Arama

Bilgisayarın yavaş çalışmasının nedeni ne olabilir, nasıl çözümlenir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Eylül 2012 Gösterim: 10.570 Cevap: 24
babazotti - avatarı
babazotti
Ziyaretçi
1 Ağustos 2009       Mesaj #1
babazotti - avatarı
Ziyaretçi
bilgisayarımı yeniden topladım ama hala çok yavaş
özellikleri
intel pentium 4 2.66 işlemci
vıa p4m900t-m2 anakart
iki tane 1er cb ddr 2 667 ram
ve
ati radeon hd 4670 2x 1 cb ekran kartı
iki adet hard disk samsung 40 ve 80
ne olur yardım edin çıldırmak üzereyim
EN İYİ CEVABI Intersect verdi
Büyük İhtimalle Çok Dosya Falan Olduğundandır . Ama Ram'ı Düşükde olabilir .
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
1 Ağustos 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
babazotti adlı kullanıcıdan alıntı

bilgisayarımı yeniden topladım ama hala çok yavaş
özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar
intel pentium 4 2.66 işlemci
vıa p4m900t-m2 anakart
iki tane 1er cb ddr 2 667 ram
ve
ati radeon hd 4670 2x 1 cb ekran kartı
iki adet hard disk samsung 40 ve 80
ne olur yardım edin çıldırmak üzereyim

Ne kadar gelişmiş olursa olsun, her bilgisayar bir süre sonra yavaşlar. Ancak bu eski görkemli günlerine dönemeyeceği anlamına gelmez. İşte sisteminizin yüksek hızda çalışmasını sağlayacak ipuçları.

bilnedyass18qr
Basit bir senaryo düşünün: Evde kullandığınız internete bağlı bir bilgisayarınız var. Aile bireyleri de bu bilgisayarı e-posta kontrol etmek, internette sörf yapmak, oyun oynamak gibi amaçlarla kullanıyor. Bu da, bilgisayarınızın her biri farklı kullanım alışkanlıklarına sahip olan birkaç kişi tarafından kullanılması demek. İnternetteki sayısız reklam ve pop-up pencere sayesinde bilgisayarınız, kolayca casus yazılımlarla dolarak hemen bir hedef haline gelebilir.

Bir bilgisayarın yavaşlamasının farklı sebepleri vardır. Yetersiz disk alanı gibi basit bir problem olabileceği gibi, virüs veya casus yazılımlar gibi uç noktada problemler de olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu adım adım bu etkenleri elemek olacaktır.

Çok fazla yazılım

Çoğu PC’nin karşılaştığı bu problem, arka planda çalışan çok sayıda program yüzünden ortaya çıkar. Bu yazılımların her biri bellek ve işlemci gücü harcar. Bilgisayarınızın belleği ne kadar fazla olursa, programların yüklenme ve çalışması için gereken süre azalacaktır. Daha fazla programı aynı anda çalıştırabilmeniz de bu sayede mümkün olur.

PC’niz açıldığında bu kadar çok yazılım nasıl yükleniyor olabilir? iTunes, QuickTi-me Real Player, Microsoft Office veya Adobe Reader gibi bazı yazılımlar kurulurken, arka planda çalışan araçları da kurarlar. Bu araçlar asıl yazılımın bazı eklentilerinin bellekte saklanmasını sağlayarak daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Bu araçların açılışta çalışmasını önlemenin üç yolu var. İlki en basit yol, fakat geçici bir çözüm sağlıyor. Görev çubuğundaki ikona sağ tıklayarak programdan çıkabilirsiniz. Ancak bunu PC’niz her açılışında yinelemeniz gerekiyor.

Diğer bir yol ise ikona çift tıklayarak programın çalışmasını sağlamak. Daha sonra Options, Preferences veya Settings adıyla erişilebilen seçeneklerden otomatik başlamayı kapatabilirsiniz. Böylece açılışta bu programlar sizi rahatsız edemez.

bilnedyass28ls
Yazının devamını okumak için;
Bilgisayarım Neden Yavaş?
babazotti - avatarı
babazotti
Ziyaretçi
1 Ağustos 2009       Mesaj #3
babazotti - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşım öncelikle teşekkür ederim ama ban sade bir cevap lazım harddisk power ram işlemci gibi
babazotti - avatarı
babazotti
Ziyaretçi
1 Ağustos 2009       Mesaj #4
babazotti - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar lütfen uzun uzadıya şunu yap bunu yap istemiyorum sorun tam olarak ne olabilir onu istiyorum lütfen power anakart ekrankartı harddisk falan gibi cevaplar bekliyorum
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
1 Ağustos 2009       Mesaj #5
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Benchmark programları ile PC'nizi test edin. SiSoft Sandra kullanarak tüm donanımlarınızı test edebilirsiniz.
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
fırat123 - avatarı
fırat123
Ziyaretçi
1 Ağustos 2009       Mesaj #6
fırat123 - avatarı
Ziyaretçi
40 ve 80 gb harddisk in varsa biri eğer full doluysa bilgisayar yavaşlar .. isterse 4 gb olsun hard diskin %50 dolu olduğu anda o bilgisayar yavaşlar. Gerçi yazdıklarından bilgisayarının kaç Ram olduğu anlaşılmıyor ama 667MB RAM se zaten o az bir kere en az 1GB olması lazım
babazotti - avatarı
babazotti
Ziyaretçi
1 Ağustos 2009       Mesaj #7
babazotti - avatarı
Ziyaretçi
teşekkür ederim arkadaşım verdiğin cevap için eğer iyi okursan 2 tane 2 adet ram ikiside 1 cb saten cb ram var 667 de hızı bu arada harddisk lerde de hiç bir şey yok
egolgeli - avatarı
egolgeli
Ziyaretçi
8 Ocak 2010       Mesaj #8
egolgeli - avatarı
Ziyaretçi
merhaba,

ben de bir datron tw7a kullanıcısıyım. ürüne ek olarak takmış olduğum 2gb ram var ve vista yerine XP kullanıyorum.

son 1,5 aydır bilgisayarımda ciddi yavaşlamalar yaşıyorum. örneğin, film izlerken ilk 15-20 dk. ya da yarım saat (belli bir periyodu yok) sorunsuz fakat sonra donmalar başlıyor. ses ve görüntü kesik kesik geliyor. ortalama olarak 3-4 dk. da bir böyle oluyor ve sonra tekrar normale dönüyor. veya sağ tuşa her tıkladığımda min. 10 sn. bekliyor sonra menüyü açıyor.

bir de bilgisayarı açtığım andan itibaren ses ile ilgili sorun yaşıyorum. sesler kesik kesik, titreyerek geliyor. ses kartı sürücülerini de yenilememe rağmen herhangi bir ilerleme katedemedim.

bilgisayarın verimini ciddi anlamda düşüren ve beni aletten soğutan bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir?

bir de bu makinada win7 kullanan arkadaşlar var mı? performansı nasıl?

teşekkürler..

- sistem özellikleri -

Marka: Datron TW7A
işlemci: Intel Core 2 Duo T5450 (1.66GHz)
HDD: 250GB
Ram: 3GB (2+1)
E. Karti: Nvidia 8400 GS
İş. Sistemi: WinXP (SP3)
İNTERNET ADMİNİ - avatarı
İNTERNET ADMİNİ
Ziyaretçi
13 Kasım 2010       Mesaj #9
İNTERNET ADMİNİ - avatarı
Ziyaretçi
BİLGİSAYARIM ÇOK YAVAŞLADI. ORJİNAL AVAST ANTİVİRÜS VE HERGÜN CCLEANER KULLANIYORUM AMA BİLGİSAYARIN PERFORMANSI HALA AYNI... ACİL YARDIM EDİN !!!!

BİLGİSAYAR:

WİNDOWS VİSTA HOME PREMİUM SP2
PENTİUM DUAL-CORE CPU
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Kasım 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence siz format atın