Arama

Tek düzen hesabına geçtik, günlük tutuyoruz, eksiklerimiz var, yardımcı olur musunuz?

Güncelleme: 27 Haziran 2009 Gösterim: 1.617 Cevap: 1
538 - avatarı
538
Ziyaretçi
27 Haziran 2009       Mesaj #1
538 - avatarı
Ziyaretçi
ögrenciyim tek düzen hesabına geçtik sorularımız var günlük defter tutuyoz ama sorularımı yazıp cevap alabilecegim yada örnekli neden yok bulamıyorum yardımcı olun bana eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum.tşk ederim.
Sponsorlu Bağlantılar
ozti - avatarı
ozti
Ziyaretçi
27 Haziran 2009       Mesaj #2
ozti - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
538 adlı kullanıcıdan alıntı

ögrenciyim tek düzen hesabına geçtik sorularımız var günlük defter tutuyoz ama sorularımı yazıp cevap alabilecegim yada örnekli neden yok bulamıyorum yardımcı olun bana eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum.tşk ederim.

Tek Düzen Hesap Planı

Sponsorlu Bağlantılar
Hesap =Aynı tür ve özellikteki işlemlerin ve bu işlemlere ilişkin artış ve azalışların kaydedildiği kodlama sistemidir. Her hesabın mutlaka bir adı ile artışlarının ve azalışlarının yazılabileceği iki taraf bulunur. Hesabın sol tarafı borçlu tutarların, sağ tarafı ise alacaklı tutarların yazıldığı taraftır.

Örnek ; Kasa hesabı

Alt Hesap :Ana hesabın altında açılan hesaplara denir.Örneğin;

Borç 100-KASA HESB. Alacak

120-ALICILAR ( ana hesp) 320-SATICILAR(Ana Hesp)
120 01 A Alıcıcı (alt hesap) 320 01 X Satıcısı(Alt Hesap)
120 02 B Alıcısı (alt hesap) 320 02 Y Satıcısı(Alt Hesap)
120 03 C Alıcısı (alt hesap) 320 03 Z Satıcısı(Alt Hesap)
. . . .
. . . .

Ülkemizde 01.01.1994 tarihinden itibaren Tek düzen hesap planı kabul edilmiştir. Bu plana göre işletmeler, muhasebe sistemlerini tekdüzen hesap planı doğrultu- sunda kurmak zorundadırlar.Kabul edilen bu hesap planına göre ; bütün ticari işlem değerlerinin kaydedildiği bir hesap adı ve bu hesaba ait birde kodu vardır.bu hesaplar iki grupta toplanır.

Bunlar;

100 KASA................. ..........782 Finansman Giderleri Fark Hesb.(7/A Hesap Planı)
100 KASA................. ..........799 Üretim Maliyet Hesabı (7/B Hesap Planı) şeklindedir.hesapları n işleyiş mantığı; “Alan Hesaplar borçlu ,Veren hesaplar Alacaklıdır”şeklinded ir.

Ve aşağıdaki Program'da da Sizin İstediğiniz Özelliklere Sahip Bir Tek Düzen Muhasabeye Giriş Programıdır..

İndirmek İçin Tıklayınız