Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda son kraliçe tarafından 17 Ağustos 2009 (23:41) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
20672 kez görüntülenmiş, 8 cevap yazılmış ve son mesaj 21 Ekim 2012 (16:03) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.75  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 17 Ağustos 2009, 23:41

#1 (link)
son kraliçe
Ziyaretçi
son kraliçe - avatarı
Arkadaşlar "naftalin"in insanlara ne gibi zararları vardır bir markette gördüm ama ne gibi zararları olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

gebelerde naftalinin zararı
Rapor Et
Reklam
Eski 17 Ağustos 2009, 23:45

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
son kraliçe adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Arkadaşlar "naftalin"in insanlara ne gibi zararları vardır bir markette gördüm ama ne gibi zararları olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim
Naftaline temas etmenin ve uzun süre naftaline maruz kalmanın sağlık açısından kesinlikle zararları vardır. 20 ppb (part per billion yani 1 milyar partikül içerisinde 20 partikül) sınırı sağlık açısından tehlike arz eder. Solunma yapılan ortamda bulunması 10 ppm (1 metreküp havada yaklaşık 50 mg) ile sınırlandırılmıştır. (Amerika standartları, ülkemizde böyle bir sınırlama olduğunu sanmıyorum) Ama biz buradan hareketle ortamın hacmine göre kullanılabilecek naftalin miktarını hesaplayabiliriz. Daha detaylı hesaplama yapmak isteyen olursa naftalinin 20 °C deki yoğunluğu 4,42 g/cm³. Uzun süre ya da aşırı solunması sonucu kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Bitkinlik, halsizlik, solgun beniz gibi belirtileri olan kansızlık rahatsızlığı baş gösterebilir. Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, bayılma, ciğerlerde hasar meydana getirebilir. Gözleri de tahriş edebilir. Sadece solunum yoluyla değil temas edilmesi durumunda cilt ile de vücuda geçe bilir ve çeşitli zararlar meydana getirebilir.
Bağımlılık yapabildiği ve sigaranın içerisinde bulunan maddelerden biri olduğu doğru. 100-200 metreden kokusunun insanı rahatsız etmesi biraz göreceli bir durum. Kokusunu o kadar rahatsız edici bulmayan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Tabii ki yukarıda belirttiğim sınırları aşmamak şartıyla yasaklanmasına da gerek kalmayabilir. Ama insanların bu maddenin kullanım koşulları hakkında yeterince bilinçlendirilmesi gerekir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rapor Et
Eski 31 Ocak 2010, 12:53

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
gebelerde naftalinin zararı
Rapor Et
Eski 19 Şubat 2010, 09:15

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben çok seviyorum onun kokusunu aklıma geldiği zaman da deli oluyorum naftaLin diye, zararlarını bilmediğim için bakmak istedimm.
Rapor Et
Eski 3 Haziran 2010, 18:32

naftalin

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
3 yaşında kızım var mercimek büyüklüğünde naftalin yemiş zararı olurmu
Rapor Et
Eski 4 Mart 2011, 20:19

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
güveler naftalinle ölürmü
Rapor Et
Eski 21 Temmuz 2011, 10:01

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
babam alzaymır hastası yaşı 64 lavabodaki naftalin toplarından 4 tane yemiş 6 gündür komada bunun sebebi naftalinmi yoksa hastalı gının verdiği bir reaksiyonmu doktorlar konu hakında tam bir sonuca varmadı lütfen bu konuda bize yardımcı olun teşekkürler
Rapor Et
Eski 25 Ocak 2012, 23:24

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
naftalin yiyeni tanıdım.ona ne olur acaba ?
Rapor Et
Eski 21 Ekim 2012, 16:03

Cvp: Naftalinin insan üzerinde zararlı etkileri nelerdir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar naftalinin zararaı var baya var ama ben sadece naftalin yediğimizde midemize azda olsa iç kanama geçittirdiğini biliyorum özellikle bir bebek naftalin yemişse onu doktora götürünüz ( mide rahat sızlığı olabilir merak etmeyin büyük bir iç kanama yaşamaz)götürmezseniz midesi acıdığından sürekli ağlar ve hiçbirşey yemez
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.169 saniyede (72.35% PHP - 27.65% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:29
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi