Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Anadolu meslek lisesinden düz liseye geçiş yapmak mümkün mü?

Bu konu Soru-Cevap forumunda çagtay tok tarafından 26 Mayıs 2009 (12:56) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
39667 kez görüntülenmiş, 104 cevap yazılmış ve son mesaj 8 Nisan 2013 (14:37) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 5.00  |  Oy Veren: 1      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 26 Mayıs 2009, 12:56

#1 (link)
çagtay tok
Ziyaretçi
çagtay tok - avatarı
LİSE 3 GEÇTİM ANADOLU MESLEK LİSESİ OKUYORUM ÖNÜM KAPALI DİYORLAR SİZCE 2 YILLIK GEÇİŞ HAKKIM VARMI BİLGİSAYAR OKUYORUM DÜZLİSEYE GEÇSEM DAHAMI İYİ DÜZ LİSEYE GEÇME HAKKIM VARMI
En iyi cevap daMLa- tarafından gönderildi

Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) meslek liselerinden genel liselere öğrenci geçiş yasağını yumuşattı.Başarılı öğrenciler, meslek lisesinden düz liseye geçebilecek

Daha önce meslek liselerinin 9. sınıfında ‘sınıfta kalan’ öğrenciler genel liselere nakil yaptırabilirken, şimdi 10. sınıfta ‘sınıfını geçen’ öğrenciler de geçiş yapabilecek.

Meslek liseli öğrenciler hazırlık ve 9. sınıflarda düz liselere ‘doğrudan’ nakil yaptırabilecek. 10. sınıfın sonunda ise öğrenciler ‘düz lisede gitmek istediği alana kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ortalamasının en az 3 olması halinde’ nakil yaptırabilecek. Böylece meslek lisesinde başarılı olan öğrenciler 11. sınıftan genel liselere devam edebilecek.

MEB, kamuoyunun 6 yıldır tartıştığı ‘Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi’ni değiştirdi. Talim ve Terbiye Kurulu’nun kabul ettiği yönerge Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in onayıyla yürürlüğe girdi. Eski yönergede, meslek liselerinden genel liselere geçiş, ‘hazırlık sınıflarında başarılı veya başarısız olunması ve 9. sınıflarda sınıf tekrarına kalınması’ halinde yapılabiliyordu. Yeni yönergede ise, bu geçişin ‘hazırlık sınıfları ile 9. sınıflarda doğrudan, 10. sınıfın sonunda geçeceği alana kaynaklık eden yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalamasının en az 3 olması durumunda yeni ders yılının ilk bir ayına kadar’ yapılması öngörülüyor. Sağlık durumunun öğrenim gördüğü alana engel teşkil ettiği resmî sağlık kurumlarından alınacak kurul raporuna dayalı nakil isteklerinde bu not şartı aranmayacak. Meslek liselerinden genel liselere geçiş isteği kabul edilen öğrenciler, önceki okullarında görmedikleri dersler ile gördükleri halde haftalık ders saati sayısı, bir ders saatinden fazla olan derslerden sorumlu tutulacak. Bu öğrenciler ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları dönemlerinde sınavlara alınarak borçlu derslerini verecek. Spor ve Anadolu güzel sanatlar lisesi öğrencileri genel liselere geçiş yapmak isterse, meslek lisesi gibi değerlendirilecek. Genel liselere, ‘resmî ve özel Anadolu lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise, Anadolu öğretmen lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi’ öğrencileri eskiden olduğu gibi ciddi bir sorunla karşılaşmadan geçiş yapabilecek.

Mağduriyet 1998’de başlamıştı

Eylül 1998’de yayımlanan Nakil Yönergesi ve genelgelerle meslek liselerinden genel liselere geçiş yasaklandı. Hatta meslek liselerinin hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere de düz liselerin 1. sınıfına geçme yasağı uygulandı. Hazırlık ve 1. sınıfında okuyan öğrenciler 1999 ve 2000’de açtıkları davaları kazanarak genel liselere geçebildi. 1999’da Danıştay ‘hazırlık sınıfında’, 2001 yılında ise ‘9. sınıfta kalan’ öğrencilerin de nakil yaptırabileceğine dair kararlar aldı ve yönergeyi iptal etti. Milli Eğitim eski Bakanı Necdet Tekin, Temmuz 2002’de yargı kararlarına uyarak yönergeyi imzaladı. Ağustos 2002’de Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan yönergede sadece 9. sınıfta kalan öğrencilere meslek liselerine geçiş şansı verildi.

Kaynak: internethaber.com
Bunu okudum burda sadece düz liseye geçiş yapılabileceği konusunda bilgi verilmiş. Peki 10. sınıfta meslek lisesinden başka bir meslek lisesine geçiş yapılabiliyor mu..? Bir de bn okulumun anadolu bölümünde okuyorum. Bu anadolu hakkımdan vazgeçip de başka bir liseye gçme imkanım ver mı..?
Rapor Et
Reklam
Eski 26 Mayıs 2009, 13:10

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Düz liseye geçme hakkınız var.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, sınavsız geçişin bu sene kaldırılmasına ilişkin kanun taslağı hazırladıklarını belirterek, ''Bu yıl için bir geçici madde konulacak ve bu maddenin kabul edilmesi halinde geçen yıllarda sınavsız olarak girebilen adaylar sınava (ÖSS) alınacak. ÖSS'ye girmeyi mecbur tutacağız'' dedi.
  • meslek-yuksek-okullarina-sinavsiz-gecis-kaldiriliyor-medium-0

Günay, ''Meslek liselerinden gelen öğrencileri, bir meslek yüksekokul programını tercih ettiklerinde taban puanı aramaksızın yerleştireceğiz'' dedi. Prof. Dr. Durmuş Günay, meslek yüksekokulları (MYO), mesleki ve teknik eğitim fakülteleri ile ilgili yapılacak düzenlemeleri ve sınavsız geçişin kaldırılmasıyla öngörülen uygulamaları anlattı.

Dikey geçiş yoluyla öğrenci alımı

"Dikey geçiş'' konusuna da değinen Günay, mevcut durumda MYO'ya sınavsız girerek mezun olanların yüzde 10'unun dikey geçiş yoluyla dört yıllık lisans öğretimine kabul edildiğini hatırlattı. Ancak bu uygulamanın kabiliyetinin çok zayıf olduğunu ve ifade edildiği gibi uygulanamadığını belirten Günay, bu alanda da bir değişiklik yapacaklarını bildirdi. Öngörülen düzenlemeyle, MYO'lardan lisans öğretimine, lisan giriş kontenjanlarının yüzde 10'u kadar dikey geçiş yoluyla öğrenci kabul edileceğini ifade eden Günay, ''Bu düzenlemeye göre, MYO'dan lisans eğitimine dikey geçiş kontenjanlarında çok önemli artışlar söz konusu olacaktır. Hangi MYO programlarından, hangi lisans programlarına dikey geçiş yoluyla öğrenci alınacağı YÖK tarafından belirlenecektir'' diye konuştu
Rapor Et
Eski 3 Temmuz 2009, 10:04

Anadolu lisesinden düz liseye geçiş

#3 (link)
theseus77
Ziyaretçi
theseus77 - avatarı
Merhba arkadaşlar bn anadolu lisesinde 11. sınıfta sınıfta kaldım burda not ortalaması 3.00 ile geçiliyo benim not ortalamam 2.82 ben düz liseye geçsem orada 12. sınıfa direk olarak geçebilirmiyim düz lisede geçmen gereken ortalama 2.50 yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Rapor Et
Eski 11 Temmuz 2009, 20:36

Lise 10. sınıftan başka bir okula geçiş yapılabilir mi?

#4 (link)
daMLa-
Ziyaretçi
daMLa- - avatarı
Slm bn 9.sınıf anadolu kız meslek lisesi öğrencisiyim. Şimdi 10.sınıfa geçtim. Bu 10. sınıfıda okuyup bitirince herhangi bir düz lise veya bir meslek lisesine geçebilir miyim..? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Rapor Et
Eski 11 Temmuz 2009, 21:04

#5 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) meslek liselerinden genel liselere öğrenci geçiş yasağını yumuşattı.Başarılı öğrenciler, meslek lisesinden düz liseye geçebilecek

Daha önce meslek liselerinin 9. sınıfında ‘sınıfta kalan’ öğrenciler genel liselere nakil yaptırabilirken, şimdi 10. sınıfta ‘sınıfını geçen’ öğrenciler de geçiş yapabilecek.

Meslek liseli öğrenciler hazırlık ve 9. sınıflarda düz liselere ‘doğrudan’ nakil yaptırabilecek. 10. sınıfın sonunda ise öğrenciler ‘düz lisede gitmek istediği alana kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ortalamasının en az 3 olması halinde’ nakil yaptırabilecek. Böylece meslek lisesinde başarılı olan öğrenciler 11. sınıftan genel liselere devam edebilecek.

MEB, kamuoyunun 6 yıldır tartıştığı ‘Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi’ni değiştirdi. Talim ve Terbiye Kurulu’nun kabul ettiği yönerge Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in onayıyla yürürlüğe girdi. Eski yönergede, meslek liselerinden genel liselere geçiş, ‘hazırlık sınıflarında başarılı veya başarısız olunması ve 9. sınıflarda sınıf tekrarına kalınması’ halinde yapılabiliyordu. Yeni yönergede ise, bu geçişin ‘hazırlık sınıfları ile 9. sınıflarda doğrudan, 10. sınıfın sonunda geçeceği alana kaynaklık eden yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalamasının en az 3 olması durumunda yeni ders yılının ilk bir ayına kadar’ yapılması öngörülüyor. Sağlık durumunun öğrenim gördüğü alana engel teşkil ettiği resmî sağlık kurumlarından alınacak kurul raporuna dayalı nakil isteklerinde bu not şartı aranmayacak. Meslek liselerinden genel liselere geçiş isteği kabul edilen öğrenciler, önceki okullarında görmedikleri dersler ile gördükleri halde haftalık ders saati sayısı, bir ders saatinden fazla olan derslerden sorumlu tutulacak. Bu öğrenciler ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları dönemlerinde sınavlara alınarak borçlu derslerini verecek. Spor ve Anadolu güzel sanatlar lisesi öğrencileri genel liselere geçiş yapmak isterse, meslek lisesi gibi değerlendirilecek. Genel liselere, ‘resmî ve özel Anadolu lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise, Anadolu öğretmen lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi’ öğrencileri eskiden olduğu gibi ciddi bir sorunla karşılaşmadan geçiş yapabilecek.

Eylül 1998’de yayımlanan Nakil Yönergesi ve genelgelerle meslek liselerinden genel liselere geçiş yasaklandı. Hatta meslek liselerinin hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere de düz liselerin 1. sınıfına geçme yasağı uygulandı. Hazırlık ve 1. sınıfında okuyan öğrenciler 1999 ve 2000’de açtıkları davaları kazanarak genel liselere geçebildi. 1999’da Danıştay ‘hazırlık sınıfında’, 2001 yılında ise ‘9. sınıfta kalan’ öğrencilerin de nakil yaptırabileceğine dair kararlar aldı ve yönergeyi iptal etti. Milli Eğitim eski Bakanı Necdet Tekin, Temmuz 2002’de yargı kararlarına uyarak yönergeyi imzaladı. Ağustos 2002’de Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan yönergede sadece 9. sınıfta kalan öğrencilere meslek liselerine geçiş şansı verildi.

Rapor Et
Eski 12 Temmuz 2009, 10:14

#6 (link)
recepkaymak
Ziyaretçi
recepkaymak - avatarı
yanılmıyorsam dileçe yazarak geçiyorsunuz....
Rapor Et
Eski 13 Temmuz 2009, 14:52

#7 (link)
daMLa-
Ziyaretçi
daMLa- - avatarı
Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Bunu okudum burda sadece düz liseye geçiş yapılabileceği konusunda bilgi verilmiş. Peki 10. sınıfta meslek lisesinden başka bir meslek lisesine geçiş yapılabiliyor mu..? Bir de bn okulumun anadolu bölümünde okuyorum. Bu anadolu hakkımdan vazgeçip de başka bir liseye gçme imkanım ver mı..?
Rapor Et
Eski 4 Ağustos 2009, 05:23

#8 (link)
eray ilhan
Ziyaretçi
eray ilhan - avatarı
ya şimdi kesin gecebılır mıyız düz liseye 11 geçtim sözel bölümde okumak ıstıyorum burda gecebıırsın dıe yazmış gecen var mı arkadaşlar ltf yardım ednnn...
Son Düzenleyen Hi-LaL; 4 Ağustos 2009 @ 05:37. Sebep: Forumumuzda açıktan MSN/e-posta adresi vermek yasaktır. Bilgilerinize
Rapor Et
Eski 5 Ağustos 2009, 14:53

#9 (link)
büşbüşbüş
Ziyaretçi
büşbüşbüş - avatarı
merhba ben rüştü akın anadolu meslek lisesi çocuk gelişimi okuorum bu sene 10 a gidicem ancak okulumu değiştirip selçuk anadolu meslek lisesinin çocuk gelişim bölümüne gitmek istiyorum acaba bu mümkünmü?cevaplarsanız çabuk çok sevinicemmmmmm
Rapor Et
Eski 4 Eylül 2009, 12:44

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben şimdi lise 2 ye geçtim meslek lisesinde okuyorum.Ama düz liseye geçmek istiyorum.Bu mümkün mü?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Son Düzenleyen Misafir; 4 Eylül 2009 @ 12:50. Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.245 saniyede (80.36% PHP - 19.64% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 21:27
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi