Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ziiii tarafından 25 Temmuz 2009 (14:07) tarihinde açılmıştır.
45390 kez görüntülenmiş, 5 cevap yazılmış ve son mesaj 30 Haziran 2014 (10:20) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 25 Temmuz 2009, 14:07

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

#1 (link)
ziiii
Ziyaretçi
ziiii - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
antropolıji mezunu oldugumda nerelerde çalışsabilirim yada işsiz kalma olasılıgım var mı?
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 25 Temmuz 2009, 14:21

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
ziiii adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

antropolıji mezunu oldugumda nerelerde çalışsabilirim yada işsiz kalma olasılıgım var mı?


Programın Amacı

Antropoloji (insanbilim) programı, evrenin ve dünyanın oluşumu; yaşamın başlangıcı ve gelişimi; insanın biyolojik evrimi; ırkların doğuşu, yayılışı ve fiziksel özellikleri; toplumların ve kültürlerin oluşumu, gelişimi, değişimi ve bu konularla ilgili tarih öncesi, tarihi ve güncel tüm sorunlar üzerinde eğitim yapar.
Antropoloji bölümündeki programlar ve ilgilendikleri konular aşağıda özetlenmiştir:
Fizik Antropoloji: İnsanın fiziksel özelliklerini metrik ve morfolojik yöntemlerle araştıran; toplumun genetik yapısını esas alarak, yaşayan insan gruplarının çeşitliliğinin nedenlerini bulmaya çalışan bir bilim dalıdır. (Bu dalda ayrı bir lisans programı vardır ve bu kitabın “Fizik Antropoloji” bölümünde açıklanmıştır).
Paleoantropoloji: Fosil-insanbilim anlamına gelen paleoantropoloji, insanın geçmişte ve bugün canlılar dünyasındaki yerini; prüimat (tüm maymun türlerini ve insanı da içeren memeliler) takımı üyelerinin benzer yapısal özellikleri açısından akrabalıklarını ve bunların tarih öncesinden ve tarih devirlerinden kalan fosil örnekleriyle yakınlık derecelerini ve çevreleri ile ilişkilerini uygulamalı bir biçimde inceleyen bilim dalıdır.
Sosyal Antropoloji: Bu bilim dalı geçmişte yaşamış ve çağımızda yaşamakta olan çeşitli toplumların ve bir toplumda değişik alt kültürlerin yaşayışını inceler, kültür-kişilik ilişkisini, toplumsal değişmeyi belirleyen faktörleri ortaya çıkarmaya çalışır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Antropoloji bölümünde öğretim süresi 4 yıldır. İlk iki yılda ilgili programların giriş dersleri verilmekte ve öğrenim ilerledikçe programlara özgü derslere ağırlık verilmektedir.
Antropoloji programında okutulan dersler alanlara göre değişiklik göstermektedir. Fiziki antropoloji ve paleoantropoloji alanlarında okutulan belli başlı dersler, genel paleoantropoloji ve primatoloji, osteometri, fotometri, evrim ve evrim tarihi, biyometri ve istatistik grafik metotları, genetik ilkeleri, yaşayan ırklar, el izlerinin antropolojisi, evrimin genetik temelleri gibi derslerdir. Sosyal antropoloji alanında ise ekoloji ve kültür, aile antropolojisi, akrabalık ilişkileri, kültür değişmesi gibi dersler okutulur.
Gereken Nitelikler
Antropoloji bölümüne girmek isteyen kişinin tarihe, coğrafyaya, sosyolojiye, psikolojiye ve biyolojiye ilgi duyması, insanı ve davranışlarını sabır ve dikkatle incelemeye meraklı, olayları gözlemleme ve gözlemlerinden sonuçlar çıkarma yeteneğine sahip olması beklenir.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Antropoloji programını bitirenlere “Antropolog” unvanı verilir.
Antropolog ilkel ya da uygar insan gruplarının başlangıcını, beden yapısını, özelliklerini, örf, adet ve geleneklerini, dilini ve eserlerini, kısaca yaşama biçimini inceler. Antropolog çalıştığı kurumda araştırma yapar ya da araştırma bulgularının uygulamada kullanılmasına yardımcı olur.
Çalışma Alanları
Antropoloji bölümü mezunlarının bir kısmı bazı kamu kuruluşlarında yetiştirildikleri alanla ilgili görevler alabilirler. Örneğin, paleoantropoloji programı mezunları MTA Tabiat Tarihi Müzesinde ve diğer müzelerin varsa doğa tarihi bölümlerinde; sosyal antropoloji programı mezunları Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, DPT, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, TRT, Milli Folklor Enstitüsü gibi kuruluşların kültür ve eğitim birimlerinde sosyal araştırmacı olarak görev alabilmektedirler. Fizik antropoloji programı mezunları ise müzelerde olduğu kadar, orduda giysi ve araçların, mimaride ev ve ev eşyalarının, endüstride araç ve gereçlerin, bunları kullanacak kişilerin beden yapısına uygun olarak hazırlanmasında ve sporcuların beden yapısına göre en başarılı olacakları dallara yöneltilmelerinde danışmanlık yapabilirler. Bu bölüm mezunlarının alanlarında iş bulma olanağı kısıtlı olmakla birlikte son yıllarda Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı bünyesinde antropolog giderek artan oranda görev almaktadır.
YEDİTEPE ÜN. FEN - EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ (Burslu) EA-2 İSTANBUL
ANKARA ÜN. DİL ve TARİH COĞRAFYA FAK. ANTROPOLOJİ EA-2 ANKARA
CUMHURİYET ÜN. FEN - EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ EA-2 SİVAS
YEDİTEPE ÜN. FEN - EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ EA-2

kaynak
Rapor Et
Eski 5 Temmuz 2011, 19:01

sizce ne yapmaliyim

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
antropoloji okumalimiyim tavsiye edermisiniz yeditepedeki tutuyor ama kararsizim
Rapor Et
Eski 25 Eylül 2012, 22:11

Cvp: Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bence iş imkanı yoksa okumak istemen saçma olur. çünkü bende düşünüyordum ve araştırmaya başladım ve şu an madem böyle bi şey var diyerek aklımdan antropolojiyi elemek istiyorum öyle yani
Rapor Et
Eski 19 Eylül 2013, 15:11

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhaba Arkadaşlar.
Hepimizin bildiği gibi Antropoloji mezunlarının devlet tarafından bir yerleştirilmesi yapılmamaktadır. Bir çok yerde gördüğüm kadarıyla sürekli mezun arkadaşlarımızın tek konuştukları bir işe yerleşmek. Üniversiteyi kazanan öğrenci bakıyor antropoloji alanlarına başta Kültür Bakanlığı olmak üzere abartılı bir şekilde çalışacağı yerler belirtilmektedir. Antropolojiyi tercih eden birine soruyorum neden tercih yaptın. Çok seviyorum zevkli bir bölüm diyor. Ama buranın Türkiye olduğunu bilmiyor. Okula başlayan öğrenciye de hocaları tarafından abartılarak mezun olunca iş olanakları anlatılmaktadır. Mezun oluncaya kadar öğrenci büyük bir hevesle okumakta, hayaller kurmakta (mezun olunca araştırmalara katılacak; çünkü öyle öğretiliyor) ve bölümünü çevresine de iştahlı bir şekilde anlatmaktadır . Tabi mezun olunca anlıyor işin gerçeğini. Ve ne zaman bir kadro açılacakta yerleşecem hayaliyle yaşıyor. Bu mezunlarının hak ettikleri yerde olmaları içinde birkaç yerde dilekçe toplanıldığını da görüyorum.
Ama yanlış bir şey var. Bir biyoloji bir sosyoloji bir arkeoloji…… Türkiye’de kendilerini kabullendirmişler ve bunu da hocalarına borçludurlar. Hocaları nerede ne yapacaklarını her fırsatta günlük hayatta, medyada yeri geliyor başbakanın huzurunda, Bakanlıklarda neler yapacaklarını kısaca Türkiye ye ne kazandıracaklarını ifade ediyorlar. Böylece birçok Kurumda kadroları açılıyor.
Biz de ne var hadi imza toplayalım. İmzanın işe yaramayacağını sizlere söyleyebilirim. Hocalarınızın üstüne gidin. Sosyal Antropoloji hocaları Sosyalı, Paleocular Paleoyu , Adli Antropolojiyi adliciler dile getirmelidir. Yoksa daha böyle çok gider. Okuduğunuza yeri gelir pişmanlık bile duyarsınız. Kaç üniversitede var bölüm. Mezun sayısı her yıl artmakta.
Sonuç olarak dilekçe yerine Hocalarınızı yönlendirin bir şey olacaksa emin olun onlar sayesinde olacaktır. Unutmayın ki sizin sayenizde ekmek yiyiyorlar.
Umarım tüm arkadaşlarım hak ettikleri yerlerde olurlar…..
E. BİNGÖL
Rapor Et
Eski 30 Haziran 2014, 10:20

anlamıyorum

#6 (link)
akrepkadını
Ziyaretçi
akrepkadını - avatarı
bende bir arkadaşım için araştırdım ama anlamıyorum bu kadar bölüm varken neden Türkiye de bu bölümden mezun olduktan sonraki iş olanakları az şuan hangi bölüm olursa olsun çoğu mezun boşta artık hayallerimizle bir yere yerleşemiyoruz nerde iş imkanı var oraya abanıyoruz iş böyle oluncada çoğu kişi AYNI yerleri tercih ediyor ve girme olasılığımız düşüyor sonrada neden ab ye giremiyoruz oluyor sen ülkeni geliştiremedikten sonra hiç bir yere giremezsin kardeşim
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.183 saniyede (75.44% PHP - 24.56% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 10:21
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi