Arama

Açık öğretimden çocuk gelişimini nasıl okuyabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ağustos 2018 Gösterim: 74.578 Cevap: 7
feyza YILDIRIM - avatarı
feyza YILDIRIM
Ziyaretçi
4 Ağustos 2009       Mesaj #1
feyza YILDIRIM - avatarı
Ziyaretçi
Açık öğretimden çocuk gelişimini nasıl okuyabilirim?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Mesleki Açık Öğretim Lisesi program içeriği bakımından örgün eğitimdeki meslek liselerinin program içerikleriyle aynı olmasına karşın, yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine özgü bir modeldir. Halen yönetmelik gereği ders geçme ve kredi sistemine göre mezun vermekte olan Mesleki Açık Öğretim Lisesinde uzaktan öğretimin temel süreçlerinden yararlanılmaktadır. 2006 yılında tüm okulların 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Mesleki Açık Öğretim Lisesi de 4 yıla çıkarılmış ve Yönetmeliği de bu çerçevede yeniden düzenlenerek sistem değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren gelişen teknolojiye paralel olarak Mesleki Açık Öğretim Lisesi kayıt ve kayıt yenileme işlemleri artık internet üzerinden yapılmaktadır. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde okutulan ortak ve seçmeli dersler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir. Eğitim Tv ve Radyo ile yapılmakta basılı materyallerle desteklenmektedir. Meslek dersleri eğitimi ise yüz yüze yapılmaktadır. Basılı materyaller öğrencilerin adreslerine posta yolu ile gönderildiği gibi e-kitap olarak internet üzerinden de yayınlanmaktadır. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 1995-2005 yılları arasında kayıt yaptıran öğrenciler en erken 3 yıl (6 dönem) sonunda mezun olabilirler. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2006 yılından sonra Ortaokul/İlköğretim Okulu mezunu olarak kayıt yaptıran öğrenciler en erken 4 yıl (8 dönem) sonunda mezun olabilirler. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde bir öğretim yılı iki dönemden oluşur. Öğrenciler çalışma takviminde belirtilen zamanlarda her dönem (yılda 2 kez) internet üzerinden kayıt yenilemek zorundadır. İki dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silik duruma düşer. Silik durumdaki öğrencilerin daha önceki kredileri saklı tutulur ve tekrar kayıt yaptırarak kaldıkları yerden devam edebilirler.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 19:29
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Ağustos 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi program içeriği bakımından örgün eğitimdeki meslek liselerinin program içerikleriyle aynı olmasına karşın, yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine özgü bir modeldir. Halen yönetmelik gereği ders geçme ve kredi sistemine göre mezun vermekte olan Mesleki Açık Öğretim Lisesinde uzaktan öğretimin temel süreçlerinden yararlanılmaktadır. 2006 yılında tüm okulların 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Mesleki Açık Öğretim Lisesi de 4 yıla çıkarılmış ve Yönetmeliği de bu çerçevede yeniden düzenlenerek sistem değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren gelişen teknolojiye paralel olarak Mesleki Açık Öğretim Lisesi kayıt ve kayıt yenileme işlemleri artık internet üzerinden yapılmaktadır. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde okutulan ortak ve seçmeli dersler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir. Eğitim Tv ve Radyo ile yapılmakta basılı materyallerle desteklenmektedir. Meslek dersleri eğitimi ise yüz yüze yapılmaktadır. Basılı materyaller öğrencilerin adreslerine posta yolu ile gönderildiği gibi e-kitap olarak internet üzerinden de yayınlanmaktadır. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 1995-2005 yılları arasında kayıt yaptıran öğrenciler en erken 3 yıl (6 dönem) sonunda mezun olabilirler. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2006 yılından sonra Ortaokul/İlköğretim Okulu mezunu olarak kayıt yaptıran öğrenciler en erken 4 yıl (8 dönem) sonunda mezun olabilirler. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde bir öğretim yılı iki dönemden oluşur. Öğrenciler çalışma takviminde belirtilen zamanlarda her dönem (yılda 2 kez) internet üzerinden kayıt yenilemek zorundadır. İki dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silik duruma düşer. Silik durumdaki öğrencilerin daha önceki kredileri saklı tutulur ve tekrar kayıt yaptırarak kaldıkları yerden devam edebilirler.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 19:32
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ekim 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
6.sınıftan terk eden arkadaşımız ilk önce en yakın halk eğitimine gidip kayıt yaptırdıktan sonra orta okulu bitireceksin daha sonra 1yıl lise okuduktan sonra bölüm seçip çocuk gelişimi okuyabilirsin başarılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acok öğretim lisesinden cocuk gelişimini okumak istıyorum gereklı sartlar nelerdir ve aynı zman da suan da acık lısede kayıtlı ogrenci durumundayım düz lise de
bihter_hazal - avatarı
bihter_hazal
Ziyaretçi
9 Ağustos 2011       Mesaj #5
bihter_hazal - avatarı
Ziyaretçi
ÖĞRETİM
GENEL LİSE PROGRAMI
Açıköğretim Lisesi Genel Lise Programı için mezuniyet kredisi "144"tür. Öğrenciler, bir dönemde en fazla 40 kredilik ortak ve seçmeli dersleri seçerek mezuniyet kredisini tamamlarlar.
Genel Lise eğitimi veren bir lisenin ara sınıfından ayrılmış öğrencilerin; ayrıldıkları okulda başardıkları dersler, kredi toplamına eklenir, bu okulda başardıkları dersleri, Açıköğretim Lisesinde tekrar alamazlar.
Genel Lise Programı mezuniyet alanları
Sosyal Bilimler Alanı
Türkçe-Matematik Alanı
Fen Bilimleri Alanı
Yabancı Dil Alanı
Genel Kültür Alanı
Alan Tercihine Göre Ders Seçimi Genel Kültür alanı dışında bir alanı tercih eden öğrenciler, seçmeli derslerini tercih ettikleri alana ait derslerden seçmelidirler. Genel Lise Programında yer alan; Fen Bilimleri , Türkçe Matematik, Yabancı Dil ve Sosyal Bilimler alanlarından mezun olabilmek için, alan derslerinden en az 64 kredi alınması gerekmektedir.
Öğrenciler kayıt formlarında öğrenim görmek istedikleri alanı belirtmek zorundadırlar. Genel Kültür alanını tercih eden öğrenciler, bütün alanlara ait seçmeli derslerden istediklerini seçebilirler. Bu öğrenciler için alan kredisi olan 64 kredi zorunluluğu yoktur. Ancak; genel mezuniyet şartlarını taşımaları gerekir. Mezuniyet alanını belirtmeyen öğrencilerin alanı Genel Kültür olarak belirlenir.
DERSLER
Zorunlu (ortak) Dersler
"Ortak dersler", Açıköğretim Lisesi'nden mezun olabilmek için mutlaka alınması gereken derslerdir. Bu derslerde başarısız olunursa tekrar alınması gerekir. Üç kez sınavına girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan ders istenirse tekrar alınabilir veya Muaf olunan dersin yerine seçmeli ders alınabilir. Başarılı olunan bir ders tekrar alınamaz.
Öğrencinin bulunduğu döneme göre alması gereken ortak dersler, sadece ilk dönem bilgisayar programı tarafından verilir. Daha sonraki dönemlerde, Ders Seçme Formu üzerinde öğrencinin kodlaması gerekir.
Zorunlu Ortak Dersler Tablosu:
AÇIKÖĞRETİM LİSESİ ORTAK DERSLER
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİL.
TARİH
COĞRAFYA
MATEMATİK
FEN BİLİMLERİ
YABANCI DİL
MİLLİ GÜVENLİK BİL.
FELSEFE
T.C.İNKILAP TARİHİ VE ATAT.

Seçmeli dersler
"Seçmeli Dersler", gerekli dönem kredisini tamamlamak için, ortak derslerin yanında alınan derslerdir. Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği takdirde tekrar alabilir.
Seçmeli dersler, mezun olmak istenilen alana göre tercih edilmelidir.
Genel Kültür alanını tercih eden öğrenciler, bütün alanlara ait derslerden istediklerini seçebilirler.Bu öğrenciler için alan kredisi olan 64 kredi zorunluluğu yoktur. Ancak mezuniyet şartlarını taşımaları gerekir.
Açıköğretim Lisesi Genel Lise Programı Alanlarına Göre Seçmeli Dersler Tabloları

SOSYAL BİLİMLER ALANI
Türk Dili
Turizm
Edebi Metinler
Sosyoloji
Genel Türk Tarihi
Ekonomiye Giriş
Geometri
Psikoloji
Türkiye Coğrafyası
Hukuk
Sanat Tarihi
Mantık

YABANCI DİL ALANI

Türk Dili
Turizm
Yabancı Dil
Edebi Metinler
Türkiye Coğrafyası
Psikoloji

TÜRKÇE - MATEMATİK ALANI
Türk Dili
Sosyoloji
Kimya
Edebi Metinler
Fizik
Bilgisayar
Geometri
Psikoloji
Türkiye Coğrafyası
Analitik Geometri
Türk Edebiyatı Tarihi
Mantık

FEN BİLİMLERİ ALANI
Kimya
Fizik
Bilgisayar
Biyoloji
Geometri
Psikoloji
Analitik Geometri
İşletme
İş Güvenliği

MESLEKİ AÇIKÖĞRETİM PROGRAMI
Meslekî Açıköğretim Programı Mezuniyet kredileri
Açıköğretim Lisesi Meslekî Açıköğretim Programına ortaokul diploması ile kayıt yaptıran öğrenciler için, kayıtlı oldukları okul türüne göre mezuniyet kredileri şöyledir.
Kız Meslek Lisesi : 203
Endüstri Meslek Lisesi: 210
Ticaret Meslek Lisesi: 204
İmam-Hatip Lisesi : 208
Mesleki Açıköğretim Programı öğrencilerinin dönemlere göre alacakları krediler
1. ve 2. DÖNEM
26 kredilik ortak genel kültür dersini ve 8 kredilik seçmeli genel kültür dersini Uzaktan Öğretim yöntemi ile (merkezi sınavla) alırlar.
16 kredilik ortak meslek derslerini, yüz yüze eğitimle okuldan alacaklardır.
3, 4, 5 ve 6. DÖNEM
16 kredilik ortak genel kültür dersini ve 8 kredilik seçmeli genel kültür dersini, Uzaktan Öğretim yöntemi ile (merkezi sınavla) alırlar.
26 kredilik ortak meslek dersini, yüz yüze eğitimle okuldan alacaklardır.
Ortak genel kültür dersi kalmayan öğrenciler 24 kredilik seçmeli genel kültür dersi alabilirler.
Mesleki Açıköğretim Programı öğrencileri, bir dönemde kültür dersleri ve meslek dersleri olarak toplam 50 kredilik ders alabilir. Mesleki Açıköğretim Programında öğrencinin toplam kredisi, meslek dersleri ve genel kültür dersleri ile aldığı kredi toplanarak belirlenir.
Mesleki Açıköğretim Programı öğrencilerinin Açıköğretim Lisesinden alacağı teorik meslek dersleri
OKUL TÜRÜ=>
ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
KIZ MESLEK LİSESİ
KIZ MESLEK LİSESİ
TİCARET MESLEK LİSESİ
İMAM-HATİP LİSESİ

EĞİTİM MATERYALLERİ

Televizyon
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce, ders kitaplarımızı desteklemek üzere televizyon ders programları, iletişimi sağlamak ve rehberlik hizmeti sunmak üzere de televizyon iletişim ve rehberlik programları hazırlanmaktadır.
Programlar TRT Genel Müdürlüğünün işbirliği ile TRT 4 Yayın Programında yayınlanır.
AÖL TV Ders Programları :
Pazartesi 06:00-09:00 (Tekrarı 19:50-21:30)
Salı, Çarşamba, Perşembe 06:00-09:00 (Tekrarı 19:30-21:30)
Cuma 06:00-08:40
Cumartesi 07:20-12:00
Pazar 07:00-11:40
AÖL TV İletişim - Rehberlik Programı :
Pazartesi 06:00-06:20 (Tekrarı 19:30-19:50)
Cuma 08:40-09:00
Cumartesi 07:00-07:20
Pazar 11:40-12:00

Radyo
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce, ders kitaplarımızı desteklemek üzere televizyon ders programları, iletişimi sağlamak ve rehberlik hizmeti sunmak üzere de televizyon iletişim ve rehberlik programları hazırlanmaktadır.
AÖL Radyo Ders Programları
Salı, Çarşamba, Perşembe 19:50-20:50
Cuma, Cumartesi 20:00-21:00
AÖL Radyo İletişim - Rehberlik Programı
Pazar 14.30-14:4

Çoklu ortam
Basılı materyal
Açıköğretim Lisesi ders programında yer alan derslerden bazıları için kitap, bazıları için ders notu hazırlanmıştır.
Kitaplar ve ders notları, öğrencilerin adreslerine gönderilmemektedir. Öğrenciler kitaplarını, adres illerinde bulunan Eğitim Hizmetleri Merkezi Müdürlüklerine giderek kendileri almaktadırlar.
Ders notları, müfredatta yer alan konular hakkında kısa açıklamalar yapmak ve öğrencileri çalışmalarında yönlendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Öğrencilerin, ders notu bulunan bir dersin dönem sonu sınavına hazırlanmaları için, diğer liselerde o ders için okutulan kitaplardan da yararlanmaları gerekir.
Ceza ve tutukevlerinde bulunan öğrenciler, kitaplar ve ders notlarını, cezaevi öğretmeni aracılığı ile alabilirler.
Milli Güvenlik dersi için Açıköğretim Lisesinin hazırladığı bir kitap yoktur.Bu dersin kitabı, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevlerinden temin edilmektedir.
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 19:40
KinqofTheDewil - avatarı
KinqofTheDewil
Ziyaretçi
22 Şubat 2012       Mesaj #6
KinqofTheDewil - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle baqlı bulunduqun ilin üniversitesine qit ya da baqlı olduqun ilin halk eqitim merkezine qit orda lise üniversite diye bölümler var eqer puanın tutar ise sana orda yardımcı olurlar..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 5 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 19:31
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bende lise 2 terkim açıktan çocuk gelişimi okuyorum 10. sınıftan başladım ben 2. 9. sınıfımı 2. dönem bırakmak zorunda kaldım o yüzden örgün okuma hakkımı kaybettim açıktan çocuk gelişimi bölümüne kayıt oldum beni 10.sınıftan başlattılar .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2014       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya ben düz lise mezunuyum ama birey duydum lie mezunu olsan da dışarıdan meslek lısesı mezunu olabılıyormussun bölüm ne olursa olsun dpğru mu sızın bir bilginiz var mı lüfen bir cevap verin..

evet meslek dersi alabiliyorsun.