Arama

Tema Vakfı hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Mart 2016 Gösterim: 126.310 Cevap: 89
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2010       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

tema genel merkez tel no ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

ban bilgi verirmisiniz çok acilll lütfen
Sponsorlu Bağlantılar
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
27 Mayıs 2010       Mesaj #22
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

AMA ANLAMI VE ÇALIŞMALARI NELERDİR?

TEMA

Sponsorlu Bağlantılar
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı
ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde, kurulmuş olan çevreci vakıftır.

Kuruluşu

TEMA 11 Eylül 1992 tarihinde, Karaca Arboretum'un kurucusu, BM Çevre Ödülü sahibi Hayrettin Karaca ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından, Türk-BDT İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit tarafından projeyi hayata geçirdi.

Amaçları
  • Biyoçeşitlilik, doğal varlıkları, hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları korumak,
  • Erozyonu önlemek,
  • Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek ve topluma doğayı korumaları için bilgiler vermektir.
TEŞKİLATLANMA BÖLÜMÜNÜN GÖREVİ

Türkiye genelinde 75 il ve 400 ilçe, belde, köy vb. noktalarda bulunan ve TEMA Vakfına gönüllü hizmet eden Temsilci, Gönüllü Sorumlusu ve Gönüllülerin koordinasyonunu sağlamak;
Özel ve kamu kurumlarında, üniversitelerde, liselerde ve ilköğretim okullarında TEMA Vakfı misyonu doğrultusunda vakıf faaliyetlerini yaygınlaştırmaktır.

Teşkilatlanma Bölümü Kadrosu
1. Teşkilatlanma Bölümü Başkanı
2. Temsilciler Koordinatörü
3. Mezun TEMA Koordinatörü
4. Genç TEMA Koordinatörü
5. Yavru TEMA Koordinatörü
6. Gönüllülük Sorumlusu
7. Gönüllülük Elemanı

TEMA Vakfı Türkiye çapındaki tüm İl Temsilcileri ve İlçe Gönüllü Sorumluları ile şu çalışmaları gerçekleştirmektedir.

• İl ve ilçe bazında teşkilatlanma çalışmalarını gerçekleştirmek.
• İlköğretim kurumlarında Yavru TEMA, lise ve üniversitelerde Genç TEMA ve kurumlarda Mezun TEMA çalışmalarını koordineli bir şekilde yürütmek.
• Talep eden kurumlara ( okullar, kamu ve özel kurumlar ) TEMA Vakfı eğitimlerini vermek ve kurumlarda eğitim talebi oluşturmak
• Çeşitli yerlerde tanıtım amaçlı stant açmak
• Yerel ve ulusal basında, radyo ve televizyon kanallarında tanıtım çalışmaları yapmak
• Gerekli toplantılara ev sahipliği yapma, önemli etkinlik günlerinde konferans, panel, yarışma, sergi, ziyaret, konser, yürüyüş vs. gibi faaliyetler düzenlemek ( Erozyonla Mücadele Haftası, Orman Haftası, Çevre Günü gibi)
• Gönüllülükle ilgili çalışmalar yapmak ve gönüllü kazandırmak. TEMA gönüllü sayısını artırmaya yönelik faaliyetler düzenlemek
• Fidan dikimi ve ağaçlandırma çalışmalarını gerçekleştirmek
• Her yıl gerçekleştirilen Doğa ve Erozyon Eğitim Kampına katılım sağlamak. (Temsilciler, Genç TEMA ve Yavru TEMA)
• Sponsorlar aracılığıyla çeşitli aktiviteler düzenlemek ve bu aktivitelerde broşür, afiş, pankart vb. yaptırılmasını sağlamak.

TEŞKİLATLANMA BÖLÜMÜ FAALİYETLERİ
1. İl Temsilcileri ve ilçe Gönüllü Sorumluları ile ilgili faaliyetler
2. Yavru TEMA teşkilatı çalışmaları
3. Genç TEMA teşkilatı çalışmaları
4. Mezun TEMA teşkilatı çalışmaları
5. Gönüllülük faaliyetleri

MEVCUT DURUMUMUZ
• 75 il, 400 ilçe ve köyde TEMA teşkilatı
• 700 ilköğretim okulunda Yavru TEMA teşkilatı
• 56 il ve KKTC’de olmak üzere toplam 74 üniversitede Genç TEMA teşkilatı
• 34 ilde Mezun TEMA teşkilatı
• 370.000 kayıtlı gönüllü

İL TEMSİLCİLERİ VE İLÇE GÖNÜLLÜ SORUMLULARINA YÖNELİK FAALİYETLERİMİZ

A. Koordinasyon Faaliyetleri

Strateji Belirleme ve Koordinasyon Toplantıları
Temsilcilikler Arası Gözlem Ziyaretleri
Temsilcilik Saha Ziyaretleri
Temsilciler Danışma Kurulu

B. Kapasite Geliştirme Faaliyetleri
Aday Uyum Eğitimleri
Kongre veya Eğitim Günleri
Kişisel Gelişim Eğitimleri

C. İletişim Faaliyetleri
E-posta, SMS, Telefon, Faks ve Kargo
2009 Yılı Türkiye Genelinde Toplantı, Eğitim, Etkinlik ve Ziyaretlerimiz
• 11.03.2009 Yavru TEMA Günü / Türkiye Geneli Tüm İller
• 14-15.03.2009 Temsilcilikler Arası Gözlem Ziyaretleri / Mersin, Ordu, Erzurum
• 30.03.2009 – 04.04.2009 1. Dönem Saha Ziyaretleri / Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Denizli, Aydın
• 23-24.04.2009 Yavru TEMA Şenliği / Konya
• 02-03.05.2009 Genç TEMA Eğitim Günleri / Denizli
• 30-31.05.2009 Temsilciler Eğitim Günleri / Isparta
• 05.06.2009 Dünya Çevre Günü / Türkiye Geneli Tüm İller
• 17.06.2009 Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü / Türkiye Geneli Tüm İller
• 05-10.07.2009 Doğa ve Erozyon Eğitim Kampı Temsilci ve Gönüllü Sorumlular Dönemi / Bolu – Göynük
• 19-24.07.2009 Doğa ve Erozyon Eğitim Kampı Genç TEMA Dönemi / Bolu – Göynük
• 02-07.08.2009 Doğa ve Erozyon Eğitim Kampı Yavru TEMA Dönemi / Bolu – Göynük
• 05-06.09.2009 Uyum Eğitimi / Genel Merkez İstanbul
• 03-04.10.2009 Temsilciler Danışma Kurulu Toplantısı / İstanbul
• 06-10.10.2009 2. Dönem Saha Ziyaretleri / Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Zonguldak
• 17-18.10.2009 Temsilciler Strateji Belirleme ve Koordinasyon Toplantısı / İzmir – Urla
• 07-08.11.2009 Genç TEMA Başkanlar Toplantısı / Eskişehir
• 14-15.11.2009 Mezun TEMA Vizyon Toplantısı / Tarsus
• 16-22.11.2009 Erozyonla Mücadele Haftası / Türkiye Geneli Tüm İller

Temsilciler İle İlgili Önemli Bilgiler

• İlk Temsilcimiz Fevzi ÇOŞGUN – Tavşanlı /1993
• TEMA Temsilcilerinin sayısı: 75
• 1.TEMA Temsilciler Kurultayı – Konya / Mayıs 2004
• 2.TEMA Temsilciler Kurultayı – Afyonkarahisar / Haziran 2005
• Temsilciler Toplantısı – Gemlik / 16-17 Eylül 2006
• Temsilciler ve Gönüllü Sorumlular Toplantısı – Erzurum / Nisan 2007
• Strateji Belirleme ve Koordinasyon Toplantısı – Fethiye / Ekim 2007
• Kişisel Gelişim Eğitimi – Adana / Şubat 2008
• Temsilci ve Gönüllü Sorumlular “Toprak” Kongresi – Manavgat / Mayıs 2008

Mezun TEMA Çalışmaları
Mezun TEMA Nedir ? :
Mezun TEMA, topraklarını kaybetmek istemeyen, Türkiye'nin doğal varlıklarının tükenmemesi için çalışan Genç TEMA’dan yetişen TEMA gönüllülerinin TEMA teşkilatlanması içindeki adıdır.
Üniversite döneminde Genç TEMA Teşkilatı yapısı içinde görev alan kişilerin, eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışmalarını iş yerlerinde devam edebilmeleri amacı ile ilk 2004 yılında oluşturulmaya başlanmıştır.
Mezun TEMA Çalışma Yapısı :
34 ilde aktif olarak Mezun TEMA çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Her il yıl içerisinde belirlenen faaliyet programındaki ana başlıklara bağlı kalarak kendi projelerini oluşturur ve bunun uygulanmasını sağlar. Çalışma dönemleri Eylül- Haziran aylarını kapsar ve her sene Haziran ayında belirlenen bir ilde diğer şehirlerden gelen katılımcılar ile birlikte Mezun TEMA Genel Kongresi yapılır, geçmiş çalışmalar değerlendirilirken, gelecek çalışma planı oluşturulur. Bu yılda 14-15 kasım 2009 da Tarsus’ da Mezun TEMA Koordinasyon toplantısı düzenlenecektir.

Mezun TEMA’nın Amacı :

Mezun TEMA Gönüllülerinin, çalıştıkları firmalarda kurumsal çalışmalar yapması, kurumlar da ki çalışanlara çevre, erozyon, küresel ısınma vb. konusunda eğitimlerin verilmesini sağlamak, ( Ayrıca bu eğitimlerin okullarda da verilmesini sağlamak.)
Çevreyi korumaya yönelik uygulanabilir projeler geliştirmek ve bunları firma sponsorlukları ile gerçekleştirmek,
Genç TEMA ekibinin çalışmalarına ve ayrıca iş yaşamına atılmalarına hazırlanmaları için yardımcı olmak,
Sosyal içerikli faaliyetler düzenlemek, stant çalışmalarına katılmak.

Mezun TEMA Teşkilatı Neler Yapar ? :
• TEMA Vakfının vizyonu ve misyonu doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak,
• Mezunlar Grubu Gönüllüleri arasındaki işbirliği ve koordinasyonu sağlamak,
• TEMA Vakfı çalışmaları ve teşkilatlarına maddi ve manevi destek olmak,
• TEMA Vakfının İl Temsilciliği ve İlçe Gönüllü Sorumlularının Temsilcilerinin görevlendirilmesi için gerekli kişilerin bulunmasına yardımcı olmak,
• İllerde İl Temsilcilerine, İlçelerde Gönüllü Sorumlular ile koordineli olarak çalışmaları yürütmek.
• Bulundukları kurumlarda, Kurum Temsilciliği yapmak

Genç TEMA Çalışmaları
Genç TEMA Nedir?
Genç TEMA, TEMA Vakfı'nın “toplumsal barışın topraktan geleceğine inanan” lise ve üniversite öğrencisi gönüllülerinden oluşan teşkilatıdır.
2000 yılında kurulan Genç TEMA, şu anda Türkiye’nin 56 ilinde ve KKTC’de toplam 74 üniversitede öğrenci kulübü veya topluluğu olarak teşkilatlanmış durumdadır.
Liselerdeki teşkilatlanma çalışmalarına da 2006-2007 öğretim yılında başlanmıştır.

Genç TEMA’nın Amacı
Türkiye çapında Lise ve Üniversite öğrencilerinin çevresel tehditler ve erozyonun tehlikeleri konusunda bilinç kazanmaları, aktif olarak TEMA faaliyet ve projelerine katılmalarını sağlamaktır. Genç TEMA, Türkiye’deki üniversitelerde ve belirlenen pilot liselerde faaliyet yürütmektedir, bunun sonucunda ulusal düzeyde bir gençlik hareketi ortaya çıkmaktadır. Gönüllü çalışma içinde yer alan öğrencilerin yetişkinliklerinde de erozyon ve çevre sorunları konusunda bilinçli ve duyarlı bireyler olmaları ve bu bilinci yaymaları hedeflenmektedir.
Genç TEMA üniversitelerde, kulüp veya öğrenci topluluğu şeklinde bir oluşum göstermektedir. Çalışmalara katılmaya gönüllü öğrenciler bir araya gelip, bir danışman öğretim görevlisinin de desteğini alarak, Genç TEMA yönergesi doğrultusunda kulüp veya öğrenci topluluğu kurmaktadır. Kurulan öğrenci topluluğu, üniversite yönetiminin de onayını ve desteğini alarak, başta üniversitenin bağlı bulunduğu ildeki TEMA Temsilciliği ile olmak üzere, TEMA Vakıf Merkezi ile de koordineli şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. KKTC’deki üniversitelerimiz TEMA Vakıf Merkezi ile koordineli çalışabilirler.

Genç TEMA Teşkilatı Neler Yapar ?
• Lise ve Üniversitelerde Stand / tanıtım faaliyetleri ile diğer öğrencilere de Genç TEMA’yı tanıtma ve katılmaya çağırma
• Sohbet Toplantıları
• Seminer – panel düzenleme (bilinçlendirme çalışmaları)
• Fidan dikim kampanyaları
• İlköğretim ve liselere eğitimler verme
• İldeki TEMA Temsilciliği’nin çalışmalarına destek verme
• TEMA Vakfı kampanyalarını duyurma
• Çevre ile ilgili özel günlerde etkinlikler düzenleme
• Doğa gezileri düzenleme
• Ulusal ve Uluslar arası Projeler
• Genç TEMA Ulusal Toplantıları’na ve TEMA Doğa Erozyon Eğitim Kamplarına katılma
• Konser Organizasyonu
• Koordinasyon Toplantıları
• TEMA Vakfı’na gönüllü kaydı yapma
Bu faaliyetler, gönüllü öğrencilerin yapmak istedikleri çalışmalar doğrultusunda da zenginleşmektedir.
Gerçekleşen Genç TEMA Ulusal Toplantıları
• I. Genç TEMA Başkanlar Toplantısı, 2004 / K.K.T.C – Lefke
• II. Genç TEMA Başkanlar Toplantısı, 2005 / K.K.T.C. – Lefkoşa
• III. Genç TEMA Başkanları Planlama ve Strateji Toplantısı, 2006 / Erzurum
• I. Genç TEMA Koordinasyon Toplantısı, 2002 / İstanbul
• II. Genç TEMA Koordinasyon toplantısı, 2003 / İstanbul
• III. Genç TEMA Koordinasyon Toplantısı, 2004 / İstanbul
• IV. Genç TEMA Koordinasyon Toplantısı, 2005 / Adana
• I. Genç TEMA Ulusal Çevre Kongresi 2006 / Ankara (Konu: Türkiye’de Su ve Sulak Alanlar Sorunu)
• II. Genç TEMA Ulusal Çevre Kongresi, 2007 / Antalya – Kemer (Konu: Toprak Kirliliği ve Anıt Ağaçlar)
• III. Genç TEMA Ulusal Çevre Kongresi, 2008 / İstanbul (Konu: Yenilenebilir Enerji)

Yavru TEMA Çalışmaları
Yavru TEMA Nedir?
TEMA Vakfı’nın ilköğretim okullarında Yavru TEMA adı altında yürüttüğü çalışmaların tümüdür.

Yavru TEMA’nın Amacı:
İlköğretim okullarında kurulan Yavru TEMA teşkilatları aracılığı ile çocuklarda çevreye ve doğal varlıkların korunmasına dair bilinç geliştirmek; erozyon tehlikesinin farkında, toprağın önemini kavrayan dolayısıyla erozyonla ve çölleşme ile mücadele eden; içinde yaşadıkları çevreye karşı duyarlı ve çözüm üreten nesiller yetişmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Yavru TEMA çalışması ile çeşitli eğitim ve faaliyetlerden oluşan bir yıllık program izlenmektedir. Bu yol ile ilköğretim öğrencileri erozyonla mücadele, doğal varlıkların korunması ve çevre konularında önce bilgilendirilmekte, ardından çeşitli etkinliklerle bu farkındalığın somut davranışa dönüşmesi hedeflenmektedir.

Yavru TEMA, talep eden ilköğretim okulları ile görüşülerek bu çalışmanın tanıtılması ile başlar. Okullarda erozyon ve çevre eğitimlerinin verilmesi, meşe palamudu tohumları toplanması ve yetiştirilmesi, fidan dikimi, çevre gezileri, ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile çevre sorunlarının ele alınması, doğa ve erozyon eğitim kampının içinde yer aldığı faaliyetlerden oluşur. Bunun yanı sıra okullarda belgesel filmler izlenir, gönüllülük çalışmaları yürütülür, atık yönetimine dair çalışmalar, çevre temizliği yapılır; resim, kompozisyon, şiir yarışmaları, gösteriler düzenlenir.
Gerçekleşen Yavru TEMA Ulusal Toplantıları
• Ulusal Yavru TEMA Kurultayı / Mayıs 2005 - Ankara (Konu : Küresel İklim Değişiklikleri, Sebepler, Sonuçları, Çözüm Önerileri)
• Uluslararası Yavru TEMA Kurultayı / Nisan 2006- Antalya (Konu : Küresel İklim Değişiklikleri, Sebepler, Sonuçları, Çözüm Önerileri)
• Yavru TEMA Şenliği / Nisan 2007 - Balıkesir (Konu :Yakın Çevremizdeki Güncel Çevre Problemleri ve Çözüm Önerileri)
• Yavru TEMA Şenliği / Nisan 2008 – Ankara TBMM (Konu : Türkiye’nin Çevre Sorunlarının Çocuk Gözüyle Milletvekillerine Yansıtılması ve Bu Amaçla Yapılan Kolaj Çalışmalarının Meclis Bahçesinde Sergilenmesi)
• 5. Ulusal Yavru TEMA Şenliği / Nisan 2009 – Konya ( Konu: Su ve Sulak Alanlar )
Yavru TEMA Çalışmalarına katılmak için,
• Bulunduğunuz il veya ilçedeki TEMA Temsilcilikleri ile bağlantıya geçerek bilgi alınız. Okul idaresinin onayının ardından Yavru TEMA takımı ve gönüllü bir danışman öğretmenden oluşan takım şemasını TEMA temsilciliklerine ulaştırarak yıllık çalışma programını uygulamaya başlayabilirsiniz.

Gönüllülük Çalışmaları

TEMA’nın kamuyu oluşturulmasına yönelik diğer bir çalışması da Gönüllü kaydı yapmaktır.
Gönüllüler TEMA’nın birçok faaliyetlerinde ülke genelinde aktif destek vermektedir. Eylül 2009 tarihi itibariyle, TEMA Vakfının kayıtlı Gönüllü sayısı 370.000’e ulaşmıştır.. Gönüllülerimizle çeşitli dönemlerde motivasyon toplantıları düzenlemekte olup faaliyetler konusunda bilgiler kendilerine anlatılmakta ve onların da görüşleri alınmaktadır.

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Eylül 2010       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tema vakfı(Türkiye erezyonla mücadele ve ağaçlandırma vakfı)Adında anlaşıldığına göre erezyonla mücadele eden ülkemizin güzel gözükmesi için ağaçlandırma yapan yardımcı vakıftır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2010       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok sağolun TEMA vakfı ile ilgili çok şey öğrendim hazırlayanların gözlerinden öperim ama aklıma bir şey takıldı TEMA vakfı sadece erozyon ile mi mücadele eder ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Aralık 2010       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ürkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

TEMA'nın logosu

Nezahat Gökyiğit'in açtırdığı botanikte bir kertenkele

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde, kurulmuş olan çevreci vakıftır.
Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu 1972 yılında Türkiye'nin ilk gönüllü çevre kuruluşlarından birisi olarak, Sayın Selahaddin Üzel ve arkadaşları tarafından İstanbul'da kurulmuştur. TÜRÇEK'e üye olan herkes yönetimi belirleme, karar organlarını oluşturma ya da bu organlarda yer alma hakkına sahiptir. Gönüllüler Turçek temsilcisi olabilir. Temsilci olan kişiler; bulundukları yerde Turçek adına resmi kuruluşlar, yerel yönetimler, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri yürütmek, çevre sorunlarına karşı duyarlı kişilerle örgütlenme çalışmalarında bulunmak gibi görevler üstlenecektir.

Türkiye'de doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunmasıdır,erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek
Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek
Biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek
Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek
Hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları koruyup, geliştirmek *Doğal zenginliklerimizin bilinçsizce kullanılıp, geri dönüşümsüz bir şekilde yok olmasına izin vermeyerek, korumak, geliştirmek ve Türkiye'nin geleceğini güvenceye almak
Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak.
Doğal varlıkların, insan sağlığının, yeşil alanların, toprak ve bitki örtüsünün, ormanların, meraların korunması, geliştirilmesi ve yenilerinin teşkil edilmesini sağlamak için faaliyette bulunmak
Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesidir.Ve gönüllü bir vakıfdır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2010       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya tema vakfını bana açıklarmsnız
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
4 Aralık 2010       Mesaj #27
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya tema vakfını bana açıklarmsnız

TEMA

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı
ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde, kurulmuş olan çevreci vakıftır.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu 1972 yılında Türkiye'nin ilk gönüllü çevre kuruluşlarından birisi olarak, Sayın Selahaddin Üzel ve arkadaşları tarafından İstanbul'da kurulmuştur. TÜRÇEK'e üye olan herkes yönetimi belirleme, karar organlarını oluşturma ya da bu organlarda yer alma hakkına sahiptir. Gönüllüler Turçek temsilcisi olabilir. Temsilci olan kişiler; bulundukları yerde Turçek adına resmi kuruluşlar, yerel yönetimler, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri yürütmek, çevre sorunlarına karşı duyarlı kişilerle örgütlenme çalışmalarında bulunmak gibi görevler üstlenecektir.
  • Türkiye'de doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunmasıdır,erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek
  • Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek
  • Biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek
  • Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek
  • Hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları koruyup, geliştirmek *Doğal zenginliklerimizin bilinçsizce kullanılıp, geri dönüşümsüz bir şekilde yok olmasına izin vermeyerek, korumak, geliştirmek ve Türkiye'nin geleceğini güvenceye almak
  • Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak.
  • Doğal varlıkların, insan sağlığının, yeşil alanların, toprak ve bitki örtüsünün, ormanların, meraların korunması, geliştirilmesi ve yenilerinin teşkil edilmesini sağlamak için faaliyette bulunmak
  • Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesidir.Ve gönüllü bir vakıfdır.

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Aralık 2010       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TEMA Vakfı, 11 Eylül 1992 tarihinde, Hayrettin Karaca, Nihat Gökyiğit ve bir grup işadamı tarafından, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine karşı toplumsal duyarlılığı artırmak ve bu mücadelenin bir devlet politikası haline getirilebilmesini sağlamak için kurulmuştur..

Çalışmalarını kamuoyunun desteği ile sürdüren TEMA Hareketi’nin vizyonu: “Sürdürülebilir yaşam ilkesiyle doğal varlıkların korunmasında; ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, topraktan gelen toplumsal barışı sağlayan, bilinçli, halkla bütünleşen, öncü bir STK olmaktır.”

TEMA, bu nedenle erozyonu önleme amaçlı kırsal kalkınma, mikrohavza, mera ıslahı, doğal varlıkları koruma amaçlı örnek projeler ile ağaçlandırma projelerini planlamakta ve uygulamaktadır. İlk örnek uygulama projesini 1994 yılında İzmir İli Bergama İlçesi Çamavlu Köyünde Mera Islahı konusunda yapan TEMA Vakfı, günümüzde ülke genelinde yaklaşık 100.000 hektar alanda, 41 Kırsal Kalkınma ve 32 Ağaçlandırma projesi olmak üzere toplam 73 proje üzerinde çalışmaktadır.

TEMA Vakfı, gücünü en başta TEMA Gönüllülerinden, halkımızdan, destekçilerimizden ve medyadan almaktadır. İlk kez gönüllü kaydına ve gönüllü temsilcilik uygulamasına başlanan 1993 yılından bu yana 12 yılda gelinen nokta, 260.292 gönüllü ve Türkiye genelinde 555 TEMA Temsilcisi ve Gönüllü Sorumlusu'dur. 260 İlköğretim Okulunda uygulanan Yavru TEMA Projesi ile öğrenciler çevre konularında bilgilenmekte, dünyayı tehdit eden çevre sorunlarını tartışmakta ve çevre koruma için projeler üretmektedir. 51 üniversitede faaliyet gösteren Genç TEMA ve Mezun TEMA Teşkilatı da yine aynı amaca hizmet etmektedir.

Çevre sorunları temelde insan kaynaklı olup, bu sorunların ortaya çıkmasında insanın tutum ve davranışları etkili olmaktadır. Doğal kaynakları kullanırken yapılan yanlışlıkların giderilmesi, ancak bilgi toplumu niteliği kazanıldıkça gerçekleşecektir. Bilgi toplumu olabilmenin en önemli unsuru ise hiç kuşkusuz eğitimdir. TEMA Vakfı'nda eğitim birinci önceliklidir; hedefi bilinçli ve güçlü bir kamuoyu oluşturmaktır. Bu hedef doğrultusunda; eğitim etkinlikleri düzenlenmekte, çeşitli kurum ve kuruluşlarla eğitim işbirlikleri yapılmakta, bunlar yayınlar ve eğitim materyali ile desteklenmektedir. Geniş halk kitlelerini kısa sürede bilgilendirmek için eğiticilerin eğitimine öncelik veren Vakıf, Silahlı Kuvvetler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği yaparak subay ve astsubaylarımıza, öğretmenlerimize ve din görevlilerine 5 gün süreli seminerler düzenlemektedir. Bunun yanında; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Yüksek Öğretim Kurumları, kamu ve özel kuruluşlar ile işbirliği yaparak seminer, panel ve konferanslar yapılmaktadır. Ayrıca Temsilcilikler de bulundukları illerde çeşitli eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, her sene Temmuz ve Ağustos aylarında TEMA Temsilcileri'ne, din görevlilerine, öğretmenlere, gönüllü eğitmenlere, üniversite öğrencilerine, lider izcilere, Genç TEMA teşkilatına, Yavru TEMA teşkilatına erozyon ve doğurduğu sonuçlar ile alınacak önlemler konusunda uygulamalı ve görsel sunumlara dayalı eğitimlerin verildiği “Doğa ve Erozyon Eğitim” kampları düzenlenmektedir.

TEMA Vakfı uluslararası alanda da etkin olarak faaliyet göstermektedir. Vakıf, Dünyada toprak erozyonu, çölleşme ve doğal varlıkların korunması alanlarındaki yeni araştırmalar, uygulamalar ve faaliyetler hakkındaki son gelişmeleri, içinde bulunduğu ağlar, takip ettiği yayınlar ve katıldığı uluslararası seminer ve konferanslar aracılığıyla izlemekte ve kamuoyunun bilgisine sunmaktadır. Bu konuda Birleşmiş Milletler ECOSOC (Ekonomik ve Sosyal Konsey Üyesi), Akdeniz ülkelerindeki çevre ve kalkınma STK'ları federasyonu olan MIO-ECSDE (Çevre Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma için Akdeniz Bilgi Ofisi Üyesi), Dünya’nın en geniş çevre bilgi ağına sahip çevre birliği olan IUCN (Dünya Koruma Birliği Üyesi) gibi çok sayıda kurum ve kuruluş ile işbirliği yapılmaktadır.

TEMA misyonunu uluslararası platformlara taşımak amacıyla TEMA Türkiye'nin kardeş vakfı olarak Almanya (TEMA – D ) ve Hollanda'da (TEMA – NL ) iki Vakıf kurulmuştur. Her iki Vakıfta kuruldukları ülkelerin yasalarına göre faaliyet göstermektedir.

TEMA Vakfı, ülkemizin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki gen kaynaklarının, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi konusunda, belli bir devlet politikasının gerekli ve zorunlu olduğuna inanmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak ancak teknik yönden yeterli bir kadro, teşkilat ve mali imkanlarla mümkündür.

TEMA Vakfı, bu nedenle topraklarımızın korunması doğru ve verimli kullanılması için uzmanlara hazırlattırılarak ilgili makamlara sunulan ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı ile birleştirilerek ilgili kurumların görüşüne sunulan Toprak Yasası'nın çıkarılması için mücadele vermiştir. Bu amaçla Türkiye genelinde düzenlenen “Toprak Yasası’nı Destekliyorum İmza Kampanyası” çerçevesinde 1 milyonu aşkın imza toplanmıştır. Bu konuda da 1998 yılında TBMM'de oybirliği ile kabul edilen Mera Kanunu'nda olduğu gibi başarıya ulaşılacağı inancı ile çalışmalar sürdürülmüş ve TBMM’ nde 04 Temmuz 2005 tarihinde Toprak Yasası kabul edilerek yasalaşmıştır. TEMA Vakfı bundan sonra 2/B orman mevzuatı ve Anayasa’nın 169 ve 170’nci maddeleri ile, su ve havza yönetimi hukuku konularındaki çalışmalarını hızlandıracaktır.

Erozyonla Mücadele İçin “Siz Ne Yapabilirsiniz?”

1-Gönüllü olabilir, gönüllü kaydı yapabilir, etkinliklerimize katılabilirsiniz

2-Eğitmen olabilir veya yayınlarımızdan edineceğiniz bilgilerle çevrenizdekileri bilinçlendirebilirsiniz

3-TEMA’nın ürünlerinden (Ekolojik ürünler, TEMA bitki ve meyve çayları, Kartpostal vb) satın alabilir, projelere bağışta bulunabilirsiniz.

4-İstediğiniz bölgede ağaçlandırma ve kırsal kalkınma projeleri önerebilir, sponsor bulunduğu takdirde başlatılmasın öncülük edebilirsiniz.

5-Tanık olduğunuz erozyon, ormansızlaşma, yanlış tarımsal uygulamalar gibi sorunları vakfımıza bildirerek gerekli araştırmaların ve müdahalelerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

6-Kamuoyu oluşturma çalışmalarına destek olabilir, standlara ve sergilere logistik destek sağlayabilirsiniz.

7-Bulunduğunuz yerlerde TEMA Gönüllü Temsilciliklerine ulaşabilir ve çalışmalara destek verebilirsiniz.

Adres: TEMA Vakfı Çayır Çimen Sk. Emlak Kredi Blokları A-2 Blok D:10 , 34330, 1.Levent İSTANBUL
Telefon : 0212 283 78 16 (pbx)
Faks : 0212 281 11 32
E-mail : tema@tema.org.tr
Web Sitesi : TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ocak 2011       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TEMA 11 Eylül 1992 tarihinde, Karaca Arboretum'un kurucusu, BM Çevre Ödülü sahibi
1992 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Hayrettin Karaca ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından, Türk-B.D.T. İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur.

Hayrettin Karaca 1926 yılında Bandırma ilçesinde doğdu.

1980 yılında Hayrettin Karaca'nın
1980 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurması aynı zamanda TEMA düşüncesinin de başlangıcı olmuştur. Bitki toplamak amacıyla Türkiye'yi karış karış dolaşan Hayrettin Karaca, erozyon sorununun boyutlarını görünce, sorunun önemini herkese anlatmak ve kavratmak gerektiğine karar verir. 5 Ağustos 1992 tarihinde
Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye'dir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir röportajında Hayrettin Karaca, şunları söylemiştir: "Türkiye'nin denizlere, derelere, barajlara akıttığı toprağın içindeki değerler, madensel elementler ve gübrenin değeri Türkiye bütçesine eşit belki de. Eğer denizlere akıttığımız bu toprağı hesap edecek olursak, Türkiye'yi yeniden ihya ederiz. Bu kadar büyük bir toprak kaybı vardır Türkiye'nin, fakat biz bunu kayıp olarak hesap etmeyiz. Toprak için ölürüz, bir karış toprağı kimseye vermeyiz deriz, karışla vermeyiz ama kepçeyle veririz. Bugün Yeşilırmak, Kızılırmak, Doğu Karadeniz'deki bütün dereler bulanık değil çamur olarak akıyor. Çoruh'a dökülen bütün çaylar, Çoruh kayalarının üzerinden toprağı sökerek akıyor. Bu toprak benim değil artık, Rus toprağı. Batum bu giden topraklar yüzünden denizden 2.5 kilometre geride kalmış durumda. Kayalar bizim, toprak bizim değil."

Yakın dostu Nihat Gökyiğit ile beraber TEMA'yı kurarlar. Kuruluşa öncülük edenler sanayici olunca, kurucular da iş adamları arasından çıkar. Kurucular Heyeti'nin ihtişamlı listesine rağmen, TEMA oldukça mütevazi koşullarla hayata geçer. TEMA'nın ilk çalışanlarından biri olan Bayburt Projesi Sorumlusu Dr. Gülay Yaşin, o günleri şöyle anlatıyor:

