Arama

Menisküs hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Eylül 2014 Gösterim: 45.633 Cevap: 21
haktan - avatarı
haktan
Ziyaretçi
13 Temmuz 2009       Mesaj #1
haktan - avatarı
Ziyaretçi
menüsküs hastalığı nedir ve tedavisi hakkında bilgi verirmisiniz
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Menisküs

Sponsorlu Bağlantılar

200px Gray349
Menisküs dokusunun şeması

200px Gray348
Dizin ve menisküsün şeması

Menisküs, insan dizinde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Doku, dizde, üstte ve altta yer alan iki ana bacak kemiğinin birleştiği yerde bulunmaktadır ve bu iki kemiğin sürtünmesini engellemekte önemli rol oynamaktadır. Meni sözcüğü Yunanca'da ay anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, bu dokunun şekli de yukarı dönük hilal ayı biçimindedir. Terim, halk arasında bu kıkırdağın yırtılmasıyla oluşan hastalığı tanımlamak için kullanılır.

Menisküs dokusu
Menisküs dokusu, kıkırdaklardan oluşan bir tür eklem yapısıdır. Dizdeki hareketleri kontrol eden menisküsler, bacağın üstündeki ve altındaki iki kemiğin hareket esnasında birbiriyle sürtünerek aşınmasını önler. Menisküs dokusu, içinde kan dolaşımının yer aldığı dokulardandır. Doku oldukça incedir ve yaklaşık 3.5 cm uzunluğundadır. Menisküsün yer aldığı dokuda, yüzeyde ince uzun kıkırdak hücreleri, derinde ise oval kıkırdak hücreleri yer almaktadır. Yine bu doku hücrelerinde az sayıda mitokondri bulunması nedeniyle, bu hücreler oksijensiz de yaşayabilmektedirler. Aynı doğrultuda, menisküs hücrelerinin %74'ü sudur. Menisküs dokusunun bir başka önemli özelliği de, kıkırdak doku özelliğinin yanı sıra kas dokusu benzeri bir kıvama sahiptir. Menisküs dokusu oldukça konforlu bir eklem dokusudur. Öyle ki menüsküsün %15-34 ünün çıkarılması temas basıncını %350 oranında artırmaktadır. Yine menisektomili bir dizin şok emici etkisi %20 oranında azalır.

Menisküs yırtığı
Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Bu tahribat daha çok sporcularda görüldüğü için menisküs yırtığı bir sporcu hastalığı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış hemen hemen herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.[7]

Hastalığın sebepleri
Menisküs aşağıdaki gibi durumlarda yırtılabilir:
  • Trafik kazaları
  • Diz üstüne düşmeler
  • Dize gelen tekmeler
  • Ayak yerde sabitken gövdenin diz üzerinde dönmesi
  • Futbol veya kayak gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri
  • Ayağın takılması
  • Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi

Hastalığın belirtileri
Hastalık, kendini, yürümede zorluklar, dizde genel bir ağrı olarak göstermektedir. Bunlara ek olarak aşağıdaki belirtiler de hastalığın habercisi olabilmektedir:
  • Ağrı ve şişlik
  • Eklemin hareket açıklığında azalma
  • Diz içinde sıvı birikmesi
  • Takılma
  • Kilitlenme
  • Dizde sıvı akışı hissi
Hastalığın tanısı
Menisküs tanısında erken teşhis önemlidir. Kısa sürede bir doktora görünmek en doğru seçim olduğu gibi dize alınan küçük darbelerle gelen ağrılar basite alınmamalıdır. Kıkırdağın uzun süreli yırtık kalması ve buna karşılık herhangi bir tedavi görmemek, dizde kıkırdak hasarı ve kireçlenmeye neden olmaktadır. Aynı şekilde, hastalığın iyi bilinmesi, hastalıkla savaşta çok önemlidir. Tedavi aşamasında gerekli görülürse MR ve tanı amaçlı artroskopi yapılabilmektedir.

Hastalığın tedavisi
Menisküsle savaşta oldukça önemli 4 uygulama mevcuttur. Bunlar:
  • Dinlenme
  • Buz uygulama
  • Bandaj
  • Dizin vücuttan yukarıda tutulması
Yine de ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar önerilebilmektedir. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden faydalanılabilir. Menisküsün 1/3'lük bir bölümünden kan dolaşımı geçmektedir. Bu bölge iyi bir dinlenmeyle düzelmektedir. Ancak 2/3'ünde kan dolaşımı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu bölge onarılamamaktadır. Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda, cerrahi müdahele önerilmektedir.[14] Yırtığın bulunduğu menisküsün alınması en bilinen yöntem ise de, bu tür müdaheleler hastanın kireçlenme ve kıkırdak aşınması sorunlarıyla karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanmaktadır. Yeni bir başka yöntem ise, kıkırdaktaki yırtığın dikilmesidir. Bu yöntem ilkine göre daha zahmetli olsa da çok büyük oranda iyileşme gözlenmektedir. Bu yöntem usta cerrahlarca uygulanmalıdır. Tipik bir cerrahi müdahele sonrası, hastalar 3-5 saat içinde yürüyebilmektedir ve 1 ay içerisinde de spora başlayabilmektedir.

