Arama

Evde civciv nasıl beslenir? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Nisan 2017 Gösterim: 258.252 Cevap: 41
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
15 Ekim 2011       Mesaj #31
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bir kaç gün sonra civcivlerim gelecek ve 8 adetler çok küçük değiller..ve ben onlar için en sağlıklı yiyeceği merak ediyorum?

Civcivler için haftalık yemler vardır.Yem satışı yapan zahirecilerden temin edebilirsiniz.Civcivlerinize haftasına göre yem vermelisiniz.Yem almak istediğiniz yere kaç haftalık olduğunuz söylerseniz ona göre size uygun yemi verecektir.
Sponsorlu Bağlantılar
Sen sadece aynasin...
OnlinePowerTime - avatarı
OnlinePowerTime
Ziyaretçi
9 Mart 2012       Mesaj #32
OnlinePowerTime - avatarı
Ziyaretçi
1. Civcivi alın.
2. Civciv&Kuş yemlerini alın.
Sponsorlu Bağlantılar
3. Civcivlerinizi koyacak yeri alın.
4. Civciv yemlerini yuvaya koyun.
5. Yuvayı kapatın.
6. Ve civcivi sahiplenin.

siddetli - avatarı
siddetli
Ziyaretçi
11 Nisan 2012       Mesaj #33
siddetli - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar civciv beslemek için akvaryumcudan kafes alın muhabbet kuşu besler gibi içine alt tarafa yemlik ve suluk koyun birde derece alın akvaryum dereceside olur.
sonra hirdavatcidan seyyar lamba yaptırın kafesin içine üstten ip vs. ile bağlayın üzerine örtü örtün ve derece ile kontrol edin 34 30 derece arasında sıcaklığı koruyun.
Eğer böyle yapmazsanız 6 hafta boyunca o civcivlerin ölmemesi neredeyse imkansiz çok zor buyutursunuz. Ben öyle yapıyorum ve hayvanlar çok canlılar hiç sıkıntı yok.
Ha temizliği de ihmal etmeyin.
Vebale girmeyin..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2012       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
civcivler için ön önemli şey ısıdır. öncelikle genişliği 50 cm yüksekliği 30 ile 60 cm arası bir kutu olmalıdır. ısıya geldiğimizde ise 25 40 wolt luk ampul olması gerekir. kutu daki ısı 35 derece olmalıdır. 30 derecenin altına düşmemelidir. 35 in üstünde olabilir ama 37 ile 38 olabilir üstü sakıncalıdır. civciv in beslenmesine gelindiğinde civciv yemi hariç başka bir şey verilmemelidir. haftada 3 veya 4 kez haşlanmış yumurta verilebilir. civcivlerin daime temiz bir suyu olmalıdır. ve civcivin kutusunun taba nına gazete kağıdı serilir ve her gün değiştirilmesi gerekir. civciv yemini kutunun tabanına serpilmesi daha uygun olur civciv ler daha rahatlıkla yesin diye sulğu ise kuş satan petshop lardan bulabilirsiniz. yada derin olmayan bir kaba fazla büyük olmaması şartıyla çakıl taşı koyabilirsiniz civcivler ıslanmasın diye en önemlisi civciv leri gerekmediği sürece elimize almamamız gerekir. Ve geceleri ampulün önüne yanmayan ermeyen levha konulması gerekir ki civciv ler gece daha rahat uyusun diye veya gece ampulu söndürüp 1 veya 2 kavanozon içine kaynor olmamak şartıyla ılık su koyabiliriz gece sarılıp yatabilirler. tuz lu yicejlerden kesinlik le kaçının 1 aylık olduğunda ise bahçe ye çıkartabilirsiniz ama havanın sıcak olması gerekiyor.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Nisan 2012       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Civciv almayı düşünenler civcivleri almadan önce koyacakları kutuyu, yemlikleri, sulukları, yemleri ve ısı kaynağını ayarlamalıdır. Civciv yetiştirirken mutlaka ısı kaynağı kullanılmalıdır. Ampul kullanmak istemezseniz sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Alttan ısıtma ayaklarını devamlı sıcak tutacaktır. Havlu sarılı olursa daha iyi olur. Kutu su torbasının iki katı olsun. Kutunun içine her biri iki kat olmak üzere kat kat bir sürü gazete koyun. Her gün kirlendikçe en üsttekini alırsınız. Bu sizi 4-5 gün idare eder. Civcivler büyüdükçe daha sık temizlemeniz gerekir. Su torbasına kaynayan suyu koyun. Torbayı gazetelerin arasına koyun. Kutuda torba büyüklüğünde yer olacağı için sıcaklayan civcivler torba olmayan yerde üşüyenler torba üstünde durur. İlaç kutularından yemlik yapabilirsiniz. En az iki tane yemlik yapın. Birini sıcak su torbası hizasına diğerini diğer tarafa koyun. Yemlikleri iple kutuya bağlayabilirsiniz. Plastik gazoz şişesinin dibini civcivlerin rahat su içeceği yükseklikte kesin. İçine içi su dolu bir kavanoz yerleştirin arada civcivlerin başlarını sokup su içebileceği kadar boşluk olsun. Bu şekilde civcivler su içine girerek ya da su kabını devirerek kendilerini ıslatmazlar. Ayakları da ıslanıp üşümez. Kimyasal içeren hazır civciv yemi kullanmak istemiyorsanız kendiniz hazırlayabilirsiniz. Mısır unu, irmik, ince bulgur, ufalanmış bisküvi karışımı kullanabilirsiniz. Civcivleri ilk kutuya koyduğunuzda hem yere hem yemliklere karışım yeminizi koyun. Yemlikler yere yakın olsun, civcivler büyüdükçe yukarı kaldırırsınız. Yemi koyduktan sonra işaret parmağınızı yemlerin olduğu yere tık tık diye vurun. Tavuklar yavrularına yem yedirmek için yeri gagalarlar. Sizde böylece civcivleri yeme alıştırabilirsiniz. İlk bir iki gün civcivler yemliklere alışana kadar yere yem dökün daha sonra gerek yok. Her zaman yem ve su bulundurun. Kutunun üzerini kenarında açıklık kalacak şekilde camla kapatırsanız hem ortamın ısısını korursunuz hem de ışık almasını sağlarsınız. Sabah hava aydınlanınca yem yemeye başlarlar hava kararınca uyurlar. Kutuda her zaman yem ve su bulundurursanız geç kalksanız bile civcivleriniz aç ve susuz kalmaz. Sıcak su torbasını kontrol ederek arada tekrar suyunu ısıtın. Sıcak su ortam ısısına göre 4-6 saat idare edecektir. Her gün haşlanmış yumurtayı parçalayarak hem sarısını hem beyazını verebilirsiniz. Civciv sayısına göre miktarını ayarlayabilirsiniz. Ben 11 civcive günde bir yumurta veriyorum. Şimdi on günlük oldular miktarı biraz