"Yıl 1992. Ekim sonları. Tekfen Holding'de, TEMA Başkan Vekili Nihat Gökyiğit'i ziyaret ediyorum. Nihat Bey, bana büyük bir heyecanla hem TEMA'yı anlatıyor hem de hazırlanan broşürün son düzeltmelerini yapmaya çalışıyor. Böyle bir oluşumda görev almak istediğimi söyleyince beni Vakıf'a davet ediyor. Ertesi gün iş çıkışı bana verilen adrese gidiyorum. Hava soğuk ve adresi bulmakta bir hayli zorlanıyorum. Vakıf Merkezi olarak düşünülen küçük daireyi buluyorum. Hemen görüşmeye alıyorlar. Karşımda oturan beyaz sakallı, beyaz saçlı beyi daha önce hiç görmemiştim. Benimle iş mülakatı yapıyor ve bana sürekli "Bana kendini anlat" diyor. Ben de anlatıyorum. Kendisinin önce yazar olduğunu düşünüyor, sonra bir profesör olduğuna karar veriyorum. Ama O ne yazar, ne de profesör. Bana erozyonu anlatıyor, başlatmak istedikleri hareketi anlatıyor ve en sonunda, bugün gibi hatırladığım yüz ifadesiyle, inançla ve adeta gözleri dolarak; "Birgün bu Vakıfta çalışıyor olmandan dolayı göğsün kabaracak" diyor. Onun Hayrettin Karaca olduğunu öğreniyorum....Bu görüşmeden bir gün sonra TEMA'nın ilk elemanı olarak göreve başladım. TEMA Vakfı'nın kuruluşunun öyküsünü dinledim. Sayın Hayrettin Karaca, Karaca Arboretum için bitki toplamak üzere Türkiye'yi köşe bucak dolaşmakta ve gezileri sırasında tanık olduğu erozyon olayını yakın çevresindekilere anlatmaktaymış. Yakın arkadaşı Nihat Gökyiğit onun anlattıklarından çok etkilenmiş ve bu sorunu çözmek ve bütün toplumla paylaşmak için bir Vakıf kurma fikrini ortaya atmış. Bunun üzerine, Nihat Bey'in öncülüğü ile Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili bakanlıklar, iş çevreleri, bilim adamları ziyaret edilmiş ve bu kişilerin de katılımı ile Vakıf kurulmuş... Ben TEMA'da göreve başladığımda, Levent'teki küçük dairede sadece yazı masası ve bir kaç sandalye vardı. Bilgisayar vb büro malzemelerini zamanla bağışlarla sağladık. O günlerde kimse bırakın TEMA adını, ülkenin çölleşmeye başladığını bile farketmemişti. Televizyonda, gazetelerde konunun ele alınması için büyük çaba sarfediyorduk. Bazıları 'Ülkenin bu kadar çok sorunu varken, bir de erozyon mu çıktı?' diyordu. TEMA üyesi olmak, TEMA destekçisi olmak saygın bir kavram, bir prestij olmaktan çok uzaktı henüz." Kasım 2004 itibariyle 236 bini aşkın üye sayısına ulaşan TEMA'nın kuruluş hikayesi işte böyle.

TEMA Vakfının Amaçları

•Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek

•Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek

•Biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek

•Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek

•Hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları koruyup, geliştirmek

•Doğal zenginliklerimizin bilinçsizce kullanılıp, geri dönüşümsüz bir şekilde yok olmasına izin vermeyerek, korumak, geliştirmek ve Türkiye'nin geleceğini güvenceye almak

•Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak

•Doğal varlıkların, insan sağlığının, yeşil alanların, toprak ve bitki örtüsünün, ormanların, meraların korunması, geliştirilmesi ve yenilerinin teşkil edilmesini sağlamak için faaliyette bulunmak

•Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi

TEMA Vakfının Hedefleri
TEMA'nın hedefi öncelikle ulusumuza, onun temsilcilerine, siyasal partilere ve hükümetlere, resmi ve özel kuruluşlara, eğitim kurumlarına, basın yayın organlarına, toprak erozyonunun nedenlerini, vahim sonuçlarını ve ülkemizin çöl olma tehlikesini anlatmaktır. TEMA bu hedef doğrultusunda, siyasi güçleri, doğal varlıkların yok edilmesi ve erozyon sorununa çare bulmadan iktidar olamayacaklarına inandırma çabasındadır. Bu nedenle erozyon sorununa karşı duyarlı, bilinçli ve etkin bir kamuoyu oluşturmaya çalıştırmaktadır.

TEMA Vakfı, ülkemizin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki gen kaynaklarının, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi konusunda, belli bir devlet politikasının gerekli ve zorunlu olduğuna inanmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak ancak teknik yönden yeterli bir kadro, teşkilat ve mali imkanlarla mümkündür.

TEMA Vakfı, toprak erozyonu nedeniyle hızla yok olan tarım alanlarının ve meraların verimliliğinin arttırıldığı koşulda, kırdan kente göçün önlenebileceğine inanmaktadır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ocak 2011       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
herkez aynı seyi yazmasın yaa temanın sembolu ne ??