Arama

Güverte bölümü mezunları kaptan olabilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Ağustos 2012 Gösterim: 21.734 Cevap: 12
kaan karayalı - avatarı
kaan karayalı
Ziyaretçi
16 Haziran 2009       Mesaj #1
kaan karayalı - avatarı
Ziyaretçi
ben kaptan olmak istiyorum ama puanım deniz ulaştırma işletme mühendisligine yetmiye bilir gemi güvere okusam da kaptan olabilirmiyim ? ayrıca mezun olduktan sonra iş bulma olanakları ve ne kadar maaş aldıklarını acıklarsanız sevinirim...
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
kaan karayalı adlı kullanıcıdan alıntı

ben kaptan olmak istiyorum ama puanım deniz ulaştırma işletme mühendisligine yetmiye bilir gemi güvere okusam da kaptan olabilirmiyim ? ayrıca mezun olduktan sonra iş bulma olanakları ve ne kadar maaş aldıklarını acıklarsanız sevinirim...

Güverte bölümü mezunları "kaptan" olarak mezun olmazlar, tıpkı diğer bütün güverte bölümlerindeki gibi "Uzakyol Vardiya Zabiti" olarak mezun olurlar. Belli bir çalışma süresinden ve sınavlardan sonra "Uzakyol Kaptanı" olunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Güverte Bölümü

Amaçlar ve Hedefler
Güverte bölümünün amacı, öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi yönetim ile ilgili bilgi ve yetenekler kazandırmaktır. İş Olanakları
Güverte Bölümü mezunları, uzakyol seferi yapan gemilerde IV. Zabit’ten Kaptan’a kadar olan görevlerde çalışabilmekte, ayrıca denizcilik işletmelerinin denizcilikle ilgili teknik bilgi gerektiren kademelerinde de çok iyi koşullarla iş bulabilmektedirler.
Bölüm Olanakları
Öğrenim, 1995 tarihli Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Tutma Esasları Uluslararası Konvansiyonu (STCW 95)’nca öngörülmekte olan Uzakyol Vardiya Zabiti IMO MODEL COUSE 7.03 ile Kaptan ve Birinci Zabit IMO MODEL COURSE 7.01 eğitim standartlarını birarada karşılamaktadır.
T.C. Başbakanlık, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından 24 Temmuz 2001 tarihinde 24472 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Gemiadamları Yönetmeliği” ve bu Yönetmeliğe bağlı olarak “Eğitim ve Sınav Yönergesi ölçütlerine uygun eğitim verilmektedir. Dört yıllık öğrenimin yedi yarıyılı üniversite kampüsünde, 6. yarıyıl eğitim ile 1. ve 2. sınıf yaz stajları Deniz Ticareti Filosu’nun gemilerinde yapılarak, öğrencilerin teorik bilgilerinin yanında, deniz deneyimi de kazanmaları öngörülmektedir. Disiplinlerarası bir öğrenim olan bu dal öğrenimi içinde deniz hukuku, gemi kiralama, brokerlik, ekonomi, personel yönetimi gibi deniz işletmeciliği bilgileri ile temel mühendislik dersleri, gemi teknolojisi bilgileri ve deniz meteorolojisi ve oşinografi gibi konular da yer almaktadır.
Öğrenciler ilk beş yarıyılda görmüş oldukları öğrenim ve toplam 12 ay’ı bulan uygulamalı deniz eğitimleri ile üçüncü sınıf sonunda STCW95 Konvansiyonu’nun Uzakyol Güverte Vardiya Zabitliği için öngördüğü bilgi ve beceri düzeyine erişmekte, dördüncü yıl eğitimleri ile de Uzakyol Kaptanı/Birinci Zabiti için öngörülen bilgileri kazanmaktadırlar.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
16 Haziran 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
kaan karayalı adlı kullanıcıdan alıntı

Güverte bölümü mezunları "kaptan" olarak mezun olmazlar, tıpkı diğer bütün güverte bölümlerindeki gibi "Uzakyol Vardiya Zabiti" olarak mezun olurlar. Belli bir çalışma süresinden ve sınavlardan sonra "Uzakyol Kaptanı" olunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Güverte Bölümü

Amaçlar ve Hedefler
Güverte bölümünün amacı, öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi yönetim ile ilgili bilgi ve yetenekler kazandırmaktır. İş Olanakları
Güverte Bölümü mezunları, uzakyol seferi yapan gemilerde IV. Zabit’ten Kaptan’a kadar olan görevlerde çalışabilmekte, ayrıca denizcilik işletmelerinin denizcilikle ilgili teknik bilgi gerektiren kademelerinde de çok iyi koşullarla iş bulabilmektedirler.
Bölüm Olanakları
Öğrenim, 1995 tarihli Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Tutma Esasları Uluslararası Konvansiyonu (STCW 95)’nca öngörülmekte olan Uzakyol Vardiya Zabiti IMO MODEL COUSE 7.03 ile Kaptan ve Birinci Zabit IMO MODEL COURSE 7.01 eğitim standartlarını birarada karşılamaktadır.
T.C. Başbakanlık, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından 24 Temmuz 2001 tarihinde 24472 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Gemiadamları Yönetmeliği” ve bu Yönetmeliğe bağlı olarak “Eğitim ve Sınav Yönergesi ölçütlerine uygun eğitim verilmektedir. Dört yıllık öğrenimin yedi yarıyılı üniversite kampüsünde, 6. yarıyıl eğitim ile 1. ve 2. sınıf yaz stajları Deniz Ticareti Filosu’nun gemilerinde yapılarak, öğrencilerin teorik bilgilerinin yanında, deniz deneyimi de kazanmaları öngörülmektedir. Disiplinlerarası bir öğrenim olan bu dal öğrenimi içinde deniz hukuku, gemi kiralama, brokerlik, ekonomi, personel yönetimi gibi deniz işletmeciliği bilgileri ile temel mühendislik dersleri, gemi teknolojisi bilgileri ve deniz meteorolojisi ve oşinografi gibi konular da yer almaktadır.
Öğrenciler ilk beş yarıyılda görmüş oldukları öğrenim ve toplam 12 ay’ı bulan uygulamalı deniz eğitimleri ile üçüncü sınıf sonunda STCW95 Konvansiyonu’nun Uzakyol Güverte Vardiya Zabitliği için öngördüğü bilgi ve beceri düzeyine erişmekte, dördüncü yıl eğitimleri ile de Uzakyol Kaptanı/Birinci Zabiti için öngörülen bilgileri kazanmaktadırlar.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
16 Haziran 2009       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Uzak yol yapan gelilerde, geminin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanlar yetiştirilir. Deniz nakliyat şirketlerinde, özel denizcilik şirketlerinde çalışılabilir. Güverte programının amacı uzakyol yapan gemilerde, geminin yönetimi ile ilgili görev yaparak ara elemanlar yetiştirmektir. Güverte zabitine yardımcı olarak bu elemanlar, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

Programın Amacı: Güverte programının amacı, uzakyola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Güverte programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda, matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, Pazar araştırmaları gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Güverte programını bitirenlere "Uzakyol Güverte Zabiti" ünvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

Çalışma Alanları:: Uzakyol güverte zabitleri Deniz Nakliyat Şirketinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mart 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
(güverte teknikeri/uzakyol güverte zabiti) diye bir tanım yoktur. bu tanımı kim uydurmuştur onu merak ediyorum.
tekniker teknik işleri yapan adam demektir buda gemilerde kimdir güverte bölümü olarak konuşulursa gv.lost. ve fiterdir ondan sonra fenerci-usta gemici gelir güverte zabiti ise beyin adamıdır. KAPTANDIR. yaptığımız iş gereği olarak bile düşünülse evet teknik yönden hemen hemen her şeyden az çok anlarız yol gösteririz işi biz yapmayız. iş başa düşene kadar.... uzakyol vardiya zabiti (4.kaptan-yeni mezun) güvenlik ekipmanları ve yangın söndürme araç ve gereçleri gene uzakyol vardiya zabiti(3.kaptan-daha önceden 4.kaptanlık yapmış ve işe alışmış kişi) haritalar ve notik neşriyatlar, haberleşme ve köprüüstü cihazlarından sorumludur. uzakyol birinci zabiti (2.kaptan) yük ve gemi ile ilgili her türlü operasyon ve bakımdan sorumludur. uzakyol kaptan (gemi kaptanı,süvari bey) geminin seyir ve selametinden gerekli koordinasyonların yapılmasından şirketi ve devlet bayrağını temsil etmekten sorumludur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Ağustos 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
maaş konusunda bilgi alabilrmym tam bi bilgi zabitten kaptana kadar.tşkrler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
baynlariçin ideal bir meslekmi ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Mart 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben de kaptan olmak istiyorum hangi üniversitelerde bölümü var ve puanları nasıl
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ağustos 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben şimdi 8. sınıfı bitirdim ve lise olarak anadolu teknik lisesine gitmeyi düşünüyorum anadolu teknik lisesinin bölümleriinde yat kaptanlığı var hedefim uzak yol kaptanlığı hedefime ulaşmak için ne yapmalıyım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Ağustos 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

uzakyol kaptan maaslari ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

bende kaptan olmak istiyorum 4 yıllık gemi güverte kazansam ne ünvan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Kasım 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
güverte başlığı altındaki bölü sadece yakın doğu üniversitesi (kıbrıs) ve piri reis üniversitesinde (istanbul-tuzla) var. her ikisi de özel. kıbrısta bölüm %50 burslu. maaş konusunda ise kimse kesin birşey söyleyemez ama 3. sınıfta staj yaparken 2.000 dolar maaş alan arkadaşım var. 4-5 yıl çalışmayla mesleğnde ilerleme kateden kaptanların 10.000 dolar civarı maaş aldığı söylenir.