Arama

Cünüp iken yiyip içmek günah mıdır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Nisan 2012 Gösterim: 38.803 Cevap: 11
detroit - avatarı
detroit
Ziyaretçi
2 Temmuz 2009       Mesaj #1
detroit - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar cünup iken yemek içmek günah mıdır ?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Soru: Cünüp kimsenin yemek yemesi veya su içmesi caiz midir?

Sponsorlu Bağlantılar
Cevap: Mekruhtur. Üzerinde bu hal devam ederken yiyip içmek mecburiyetinde kalan kimse, önce elini ve ağzını yıkamalı, sonra yiyip içmelidir. Zira ağzını yıkamadan yiyip içmek tenzihen mekruhtur. Bunun sebebi ise, cünüp ağzı ile içilen şeyin "kullanılmış su" hükmünde olmasıdır. Kullanılmış bir suyun içilmesi ise mekruh görülmektedir.

UnknowN - avatarı
UnknowN
VIP VIP Üye
2 Temmuz 2009       Mesaj #2
UnknowN - avatarı
VIP VIP Üye
Cünüpken her attığın adım günahtır fakat Gusl abdesti alman için imkanın yoksa boy abdesti alana kadar Normal abdest alman Öneririm ..

Sponsorlu Bağlantılar
NOT : Verdiğim Cevap İçin Kımse Bana uyarıda bulunmasın İmamHatip Lisesi mezunu oldugum için Az Çok bilgim var !!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Temmuz 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Soru: Cünüp kimsenin yemek yemesi veya su içmesi caiz midir?

Cevap: Mekruhtur. Üzerinde bu hal devam ederken yiyip içmek mecburiyetinde kalan kimse, önce elini ve ağzını yıkamalı, sonra yiyip içmelidir. Zira ağzını yıkamadan yiyip içmek tenzihen mekruhtur. Bunun sebebi ise, cünüp ağzı ile içilen şeyin "kullanılmış su" hükmünde olmasıdır. Kullanılmış bir suyun içilmesi ise mekruh görülmektedir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cünüp iken yemek yenirmi
Rower - avatarı
Rower
VIP MazessezaM
3 Eylül 2009       Mesaj #5
Rower - avatarı
VIP MazessezaM
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cünüp iken yemek yenirmi

Bir insanın cünüb olması haram değildir ve cünüb olan bir kişi de pis değildir. Ancak bu durumda olan bir insan gusül abdesti almadan bazı ibadetleri yapamamaktadır.

Cünüp olan kimseye yasak olan şeyler aşağıya alınmıştır:
1 -Namaz kılmak,
2- Kabe'yi tavaf etmek,
3- Kur'ân-ı Kerîm'e dokunmak ve onu taşımak. Binâenaleyh üzerine âyet-i kerîme yazılı olan madeni veya kağıt paraya abdestsiz veya cünüp olarak dokunmak veya taşımak caiz değildir. (Mecma'ul-emhur c. l. s. 26 )

Bunun dışında cünüp olan kimse günlük işlerini yapabilir, kadın evinde temizliğini ve diğer işleri yapabilir. yaptığı işlerin hepsi temizdir.

Cünüp olanların yaptığı bazı şeyler vardır ki, bunlar kendileri için mubahtır. Ancak en kısa zamanda gusül almak iyidir. Özellikle bir namaz vakti geçirmeden yıkanmak ise farzdır. Bununla beraber cünüp olarak yemek içmek, uyumak haram değildir. Konuyu haram ve helal noktasından değerlendirmek böyledir.

Cünübün uyuması:

Gudayf ibnu'l- Haris şöyle anlatıyor: "Hz. Âişe'ye: "Rasulullah (s.a.v.) cenabetten gecenin başında mı yıkanırdı, sonunda mı?" diye sordum. Hz. Âişe (r.a.) şöyle cevapladı: "Bazen başında, bazen de sonunda yıkanırdı." Ben: "Allahuekber! Bu konuda genişlik veren Allah'a hamd olsun" dedim."(1)

Hz. Aişe (r.a.)'nin bir rivayeti de şöyledir:"Rasulullah, cünüpken uyur ve suya hiç dokunmazdı. "(2)

Hz. Ömer, geceleyin cünüp olduğunu (ne yapacağım) sordu. Rasulullah (s.a.v.): "Abdest al, uzvunu yıka, sonra uyu"dedi.(3)

Bu delillere göre, cünüp olan kimsenin uyumadan önce abdest alması daha uygundur. Bu arada şunu da unutmadan söylemek gerekir.

Bu uyuma işi namaz vaktinin geçirilmemesi şartına bağlıdır.

Cünübün yemesi ve içmesi:

Cünüpken insanların yeme ve içmesinin nasıl olacağını yine Rasulullah (s.a.v.)'ın sünnetinden öğrenelim. Rasulullah (s.a.v.), cünüpken yemek ve içmek istediğinde ellerini yıkar ve sonra yer içerdi.(4) "Peygamber (s.a.v.), cünüpken yemek yemek veya uyumak istediği zaman abdest alırdı."(5)

Cünüp olan kimsenin yemek içmek için sadece ellerini yıkaması yeterlidir, ancak abdest alması daha iyi olur.

Cünüp olan kimseyle oturmak:

Cünüp olan kimse diğer insanlarla oturabilir. Ancak dinimizce uygun olan hemen yıkanmasıdır. Ebu Hureyre (r.a.)'nin anlattığına göre, Rasulullah (s.a.v.), Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hureyre bu sırada cünüp olduğu için, Rasulullah (s.a.v.)'in yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi. Rasulullah (s.a.v.) onun geldiğini görünce sordu: "Ey Ebu Hureyre, neredeydin?" O da
cevab verdi: "ben cünüp idim, pis pis yanınızda oturmak istemedim." Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle dedi: "Sübhanallah! Müslüman pis olmaz."

Cünüp olana dokunmak:

Cünüp olan kimseye dokunmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bu konuyla ilgili olarak şu hadisi delil olarak gösterebiliriz: Huzeyfe bin el- Yemân, bir gün Rasulullah (s.a.v.) ile karşılaştı. Peygamberimiz onunla musafaha etmek için ona doğru elini uzattı. Huzeyfe cünüp olduğunu söyledi. Rasulullah (s.a.v.) de bunun üzerine şöyle dedi: "Mü'min necis olmaz."(7)

Cünüp olan kimselerin yukarıda zikrettiğimiz şeyleri belli ölçüler içinde yapmasında bir sakınca yoktur. Yani cünüp olanın yemesi, içmesi, uyuması, toplum içinde bulunması mubahtır. Ancak mü'minin hem maddî hem de manevî olarak her zaman temiz olması gerekir.

Üzerindeki yükleri, ağırlıkları kaldırıp atması lazımdır. Bunun için ilk fırsatta, geciktirmeden gusül abdestini almak en iyisidir. Su bulunamadığı takdirde teyemmüm alarak bu yükten kurtulmak mümkündür. Teyemmümle ilgili bilgi almak için ilmihallere bakmanız yeterlidir.

Sonuç olarak gusüle ihtiyacı olan erkek veya kadın her müslümanın zaman geçirmeden bu işi yapması en doğru harekettir. Yine çocuklara bu konuda (guslün alınışı) bilgi vermek, gusül gerektiren hallerle ilgili bilgilenmelerini sağlamak için yeterli kitab ve kaynak eserin temin edilmesi çocukların eğitimi açısından yararlı olacaktır.

1 - Buhârî, Gusl 25, 27; Müslim, Hayz 21; Ebu Dâvud, Tah3aret 88, 90, Salât 343;
Tirmizî, Taharet 87; Nesâî, Taharet 163, 164,165, Gusl 4, 5; Muvatta, Taharet 77
2 - Ebu Dâvud, Taharet 88,90
3 - Buhârî, Gusl 25,27; Müslim, Hayz 25; Ebu Dâvud, Taharet 87; Nesâî, Tah3aret 167;
Tirmizî, Taharet 88; Muvatta, Tah3aret 76
4 - Nesâî, Taharet 163-166
5 - Nesâî, Taharet 163
6 - Buhârî, Gusl 23, 24; Müslim, Hayz 115; Ebu Dâvud, TahSaret 97; Timüzî, Taharet
89; Nesâî, Taharet 172
7- Nesâî, Taharet 172
Selam ve dua ile...

kaynak
Gölgen misali yanındayım!Msn Thunder
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşım elini ve ağzını yıkarsan yyip içebilirsin ama bir an önce gusl abdesti almalısın !
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
5 Temmuz 2011       Mesaj #7
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Cenabet kalmanın yada cenabet halde yemek yapmanın, yemek yemenin, çocuk emzirmenin hiçbir sakıncası yoktur Yalnız yemek yemeden önce ağza su alıp çalkalamak sünnettir Bir namaz vakti geçmeyecek kadar cünüp durmanın sakıncası yoktur.

Cünüp kimsenin yemek yemesi veya su içmesi caiz midir?
Cevap: Mekruhtur Üzerinde bu hal devam ederken yiyip içmek mecburiyetinde kalan kimse, önce elini ve ağzını yıkamalı, sonra yiyip içmelidir Zira ağzını yıkamadan yiyip içmek tenzihen mekruhtur Bunun sebebi ise, cünüp ağzı ile içilen şeyin "kullanılmış su" hükmünde olmasıdır Kullanılmış bir suyun içilmesi ise mekruh görülmektedir.
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
del - avatarı
del
Ziyaretçi
23 Ağustos 2011       Mesaj #8
del - avatarı
Ziyaretçi
Ya ben 5 gün oruc tutmadım o 5 günün içindede 2 veya 3 günü cünüplük yüzünden Ben o 5 gün için 5 gün oruc tutsam yerine gecermi ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben cünüp iken annem hac hurması ve zemzem suyu getirdi ve al sende iç dedi bende bişey diyemedim ve mecbur içmek zrnda kaldım günahı varmıdır ? Lütfen yardım edin..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cünüplü iken yiyip içmek çocuk emzirmek uzun süre abdestsiz gezmek günahmıdır
beni dogru bir şekilde bilgilendirirseniz sevinirim