arttırdım. Civcivler büyüdükçe ince kıyılmış elma, salatalık, domates yeşillik, ekmek verebilirsiniz. İlk başlarda azar azar verin. Bir aylıktan sonra ne verseniz yerler yeterki yiyeceklerde tuz olmasın. Ben yem ve ekmeği ıslamıyorum. Özellikle ekmeği on günden sonra azar azar verin. Balkon ya da bahçede güneşlendirecekseniz kutularında mutlaka gölge yer olsun. Güneşte uzun süre kalmaları öldürür. Açık havaya 3-4 haftalık olunca salarsanız daha garanti olur. Rüzgarlı ve soğuk havada dışarı çıkarmayın. Temizliklerine ve ısınmalarına dikkat ederseniz sağlıkla yetiştirebilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mayıs 2012       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende oğluma bugün civciv aldım.henüz çok ufak oldukları için içine ampul koymak şart.kutunun içinde üşümesinler diye iki kavanozu sıcak kaynamış suyla doldurdum kapağını sıkıca kapatıp koydum.üşüdükleri için kavanozun kenarından ayrılmıyorlar.acilen seyyar lamba koymak lazım yoksa kavanozla ısınmaları bayağı uğraştırıyo.sürekli kettılda su kaynatıp değiştiriyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mayıs 2012       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sevgili Arkadaslar bunları yapın civciviniz muhtemelen yaşar.(Tabi bunu allah bilir)
1-Ayaklarını asla suya deydirmeyin yoksa yuruyemezler ve olurler
2-civcivler yana doğru yatıyorsa endişelenmeyin bu normal birşeydir.
3-Civcivi çok soğukta bırakmayın.
4-eğer 1 aylık deil ise sakın yeşillik v.s yedirmeyin
5-Civciv yavruysa özel yem verin 1 kg ile satılanlardan.
6-Civcivlere Vitamin alın.
7-Vitamin olarak Kum verebilirsiniz tabi normal kum deil Petshoptan alabilirsiniz
8-En önemlilerinden 1 i Civcivlere Talaş alın
9-Talaş onların iyi bir uyku ve iyi sıcaklık olmasını sağlar böylece ampul e filan gerek kalmaz.
10-ilk 4 hafta mümkün oldukca dışarı cıkartmayın.
11-ilk 4 hafta mümkğn oldukca sevmeyin.
12-1 civciv almayın en az 2 civciv alın.
13-Mümkünse Kendini kurtarmış(yani kanadı cıkmıs) civciv alın.
14-ilk 4 hafta sakın suyunu kafesin-kartonun icine koymayın dokebilir.
15-her gun 1 civciv bakıyorsanız yarım avuc 2 civciv bakıyorsanız 1 avuc yem atın
16-Fakat yemi 1 yere atmayın cunqu sıkışık yerler
17-Bunun için yemi heryere dağıtın boylece dağılıp rahat yerler
18-Civcivler 1 aylık olduysa biraz yeşillik yiyebilirler Fakat cok ağır olmasın (Örn. Lahana)
19-Saat 7:00 dan sonra civcivleri yerine koyun fakat koydugunuz yer orta sıcaklıkta ve sessiz olsun
20- Sesli olursa iyi uyuyamazlar sonucundada ölürler..!
21-Eğer tüylerini ısırıyorlarsa Sakın korkmayın onlar tüylerindeki kir-bakteri v.s temizliyorlar
22-Eğer civciviniz öldüyse sakın çöpe atmayın sıcak bir ortama gecip karnınızın oralara koyun
23-Çunku bir insan vicut ısısı 35-36-37 derece arasıdır
24-Belki Canlanabilir
25-civcivi aldıgınız ilk 1 hafta şekerli su verin

Benden Bu kadar...
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
5 Haziran 2012       Mesaj #38
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

civcive dışarda baksam kedi alır mı ?

Sürekli göz önünde olduğu müddetçe birşey olmaz.Kendi haline bırakırsanız, kedi yakalar tabii.
Sen sadece aynasin...
Revenger - avatarı
Revenger
Ziyaretçi
21 Haziran 2012       Mesaj #39
Revenger - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
emremn2 adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar ilk önce merhaba hepinize bi kaç sorum olucak ama acil ..

1-) Civcivleri güneşe 15 falan koyuyorum kutum gayet genış çok güzel bı yuva , kutunun yarısını güneşte yarısını gölgede tutuyorum isterlerse gölgeye de geçsinler diye ama şu var ki güneşte ölü gibi yatıyolar , bazen sesli bazende sessiz.Gagaları yere değmiyo ama yana doğru ölü gibi yatıyo bu iyi bi şey mi kötü bişey mi?

2-) Civcivim böyle yapınca aklıma şu geldi , ben yemlerini civciv yemi olarak veriyorum hala , 1 hafta olucak alalı , aldığım yer de civcivleri 1 hafta önce almş yani 2 haftadr yaşıyolar.Yemlerini sürekli değiştiriyorum günde 4-5 sefer.Ama yiyolar , koyunca yine yiyolar bitiriyolar bende yine koyuyorum.su ve yem yemeleri normal ama arada çok oturuyolar acaba fazla yemiş olabilirler mi?

3-) Çeşme suyundan veriyorum sularını yanlış mı?
4-)Bi kaç tane karınca yediler bu onlara zarar verir mi?
5-)Haşlanmış yumurta veriyorum günde sarısının yarısı yeter limi fazlamı?
6-) Arada kutudan balkona salıyorum 2 defa yaptım 1 hafta içinde az mı ? arttırmalı mıyım?
7-)Ekmekte vermelimiyim?
Msn RolleyesYemlerini ıslatıp vermem gerektiğini duydum senelerdir ilk defa duyuyorum.Civciv yemini ıslatıp mı vericez?
9-)Yemi yem kaplarına koyuyorum yem kabı dediğim mor bi kap , ama civcivler ayaklarıyla içine girip , hani kediler dışkılarını gömmek için toprağı eşelerle ya o şekil yemleri yere doğru eşeleyip yerden yiyolar bunun sebebi ne olabilir?
10-)Civcivlerimi dediğim gibi yarısı güneşte kyarısı gölgede bıraktım , ama biri çok baygın duruyo , Acaba güneş mi çarptı kyoksa fazla mı yedi ? Bunlara karşı neler yapabilirim şimdi?
11-)Ne sıklıkla yem vermeliyim günde? ne kadar yıyeceklerını bılıyorlar mı? yem kutularınıda süreklı gazetelere dağıtıyolar , o yüzden bıttıkçe yem kutularını doldurmalımıyım?
HERŞEY iÇiN TEŞEKKÜRLER ACiL CEVAP BEKLIYORUM BEYLER

1) Güneşte durmalarında hiçbir türlü sakınca yok yatsınlar.
2) Fazla yemiş olabilirler kursaklarına bakıp öyle yem verirseniz daha iyi olur. Ayrıca çok yem yerlerse ölebilirler.
3)Çeşme suyunun bir sakıncası yok. Hayvana hazır su verildiği nerede görülmüş. Msn Grin
4)Hayır kesinlikle vermez. Bu onlar için daha iyi. Böcek, karınca yesinler hatta yemden daha çok.
5)Haşlanmış yumurtayı ilk defa duydum. Msn Grin Ama siz vermeyin yem ve böcekle besleyin.
6)Az tabii ki. Toprak olan yere çıkartın her gün 2-3 saat.
7)Ekmeği ezin yem gibi küçücük yapın ve yeme karıştırıp verin.
8)Hayır normal vereceksiniz.
9)Onun sebebini bilemem ama yesinler yeter ki. Msn Grin
10)Civcivler güneşte mayışır o yüzden yani. Ama güneşin onlara zararı yok emin olun.
11)Dediğim gibi kursaklarına bakıp yem koyun fazla yerlerse ölebilirler.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mayıs 2015       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben civciv aldım 3 taneler civciv çoğu yerde satıyorlar mesela pazarda bende pazardan aldım zaten aldığınız yerde poşetle yem oluyor ve çokta uygun fiyata ama civciv bir tane olmamalı ölür çok yem vermeyin çünkü aydınlıkta hep yem yerler su koyduğunuzda aydınlıkta koyun çünkü karanlıkta içmezler içtiklerinden sonra alın çünkü suyun içine girmeye başlarlar oyun oynarlar sonra ayakları ıslanır ve ölürler bunlara dikkat etmeniz gerekiyor bence sen iki yumurta koy oraya