Arama

Vücudumdaki morlukların sebebi ne olabilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Kasım 2014 Gösterim: 109.598 Cevap: 32
zirkon85 - avatarı
zirkon85
Ziyaretçi
23 Haziran 2009       Mesaj #1
zirkon85 - avatarı
Ziyaretçi
MERABA BENİM VÜCUDUMDA DEVAMLI MORLUK VAR VE ACIMIYORLAR VURMADIMA EMİNİM AYNI ZAMANDA COK HALSİZİM VE HERSEYİ UNUTMAYA BASLADIM CABUK YORULUYORUM SİZCE NEDEN OLABİLİR
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
zirkon85 adlı kullanıcıdan alıntı

MERABA BENİM VÜCUDUMDA DEVAMLI MORLUK VAR VE ACIMIYORLAR VURMADIMA EMİNİM AYNI ZAMANDA COK HALSİZİM VE HERSEYİ UNUTMAYA BASLADIM CABUK YORULUYORUM SİZCE NEDEN OLABİLİR

Öncelikle geçmiş olsun, teşhis için bir doktora başvurmalısınız.
Sadece bilgi için;
Sponsorlu Bağlantılar
Alerjiler vücutta morluklar oluşmasına yol açabiliyor!

sp
Dr. Ece Hattat
sp

sp
Vücudumda bu aralar morluklar oluyor. Bir yerlere çarptığımı hatırlamıyorum. Durup dururken kolum, bacağım neden morarıyor? Özge L./Bursa

Çarpma ya da düşmeler nedeniyle oluşan morluklar genelde tehlikeli değildir ve çoğu kez kendiliğinden geçer. Ancak nasıl oluştuğunu dahi hatırlamadığınız morluklar sıklaştıysa, bunun ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Bazı durumlarda hafif bir darbeyle bile vücudunuz morarabilir. Yaş önemli bir nedendir. Yaşınız ilerledikçe, kan damarlarınızı destekleyen dokular zayıflar. Küçük bir çarpmayla bile kanınız damar dışına geçer.

İLAÇLAR YOL AÇAR
Sürekli kullandığınız bir ilaç da bu duruma neden olabilir. Aspirin veya Warfarin gibi kan inceltici ilaçlar, cildinizin daha kolay morarmasına neden olur. Kortizon türevi ilaçlar da, cildinizi incelterek morarmayı kolaylaştırır. Balık yağı, ginkgo gibi desteklerin de kan inceltici etkisi vardır. Cildinizdeki morarmalar altta yatan bir sağlık problemine de işaret edebilir. Bazı kan hastalıkları, pıhtılaşma problemleri, bağışıklık sorunları, karaciğer hastalıkları ya da alejiler de vücudunuzda morluk oluşturur.

TEK ÇARE BEKLEMEK!
Büyük ve ağrılı morluklarınız varsa ve çoğu zaman neden oluştuğunu hatırlamıyorsanız, bu morluklara burun, dişeti ya da mide-bağırsak sisteminizden gelen kanamalar eşlik ediyorsa ya da bu morluklar yeni kullanmaya başladığınız bir ilaç sonrasında oluşmaya başladıysa, doktorunuza başvurmalısınız. Kolunuzu ya da bacağınızı bir yere çarptığınızda, aslında morluğun geçmesini beklemekten başka yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Ancak morluğun çevresi şiş ve ödemliyse, yarım saat soğuk kompres uygulayın. Şişlik indiğinde de, sıcak uygulamak yararlıdır.

kaynak
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
23 Haziran 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
zirkon85 adlı kullanıcıdan alıntı

Sadece bilgi için;
Sponsorlu Bağlantılar

sp
Dr. Ece Hattat
sp

sp
Vücudumda bu aralar morluklar oluyor. Bir yerlere çarptığımı hatırlamıyorum. Durup dururken kolum, bacağım neden morarıyor? Özge L./Bursa

Çarpma ya da düşmeler nedeniyle oluşan morluklar genelde tehlikeli değildir ve çoğu kez kendiliğinden geçer. Ancak nasıl oluştuğunu dahi hatırlamadığınız morluklar sıklaştıysa, bunun ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Bazı durumlarda hafif bir darbeyle bile vücudunuz morarabilir. Yaş önemli bir nedendir. Yaşınız ilerledikçe, kan damarlarınızı destekleyen dokular zayıflar. Küçük bir çarpmayla bile kanınız damar dışına geçer.

İLAÇLAR YOL AÇAR
Sürekli kullandığınız bir ilaç da bu duruma neden olabilir. Aspirin veya Warfarin gibi kan inceltici ilaçlar, cildinizin daha kolay morarmasına neden olur. Kortizon türevi ilaçlar da, cildinizi incelterek morarmayı kolaylaştırır. Balık yağı, ginkgo gibi desteklerin de kan inceltici etkisi vardır. Cildinizdeki morarmalar altta yatan bir sağlık problemine de işaret edebilir. Bazı kan hastalıkları, pıhtılaşma problemleri, bağışıklık sorunları, karaciğer hastalıkları ya da alejiler de vücudunuzda morluk oluşturur.

TEK ÇARE BEKLEMEK!
Büyük ve ağrılı morluklarınız varsa ve çoğu zaman neden oluştuğunu hatırlamıyorsanız, bu morluklara burun, dişeti ya da mide-bağırsak sisteminizden gelen kanamalar eşlik ediyorsa ya da bu morluklar yeni kullanmaya başladığınız bir ilaç sonrasında oluşmaya başladıysa, doktorunuza başvurmalısınız. Kolunuzu ya da bacağınızı bir yere çarptığınızda, aslında morluğun geçmesini beklemekten başka yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Ancak morluğun çevresi şiş ve ödemliyse, yarım saat soğuk kompres uygulayın. Şişlik indiğinde de, sıcak uygulamak yararlıdır.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SAĞ KOLUMDA MORARMA OLMAKTA DOKTORA GİTTİM BÜTÜN KAN TESTLERİMİ YAPTIM HİÇBİRŞEY ÇIKMADI.HAFTADA BİR VEYA AYDA BİR OLMAKTA TESTLERİN DEĞERLERİ GAYET GÜZEL NE YAPMAM LAZIM.R.YENDİM
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
vücudumun çeşitli bölgelerinde küçük morluklar oluşuyor,ilac yada başka birsey de kullanmıyorum...yardımcı olurmusunuz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm 22 yaşındayım bayanım... vücudumun ceşitli yerlerinde bozuk para buyuklugunde morarmalar oluşmakta sonra bunlar geçip farklı yerlerde yine oluşmaktadır aceba neyden şüpelenebilirim yardımcı olursanır cok sevinirim.. ilginiz ve emeğiniz için çok teşekürler
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
12 Kasım 2009       Mesaj #6
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

vücudumun çeşitli bölgelerinde küçük morluklar oluşuyor,ilac yada başka birsey de kullanmıyorum...yardımcı olurmusunuz?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

slm 22 yaşındayım bayanım... vücudumun ceşitli yerlerinde bozuk para buyuklugunde morarmalar oluşmakta sonra bunlar geçip farklı yerlerde yine oluşmaktadır aceba neyden şüpelenebilirim yardımcı olursanır cok sevinirim.. ilginiz ve emeğiniz için çok teşekürler

Sadece bilgi için;

sp
Dr. Ece Hattat
sp

sp

İLAÇLAR YOL AÇAR

TEK ÇARE BEKLEMEK!

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

vucutta morluklar neden olusur

BENDE DE AYNI MORLUKLAR OLUŞUYOR TAHLİLLER TEMİZ ÇIKIYOR BEN YEDİĞİM GIDALARDAN ŞÜPHELENİYORUM MANGAL SUCUK YEDİKTEN SONRA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ocak 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

vucuttaki morluklarin sebebi

vucudumda durup duruken morluklar çıkıyor sonra moruluk oluşan yerler kaşınıp acıyor nedn olabilir acaba
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Haziran 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
koltuk altımda morluk farkettim duşdan hemen sonra ikisinde birden ama acımıyorlar...gögsümde kist olduğunu söylemişdi dr bndan dolayı olabilirmi?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Temmuz 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iki yaşında kızımım vücüdunda nohut büyüklüğüne yakın morluklar var coğukez düsmeden olduğunu görüyorum ama sıtında görünce korkum nerden olabilir