Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir?

Gösterim: 24177 | Cevap: 9
  • naftalin
  • naftalin zararlari
  • naftalinin zararlari
3
  • 3 Gönderen fadedliver
son kraliçe
Cevaplanmış   |    17 Ağustos 2009 23:41   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir?

Arkadaşlar "naftalin"in insanlara ne gibi zararları vardır bir markette gördüm ama ne gibi zararları olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

gebelerde naftalinin zararı

fadedliver
17 Ağustos 2009 23:45   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Alıntı
son kraliçe adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar "naftalin"in insanlara ne gibi zararları vardır bir markette gördüm ama ne gibi zararları olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim

Naftaline temas etmenin ve uzun süre naftaline maruz kalmanın sağlık açısından kesinlikle zararları vardır. 20 ppb (part per billion yani 1 milyar partikül içerisinde 20 partikül) sınırı sağlık açısından tehlike arz eder. Solunma yapılan ortamda bulunması 10 ppm (1 metreküp havada yaklaşık 50 mg) ile sınırlandırılmıştır. (Amerika standartları, ülkemizde böyle bir sınırlama olduğunu sanmıyorum) Ama biz buradan hareketle ortamın hacmine göre kullanılabilecek naftalin miktarını hesaplayabiliriz. Daha detaylı hesaplama yapmak isteyen olursa naftalinin 20 °C deki yoğunluğu 4,42 g/cm³. Uzun süre ya da aşırı solunması sonucu kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Bitkinlik, halsizlik, solgun beniz gibi belirtileri olan kansızlık rahatsızlığı baş gösterebilir. Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, bayılma, ciğerlerde hasar meydana getirebilir. Gözleri de tahriş edebilir. Sadece solunum yoluyla değil temas edilmesi durumunda cilt ile de vücuda geçe bilir ve çeşitli zararlar meydana getirebilir.
Bağımlılık yapabildiği ve sigaranın içerisinde bulunan maddelerden biri olduğu doğru. 100-200 metreden kokusunun insanı rahatsız etmesi biraz göreceli bir durum. Kokusunu o kadar rahatsız edici bulmayan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Tabii ki yukarıda belirttiğim sınırları aşmamak şartıyla yasaklanmasına da gerek kalmayabilir. Ama insanların bu maddenin kullanım koşulları hakkında yeterince bilinçlendirilmesi gerekir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

mustakar, Blue Blood ve son lejyon bu mesajı beğendi.
Misafir
31 Ocak 2010 12:53   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
gebelerde naftalinin zararı
Misafir
19 Şubat 2010 09:15   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
ya ben çok seviyorum onun kokusunu aklıma geldiği zaman da deli oluyorum naftaLin diye, zararlarını bilmediğim için bakmak istedimm.
Misafir
3 Haziran 2010 18:32   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi

naftalin

3 yaşında kızım var mercimek büyüklüğünde naftalin yemiş zararı olurmu
Misafir
4 Mart 2011 20:19   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
güveler naftalinle ölürmü
Misafir
21 Temmuz 2011 10:01   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
babam alzaymır hastası yaşı 64 lavabodaki naftalin toplarından 4 tane yemiş 6 gündür komada bunun sebebi naftalinmi yoksa hastalı gının verdiği bir reaksiyonmu doktorlar konu hakında tam bir sonuca varmadı lütfen bu konuda bize yardımcı olun teşekkürler
Misafir
25 Ocak 2012 23:24   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
naftalin yiyeni tanıdım.ona ne olur acaba ?
Misafir
21 Ekim 2012 16:03   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi

Cvp: Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir?

Arkadaşlar naftalinin zararaı var baya var ama ben sadece naftalin yediğimizde midemize azda olsa iç kanama geçittirdiğini biliyorum özellikle bir bebek naftalin yemişse onu doktora götürünüz ( mide rahat sızlığı olabilir merak etmeyin büyük bir iç kanama yaşamaz)götürmezseniz midesi acıdığından sürekli ağlar ve hiçbirşey yemez
Nisa
29 Ekim 2014 20:27   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi

naftalin

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

güveler naftalinle ölürmü

büyük ihtimalde ölmez naftalin güve ilacıdır naftalşn mide rahatsızlığna neden olur midede az da olsa iç kanama çıkar ama merak etme fazla çıkmaz eğer bir bebek yediyse ağlar ce yemek yiyemez
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Bilim ve teknolojinin yararlı ve zararlı etkileri nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 2
Son Mesaj: 22 Temmuz 2014 19:14
Cevap: 12
Son Mesaj: 6 Mayıs 2014 21:59
Tundra ikliminin insanlar üzerinde etkileri nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Aralık 2012 16:20
Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Mart 2012 21:48
Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Şubat 2012 15:30
Sayfa 0.354 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu