Arama

Oyunlara yama nasıl yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Haziran 2013 Gösterim: 42.536 Cevap: 10
sorunlu ÇOCUK - avatarı
sorunlu ÇOCUK
Ziyaretçi
6 Haziran 2009       Mesaj #1
sorunlu ÇOCUK - avatarı
Ziyaretçi
oyunlara yama nasıl yapılır mesela herhangi bir oyunu türkçe yama yapmak istiyorum ide hangi programlarla
EN İYİ CEVABI UnknowN verdi
Alıntı

Türkçe Yama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım
Bu iş için bize gereken program

Sponsorlu Bağlantılar

1) Resource Hacker Türkçe
2) Resource Edit
3) Ultra Edit
4) Restorator 2005
5) Exe Scope

ve Buton metinlerini düzenlemek için herhangi bir resim düzenleyici yada Simge düzenleyici.
Ben İconCoolEditörü tavsiye ederim .

Her türlü resim , simge ve işaretçi (cursor) uzantılarını destekliyor..

Şimdi çevireceğimiz programın klasörüne giriyoruz.Çevireceğimiz örnek program ******** isimli paylaşım programı..
öncelikleprogram klasöründe "language" , "lang" , "lng" , "locales" gibi dilklasörleri varmı yokmu bakıyoruz.. eğer bu klasörlerden birisi varsahemen dalıyoruz
Bu klasörlerin içinde muhtemelen "lang" , "lng" ,"xml" yada programa özel bir uzantıya sahip dil dosyası bulunur. Budosya hemen hemen bütün metin düzenleyicilerde açılabilir (Örnek :NotDefteri)

Ayrıca ben ingilizce bilmem diyenleride unutmadım..
Cümleleri Çevirmek için Metin Çeviri Kelimeleri çevirmek için MoonStar Sözlük kullanabilirsiniz..
Şimdi örnek programın dil dosyasını açıyoruz. Dosya yolu :
C:\Program Files\********\Skins\Languages\default-en.xml

pic23wx4zr

Bu resimde görüldüğü gibi yapılacak işlemlere numara koydum ...
Amadikkat edilmesi gereken tek husus sadece " " Tırnak içindeki metinlerçevrilecek. Diğerlerine zarar gelirse yada değişirse doğruçalışmayabilir..

1. UTF-8 : Burayı Türkçe karakterlerin doğru çalışması için Unicode olarak değiştiriyoruz..
  2. Dil dosyası adı : Yani Türkçe yazıyoruz...
  3. Dil dosyasının yazarı kendi adını yazabilir..
  4. Dil dosyası hakkında tanımlama yapıyoruz..
  5. İsteyen kendi web sitesini yazabilir..
  6. Dil dosyası yazarının e-postası
  7. Sürüm
  8. Dosya tipi
  9. Ülke simgesi
  10. Dil dosyası ile ilgili açıklama

Şimdi menülere geçelim

pic30xa7xb

Resimde görüldüğü gibi menüleri çevirdim (ingilizce olanları Türkçe'ye çevirdim) ve programı açıp bakıyoruz doğru çalışıyormu

333331rk

Evet çeviri işlemi doğru yapılmış...

Şimdi gelelim esas konuya ;
Pekiii program klasöründe "language" , "lang" , "lng" , "locales" gibi dil klasörleri yoksa ne yapacağız..

Ozaman yapılacak işlemm biraz daha değişik.. Bu sefer yukarıda verdiğimprogramlardan birini açıyoruz..(yukarıdaki programların hemen hemenhepsi aynı , sadece UltraEdit biraz usta işi . yani kodlar birazkarışık) o yüzden acemilere tavsiye etmem

Ben kolaylık olsun diyeResource Hacker isimli programı açıyorum...Ve sol üstten Dosya (File)> Aç (Open) deyip ordan çevirmek istediğimiz programa ait .exe ,.dll , .ocx , .cpl , .scr yada .res türü bir dosyayı seçiyoruz vebakıyoruz aradığımız bumu diye .:

4444nx

Gördüğümüzgibi seçtiğimiz .exe dosyası kaynak kodlarının bulunduğu doğru dosyaçıktı ve kaynaklar sol tarafta yukarıdan aşağıya açıldı...Şimdi gerekenleri numaralı şekilde anlatıyorum:
  1. Bu açmak istediğimiz .exe uzantılı dosya...
  2. Bu bölümde programda kullanılan resimler bulunur (hoşgeldin ekranı gibi). değiştirilebilir
  3. 4. 11. 12. 13. buralara sakın dokunmayın karışık kodlar vardır
  4. Burada programda kullanılan fare işaretçileri bulunur .değiştirilebilir
  5. Bu bölümde programda kullanılan .bmp resimleri bulunur. genel olarakdaüzerinde metin bulunan düğmeler vardır...çevrilmesi gerekir..
  6. Burada programa ait simgeler bulunur .değiştirebilirsiniz...
  7. Burası programın üst bölümündeki sekmeleri içerir. (Dosya,Düzen,Görünüm vs.vs)
  8. Bu bölümde programı açtığımız zaman karşımıza çıkan pencereler bulunur.boyutu ve görünüşü değiştirilebilir..
  9. Burası ise programdaki komutların açıklamaları bulunur.Meselaa birdüğmenin üzerine gelindiği zaman beliren açıklamalar yada düğmeninüzerine gelince sol alttta görünen açıklamalar gibi......

Zaten temel yerler 8 9 ve 10 dur

Şimdi ise 9 numaralı diyalog sekmesini tıklıyoruz ve ilk sıradaki listeyi tıklayıp içindeki diyalog sayfasını açıyoruz..

555554gb

DiyaloğuGöster/Gizle: Bunu tıkladığınız zaman üzerinde çalıştığınız programpenceresini değişiklikleri önizlemek için gösterebilirsiniz,ama fazlakalabalık olduğunu düşünürsenizde kapatabilirsiniz..
2. O an çevrilen pencerenin başlık metni..
3. Penceredeki yazıların boyutu .değiştirilebilir..
4. Penceredeki metnin yazı tipi ..değiştirilebilir..
5.Burası ise pencere komutlarının ve program metinlerin bulunduğu genelbölüm..Burda yapılması gereken iki " " tırnak arasındaki yabancı metniTürkçe'ye çevirmektir......

İçinde bulunduğunuz sayfadaki çeviri işlemi bitince yukarıdaki "Yazıları Derle" düğmesine tıklayın sonra diğer sayfaya geçin.ResHacker programını kapatmak istediğinizde Dosya > Kaydet seçeneğine tıklayın ve programın değişikliklerini kaydedin..Program değişiklikleri kaydedilirken gerçek dosya ise dosya adı _original.exe olarak aynı klasörde korunmaktadır....Yani yeni dosyada bir sorun olursa eskisinin adını değiştirip ilk halinde kullanabilirsiniz.

Alıntıdır..
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
6 Haziran 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Herr oyunun yaması farklı, indirip kuruyorsunuz mesela ;
Alıntı
DrAm3vLH adlı kullanıcıdan alıntı

Rüya Gerçek Oldu, Fifa 2006 Türkçe Spiker Yaması

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında ben Fifa oynamam, hatta bu zamana kadar da oynamış değilim. Futboldan pek anlamayan biri olarak, ilgimide uyandırmıyor doğrusu. Benim için önemli olan Colin McRae Rally parkurlarında yapacağım derecelerle birlikte, çevrimiçi oyunlarda Japon ve İtalyan arkadaşların önünde ve daima ilk sırada bitişe gelme tutkusudur.
Colin McRae Rally’e 2 nolu serisi ile başladım ve şuan 2005′i vakit buldukça oynuyor ve bitirmeye çalışıyorum. Oyunda en çok arzu ettiğim ülkemizinde etaplar arasında yer alması. Tabi yardımcı pilotun Türkçe konuşmasını da çok istemekteyim.
İşte bendeki tutku da böyle olunca, sizlerin bu yamayı ne kadar çok istediğinizi az çok anlayabiliyorum. Sağolsun GechE arkadaşımız bunu halletmiş.

GechE arkadaşımız bu çeviriyi kendi seslendirmiş ve açıklamalarına göre %98′lik bir çeviri oranı yakalamış. Kimi yerlerde mantık hataları olabiliyormuş, fakat bu arkadaşımızdan değil oyundan kaynaklanan bir problemmiş.
Neyse fazla uzatıp sizi bekletmek istemiyorum. Buyrun yamaları indirme bağlantıları. Yamanın toplam boyutu sıkıştırılmış formatta 170 MB. Ayrıca arkadaşımız yamanın kurulumunu izah ettiği bir de kurulum dökümanı hazırlamış.
Mükemmel çalışmasından ötürü GechE arkadaşımızı buradan tebrik ve teşekkür ediyorum. Yamayı yaparken problemler yaşayabilirsiniz, o nedenle lütfen yamanın duyurulduğu başlığı ziyaret ediniz ve bu güzel çalışmaya teşekkürlerinizi sunmayı unutmayınız.

YAMA DOSYALARI
Yama dosyası 4 parçadan oluşuyor ve hepsini indirmek zorundasınız.
  1. Yama dosyası parça 1
  2. Yama dosyası parça 2
  3. Yama dosyası parça 3
  4. Yama dosyası parça 4
Kurulumu anlatan flash formatında, 1mb boyundaki dökümanıysa buradan indirebilirsiniz.
Rar dosyalarının şifresi: GechE_1
Yukarıdaki bağlantılar zaman aşımına uğrayınca Exvision tarafından tekrar yükleme yapıldı. İşte yamaları indirebileceğiniz yeni bağlantılar.
Rapidshare linkleri ;
R1
R2
R3
R4

FileFront linkleri ;
F1
F2
F3
F4

Dosya şifreleri : SoccerCenter.Net:// Yeni Yayın Dönemi İçin Test Yayını - Beta 3

SORUNLU ÇOCUK - avatarı
SORUNLU ÇOCUK
Ziyaretçi
6 Haziran 2009       Mesaj #3
SORUNLU ÇOCUK - avatarı
Ziyaretçi
galiba beni anlamadınız veyat ben sizi anlaamadım oyunlara yama nasıl yapılır ve hangi programlarla
UnknowN - avatarı
UnknowN
VIP VIP Üye
6 Haziran 2009       Mesaj #4
UnknowN - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Türkçe Yama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım
Bu iş için bize gereken program

1) Resource Hacker Türkçe
2) Resource Edit
3) Ultra Edit
4) Restorator 2005
5) Exe Scope

ve Buton metinlerini düzenlemek için herhangi bir resim düzenleyici yada Simge düzenleyici.
Ben İconCoolEditörü tavsiye ederim .

Her türlü resim , simge ve işaretçi (cursor) uzantılarını destekliyor..

Şimdi çevireceğimiz programın klasörüne giriyoruz.Çevireceğimiz örnek program ******** isimli paylaşım programı..
öncelikleprogram klasöründe "language" , "lang" , "lng" , "locales" gibi dilklasörleri varmı yokmu bakıyoruz.. eğer bu klasörlerden birisi varsahemen dalıyoruz
Bu klasörlerin içinde muhtemelen "lang" , "lng" ,"xml" yada programa özel bir uzantıya sahip dil dosyası bulunur. Budosya hemen hemen bütün metin düzenleyicilerde açılabilir (Örnek :NotDefteri)

Ayrıca ben ingilizce bilmem diyenleride unutmadım..
Cümleleri Çevirmek için Metin Çeviri Kelimeleri çevirmek için MoonStar Sözlük kullanabilirsiniz..
Şimdi örnek programın dil dosyasını açıyoruz. Dosya yolu :
C:\Program Files\********\Skins\Languages\default-en.xml

pic23wx4zr

Bu resimde görüldüğü gibi yapılacak işlemlere numara koydum ...
Amadikkat edilmesi gereken tek husus sadece " " Tırnak içindeki metinlerçevrilecek. Diğerlerine zarar gelirse yada değişirse doğruçalışmayabilir..

1. UTF-8 : Burayı Türkçe karakterlerin doğru çalışması için Unicode olarak değiştiriyoruz..
  2. Dil dosyası adı : Yani Türkçe yazıyoruz...
  3. Dil dosyasının yazarı kendi adını yazabilir..
  4. Dil dosyası hakkında tanımlama yapıyoruz..
  5. İsteyen kendi web sitesini yazabilir..
  6. Dil dosyası yazarının e-postası
  7. Sürüm
  8. Dosya tipi
  9. Ülke simgesi
  10. Dil dosyası ile ilgili açıklama

Şimdi menülere geçelim

pic30xa7xb

Resimde görüldüğü gibi menüleri çevirdim (ingilizce olanları Türkçe'ye çevirdim) ve programı açıp bakıyoruz doğru çalışıyormu

333331rk

Evet çeviri işlemi doğru yapılmış...

Şimdi gelelim esas konuya ;
Pekiii program klasöründe "language" , "lang" , "lng" , "locales" gibi dil klasörleri yoksa ne yapacağız..

Ozaman yapılacak işlemm biraz daha değişik.. Bu sefer yukarıda verdiğimprogramlardan birini açıyoruz..(yukarıdaki programların hemen hemenhepsi aynı , sadece UltraEdit biraz usta işi . yani kodlar birazkarışık) o yüzden acemilere tavsiye etmem

Ben kolaylık olsun diyeResource Hacker isimli programı açıyorum...Ve sol üstten Dosya (File)> Aç (Open) deyip ordan çevirmek istediğimiz programa ait .exe ,.dll , .ocx , .cpl , .scr yada .res türü bir dosyayı seçiyoruz vebakıyoruz aradığımız bumu diye .:

4444nx

Gördüğümüzgibi seçtiğimiz .exe dosyası kaynak kodlarının bulunduğu doğru dosyaçıktı ve kaynaklar sol tarafta yukarıdan aşağıya açıldı...Şimdi gerekenleri numaralı şekilde anlatıyorum:
  1. Bu açmak istediğimiz .exe uzantılı dosya...
  2. Bu bölümde programda kullanılan resimler bulunur (hoşgeldin ekranı gibi). değiştirilebilir
  3. 4. 11. 12. 13. buralara sakın dokunmayın karışık kodlar vardır
  4. Burada programda kullanılan fare işaretçileri bulunur .değiştirilebilir
  5. Bu bölümde programda kullanılan .bmp resimleri bulunur. genel olarakdaüzerinde metin bulunan düğmeler vardır...çevrilmesi gerekir..
  6. Burada programa ait simgeler bulunur .değiştirebilirsiniz...
  7. Burası programın üst bölümündeki sekmeleri içerir. (Dosya,Düzen,Görünüm vs.vs)
  8. Bu bölümde programı açtığımız zaman karşımıza çıkan pencereler bulunur.boyutu ve görünüşü değiştirilebilir..
  9. Burası ise programdaki komutların açıklamaları bulunur.Meselaa birdüğmenin üzerine gelindiği zaman beliren açıklamalar yada düğmeninüzerine gelince sol alttta görünen açıklamalar gibi......

Zaten temel yerler 8 9 ve 10 dur

Şimdi ise 9 numaralı diyalog sekmesini tıklıyoruz ve ilk sıradaki listeyi tıklayıp içindeki diyalog sayfasını açıyoruz..

555554gb

DiyaloğuGöster/Gizle: Bunu tıkladığınız zaman üzerinde çalıştığınız programpenceresini değişiklikleri önizlemek için gösterebilirsiniz,ama fazlakalabalık olduğunu düşünürsenizde kapatabilirsiniz..
2. O an çevrilen pencerenin başlık metni..
3. Penceredeki yazıların boyutu .değiştirilebilir..
4. Penceredeki metnin yazı tipi ..değiştirilebilir..
5.Burası ise pencere komutlarının ve program metinlerin bulunduğu genelbölüm..Burda yapılması gereken iki " " tırnak arasındaki yabancı metniTürkçe'ye çevirmektir......

İçinde bulunduğunuz sayfadaki çeviri işlemi bitince yukarıdaki "Yazıları Derle" düğmesine tıklayın sonra diğer sayfaya geçin.ResHacker programını kapatmak istediğinizde Dosya > Kaydet seçeneğine tıklayın ve programın değişikliklerini kaydedin..Program değişiklikleri kaydedilirken gerçek dosya ise dosya adı _original.exe olarak aynı klasörde korunmaktadır....Yani yeni dosyada bir sorun olursa eskisinin adını değiştirip ilk halinde kullanabilirsiniz.

Alıntıdır..
SORUNLU ÇOCUK - avatarı
SORUNLU ÇOCUK
Ziyaretçi
6 Haziran 2009       Mesaj #5
SORUNLU ÇOCUK - avatarı
Ziyaretçi
bunların dowlaand linkleriri 1) Resource Hacker Türkçe
2) Resource Edit
3) Ultra Edit
4) Restorator 2005
5) Exe Scope
UnknowN - avatarı
UnknowN
VIP VIP Üye
6 Haziran 2009       Mesaj #6
UnknowN - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
SORUNLU ÇOCUK adlı kullanıcıdan alıntı

bunların dowlaand linkleriri 1) Resource Hacker Türkçe
2) Resource Edit
3) Ultra Edit
4) Restorator 2005
5) Exe Scope

Senin yerinede Ben yapımmı yamaları Msn Happy

Resource Hacker : Resource Hacker Türkçe 3.4.0.79 indir - Yeni Program

Resource Edit : http://www.btinternet.com/~wilsoncpw/xn_resourceeditor_setup.exe

Ultra Edit : http://www.ultraedit.com/files/ue_english.zip

Restorator (2007 model buldum sana Msn Happy ): Download Trial Version - Restorator - Bome Software

Exe Scope : eXeScope Download - Softpedia
sorunlu çocuk - avatarı
sorunlu çocuk
Ziyaretçi
7 Haziran 2009       Mesaj #7
sorunlu çocuk - avatarı
Ziyaretçi
olabilir tşkkrl ederim msn vermek yasak deilse verim
UnknowN - avatarı
UnknowN
VIP VIP Üye
7 Haziran 2009       Mesaj #8
UnknowN - avatarı
VIP VIP Üye
Şaka yapıyorum Ben anlamam yamadan Msn Happy (Msn vermek yasak)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
oyun yaması nedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben farmer 2011 e kamyon yamamak istiyorum nasıl olacak bana bilgi werin.