Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sağ testisteki ağrının nedeni ne olabilir?

Gösterim: 73290 | Cevap: 21
  • sag tasak agrisi
  • sag testis agrisi
  • sag testiste agri
senolcıydem
Cevaplanmış   |    26 Ağustos 2009 00:59   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
sayın hocam yaklasık bır haftadır sag testısımde hem agrı
En iyi cevap senolcıydem tarafından gönderildi

hocam dun gecekı sorumda epıdemıt olabılır demıstınız bunun ıcın cerrahamı yoksa urolojıye mı gıtmem lazım

senolcıydem
26 Ağustos 2009 01:20   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
hocam sorumun cevabını alamadım.yaklasık bır haftadır sag testısımde hem agrı hemde sısme var acaba neden boyle oluyor
26 Ağustos 2009 01:27   |   Mesaj #3   |   
AriThmetiCs - avatarı
MsXLabs Üyesi
Istanbul
3701
335 mesaj
Alıntı
senolcıydem adlı kullanıcıdan alıntı

Epididimit testis ağrısı

Epididim testisler üzerinde yer alan ve testislerde yapılan spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapılardır. Epididim testisler üzerinde yer alan ve testislerde yapılan spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapılardır.

Erkeklerde skrotum (torbaların) ağrılarının en fazla nedeni epididim iltihaplanması sonucu oluşan epididimitlerdir. Akut epididimitlerde şişlik ve ağrı daha şiddetlidir. 6 haftadan fazla sürüyor ise kronik epididimit olarak adlandırılır.

√ epididimit belirtileri :
Skrotum (torbalar) şiş ve ağrılıdır. Bu şişlik ve ağrı hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabilir. Bazen hastalar ağrı nedeni ile yürümekte dahi zorlanırlar.ağır enfeksiyonlarda hastalık diğer testise de yayılabilir.Bu durumlarda ateş ve abse oluşumu da görülebilir. Ayrıca barsak hareketleri ile testislerde ağrı, ağrılı işeme veya boşalma, semen sıvısında kan görülmesi gibi belirtileri de olabilir.

√ epididimit nedenleri :
Epididimit genellikle üriner sistem enfeksiyonları, klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşurlar. Çok eşli erkeklerde ve kondom kullanmayanlarda görülme riski artmaktadır. İdrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş hastalarda veya darlık bulunan hastalarda da risk artmıştır.

√ Önlem :
Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi epididimitlerin oluşumunu önlemede en etkin yoldur.

√ epididimit tanısı :
Doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene, idrar tetkiki ve bazen ultrason ile tanı konulur.

√ epididimit tedavisi :
Tedavide antibiyotikler genellikle cinsel eşlerle birlikte kullanılır. Antienflamatuar ilaçlar, yatak istirahati, skrotum askısı, lokal soğuk uygulanması ağrının giderilmesinde faydalı olabilir

Not: Bir Dr. gidin mutlak suretle..
Blue Blood
26 Ağustos 2009 02:03   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
Alıntı

Alıntı

hocam sorumun cevabını alamadım.yaklasık bır haftadır sag testısımde hem agrı hemde sısme var acaba neden boyle oluyor

Bunun nedenini biz bilemeyiz.Konusunda uzman bir doktora basvurmalisiniz gecmis olsun...
senolcıydem
27 Ağustos 2009 01:28   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
pekı hocam epıdemıt ıcın cerrahamı yoksa urolojıyemı gıtmem lazım
senolcıydem
27 Ağustos 2009 01:40   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
hocam dungecekı soruma epıdemıt olabılır demıstınız pekı epıdemıt ıcın cerrahamı yoksa urolojıye mı gıtmem lazım
senolcıydem
27 Ağustos 2009 01:49   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
hocam dun gecekı sorumda epıdemıt olabılır demıstınız bunun ıcın cerrahamı yoksa urolojıye mı gıtmem lazım
fadedliver
27 Ağustos 2009 01:59   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
Alıntı

Üroloji bölümüne gitmelisiniz.Geçmiş olsun.
Blue Blood ve Rower bu mesajı beğendi.
Misafir
16 Mayıs 2010 07:37   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
slm ben kronık bobrek yetmezlıgı hastasıydım 18 ay once nakıl oldum we benım bır kac haftadır sag yumurtalıkta ufalma war bırazda agrı war bunun sebebı neden olabılır acama bılgılendırırsenız cok sewınırım nerede tedavı gormemı hangı bolume gıtmemı tawsıye edersenız cok mutlu olurum
Misafir
16 Haziran 2010 10:35   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
merhaba daha önce testis ca gecirdim 3 yıl oldu tahlillerim devam ediyor 6 ayda bir ama şimdi sol tarafımda ve karın bölgesinin alt tarafında ince ince sızı var genelde sabah kalktığımda oluyor oturunca da ağrı oluyor idrar ve ultrasonda birşey cıkmadı tomografi ve kan tahlillerimde de herhangi bir sorun yok idrarımı yaparken yanmada yok cevp verirseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkürler
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Sağ testisteki ağrının nedeni ne olabilir? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 2
Son Mesaj: 23 Nisan 2012 01:48
Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Ekim 2011 09:15
Cevap: 2
Son Mesaj: 29 Eylül 2010 10:19
Sol yanıma vuran ağrının nedeni nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap