MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan zatiye tarafından açılmış Anne karnında en az 3 aya kadar bebeklerin ölme sebebi nedir? - Sayfa 3 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: 2011 ocak ayının 16 sında ilk olarak 12 haftalık bebeğimizin kalp atışları durduğu için bebeğimizi ... Etiketler:
  • anne karnında bebek neden ölür
  • bebek anne karnında neden ölür
CEVAP VAR

Anne karnında en az 3 aya kadar bebeklerin ölme sebebi nedir?

Gösterim: 246.703 | Cevap: 34
6 Ağustos 2011 17:22   |   Mesaj #21   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

misafir

2011 ocak ayının 16 sında ilk olarak 12 haftalık bebeğimizin kalp atışları durduğu için bebeğimizi aldırdık, daha sonra mayıs ayının 8 inde eşim tekrar hamile kaldı ve bebeğimizin yine 12 haftalık iken kalbi durdu ve bebeğimizi kürtaj yolu ilşe alacaklar lütfen bebeklerimizin kalplerinin neden durduğuna cevap verebilirseniz mutlu oluruz
Misafir
6 Ağustos 2011 17:25   |   Mesaj #22   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Anne karnında bebek ölümlerinin nedenleri hakkında bilgi verir misiniz?

ard arda bebeklerimiz anne karnında 12 haftalık iken kalpleri duruyor nedeni ne olabilir
6 Ağustos 2011 21:26   |   Mesaj #23   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.873 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ard arda bebeklerimiz anne karnında 12 haftalık iken kalpleri duruyor nedeni ne olabilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. İbrahim Sözen, anne karnında bebek ölümleriyle ilgili olarak anne adaylarını bilgilendiriyor.

1960’larda her bin bebekten 11 tanesi anne karnında 20. haftadan sonra ölürken, günümüzde bu rakam binde 5 civarına inmiştir. Bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 90’nın nedeni ölü doğum sonrasındaki otopsiyle aydınlatılabilmektedir. Bu ölümlerin nedenlerini 3 ana grupta toplamak mümkündür:


BEBEĞE BAĞLI NEDENLER
Anne karnında ölümlerin yüzde 25 ila 40’ı bebeğe ait nedenlere bağlıdır. Bunlar içinde en ağırlıklı yeri doğumsal yapısal anormallikler alır. Tüm rahim içi ölümlerin yaklaşık yüzde 30’undan bu anormallikler sorumludur. Bunlar içinde kalp anormallikleri (kalp kapakçığı darlığı vb.) ve beyindeki anormallikler (beyinde sıvı toplanması vb.) en önemlileridir. Ayrıca, spina bifida denilen ve bebeğin sırtında omurga üzerinde kapanmadan kalan bir delikten omuriliğin bir kısmının dışarı fıtıklaşması olarak özetlenebilecek durum da bebeğin ölümüne neden olabilir. Bunun oluşum riskini azaltmak için gebe kalmadan 3 ay önce başlamak üzere günde 400 mikrogram folik asit tableti almayı öneriyoruz. Bu yapısal bozuklukların birçoğu gebeliğin 20. haftasında yapılan detaylı ultrason ile ortaya çıkartılabilir.

Kromozom bozukluklarına bağlı sendromlar da ölüme yol açar. Bunlar içinde en sık görüleni Down Sendromu’dur (mongol çocuk). Bunun tanısı gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapılan bir kan testi ve ultrasonda ense kalınlığı ölçümü ile konulabiliyor. Bu testler sonucu riski artmış bulunan kadınlara amniyosentez (bebeğin çevresindeki sıvıdan örnek alımı) öneriyoruz.

Bebeğe bağlı nedenlerden bir diğeri bebeğin rahim içinde bir enfeksiyona tutulmasıdır. Bunlar arasında frengi gibi cinsel yola bulaşan hastalıkların yanı sıra kızamıkçık, CMV, parvovirüs, varicella ve listeria sayılabilir. Bunlar tüm ölü doğumların yüzde 6’sından sorumludurlar.

Kan uyuşmazlığı nedeniyle de bebek ölümleri olabilir. Annenin kanı Rh negatif ve babanın kanı Rh pozitif olması halinde, bebeğin kanı da Rh pozitif ise, bu sorun oluşturabilir. Özellikle bu annenin ikinci bebeği olumsuz etkilenir. İlk bebeğin Rh pozitif olan kanı, anne dolaşımına geçtiğinde anne bu kana karşı antikor (savaşçı hücre) üretir. Anne kanındaki bu antikorlar ikinci bebeğin kan hücrelerine hücum eder ve onu kansız bırakır. Bu durumu önlemek için gebeliğin 28. haftasında ve gebelik sonrasında bir enjeksyon (iğne) yapılması gereklidir.


PLASENTAYA BAĞLI NEDENLER
Plasentaya bağlı nedenler karın içinde bebek ölümlerinin yüzde 25-35’ini teşkil ederler. Plasenta (halk arasında bebeğin eşi) bebeğin anneden gelen kan akımına aracılık eden ve rahim duvarına yapışmış bulunan bir yapıdır. Bir ucundan da kordon (göbek bağı) çıkar ve bebeğin göbeğine bağlanır. Bazı durumlarda plasenta doğumdan önce yapıştığı rahim duvarından ayrılabilir. Özellikle yüksek tansiyon ve pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) durumlarında plasenta ayrılabilir. Plasenta erken ayrılırsa, bebeğe giden kan akımı azalır ve sonucunda bebek kaybedilebilir. Tüm rahim içi bebek ölümlerinin yüzde 14’ü buna bağlıdır.
Plasentayı ve bebeği saran zarların enfeksyonu da bebeğe kan götüren damarların harabiyetine yol açarak bebek ölümlerine yol açar. Plasentadaki damarların fiziksel travma nedeniyle kanaması bir diğer ölüm nedenidir. Anne karnına alınan şiddetli darbeler veya karın üzerine şiddetli düşmeler bu tür plasental kanamaları başlatarak ciddi tehlike oluştururlar.


ANNEYE BAĞLI NEDENLER
Ölümlerin yüzde 5 ila 10’u anneye ait nedenler dolayısıyla olur. Bunlar arasında en önemlileri diyabet ve hipertansiyondur. Gebelik öncesi diyabeti olanlar ve insülin kullananlar mutlaka kan şekerleri iyi düzenlenmiş olarak gebe kalmalıdırlar. Gebelik süresince de insülin dozları gebeliğin artan ihtiyaçlarına göre çok iyi ayarlanmalıdır. Gebeliğin yarattığı bir diyabet türü de vardır. Bunun tanısı için gebeliğin 26-28. haftalarında şeker yükleme testi yapılmalıdır. Gebeliğe bağlı diyabeti var çıkanlar, önce diyet ve gerekirse ilaçla normal kan şekeri düzeyine getirilmelidirler.

Anneye bağlı bir diğer neden ise Antifosfolipid Sendromu’dur. Bu sendromda gebe kadının plasentasındaki damarlar içinde küçük pıhtılar oluşmakta ve damar tıkanıklığı yaratarak bebeğin kan akımını engellemektedir. Bu sendromun altında yatan neden ise kadının kendi hücrelerine karşı nedensiz olarak ürettiği antikorlar yani savaşçı hücrelerdir. Bu antikorlar plasenta damar harabiyetine ve pıhtı oluşumuna yol açarlar. Bu kadınlarda aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması düşünülmelidir.


KORDON DOLANMASI
Kordon dolanması anormal bir durum değildir. İster normal, ister sezeryan olsun bütün doğumlarda rastlanan bir durumdur. Özellikle kordonu uzun olan bebekler böyle doğar. Göbek kordonu 80 cm civarı olur. Kordonun bir ucu bebeğin göbeğine bağlıdır, diğer ucu ise plasentaya. Yani halk arasında “bebeğin eşi” diye bilinen ama aslında annenin rahmine yapışmış şekilde duran damarlar yumağına... Annenin kanı rahimden plasentaya geçer. Plasentadan da kordon vasıtasıyla bebeğe. Kordon, anne ile bebek arasındaki kan akımını sağlar . Çok önemli bir işlevi vardır. Kordon ne kadar uzun olursa dolanma riski de o kadar çok olur. Uzunluğu 100 cm’ye kadar olan kordonlar normal kabul edilir. 100 cm’den uzun olanlar “çok uzun ve riskli” kabul edilir.

Birçok bebek kordon dolanmasıyla doğar. Bütün doğumların yüzde 20 ila 34’ünde bebek, kordon boynunun etrafında “bir tur” atmış şekilde doğar. Doğumların yüzde 2.5 ile 5’inde ise kordon iki tur atmıştır. Kordonun üç kere tur attığı bile görülür. 200 doğumdan biri böyledir. Kordonun boynun etrafına dolanması bebekte doğum öncesinde herhangi bir sorun yaratmaz. Yani ölüm nedeni de olamaz. Önemli olan, normal doğumlarda rahmin kasılmaları, yani sancıları sırasında bebeğin vücudunun ve kordonun ezilmesidir. Böyle bir durumda bebeğe giden kan akımı geçici bir süre için azalır. Böyle bir ezilme söz konusuysa, bunu setal kalp monitöründe bebeğin kalbinin çizdiği patenlerden anlayabiliyoruz. Yani bebeğin kalp atış hızında geçici düşmeler olabiliyor. Boynuna kordon dolanmış bebeklerin yüzde 20’sinde kalp atış hızındaki düşmeler bazen ciddi bir şekilde oluyor.

Kordon dolanması doğum sırasındaki kasılmalar nedeniyle olabilir. Anne karnında da kordon dolanabilir ama bu bebekte bir sıkıntı yaratmaz. Doğum başladıktan sonra rahim kasının kasılmalarıyla kordonda kısmi ezilmeler söz konusu olacağı için bazı bebeklerde bu kalp atış hızına küçük düşmeler şeklinde yansır. Doktor, bu durumda sezaryene gider. Mutlaka kordonla ilgili bir sorun varsa, düğümlenme nedeniyle olabilir. Yani kordon düğümlenmişse ve düğüm çok sıkı bir düğümse, bebeğe giden kan akımı durur ve bebek ölür.

Kaynak
Misafir
9 Ekim 2011 00:35   |   Mesaj #24   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
4 aylık evliyim 2 ay önce 9 haftalık bebeğimi kaybettim kalbi durmuştu bebeğin nedeni nedir bilmiyorum test yaptırmak istedim doktorlar 3 düşükten sonra yapabiliriz dediler şimdi hamile kalmaya korkuyorum aynı şeyleri yaşamak korkutuyo beni doktorla görüştüm bir rahatsızlığın yok ilk gebeliklerde oluyo dedi bu ne kadar normal bilemiyorum...
Misafir
14 Ekim 2011 16:12   |   Mesaj #25   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
hic korkma bence hersey allahtan bende ilk hamileligimde dusuk yaptim ama ikinci hamileligim gayet guzeldi ve dunya tatlisi bir evlat verdi allah bana ve ucuncu hamileligim yine dusukle sonuclandi ve suan 7 haftalik hamileyim dusuk bebeklerim hep ayni zamanlarda dustu simdide o surenin gecmesini bekliyrum. sanada tavsiyem allaha dua et ve hayirlisini iste korkarakta hicbirseye ulasamazsin hem 3 dusuk yapsan bile sonunda nedenini arastirip sana yardimci olacak doktorlar allah yardimcin olsun
Misafir
19 Şubat 2012 16:23   |   Mesaj #26   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
iyi gunler ben ilk hamileligimi nisanda ogrendim 7 haftalikken kalbi durmus 9 haftalikkende dustu.ikinci hamileligimde aralikta ogrendim 9 haftalikken kalbi durmus 14 haftalikken kanamam oldu kurtajla alindi neden anlamiyorum ucuncu gebelige tedirginim yardimci olursaniz sevinirim,
Misafir
11 Nisan 2012 12:56   |   Mesaj #27   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
İyi günler ben 7 haftalık hamileyim adetimin 5 gün gecikmesiyle doktora gittim hamilesin dedi fakat biz korunuyorduk;Birde kese var bebek yok dedidi 1 hafta sonra tekrar gittiğimde yine kese var bebek yok dedi doktorum normal dedi ama ben tereddütlüyüm acaba bir sorun mu var?Bilmek istiyorum.
Misafir
23 Ekim 2012 18:06   |   Mesaj #28   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

DAHA NE YAPABİLİRİM

merhaba bu gün benim başıma bebeğin kalbi atarken 8 haftada durmuş dediler ve alındı doktorlar 3 düşükten sonra tetkikler yapıyorlar
benim doktorum kan pıtılaşmasından dolayı olduğunu söylüyor ben kromozon anomaliğine histegrafi (rahim filmi ) çektirip kan pıtılaşmasına dair testler yaptıracam sizce başka yapmam gereken bir şey varmı
Misafir
11 Kasım 2012 20:35   |   Mesaj #29   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
8 haftalık hamileyim şitdetlı şekilde mide bulantılarım vardı 2 gundur bulantı kesildi acaba çocugun kalbımı durdu bundan önce 2 hamillelımde bir düşük birindede kalbı durmuştu.kanama yok ama şikayetlerımde azaldı bebek kalbı durmuşmudur cevaplarsanız sevinirim.
Misafir
19 Aralık 2013 21:08   |   Mesaj #30   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
ben 1 hafta önce bebeyin karnımda öldüyünü öyrendim arksından düşük yaptım parca kalmışmıdır acaba