PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
son kraliçe23:41, 17 Ağustos 2009 
Arkadaşlar "naftalin"in insanlara ne gibi zararları vardır bir markette gördüm ama ne gibi zararları olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

gebelerde naftalinin zararı
Benzer Konular:
Cevap
fadedliver23:45, 17 Ağustos 2009 
son kraliçe adlı kullanıcıdan alıntı:
Arkadaşlar "naftalin"in insanlara ne gibi zararları vardır bir markette gördüm ama ne gibi zararları olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim
Naftaline temas etmenin ve uzun süre naftaline maruz kalmanın sağlık açısından kesinlikle zararları vardır. 20 ppb (part per billion yani 1 milyar partikül içerisinde 20 partikül) sınırı sağlık açısından tehlike arz eder. Solunma yapılan ortamda bulunması 10 ppm (1 metreküp havada yaklaşık 50 mg) ile sınırlandırılmıştır. (Amerika standartları, ülkemizde böyle bir sınırlama olduğunu sanmıyorum) Ama biz buradan hareketle ortamın hacmine göre kullanılabilecek naftalin miktarını hesaplayabiliriz. Daha detaylı hesaplama yapmak isteyen olursa naftalinin 20 °C deki yoğunluğu 4,42 g/cm³. Uzun süre ya da aşırı solunması sonucu kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Bitkinlik, halsizlik, solgun beniz gibi belirtileri olan kansızlık rahatsızlığı baş gösterebilir. Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, bayılma, ciğerlerde hasar meydana getirebilir. Gözleri de tahriş edebilir. Sadece solunum yoluyla değil temas edilmesi durumunda cilt ile de vücuda geçe bilir ve çeşitli zararlar meydana getirebilir.
Bağımlılık yapabildiği ve sigaranın içerisinde bulunan maddelerden biri olduğu doğru. 100-200 metreden kokusunun insanı rahatsız etmesi biraz göreceli bir durum. Kokusunu o kadar rahatsız edici bulmayan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Tabii ki yukarıda belirttiğim sınırları aşmamak şartıyla yasaklanmasına da gerek kalmayabilir. Ama insanların bu maddenin kullanım koşulları hakkında yeterince bilinçlendirilmesi gerekir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cevap
Misafir12:53, 31 Ocak 2010 
gebelerde naftalinin zararı
Cevap
Misafir09:15, 19 Şubat 2010 
ya ben çok seviyorum onun kokusunu aklıma geldiği zaman da deli oluyorum naftaLin diye, zararlarını bilmediğim için bakmak istedimm.
Cevap
Misafir18:32, 3 Haziran 2010 
3 yaşında kızım var mercimek büyüklüğünde naftalin yemiş zararı olurmu
Cevap
Misafir20:19, 4 Mart 2011 
güveler naftalinle ölürmü
Cevap
Misafir10:01, 21 Temmuz 2011 
babam alzaymır hastası yaşı 64 lavabodaki naftalin toplarından 4 tane yemiş 6 gündür komada bunun sebebi naftalinmi yoksa hastalı gının verdiği bir reaksiyonmu doktorlar konu hakında tam bir sonuca varmadı lütfen bu konuda bize yardımcı olun teşekkürler
Cevap
Misafir23:24, 25 Ocak 2012 
naftalin yiyeni tanıdım.ona ne olur acaba ?
Cevap
Misafir16:03, 21 Ekim 2012 
Arkadaşlar naftalinin zararaı var baya var ama ben sadece naftalin yediğimizde midemize azda olsa iç kanama geçittirdiğini biliyorum özellikle bir bebek naftalin yemişse onu doktora götürünüz ( mide rahat sızlığı olabilir merak etmeyin büyük bir iç kanama yaşamaz)götürmezseniz midesi acıdığından sürekli ağlar ve hiçbirşey yemez
Cevap
Nisa20:27, 29 Ekim 2014 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
güveler naftalinle ölürmü
büyük ihtimalde ölmez naftalin güve ilacıdır naftalşn mide rahatsızlığna neden olur midede az da olsa iç kanama çıkar ama merak etme fazla çıkmaz eğer bir bebek yediyse ağlar ce yemek yiyemez
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama