Arama

Evde civciv nasıl beslenir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Nisan 2017 Gösterim: 258.251 Cevap: 41
umel - avatarı
umel
Ziyaretçi
4 Haziran 2009       Mesaj #1
umel - avatarı
Ziyaretçi
Evde civciv nasıl beslenir?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
civciv bakımı

BAKIM VE BESLEME

Sponsorlu Bağlantılar
Civcivler su içmesini ve yem yemesini çok çabuk öğrenirler. Her ne kadar kuluçkadan çıktıktan sonra 72 saat yemsiz ve susuz yaşayabilirlerse de bu istenmeyen bir durumdur ve gelişmeyi etkiler. Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olmalıdır. Bu süre ne kadar az olursa, o kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Civcivlerin biyolojik fonksiyonlarında su çok büyük önem taşır. Su vücut ısısını düzenler, bünyeyi serinletir ve ısıyı aynı seviyede muhafaza eder. Hazım sisteminin düzenli çalışmasında, metabolizmada ve artıkların elemine edilmesinde büyük rol oynar.

Civcivlerin ilk haftasında civciv başına 2 cm suluk kenarı hesap edilir. 15 günden sonra civciv başına 2,5 cm kenar uzunluğu hesap edilerek ve yükseklikleri ayarlanarak normal askılı suluklar kullanılabilir. Civcivler suluklara alıştıktan sonra, altlığın sulukların içine girmesini önlemek için altlık seviyesinden 2-3 cm yükseltilmelidir.

Civcivler geldiğinde su ısısı 17-22 derece civarında olmalı ve taze su temini sağlanmalıdır. Uzun süre bekletilmiş ve bayatlamış su kullanmamaya özellikle dikkat edilmelidir.

Civciv sulukları mümkünse her gün düzenli şekilde fırçalanarak temizlenmelidir. 3 haftadan itibaren en az haftada bir kez bu işlem tekrar edilmelidir. Temizleme sırasında az miktarda dezenfektan kullanmak bazı zararlı mikroorganizmaları yok etmek açısından faydalıdır. Ancak aşılar kullanılacağı zaman dezenfektan kullanılmamalıdır. Çünkü dezenfektanlar aşıların aktivitelerini düşürmekte, hatta bazen inaktif hale getirmektedirler.

Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze ve hayvanların ihtiyacı olan besin maddelerini ihtiva eden kaliteli yemler verilmelidir.

Civcivler ilk hafta özel olarak yapılmış plastik, mukavva veya yumurta viyollerini yemlik olarak kullanalabilirler. Üçüncü haftadan sonra ise yuvarlak yarı otomatik askılı yemliklerden ya da otomatik yemliklerden yaralanılmaya başlanmalıdır. Ancak küçük yaşlarda yuvarlak yemliklerde yemlik seviyesinin hayvanların yiyebileceği şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Plastik civciv yemliklerinin bir adedi 50 – 60 civciv için yeterli olmaktadır. Eğer uzun yemlik veya zincir sistemi vb otomatik yemlikler kullanılıyorsa civciv başına 4 cm yemlik alanı ayrılmalıdır. Yuvarlak yemliklerde ihtiyaç duyulan yemlik mesafesi düz yemliklerdeki değerin % 60' ı kadar olmalıdır.
Alıntıdaki Ek 49068
Son düzenleyen Safi; 21 Mayıs 2016 19:52
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Haziran 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
civciv bakımı

BAKIM VE BESLEME

Sponsorlu Bağlantılar
Civcivler su içmesini ve yem yemesini çok çabuk öğrenirler. Her ne kadar kuluçkadan çıktıktan sonra 72 saat yemsiz ve susuz yaşayabilirlerse de bu istenmeyen bir durumdur ve gelişmeyi etkiler. Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olmalıdır. Bu süre ne kadar az olursa, o kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Civcivlerin biyolojik fonksiyonlarında su çok büyük önem taşır. Su vücut ısısını düzenler, bünyeyi serinletir ve ısıyı aynı seviyede muhafaza eder. Hazım sisteminin düzenli çalışmasında, metabolizmada ve artıkların elemine edilmesinde büyük rol oynar.

Civcivlerin ilk haftasında civciv başına 2 cm suluk kenarı hesap edilir. 15 günden sonra civciv başına 2,5 cm kenar uzunluğu hesap edilerek ve yükseklikleri ayarlanarak normal askılı suluklar kullanılabilir. Civcivler suluklara alıştıktan sonra, altlığın sulukların içine girmesini önlemek için altlık seviyesinden 2-3 cm yükseltilmelidir.

Civcivler geldiğinde su ısısı 17-22 derece civarında olmalı ve taze su temini sağlanmalıdır. Uzun süre bekletilmiş ve bayatlamış su kullanmamaya özellikle dikkat edilmelidir.

Civciv sulukları mümkünse her gün düzenli şekilde fırçalanarak temizlenmelidir. 3 haftadan itibaren en az haftada bir kez bu işlem tekrar edilmelidir. Temizleme sırasında az miktarda dezenfektan kullanmak bazı zararlı mikroorganizmaları yok etmek açısından faydalıdır. Ancak aşılar kullanılacağı zaman dezenfektan kullanılmamalıdır. Çünkü dezenfektanlar aşıların aktivitelerini düşürmekte, hatta bazen inaktif hale getirmektedirler.

Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze ve hayvanların ihtiyacı olan besin maddelerini ihtiva eden kaliteli yemler verilmelidir.

Civcivler ilk hafta özel olarak yapılmış plastik, mukavva veya yumurta viyollerini yemlik olarak kullanalabilirler. Üçüncü haftadan sonra ise yuvarlak yarı otomatik askılı yemliklerden ya da otomatik yemliklerden yaralanılmaya başlanmalıdır. Ancak küçük yaşlarda yuvarlak yemliklerde yemlik seviyesinin hayvanların yiyebileceği şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Plastik civciv yemliklerinin bir adedi 50 – 60 civciv için yeterli olmaktadır. Eğer uzun yemlik veya zincir sistemi vb otomatik yemlikler kullanılıyorsa civciv başına 4 cm yemlik alanı ayrılmalıdır. Yuvarlak yemliklerde ihtiyaç duyulan yemlik mesafesi düz yemliklerdeki değerin % 60' ı kadar olmalıdır.
Ad:  civciv1.jpg
Gösterim: 15542
Boyut:  59.5 KB
Son düzenleyen Safi; 21 Mayıs 2016 20:19
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Nisan 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
O akvaryumda civ civ çıkmaz yumurta kuluçka döneminde nem ve ısıya ihtiyaç duyacaktır. 37,5 c derecede bu sıcaklığı saplamalısın ayrıca %80 civarında da yumurtaya nem sağlanmalıdır. yumurtanın günde en az 5 defa peryodik olarak 45 derece sağa ve sola yatması gerekmektedir. Yumurtanın sivri kısmı aşağı bakmalı ki çıkım yüzden fazla olsun. Bu yaşta bunu akıl etmek güzel bir şey. Ben senin yerinde olsam küçük bir kutu içinde 37,5 dereceyi bir lamba ile sabitlerim içinede 1 bardak su koyarım bardakla beraber. o şekilde denerdim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar garip sorular sormayın biraz zor sorun bakın ben daha bugün 2 tane aldım (maddeler)
+civcivinizin erken ölmemesi için mutlaka yanına bir tane daha alın.
+kutuya ayna koyun.
+ısıyı çalışma lambanızı yada gece lambasını kutuya tutarak sağlayın.
+suyu çeşme suyu koymayın.
+ başlangıçta geniş bir kafese koyun.
+ sonra kafese civcivinizin girebileceği bir kapı açın.
+ve civcivi çıkarıp küçük bir odanın bir kısmına gazete serip bırakın.
+kutuyu odaya koyun.
+eğer tuvaletini kutuya yapıyorsa evde serbest bırakın
+yapmıyorsa kutuya tekrar koyun ve tuvaletini kutuya yapıp yemini orda yiyene kadar bekleyin.
işte civciviniz için bunlar yapın yanlız çok heveslenmeyin yaklaşık 1-1,5 ay ömürleri var.
ares - avatarı
ares
Ziyaretçi
28 Mayıs 2010       Mesaj #5
ares - avatarı
Ziyaretçi
bi ker akvaryum düzeneği o arkadaşın bahsettiği düzenekte civciv çıkmaz çünkü hava sirkülasyonu lazım oda bu düzenekte yok beslemeye gelince ilk bikaç gün tereyağlı pilav verin ama çok yağlı olmasın çabuk gelişirler sonrada herseyi yiyebilir tavuklar ekmek kırıntısı yesillik türleri ıslanmış ekmek vsama eviniz kapalıysa civciv ve tavuk beslemeyin hiç iyi olmuyor çünkü ben süs tavuğu güvercin sülün tavuskuşu yetiştiriciliği yapıyorum imkanlarım güzel olduğu için bu işte başarılı oldum kuluçka makinası nasıl yapılır onu bile öğrendim ama çifliğim olmasaydı sanırım bu işlerle uğraşmazdım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Haziran 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1. civcivn 2 tane olması lazım yani eş 2.si onlarla sürekli oynaman lazım 3. yem ve su koy suyu zorla içir. 4. sü kavanozun içine (2 tane kavanoz) kaynar su dordurman lazım 2-3 saaatte bir değiştir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Haziran 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEnim 2 tane çok sevimli civcivim var ilk 2 hafta hasta olmamaları için gece lambasıyla ısttım sonra hep balkonda kutunun içinde yaşadılar beslenmeleri olarakta büyüyene kadr civciv yemi ile besledim sonra ekmek ıslatılmış bugday düğür vb. yani ne bulursa yediler civcivlerin kendi pisliklerini yeyip ölmemesi için yaşadığı yerin içini günde en az 2 kere değiştirin bu ugulamaları yapınca civciviniz çok sağlıklı ve mutlu olcaktır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Haziran 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben bugün civciv alıcam nsl beslicem ve nelere ihtiyacı var sölermisiniz diyen arkadaşım ilk önce bir kutu olmalı ve içi sıcak olmalı aldğın civcivi(leri) oraya koyki hem alışsın hemde ısınsın daha sonra elleme diğer gün eline almaya başla ve bahçeliyse bahçeeye çıkar değilse balkona çıkar ve onlara yeşillik vermeyi unutmaaa !! haa bu arada onlara ilk gün şekerli su ver ama şekeri çok olmasın şekerli su vermenin nedeni bağırsaklarındak pisliklerin çıkması diğer gün isal olursa sularının içine asprin koy o mikrobunu hastalığını alır( bebek asprini ))
DizAnTERİ - avatarı
DizAnTERİ
Ziyaretçi
15 Haziran 2010       Mesaj #9
DizAnTERİ - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben civciv besliyorum. öncelikle ölmemeleri için ne kadar civciviniz varsa o büyüklükte kümes veya kutu temin etmelisiniz.kümese veya kutuya su ve ıslak şeyler koymayın. güneş görecek biyere sığabilecekleri bir tel örün sabah çıkarın akşam yerine koyun.civciv ıslak ekmek civciv yemi ince bulgur(ıslatılmış) yer
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Haziran 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
civcivler genellikle yem yer özel bir yem olması şart değil sıradan bir kuş yemide olabilir genellikle civcivler için yemler pazarlarda civciv satılan yerlerde bulabilirsiniz benimde civcivlerim var 2 tane ama sadece yem vermekle olmuyo tabi arada sırada dışarıda çıkartılacak ayrıca beslenildiği yerde temiz tutulacak suyu her 15 dkda bir yenilenecek yemide 20 dkda bir yada yarım saatte bir verin fazla vermeyin ölebilirler.