Arama

Açık öğretim lisesi ile genel lise arasında fark var mıdır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Ekim 2018 Gösterim: 102.530 Cevap: 6
MoooR - avatarı
MoooR
Ziyaretçi
3 Ağustos 2009       Mesaj #1
MoooR - avatarı
Ziyaretçi
geçmişte başarılı bir öğrenciydim fakat sorunlar nedeyli geçen yıl okula devam edemedim bu yıl devam edeceğim fakat aklımda açık lise konusu da var
Bu konuda bilgi almak istiyorum
Açık öğretim ile örgün öğretim arasında fark var mıdır? Okulu kaç yılda bitirebilirim
Üniversiteye devam etmeyi çok istiyorum açık lisede okusam bu sorun olur mu?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Açıköğretim lisesi okumanız üniversite okumanıza engel değil.Üniversite okumak için tek şart lise mezunu olmak,Açıköğretim ve örgün eğitimin farkına gelirsek, örgün eğitimde devam zorunluluğu ve 4 yıl okuma şartı var.
Açıköğretimde ise bu durum tamamen farklı.5 ve 6 dönemde okulu bitirebilirsiniz(Mesleki açıköğretim için süre 6 dönemdir)
Sponsorlu Bağlantılar
AÇIKÖĞRETİM LİSESİNİN KURULUŞ AMACI
Açıköğretim Lisesi 1992-1993 Eğitim Öğretim yılındai htiyaç duyan herkese, istediği yer ve zamanda eğitimini devam ettirme imkanı sunma amacı ile kurulmuştur. Ülkemizde ilk olarak fakülte düzeyinde uygulanan Uzaktan Eğitim Yöntemi, Açıköğretim Kurumları ile Eğitim Öğretim hizmetinin lise ve ilköğretim seviyesinde de geniş bir kitleye ulaştırılmasını sağlamaktadır.
ÖĞRETİM PROGRAMLARI
Genel Lise Programı
Genel Lise Programı öğrencileri en erken 2,5 yıl (5 dönem) sonunda mezun olabilirler. Genel Lise Programında yüz yüze öğretim uygulaması yoktur. Açıköğretim Lisesinde okutulan ortak ve seçmeli dersler Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir.
Açıköğretim Lisesinde bir öğretim yılı iki dönemden oluşur. Öğrenciler çalışma takviminde belirtilen zamanlarda her dönem kayıt yenilemek zorundadır.İki dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silik duruma düşer. Silik durumdaki öğrencilerin daha önce Açıköğretim Lisesinden aldıkları krediler saklı tutulur ve tekrar kayıt yaptırarak kaldıkları yerden devam edebilirler.
Mesleki Açıköğretim Programı
Mesleki Açıköğretim Programı kapsamındaki okul türleri:
Ticaret Meslek Lisesi
Endüstri Meslek Lisesi
Kız Meslek Lisesi
İmam Hatip Lisesi
Mesleki Açıköğretim Programında yer alan dersler, okul türüne ve bölümlere göre değişmektedir. Mesleki Açıköğretim Programı kapsamındaki her okul türünün ders programında yer alan dersler, örgün öğretim kurumlarında okutulan dersler ile aynıdır. Uygulamalı meslek derslerinin değerlendirilmesi öğrencinin yüz yüze eğitim gördüğü okul tarafından yapılır.
Genel Kültür ve teorik meslek dersleri uzaktan eğitim yöntemi ile verilir. Genel Kültür derslerindeki öğrenci başarısı, her dönem sonunda yapılan merkezi test sınav sistemi ile ölçülür.
Kaydını sildirmek isteyen öğrencilerden yüz yüze eğitime devam edenlerin Başarı Durum Belgesi, yüz yüze eğitime devam etmeyenlerin de yüz yüze eğitime katılmadıklarına dair (yüz yüze eğitim aldıkları okuldan) resmi yazı getirmeleri gerekmektedir.
Mesleki Açıköğretim Programında, en az 8 kişinin başvurduğu bölümler için sınıf açılabilir.
Öğrencilerin başvurduğu bölümde o öğretim yılı için sınıf açılamadığı durumlarda, istedikleri takdirde; Eğitim Hizmetleri Müdürlüğünden bu konuda bilgi alarak kesin kayıt zamanında sınıf açılan başka bir bölüme kayıt yaptırabilirler.
Mesleki Açıköğretim Programı öğrencileri en erken 3 yıl (6 dönem) sonunda mezun olabilirler.
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 15:27
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
3 Ağustos 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Açıköğretim lisesi okumanız üniversite okumanıza engel değil.Üniversite okumak için tek şart lise mezunu olmak,Açıköğretim ve örgün eğitimin farkına gelirsek, örgün eğitimde devam zorunluluğu ve 4 yıl okuma şartı var.
Açıköğretimde ise bu durum tamamen farklı.5 ve 6 dönemde okulu bitirebilirsiniz(Mesleki açıköğretim için süre 6 dönemdir)
Sponsorlu Bağlantılar
AÇIKÖĞRETİM LİSESİNİN KURULUŞ AMACI
Açıköğretim Lisesi 1992-1993 Eğitim Öğretim yılındai htiyaç duyan herkese, istediği yer ve zamanda eğitimini devam ettirme imkanı sunma amacı ile kurulmuştur. Ülkemizde ilk olarak fakülte düzeyinde uygulanan Uzaktan Eğitim Yöntemi, Açıköğretim Kurumları ile Eğitim Öğretim hizmetinin lise ve ilköğretim seviyesinde de geniş bir kitleye ulaştırılmasını sağlamaktadır.
ÖĞRETİM PROGRAMLARI
Genel Lise Programı
Genel Lise Programı öğrencileri en erken 2,5 yıl (5 dönem) sonunda mezun olabilirler. Genel Lise Programında yüz yüze öğretim uygulaması yoktur. Açıköğretim Lisesinde okutulan ortak ve seçmeli dersler Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir.
Açıköğretim Lisesinde bir öğretim yılı iki dönemden oluşur. Öğrenciler çalışma takviminde belirtilen zamanlarda her dönem kayıt yenilemek zorundadır.İki dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silik duruma düşer. Silik durumdaki öğrencilerin daha önce Açıköğretim Lisesinden aldıkları krediler saklı tutulur ve tekrar kayıt yaptırarak kaldıkları yerden devam edebilirler.
Mesleki Açıköğretim Programı
Mesleki Açıköğretim Programı kapsamındaki okul türleri:
Ticaret Meslek Lisesi
Endüstri Meslek Lisesi
Kız Meslek Lisesi
İmam Hatip Lisesi
Mesleki Açıköğretim Programında yer alan dersler, okul türüne ve bölümlere göre değişmektedir. Mesleki Açıköğretim Programı kapsamındaki her okul türünün ders programında yer alan dersler, örgün öğretim kurumlarında okutulan dersler ile aynıdır. Uygulamalı meslek derslerinin değerlendirilmesi öğrencinin yüz yüze eğitim gördüğü okul tarafından yapılır.
Genel Kültür ve teorik meslek dersleri uzaktan eğitim yöntemi ile verilir. Genel Kültür derslerindeki öğrenci başarısı, her dönem sonunda yapılan merkezi test sınav sistemi ile ölçülür.
Kaydını sildirmek isteyen öğrencilerden yüz yüze eğitime devam edenlerin Başarı Durum Belgesi, yüz yüze eğitime devam etmeyenlerin de yüz yüze eğitime katılmadıklarına dair (yüz yüze eğitim aldıkları okuldan) resmi yazı getirmeleri gerekmektedir.
Mesleki Açıköğretim Programında, en az 8 kişinin başvurduğu bölümler için sınıf açılabilir.
Öğrencilerin başvurduğu bölümde o öğretim yılı için sınıf açılamadığı durumlarda, istedikleri takdirde; Eğitim Hizmetleri Müdürlüğünden bu konuda bilgi alarak kesin kayıt zamanında sınıf açılan başka bir bölüme kayıt yaptırabilirler.
Mesleki Açıköğretim Programı öğrencileri en erken 3 yıl (6 dönem) sonunda mezun olabilirler.
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 15:26
Tykhe - avatarı
Tykhe
VIP Tinky Winky
6 Ağustos 2009       Mesaj #3
Tykhe - avatarı
VIP Tinky Winky
Hayatta hiçbirşey zor değildir.Yeter ki sen iste,Öğrenim hayatında başarılar...

ÖĞRETİM SİSTEMİ
Ders geçme ve kredi sistemi ilk kez 1991-1992 öğretim yılın başından itibaren uygulamaya konulan eğitim sistemidir.
Açıköğretim Lisesi de 1992 yılında kurulduğunda yürürlükte olan ders geçme ve kredi sistemine tabi olmuş ve eğitim-öğretimini bu sisteme göre başlatmıştır. Bu sistemde sınıf değil ders geçme esası vardır. Dolayısıyla öğrenci her dönemde belirlenen dersleri vererek yine mezuniyet için belirlenen krediyi tamamladığı takdirde mezun olabilir. Her yıl iki dönemden (yarıyıl) oluşur. Dönem sonunda seçilen derslerden merkezi sistemle yapılan sınavlara giren öğrenci sınavlarda başarılı olursa o derse ait krediyi almış olur. Ders geçme ve kredi sisteminde dersler birbirinden bağımsız olup I. Dönemde başaramadığı bir dersi II. dönemde ki dersle aynı anda alabilir. Yani I. dönemde matematik 1 dersinden başarısız olan bir öğrenci II. dönemde hem matematik 1 hem de matematik 2’nin derslerini seçebilir. Dolayısıyla bir dersin başarısızlığı bütün bir yılı etkilemez sadece o dersin kredisini etkiler ve öğrenci sınıf tekrarı yapıp ya da beklemek yerine başarısız olduğu dersi bir sonraki dönem alarak kredilerini toplaya toplaya öğrenimine devam eder.

3 YILLIK SİSTEMDE DERSLER
3 yıllık sistemde dersler ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri ortak dersler (zorunlu dersler) diğeri de seçmeli derslerdir. Ortak dersler mutlaka başarılması gereken derslerdir. Bu derslerin en az üç kez alınarak sınavına girilmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde hala o dersten öğrenciler başarılı olamamışlarsa dersin kredisini alamazlar ama o dersin başarılması zorunluluğu ortadan kalkarak muaf olurlar. Yerine seçmeli derslerden istediklerini alarak mezuniyet kredisini tamamlamaya çalışırlar.
Her dersin haftalık ders saati o dersin kredisini göstermektedir. Ortak dersler öncelikli başarılması veya muaf olunması gereken derslerdir.Mezuniyet için gerekli olan kredileri seçmeli derslerle tamamlayarak mezuniyet kredisine ulaşanlar okuldan mezun olarak diploma almaya hak kazanırlar.
Ayrıca Ders geçme ve kredi sisteminde öğrencilerin ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda gelişmelerine olanak sağlanmakta olup, onlara istedikleri alandan mezun olma hakkı tanınmıştır. Buna göre ortak derslerin dışında seçmeli dersler arasında alanlara kaynaklık eden dersler vardır. Öğrenci seçtiği alanın derslerini başararak yine o alan için belirlenen alan kredisine ulaşırsa seçmiş olduğu alana ait diplomaya sahip olabilir.

4 YILLIK SİSTEMDE DERSLER
2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Liselerin öğrenim süresi 4 yıla çıkarılmış ve müfredat programı değişmiştir. Dolayısıyla Açıköğretim Lisesi’nde e sistem ve müfredat değiştirilmiştir ve bu geçiş kademeli olarak devam etmektedir. Açıköğretim Lisesi’ne 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren kayıt yaptıran tüm ortaokul, ilköğretim okulu diplomasına sahip öğrenciler bu yeni sisteme tabi olmuşlardır. Söz konusu durumdaki bu öğrenciler yeni sisteme uygun olarak 4 yıl (8 dönem) okuyup ve gerekli diğer mezuniyet şartlarını tamamladıklarında mezuniyet aşamasına gelirler. 4 yıllık sistemde okuyan öğrenciler ortak ve seçmeli derslerin yanında (Genel Kültür hariç) alan dersleri adı altında bir ders grubu bulunmaktadır.3 yıllık sistemden farklı 4 yıllık sistemde okuyan ve alan tercihi yapan bir öğrenci tercih ettiği alana ait tüm alan derslerinden sınava girerek mezuniyet için yeterli krediyi toplamak zorundadır.Örneğin 4 yıllık sistemde okuyan ve Sosyal Bilimler alanını tercih eden bir öğrenci bütün alan derslerinden (Bkz. 4 yıllık dersleri Sosyal Bilimler alanı) sınava girmek ve mezuniyet için yeterli krdiyi toplamak zorundadır.
2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonunda bütün öğrenciler 4 yıllık sisteme tabii olacaklar ve mezun olabilmek için 4 yıllık sistemin mezuniyet şartlarını taşımaları gerekecektir.

Sınava Nasıl Hazırlanalım
Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim teknolojileri Genel Müdürlüğü, Açıköğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.
  • Halk Eğitim Merkezinden aldığınız Açıköğretim Okulları ders kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.
  • Daha önceki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz.
  • İnternet TV ya da İnternet Radyomuzu takip edebilirsiniz.
  • Televizyonda yayınlanan Açık Öğretim Lisesi derslerini izleyebilirsiniz.
  • Web sayfalarımızda bulunan kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, hazırlanabilirsiniz.
  • Halk Eğitim Merkezlerinde sizin için açılan kurslara katılarak hazırlanabilirsiniz. Bazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Açıköğretim Okullarında okutulan bazı dersler için kurs düzenlemektedirler.
  • Unutmayınız ki bu sınavların telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara dikkat ediniz. Sınavda mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu nedenlerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdekiler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 15:27
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ocak 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Meslek Açıköğretime giden öğrencilerin devam zorunluluğu vardır.Sadece meslek derslerini okul eşliğinde diğerlerini devletin vermiş olduğu kitaplardan faydalanarak geçiyoruz...Bende Meslek lisesi 2. Sınıf giyim üretim Öğrencisiyim...Sanırım diploma notunu hesaplamak için bi formülleri var krediye + 1 ekleniyor 50/3 şeklinde. . . . Hani günler okula gideceğinize okul karar veriyor. . . Genelde teknik liseler Gece oluyo 17-23 arası ...Kız meslek liseleri gündüz oluyor.. ama dediğim gibi bu değişebilir..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar şimdı liseye devam etme haklarıolanlar hiç durmasın devam etsın olmayanlar da burdan bıtırecekler neden dersenız çünku açıktan bıtırmek rezalet bır biçim oldu bakın dersler zor tek başına çalışıyorsun buda işinı epey bır zorlaştırıyor şimdı ilk önce ders seçimlerıne gelelım sızlere verılmış 30 yakın ortak ders var bunları vermek üç kez veremezsenız muaf duruma düşüyor ve bırdaha o derslerı seçme hakınız ortadan kalkıyor buseferde seçmelı derslerden seçiyorsunuz ortak derslerı seçmek mecburdur onun için ılk önce ortak derslere seçmenızı önerım sonra alan derslerı gelıyor bunlardan en az 80 kıredı almanız gerekıyor geıkaln kıredıyde seçmelı derslerden alabılıyorsunuz şu var dıl anlatım dersını vermek mecburıdır veremezsenız kıredı tam bıle olsa dıploma alamazsınız pekı mezun olmak kolay deyıl tabı 8 dönemde mezun oluyorsunuz bır senede üçkez sınav hakımız var 30 kıredı alabılıyoruz bır sınavdan bırsenede 90 kıredı alma şansımız var tabı ala bılırsek şimdı sızın yapmanız gereken en ıyı şekılde sınava hazırlanıp 9 tane soru doğru bılıp odersı geçmek keşke yazdığım kadar almasıda kolay olsa ama kolaydeyıl işte sakın sakın seçmelı derslerden ders seçmeyın işh bılgılendıre bılmışımdır sızlerı sormak istediğinız bırşey varsa yazın mesajınız ben takıp edıyorum yardımcı olmaya çalışırım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar şimdı liseye devam etme haklarıolanlar hiç durmasın devam etsın olmayanlar da burdan bıtırecekler neden dersenız çünku açıktan bıtırmek rezalet bır biçim oldu bakın dersler zor tek başına çalışıyorsun buda işinı epey bır zorlaştırıyor şimdı ilk önce ders seçimlerıne gelelım sızlere verılmış 30 yakın ortak ders var bunları vermek üç kez veremezsenız muaf duruma düşüyor ve bırdaha o derslerı seçme hakınız ortadan kalkıyor buseferde seçmelı derslerden seçiyorsunuz ortak derslerı seçmek mecburdur onun için ılk önce ortak derslere seçmenızı önerım sonra alan derslerı gelıyor bunlardan en az 80 kıredı almanız gerekıyor geıkaln kıredıyde seçmelı derslerden alabılıyorsunuz şu var dıl anlatım dersını vermek mecburıdır veremezsenız kıredı tam bıle olsa dıploma alamazsınız pekı mezun olmak kolay deyıl tabı 8 dönemde mezun oluyorsunuz bır senede üçkez sınav hakımız var 30 kıredı alabılıyoruz bır sınavdan bırsenede 90 kıredı alma şansımız var tabı ala bılırsek şimdı sızın yapmanız gereken en ıyı şekılde sınava hazırlanıp 9 tane soru doğru bılıp odersı geçmek keşke yazdığım kadar almasıda kolay olsa ama kolaydeyıl işte sakın sakın seçmelı derslerden ders seçmeyın işh bılgılendıre bılmışımdır sızlerı sormak istediğinız bırşey varsa yazın mesajınız ben takıp edıyorum yardımcı olmaya çalışırım

Çok güzel açıklamışsınız. Benim şöyle bir sorum var ve halk eğitim merkezlerinden kesin bilgi vermiyorlar.

Ortak ders kredimi tamamladım. Mezun olabilmem için 8 alan kredisi almam gerekiyor. Alan derslerinin tamamından muafım. Alan kredimi arttırmak için sadece alan derslerini mi seçmem gerekiyor? Yani muaf olduğum için seçmeli derslerden seçsem alan kredim artar mı acaba?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ekim 2018       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Açık ögretimdeki konularla örgün eğitimdeki konular aynımı ?