Lütfen yine de bilgi amaçlı okuyun. Bir problemle karşılaştığınızda doktora başvurunuz.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Temmuz 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Menisküs

Sponsorlu Bağlantılar

200px Gray349

200px Gray348

Menisküs, insan dizinde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Doku, dizde, üstte ve altta yer alan iki ana bacak kemiğinin birleştiği yerde bulunmaktadır ve bu iki kemiğin sürtünmesini engellemekte önemli rol oynamaktadır. Meni sözcüğü Yunanca'da ay anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, bu dokunun şekli de yukarı dönük hilal ayı biçimindedir. Terim, halk arasında bu kıkırdağın yırtılmasıyla oluşan hastalığı tanımlamak için kullanılır.

Menisküs dokusu
Menisküs dokusu, kıkırdaklardan oluşan bir tür eklem yapısıdır. Dizdeki hareketleri kontrol eden menisküsler, bacağın üstündeki ve altındaki iki kemiğin hareket esnasında birbiriyle sürtünerek aşınmasını önler. Menisküs dokusu, içinde kan dolaşımının yer aldığı dokulardandır. Doku oldukça incedir ve yaklaşık 3.5 cm uzunluğundadır. Menisküsün yer aldığı dokuda, yüzeyde ince uzun kıkırdak hücreleri, derinde ise oval kıkırdak hücreleri yer almaktadır. Yine bu doku hücrelerinde az sayıda mitokondri bulunması nedeniyle, bu hücreler oksijensiz de yaşayabilmektedirler. Aynı doğrultuda, menisküs hücrelerinin %74'ü sudur. Menisküs dokusunun bir başka önemli özelliği de, kıkırdak doku özelliğinin yanı sıra kas dokusu benzeri bir kıvama sahiptir. Menisküs dokusu oldukça konforlu bir eklem dokusudur. Öyle ki menüsküsün %15-34 ünün çıkarılması temas basıncını %350 oranında artırmaktadır. Yine menisektomili bir dizin şok emici etkisi %20 oranında azalır.

Menisküs yırtığı
Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Bu tahribat daha çok sporcularda görüldüğü için menisküs yırtığı bir sporcu hastalığı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış hemen hemen herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.[7]

Hastalığın sebepleri
  • Trafik kazaları
  • Diz üstüne düşmeler
  • Dize gelen tekmeler
  • Ayağın takılması

Hastalığın belirtileri
Hastalık, kendini, yürümede zorluklar, dizde genel bir ağrı olarak göstermektedir. Bunlara ek olarak aşağıdaki belirtiler de hastalığın habercisi olabilmektedir:
  • Ağrı ve şişlik
  • Takılma
  • Kilitlenme
  • Dizde sıvı akışı hissi
Hastalığın tanısı
Menisküs tanısında erken teşhis önemlidir. Kısa sürede bir doktora görünmek en doğru seçim olduğu gibi dize alınan küçük darbelerle gelen ağrılar basite alınmamalıdır. Kıkırdağın uzun süreli yırtık kalması ve buna karşılık herhangi bir tedavi görmemek, dizde kıkırdak hasarı ve kireçlenmeye neden olmaktadır. Aynı şekilde, hastalığın iyi bilinmesi, hastalıkla savaşta çok önemlidir. Tedavi aşamasında gerekli görülürse MR ve tanı amaçlı artroskopi yapılabilmektedir.

Hastalığın tedavisi
  • Dinlenme
  • Buz uygulama
  • Bandaj
Yine de ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar önerilebilmektedir. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden faydalanılabilir. Menisküsün 1/3'lük bir bölümünden kan dolaşımı geçmektedir. Bu bölge iyi bir dinlenmeyle düzelmektedir. Ancak 2/3'ünde kan dolaşımı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu bölge onarılamamaktadır. Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda, cerrahi müdahele önerilmektedir.[14] Yırtığın bulunduğu menisküsün alınması en bilinen yöntem ise de, bu tür müdaheleler hastanın kireçlenme ve kıkırdak aşınması sorunlarıyla karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanmaktadır. Yeni bir başka yöntem ise, kıkırdaktaki yırtığın dikilmesidir. Bu yöntem ilkine göre daha zahmetli olsa da çok büyük oranda iyileşme gözlenmektedir. Bu yöntem usta cerrahlarca uygulanmalıdır. Tipik bir cerrahi müdahele sonrası, hastalar 3-5 saat içinde yürüyebilmektedir ve 1 ay içerisinde de spora başlayabilmektedir.

Lütfen yine de bilgi amaçlı okuyun. Bir problemle karşılaştığınızda doktora başvurunuz.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb
ben ögrencıyım okulum geregı sureklı bırtakım faalıyetlerde bulunmalıyım.mr sonuclarında menisküs yırtıgı teshısı kondu.amelıyatı ve tedavı suresi hakkında bılgı verebılır mısınız?ne yapmalı ne yapmamalıyım .?
sımdıden teşekkürler..
volture - avatarı
volture
VIP "Ipıslak Balık"
10 Ekim 2009       Mesaj #4
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Alıntı
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı

Menisküs

200px Gray349

200px Gray348

Menisküs dokusu

Menisküs yırtığı

Hastalığın sebepleri

• Trafik kazaları
  • Diz üstüne düşmeler
  • Dize gelen tekmeler
  • Ayağın takılması

Hastalığın belirtileri
  • Ağrı ve şişlik
  • Takılma
  • Kilitlenme
  • Dizde sıvı akışı hissi
Hastalığın tanısı

Hastalığın tedavisi
  • Dinlenme
  • Buz uygulama
  • Bandaj

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mrb
ben ögrencıyım okulum geregı sureklı bırtakım faalıyetlerde bulunmalıyım.mr sonuclarında menisküs yırtıgı teshısı kondu.amelıyatı ve tedavı suresi hakkında bılgı verebılır mısınız?ne yapmalı ne yapmamalıyım .?
sımdıden teşekkürler..

yardımcı olur...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kardeş bende 17 yaşındayım aynı sorun şuan bende de war biran önce ameliyat olursan kendin için en hayırlısını yapmış olursun.Ancak ameliyat herzaman kesin sonuç vermez ben olmadım mesela şuan kendi kendini tedavi etmesini bekliyorum zaten bu dakikadan sonra sosyal aktivitelerim bitmiş bulunmakta
Misafir 44 - avatarı
Misafir 44
Ziyaretçi
16 Haziran 2010       Mesaj #6
Misafir 44 - avatarı
Ziyaretçi
benim annemim dizinde de menisküs yırtılması oluştu ve annem biraz kilolu doktorlar ilaç verdive birde kilo vermesini söylediler ancak annem yş ititbari ile pek fazla hareket yapamamaktadır ve bu yüzen kilo veremiyor birde doktorlar ameliyat demişler tabi mr çekiminden sonra ancak benimkorkum annem ameliyat olursa iyileşir mi birde ameliyattan sonra dizi eskisi gibi olacak mı ondan sonra ne yapmalaı bu konu hakkında bana bilgi veriseniz sevinirim cünkü annemin ayağı gittikçe cok ağrıyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Eylül 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb arkadaslar menüsküs bnmde basımda ameliyat olmamak için dirineyorum ama bilmiyorum.. peki nasıl menüsküs oldu derseniz bn futbolcuyum yasım 18 iyi bir kulüpde oynuyordum arkadaslar mac ayarlamıs bi gün halısahada kırmamak için gittim. neyse mac bir firikik oldu muhtesem sol ayaklıydım. topa vururken boşluga gelip kitlenme yaptı ve oldugum yere yıgıldım 5-10 dkka kendime gelemedim snra dvm ederim diye sahaya döndüm aynı aradan 1-2 hfta snra doktora ortobediciye gittim ilk basta anlayamadılar tabi kulüp falan hersey yattı artık neyse mr istediler ve cıktı futbol hayatım biittii artık top oynayamıyorum pek oynadıgımda kitlenme yapıo daha büyük sorun olur die yani kısacası bir futbolcu sakatlıgı uzun bir süre yani tahminen 1-1.5 sene iyice iyileşmesi için topdan uzak kalınıo o zmn antreman yapamadıgın için hersey gecio ve o sayfalar kapanıp gidio ameliyat olmakda zor neyse k.bakmayın işte buda bnm basımdan gecen tahlihsiz olay tşkkürler dnzli
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ocak 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ya banada araba çarptı menüsküs yırtıgı ve ön çağaz bağ yırutugu varmıs acl insetstiyel diye yazıyodu ama doktorum egzersız yap ded, diger bir doktor amael,yat olman lazım dedı ne yapıcam amel,yat olmalımıyım egzersızlerle de geçmıycek gibi napmam gerek ? çaresiz kaldım ağır işlerde yapmak ıstıyorum ama yapamıyorum agır işlerde çalısıp para kaazanmıyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
menisküsünüzde yada capraz baglarınızda yırtık yada kopma varsa kesinlikle ameliyat olmalısınız kendi kendine iyileşir diye beklersenız cok kucuk seylerde bıle tekrar bu acıyı hatta daha kotulerını yasayabılırsınız
haşim zengin - avatarı
haşim zengin
Ziyaretçi
7 Mart 2011       Mesaj #10
haşim zengin - avatarı
Ziyaretçi
selam ben haşim urfadan yazıyorum sizi rahatsız etmemin nedeni ben 6 ay kadar önce orta menisküsten kas ödeminden amelyat oldum fakat neyapacağımı bilemediğimden malesef diz kapağım su toplamaya başladı doktora gittim, fizik tedaviye gittim fakat kimse tam olarak tatmin edici bilgi vermedi şuanda dizimde ağrı var fakat neyapmam gerektiğini bilmiyorum. ne süre ile dizlik takayım vesayire kısaca sizde futbolcu olduğunuzdan netür aşamalar izlemem gerektiğini söylerseniz minnetar olurum.saygılarımla