Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Acil tıp teknisyenliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ATT tarafından 14 Haziran 2009 (14:54) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
28595 kez görüntülenmiş, 35 cevap yazılmış ve son mesaj 25 Mart 2014 (14:05) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.25  |  Oy Veren: 8      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 14 Haziran 2009, 14:54

#1 (link)
ATT
Ziyaretçi
ATT - avatarı
BEN DE ACİL TIP TEKNİSYENİ OLMAK İSTİORUM 8.SINIFA GEÇTİM FAKAT BU KONU HAKKINDA PEK Bİ BİLGİM YOK...ARAŞTIRMA YAPTIM GÖREVLERİNİ ÖĞRENDİM FAKAT LİSE BİTTİKTEN SONRA HEMEN İŞE Mİ BAŞLIYORLAR YOKSA ÜNİVERSİTE HAYATI DA MI VAR?

ATT OLMAK GURUR VERİCİ Bİ OLAYDIR İNSANLARA YARDIM ETMEK KADAR GÜZEL BİŞEY YOKTUR
Rapor Et
Reklam
Eski 14 Haziran 2009, 16:02

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
ATT adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

BEN DE ACİL TIP TEKNİSYENİ OLMAK İSTİORUM 8.SINIFA GEÇTİM FAKAT BU KONU HAKKINDA PEK Bİ BİLGİM YOK...ARAŞTIRMA YAPTIM GÖREVLERİNİ ÖĞRENDİM FAKAT LİSE BİTTİKTEN SONRA HEMEN İŞE Mİ BAŞLIYORLAR YOKSA ÜNİVERSİTE HAYATI DA MI VAR?ATT OLMAK GURUR VERİCİ Bİ OLAYDIR İNSANLARA YARDIM ETMEK KADAR GÜZEL BİŞEY YOKTUR

Sınavsız geçiş yapabildikleri alanlar;

• Acil Yardım Teknikerliği
  • Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği
  • Ameliyathane Teknikerliği
  • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  • Elektronörofizyoloji
  • İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
  • Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama
  • İş ve Uğraşı Teknikerliği
  • Cerrahi Teknikerliği
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği(Açık Öğretim)
  • Acil Tıp teknikerliği

• Acil Yardım ve Afet Yönetimi (4 Yıllık)

ACİL TIP TEKNİKERLİĞİ BÖLÜMÜ BULUNAN İLLER ve KURULUŞ YILLARI

1. İzmir : Dokuz Eylül Üniv. 1993
2. İzmir : Ege Üniversitesi 1994
3. Kayseri : Erciyes Üniversitesi 1996
4. Eskişehir : Osmangazi Üniversitesi 1997
5. Denizli : Pamukkale Üniversitesi 1997
6. Erzurum : Atatürk Üniversitesi 1997
7. Antalya : Akdeniz Üniversitesi 1997
8. Samsun : 19 Mayıs Üniversitesi 1998
9. Çanakkale : 18 Mart Üniversitesi 2000
10. Sivas : Cumhuriyet Üniversitesi 2002
11. Ankara : Gülhane Askeri Tıp Akd. 2003
12. Adana : Çukurova Üniversitesi 2003

13. Ankara : Hacettepe Üniversitesi 2004
14. İstanbul : Marmara Üniversitesi 2004
15. İçel : Mersin Üniversitesi 2004
16. Malatya : İnönü Üniversitesi 2006
17. İstanbul : Bilim Üniv.(Özel) 2006
18. Aydın : Adnan Menderes Üniv. 2006
19. Ankara : Ufuk Üniversitesi (Özel) 2007
20. Isparta : Süleyman Demirel Üniv. 2007
21. Kars : Kafkas Üniversitesi 2008
22. Balıkesir : Balıkesir Üniversitesi 2008
23. Siirt : Siirt Üniversitesi 2008
24. Ankara, Adana, Konya : Başkent Üniv.(Özel) 2008

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır. MESLEKTE İLERLEME

Sağlık meslek liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde,Acil Bakım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümlerine istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Çalışma hayatında ise; Ayrıca değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ve beceri ile yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır.
BENZER MESLEKLER: İlk yardım ve acil bakım makineleri operatörü, Hemşire, Sağlık memuru.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Rapor Et
Eski 25 Eylül 2009, 17:50

Acil tıp teknisyenliği (ATT) hakkında bilgi verir misiniz?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
SELAMLAR BEN BU SENE Kİ LİSE YERLESTİRMELERİNDE ATT(ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ) BÖLÜMÜNÜ KAZANDIM BÖLÜMÜN + VE - YÖNLERİNİ SÖYLERSENİZ SEWINIRIM..
Rapor Et
Eski 12 Ekim 2009, 21:02

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
mrb bnde bu sene kazndım att(acil tıp teknisyenliği)bölümünü.bu bölüm çok güzel.ama tabikide zor yanları var biz 8 saat eğitim görüyoruz ve biraz yorucu oluor.ama napalım işte katlanıcazzz.liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavlarıa giriosun.eğer istediğin bölümü kazanamazsan özel bir hastahanede işe başlıosun
Rapor Et
Eski 13 Nisan 2010, 15:34

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben bilgearkadaşlar 5 yıldır attyim acil tıp teknsyenlği aniden yaralanan yada kazaya uğrayan kişiye olay yerinde çevre imkanlarından faydalanarak ilk yardım acil bakım temel yaşam desteği sağlayan kişilerdir ilk iki sene 8 saat eğitim görüyorsnz son iki sene 10 saat olp uygulamaya çıkıyorsunuz liseyi bitrdkten snra kpssye girysnz ünvrstede paramediklik sağlık kurumları işltmclği itfaiyclk pazarlama elektronörofzyoloji ameliyathane teknkrlğne geçiş yapablysnz unutmadan diploma notu önemli geçişlerde
Rapor Et
Eski 16 Nisan 2010, 23:01

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
pei bu geçişler 2 yıllık için mi veee diploma notu ortalama ne kadar olabilir
Rapor Et
Eski 16 Nisan 2010, 23:10

#7 (link)
LeqoLas
Ziyaretçi
LeqoLas - avatarı
TANIM

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.

GÖREVLER

-Yaraları tedavi eder, sarar,
-Şiddetli kanamaları önler,
-Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,
-Zehirli maddeleri vücuttan temizler,
-Deriyi yıpratan maddeleri temizler,
-Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır,
-Tansiyon ölçer, iğne yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Tansiyon aleti,
-Pamuk,
-Merhemler, ilaçlar,
-Sonda aletleri,
-İlk yardım çantası,
-Sargı bezi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Acil tıp teknisyeni olmak isteyenlerin;
-İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
-Dikkatli, temiz, titiz,
-Soğukkanlı,
-Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,
-Bedence sağlam ve güçlü
kişiler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Acil tıp teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Acil tıp teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır. MESLEKTE İLERLEME

Sağlık meslek liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde,Acil Bakım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümlerine istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Çalışma hayatında ise; Ayrıca değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ve beceri ile yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır.
BENZER MESLEKLER: İlk yardım ve acil bakım makineleri operatörü, Hemşire, Sağlık memuru.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir.Mesleki bilgi ve beceriye göre asgari ücretin 1,5 katı kadar ücret alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Rapor Et
Eski 10 Ağustos 2010, 01:28

üniversite

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben sağlık meslek lisesi okuyorum acil tıp teknisyeni olcam ama sizin yazdığınız bu üniversitelerde tıp fakültesi var att bölümü yok cevap yzarsanız sevinirim !
Rapor Et
Eski 26 Ağustos 2010, 14:47

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba ben sağlık meslek öğrencisiyim acil tıp teknisyenliği okuyorum bu yıl son sınıf oldum ve üniversiteye hazırlanıyorum ama bölümümün hangi üniversitelerde olduğu hakkında hiçbir bilgim yok çevremde bu konuda bilgi alabileceğim kimsede yok bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
Rapor Et
Eski 28 Eylül 2010, 16:01

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sa.ben düz lise okuyorum.Att olmak istiyorum.ne yapmam gerek ? kac puan almam gerek ? Yardımcı oLursanız sevınırım.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.220 saniyede (78.86% PHP - 21.14% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 13:41
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi