PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Zona hastalığında nelere dikkat edilmelidir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir23:11, 28 Ağustos 2009 
zona hastalığında nelere dikkat edilmeli
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

1 ay önce sol omuzumdan zona hastalığına yakalandım. Bütün yaralar tamamen iyileşti başımın sol tarafında ara ara cok şiddetli dayanılmaz ağrılar oluşuyor.Bu ağralar normal mi? ağrıları nasıl azalta bilirim? lütfen bana yardımcı olun.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • zona hastaliginda beslenme
  • zona hastasi ne yemeli
  • zona hastasi ne yememeli
Cevap
fadedliver23:31, 28 Ağustos 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
zona hastalığında nelere dikkat edilmeli
Geçmiş olsun, yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır.Doktora başvurup, tavsiyesi olmadan uygulamayınız.
Zona hastalığı hakkında bilgiler..
Zona Hastalığının Başlıca Nedenleri

Zona ile suçiçeğinde, etkenin aynı virüs (varicella zoster) olmasına karşın, iki hastalık birbirinden farklıdır. Zona genellikle orta yaşın üstündeki insanlarda görülür. Suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır.
Zona bir sinir ucu iltihabıdır. Halkımız bu hastalığa gece yanığı der.

Zonanın Belirtileri Nelerdir?
Virüs vücut direnci düşük olunca bir sinir ucuna yerleşir, burada çoğalır. Bu sinirin uyardığı deri bölgelerinde şiddetli ağrı ve cilt döküntüsü meydana gelir.

En çok hissedilen belirti ağrıdır. Ağrı genelde kuşak şeklinde belirli bir hat üzerinde kendini gösterir. İlk belirti genellikle deride bir ya da daha fazla dermatoma uyan bölgede çok şiddetli ağrı veya uyuşma hissinin duyulmasıdır. Bu ağrı yedi gün devam eder. Ağrı geçtikten sonra daha yoğun bir biçimde geri dönebilir; arka planda sürekli bir rahatsızlık vardır ve buna bıçak saplanması tarzında daha kısa süreli ama daha şiddetli ağrılar eşlik edebilir.
Zona hastalığına yakalananlar ne yapmalı:
1-)
Zona hastalığına yakalananların başka insanlarla kontakta bulunmamaları gerekir.
2-) Zonaya yakalananların mutlaka doktora gitmeleri ve uygun tedavi metotları kullanmaları
3-) Hastalık süresince hastanın dinlenmesi gerekir, böylece vücudun immün sistemi güçlenir ve hastalıkla daha kolay mücadele edilir.
4-) Zonaya yakalananların ellerini yüz ve gözlerine sürmemeleri gerekir aksi halde virüs yüz ve gözde tahribata sebep olur.

Zonanın teşhisi:

Doktorun hastaya soracağı hastalığın hikayesi ile ilgili bilgiler teşhis için yeterlidir. Zona çok belirgin ve farklı bir hastalıktır, çünkü kabarcıklar vücudun sadece beli bölgesinde görülür. Açık ve belirgin olan Zona belirtilerine rağmen şüpheli bir durum varsa o zaman kabarcıklardan alınan bir parça mikroskopla incelenir (sitoloji) ve de kan testi yapılabilir. Böylece herhangi bir şüpheye gerek kalmaz.

Zonanın tedavisi:
Doktor tedavisi yanında hastalık geçene kadar beslenmeye dikkat edilmelidir. Sindirim sistemi ağır hayvansal besinlerle yorulursa bağışıklık sistemi de güçsüz kalır. Bu nedenle beslenmek önemlidir.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.
Cevap
Misafir10:33, 18 Ekim 2009 
1 ay önce sol omuzumdan zona hastalığına yakalandım. Bütün yaralar tamamen iyileşti başımın sol tarafında ara ara cok şiddetli dayanılmaz ağrılar oluşuyor.Bu ağralar normal mi? ağrıları nasıl azalta bilirim? lütfen bana yardımcı olun.
Cevap
Misafir12:21, 17 Nisan 2010 
kızımın sol göğüs tarafında zona oluştu ve hemen doktora götürdüm ilaçlarını kullanıyorum kötü bişey olmaz değilmi bana yardımcı olun
Cevap
gkkgkk18:04, 11 Haziran 2010 
Ben de 14 Yasındayım ben de zona hastalaqına yakalandım ama dokToR kucuksun bısey oLmaz dedı acaba arkadaslarımla HavuZa qıDecem bı soRunLa KaRsıLasıRmyM bana Yardımcı oLun Lutfenn:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sdadasdasdasaas
Cevap
Misafir17:08, 13 Temmuz 2010 
arkadaşlar ben denize girsem bi sakıncası varmı zonaLıyken?
Cevap
elif9821:51, 13 Temmuz 2010 
arkadaşlar bende denize girmek istiyorum zararı vamı?
Cevap
Misafir21:36, 21 Şubat 2011 
sevgılım zona hastası ne yapmalıyım nne olur cevap verın
Cevap
Misafir16:08, 12 Şubat 2013 
zona hastalığında nelere dikkat edilmeli
Cevap
Misafir14:04, 22 Mayıs 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
zona hastalığında nelere dikkat edilmeli
Zona hastaları suya duyarlıdır. Aşırı halsizlik hali genel olarak yaşanır ama su ile temastan sonra daha fazla artıyor bu yüzden havuza ve denize girilmemeli. En önemliside vücudunda zona bakterisi olmayan insanlara hastalığı bulaştırma riski çok kuvvetli dolayısıyla özellikle havuza girilmemeli. Zona hastaları insanlara mesafeli yaklaşmalı ve temastan kaçınmalı. Kullanılan eşyalar aile bireyleriyle birlikte yıkanmamalı.
Ben ikinci kez zona geçiriyorum. Bir yerlerde gizleniyor virüs ve bağışıklığınız zayıfladığı anda değişik bölgelerinizde yara ve ya yaralar yeniden oluşuyor.
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kompozisyon yazarken nelere dikkat edilmelidir?
Günlük tutarken nelere dikkat edilmelidir?
Yatırım ve pazarlamada nelere dikkat edilmelidir?
Zatürrenin tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?
Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?