Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

Gösterim: 57.483 | Cevap: 5
  • antropoloji ne iş yapar
  • antropoloji çalışma alanları
ziiii
Cevaplanmamış   |    25 Temmuz 2009 14:07   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

antropolıji mezunu oldugumda nerelerde çalışsabilirim yada işsiz kalma olasılıgım var mı?
fadedliver
25 Temmuz 2009 14:21   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

Alıntı
ziiii adlı kullanıcıdan alıntı

antropolıji mezunu oldugumda nerelerde çalışsabilirim yada işsiz kalma olasılıgım var mı?Programın Amacı

Antropoloji (insanbilim) programı, evrenin ve dünyanın oluşumu; yaşamın başlangıcı ve gelişimi; insanın biyolojik evrimi; ırkların doğuşu, yayılışı ve fiziksel özellikleri; toplumların ve kültürlerin oluşumu, gelişimi, değişimi ve bu konularla ilgili tarih öncesi, tarihi ve güncel tüm sorunlar üzerinde eğitim yapar.
Antropoloji bölümündeki programlar ve ilgilendikleri konular aşağıda özetlenmiştir:
Fizik Antropoloji: İnsanın fiziksel özelliklerini metrik ve morfolojik yöntemlerle araştıran; toplumun genetik yapısını esas alarak, yaşayan insan gruplarının çeşitliliğinin nedenlerini bulmaya çalışan bir bilim dalıdır. (Bu dalda ayrı bir lisans programı vardır ve bu kitabın “Fizik Antropoloji” bölümünde açıklanmıştır).
Paleoantropoloji: Fosil-insanbilim anlamına gelen paleoantropoloji, insanın geçmişte ve bugün canlılar dünyasındaki yerini; prüimat (tüm maymun türlerini ve insanı da içeren memeliler) takımı üyelerinin benzer yapısal özellikleri açısından akrabalıklarını ve bunların tarih öncesinden ve tarih devirlerinden kalan fosil örnekleriyle yakınlık derecelerini ve çevreleri ile ilişkilerini uygulamalı bir biçimde inceleyen bilim dalıdır.
Sosyal Antropoloji: Bu bilim dalı geçmişte yaşamış ve çağımızda yaşamakta olan çeşitli toplumların ve bir toplumda değişik alt kültürlerin yaşayışını inceler, kültür-kişilik ilişkisini, toplumsal değişmeyi belirleyen faktörleri ortaya çıkarmaya çalışır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Antropoloji bölümünde öğretim süresi 4 yıldır. İlk iki yılda ilgili programların giriş dersleri verilmekte ve öğrenim ilerledikçe programlara özgü derslere ağırlık verilmektedir.
Antropoloji programında okutulan dersler alanlara göre değişiklik göstermektedir. Fiziki antropoloji ve paleoantropoloji alanlarında okutulan belli başlı dersler, genel paleoantropoloji ve primatoloji, osteometri, fotometri, evrim ve evrim tarihi, biyometri ve istatistik grafik metotları, genetik ilkeleri, yaşayan ırklar, el izlerinin antropolojisi, evrimin genetik temelleri gibi derslerdir. Sosyal antropoloji alanında ise ekoloji ve kültür, aile antropolojisi, akrabalık ilişkileri, kültür değişmesi gibi dersler okutulur.
Gereken Nitelikler
Antropoloji bölümüne girmek isteyen kişinin tarihe, coğrafyaya, sosyolojiye, psikolojiye ve biyolojiye ilgi duyması, insanı ve davranışlarını sabır ve dikkatle incelemeye meraklı, olayları gözlemleme ve gözlemlerinden sonuçlar çıkarma yeteneğine sahip olması beklenir.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Antropoloji programını bitirenlere “Antropolog” unvanı verilir.
Antropolog ilkel ya da uygar insan gruplarının başlangıcını, beden yapısını, özelliklerini, örf, adet ve geleneklerini, dilini ve eserlerini, kısaca yaşama biçimini inceler. Antropolog çalıştığı kurumda araştırma yapar ya da araştırma bulgularının uygulamada kullanılmasına yardımcı olur.
Çalışma Alanları
Antropoloji bölümü mezunlarının bir kısmı bazı kamu kuruluşlarında yetiştirildikleri alanla ilgili görevler alabilirler. Örneğin, paleoantropoloji programı mezunları MTA Tabiat Tarihi Müzesinde ve diğer müzelerin varsa doğa tarihi bölümlerinde; sosyal antropoloji programı mezunları Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, DPT, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, TRT, Milli Folklor Enstitüsü gibi kuruluşların kültür ve eğitim birimlerinde sosyal araştırmacı olarak görev alabilmektedirler. Fizik antropoloji programı mezunları ise müzelerde olduğu kadar, orduda giysi ve araçların, mimaride ev ve ev eşyalarının, endüstride araç ve gereçlerin, bunları kullanacak kişilerin beden yapısına uygun olarak hazırlanmasında ve sporcuların beden yapısına göre en başarılı olacakları dallara yöneltilmelerinde danışmanlık yapabilirler. Bu bölüm mezunlarının alanlarında iş bulma olanağı kısıtlı olmakla birlikte son yıllarda Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı bünyesinde antropolog giderek artan oranda görev almaktadır.
YEDİTEPE ÜN. FEN - EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ (Burslu) EA-2 İSTANBUL
ANKARA ÜN. DİL ve TARİH COĞRAFYA FAK. ANTROPOLOJİ EA-2 ANKARA
CUMHURİYET ÜN. FEN - EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ EA-2 SİVAS
YEDİTEPE ÜN. FEN - EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ EA-2

kaynak
Misafir
5 Temmuz 2011 19:01   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

sizce ne yapmaliyim

antropoloji okumalimiyim tavsiye edermisiniz yeditepedeki tutuyor ama kararsizim
Misafir
25 Eylül 2012 22:11   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

bence iş imkanı yoksa okumak istemen saçma olur. çünkü bende düşünüyordum ve araştırmaya başladım ve şu an madem böyle bi şey var diyerek aklımdan antropolojiyi elemek istiyorum öyle yani
Misafir
19 Eylül 2013 15:11   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir?

Merhaba Arkadaşlar.
Hepimizin bildiği gibi Antropoloji mezunlarının devlet tarafından bir yerleştirilmesi yapılmamaktadır. Bir çok yerde gördüğüm kadarıyla sürekli mezun arkadaşlarımızın tek konuştukları bir işe yerleşmek. Üniversiteyi kazanan öğrenci bakıyor antropoloji alanlarına başta Kültür Bakanlığı olmak üzere abartılı bir şekilde çalışacağı yerler belirtilmektedir. Antropolojiyi tercih eden birine soruyorum neden tercih yaptın. Çok seviyorum zevkli bir bölüm diyor. Ama buranın Türkiye olduğunu bilmiyor. Okula başlayan öğrenciye de hocaları tarafından abartılarak mezun olunca iş olanakları anlatılmaktadır. Mezun oluncaya kadar öğrenci büyük bir hevesle okumakta, hayaller kurmakta (mezun olunca araştırmalara katılacak; çünkü öyle öğretiliyor) ve bölümünü çevresine de iştahlı bir şekilde anlatmaktadır . Tabi mezun olunca anlıyor işin gerçeğini. Ve ne zaman bir kadro açılacakta yerleşecem hayaliyle yaşıyor. Bu mezunlarının hak ettikleri yerde olmaları içinde birkaç yerde dilekçe toplanıldığını da görüyorum.
Ama yanlış bir şey var. Bir biyoloji bir sosyoloji bir arkeoloji…… Türkiye’de kendilerini kabullendirmişler ve bunu da hocalarına borçludurlar. Hocaları nerede ne yapacaklarını her fırsatta günlük hayatta, medyada yeri geliyor başbakanın huzurunda, Bakanlıklarda neler yapacaklarını kısaca Türkiye ye ne kazandıracaklarını ifade ediyorlar. Böylece birçok Kurumda kadroları açılıyor.
Biz de ne var hadi imza toplayalım. İmzanın işe yaramayacağını sizlere söyleyebilirim. Hocalarınızın üstüne gidin. Sosyal Antropoloji hocaları Sosyalı, Paleocular Paleoyu , Adli Antropolojiyi adliciler dile getirmelidir. Yoksa daha böyle çok gider. Okuduğunuza yeri gelir pişmanlık bile duyarsınız. Kaç üniversitede var bölüm. Mezun sayısı her yıl artmakta.
Sonuç olarak dilekçe yerine Hocalarınızı yönlendirin bir şey olacaksa emin olun onlar sayesinde olacaktır. Unutmayın ki sizin sayenizde ekmek yiyiyorlar.
Umarım tüm arkadaşlarım hak ettikleri yerlerde olurlar…..
E. BİNGÖL
akrepkadını
30 Haziran 2014 10:20   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

anlamıyorum

bende bir arkadaşım için araştırdım ama anlamıyorum bu kadar bölüm varken neden Türkiye de bu bölümden mezun olduktan sonraki iş olanakları az şuan hangi bölüm olursa olsun çoğu mezun boşta artık hayallerimizle bir yere yerleşemiyoruz nerde iş imkanı var oraya abanıyoruz iş böyle oluncada çoğu kişi AYNI yerleri tercih ediyor ve girme olasılığımız düşüyor sonrada neden ab ye giremiyoruz oluyor sen ülkeni geliştiremedikten sonra hiç bir yere giremezsin kardeşim
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Antropoloji mezununun çalışma ortamı nerelerdir? benzer konular

Etiketler:
  • antropoloji ne iş yapar
  • antropoloji çalışma alanları
Fen-Edebiyat Fakültesi kimya, biyoloji ya da genetik mezununun iş olanakları nedir?
Fen-Edebiyat Fakültesi kimya,genetik veya biyoloji bölümünü bitirirsem ne olabilirim?Ayrı ayrı bilgilendirirseniz sevinirim.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 22 Eylül 2014 23:46
Lösev'in çalışma alanları nerelerdir?
Lösev'in çalışma alanları nerelerdir.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 19
Son Mesaj: 20 Nisan 2014 10:41
Lingüistik Antropoloji
Lingüistik Antropoloji Nedir? Hominidlerin ne zaman konuşmaya başladıkları bilinmemektedir ve dilbilgisel olarak karmaşık, gelişkin diller binlerce yıldır var olagelmiştir. Lingüistik antropoloji, dili mekan ve zaman içinde toplumsal ve kültürel bağlamda inceleyen bir alt disiplindir. ...
Forum: Sosyoloji Cevap: 1
Son Mesaj: 27 Temmuz 2010 13:32
Antropoloji
Antropoloji Antropoloji Latince anthropos (insan-adam) ve logos (bilim) kelimelerinden oluşan, insanın dünü, bugünü ve yarınını sosyo-kültürel, biyolojik, morfolojik ve fiziksel açıdan ele alan multidisipliner bir bilim dalıdır. Antropoloji, kültürler arasında farklılıklar olmakla birlikte,...
Forum: Sosyoloji Cevap: 5
Son Mesaj: 30 Aralık 2009 15:49
Arkeolojik Antropoloji
Arkeolojik Antropoloji Nedir? Arkeolojik antropoloji; insanların kültürel örüntülerini ve davranışlarını, maddi kalıntılar aracılığıyla açıklar ve yorumlar. Arkeologların ana ilgi alanı, tarih öncesinin incelenmesidir. Arkeologlar; tarihsel kültürleri ve yaşayan kültürleri de incelerler. ...
Forum: Sosyoloji Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Ekim 2008 21:59
 
Sayfa 0.263 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu