlı açık tohumlu bitkilerin en iyi örnekleridir. Gerçek çiçek ve tohum taslakları yoktur. Tohum meyve içinde değil, kozalak yapraklarının altında, açıkta bulunur. Her zaman yeşil, çoğu iğne yapraklı ağaç ve çalılardan meydana gelmiştir. Çam, ardıç, ladin, köknar, sedir, servi, açık tohumlu olan kozalaklı bitkilerdendir.
kozalakli bitkiler
b- Kapalı tohumlu bitkiler: Tohum taslakları ve tohumları meyve yaprakları ile kapalı bulunduğu için kapalı tohumlu bitkiler olarak adlandırılır. Gerçek çiçek ve tohum taslakları vardır, iletim demetlerine sahiptir. Tohumlarındaki çenek yaprağı sayısına göre tek çenekli ve çift çenekli bitkiler olarak incelenir. Çenek, tohumda yer alan bitki embriyosundaki yaprak taslaklarıdır.
-Tek çenekli bitkiler (Monokotiledon): Embriyolarında bir çenek yaprağı bulunur. Yaprakları paralel damarlıdır. Genellikle bir yıllık otsu bitkilerdir. Saçak kök yapısına sahiptir. Gövdelerinde kambiyum bulunmaz. Gövdede iletim demetleri dağınık hâlde bulunur. Buğday, lale, orkide, muz vb. tek çenekli bitki örnekleridir.
tek cenekli bitkiler
-Çift çenekli bitkiler (Dikotiledon): Embriyolarında iki çenek yaprağı bulunur. Yaprakları ağsı damarlıdır. Tek ya da çok yıllık bitkilerdir. Bazıları otsu bazıları da odunsu gövdelidir. Kökleri kazık kök yapısındadır. Yaprak sapı bulunur. Gövde de iletim demetlerinin arasında kambiyum dokusu bulunur. Elma, badem, domates, ayçiçeği, bezelye, gül vb. bitkiler çift çenekli bitkilerdendir.
cift cenekliler

..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

tohumlu bitkilerde meyve tipleri

Tohumlu bitkilerde “çiçek” ve “meyve tipleri” ile bunların sağladığı adaptasyonları NELERDİR BEN BUNUNLA İLGİLİ KONU İSTİYORUM LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Aralık 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
""Tohumlu bitkilerde “çiçek” ve “meyve tipleri” ile bunların sağladığı adaptasyonları nelerdir"" bana da çok acil lazım yardım lütfennn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Aralık 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tohumlu bitkıklerde çiçek ve meyve tiplerı ile bunların sagladıgı adaptasyonlar nelerdır?bılgı lazım çok acil yardımcı olunnn lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen yarına lazım hemen cewaplayın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mart 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tek çenekliler hakkinda bilgi verin lütfen
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
1 Mart 2010       Mesaj #8
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

tek çenekliler hakkinda bilgi verin lütfen

Klassis: Liliopsida ( Monocotyledoneae = Tekçenekli Bitkiler)
Angiospermae sınıfından olup, otsu ya da çok nadir olarak odunsu bitkilerdir. Bu grup içindeki bitkilerde embriyo, tohum çimlenmesi esnasında tohum içinde bulunan besi dokudan, yedek besin maddesi emebilmek için emeç ödevi gören bir kotiledon (çenek) içermektedir. Bu çenek, fidecik biraz gelişip yeşil renk kazanarak fotosentez yapabilecek büyüklüğe gelinceye kadar beslenmeyi sağlamaktadır. Tek çenekli bitkilerde bitkinin gereksinim duyduğu madde taşınımını sağlayan iletim demetlerinin yapısında kambiyum yapısının bulunmaması nedeniyle sekonder
(ikincil) kalınlaşma da görülmemektedir. Bu tip iletim demetlerine "kapalı koleteral iletim demetleri " denir. Gövde yapısındaki iletim demetleri dağınık biçimde dizilmiştir.

Bu gruba dahil olan bitkilerde ana kök kısa sürede ortadan kalkarak yerini ana kökün etrafında gelişen çok sayıda ek köklere (adventif kökler) bırakır. Toprak üstü organları çiçek durumları dışında dallanmamaktadır. Yaprakları tipik olarak paralel damarlı, yaprak ayası çok zayıf petiolsüz (sapsız) dür. Çiçek örtüsü perigon tipindedir. Çiçek kısımları belirgin sayıda olduğunda tipik olarak üçlü, nadiren ikili veya dörtlü. Bitkilerin çoğu toprak altı yaşamına uyum sağlamış rizom, yumru, soğan gibi yer altı organlarına sahiptirler. Bu tür bitkilere genel olarak geofitler denir. Çiçekleri genellikle sepalden türevlenen nektaryumlar (balözü bezi) içermektedir. Liliopsida 5 subklassis içermektedir. Alismatidae, Arecidae, Commelinidae, Zingiberidae ve Liliidae.
Subklassis: Alismatidae
Değişik özelliklerdeki sulak ya da bataklık alanlarda yetişen otsu bitkilerdir. Yaprakları basit almaşlı, nadiren karşılıklı dizilişli, paralel damarlı, geniş ayalı veya ayasız olabilir. Çiçekleri geniş ve gözalıcı görünümden, çok küçükten belirgin olmayana kadar değişen yapıdadır. Bu subklassis 4 ordo, 16 familya ve 500 kadar tür içerir.
Subklassis: Arecidae
Otsu, çalı, ağaç ve sarılıcı bitkileri içerir. Tropik ve subtropik bölgelerde yayılış gösterir. Çiçekler çok sayıda ve genellikle küçüktür. İki serid , üç tepallidir. Yapraklar almaşlı dar ve paralel damarlıdan, geniş ve ağsı damarlıya kadardır. Meyva üzümsü yada etli veya kuru eriksi tiptedir. Bu altsınıf 4 ordo, 5 familya ve 5.600 kadar türden oluşmuştur. Örnek olarak Arecaceae (Palmae/Palmiyegiller), Araceae (Yılanyastığıgiller), Lemmaceae (Sumercimeğigiller) verilebilir.
Subklassis: Commelinidae
Çoğunlukla otsu, seyrek olarak odunsu bitkilerdir. Karasal, nadiren suculdurlar. Yapraklar sarmal, tabanda, paralel damarlı çoğunlukla kınlıdırlar. Çiçekleri genellikle iki eşeyli veya tek eşeyli, küçük görünümlüdür. Periant ilkel familyalarda üçlüdür; sepal ve petal ayrımı belirgindir. Gelişmiş familyalarda ise indirgenmiştir. Ovaryumları üst durumludur. Besi doku büyük ve nişasta depo etmiştir. Tozlaşma anemogamdır. Meyva çoğunlukla kuru, nadiren etlidir. Bu altsınıf 7 ordo, 16 familya ve yaklaşık olarak 15.000 türü içermektedir. Tanıdığımız bazı türleri içeren familyalara Juncaceae (Hasırotugiller), Cyperaceae (Papürüsgiller), Poaceae (Gramineae) (Buğdaygiller), Typhaceae (Sukamışıgiller) örnek olarak verilebilir. Bunlardan özellikle Poaceae (Buğdaygillerin) önemi büyüktür (Şekil 3.7). Meyvası nişasta bakımından zengin olan bu familya üyelerinin bir çoğu tahıl bitkisi olarak kullanılır. Ayrıca şeker ve yağ içeren türleri de vardır. Öte yandan hayvanlar açısından büyük değer taşıyan çayır ve meraların önemli bitkileri bu familyaya aittir. Kozmopolit olan bu familya 9000 kadar tür içermektedir.
Subklassis: Zingiberidae
Nadir olarak basit, dalsız gövdeli küçük ağaçlar yada epifit (başka bitkiler üzerinde yaşayan bitki) otsu bitkilerdir. Çiçekleri genellikle iki yada tek eşeyli, göz alıcı, büyük ve parlak renklidir. Sepal ve petaller üçer adet serbest yada bileşiktir. Stamenler iki dairede üçer olmak üzere 6 adettir. Bu altsınıf 2 ordo, 9 familya ve yaklaşık olarak 3000 türden oluşmaktadır. Örnek familyalar olarak Musaceae (Muzgiller) ve Zingiberaceae (Zencefilgiller) verilebilir.
Subklassis: Liliidae
Bazıları epifit nadiren sucul genellikle karasal (rizom, yumru veya soğanlı) geofit otsulardır. Çiçekleri büyük ve göz alıcı renklidir. Çiçek örtüsü perigon şeklinde, 2 serili ve her seride 3 tepal yaprağı içermektedir. Çoğunlukla sepal nektaryumludur. Yapraklar alternat nadiren karşılıklı veya dairesel, dar paralel damarlı, kenarları dar, dişli veya hafif parçalıdır. Ginekeum 3 karpelli ve 1 pistillidir. Stamenler 1, 3 veya 6 tanedir. Meyva genellikle kapsüladır.
Liliidae subklassisi 2 ordo, 19 familya ve yaklaşık 21.000 tür içermektedir. Örnek
olarak Liliaceae (Zambakgiller), Iridaceae (Süsengiller) ve Orchidaceae (Salepgiller) familyaları verilebilir. Ancak türlerinin 4/5 inden fazlası Liliaceae ve Orchidaceae familyalarında toplanmıştır.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mart 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kapalı-açık tohumku bitkiler tek çenekli çift çenekli bitkilere litfen örnek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı