Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Zona hastalığında nelere dikkat edilmelidir?

Gösterim: 60315 | Cevap: 11
  • zona hastaliginda beslenme
  • zona hastasi ne yemeli
  • zona hastasi ne yememeli
Misafir
Cevaplanmış   |    29 Ağustos 2009 00:11   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
zona hastalığında nelere dikkat edilmeli
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

1 ay önce sol omuzumdan zona hastalığına yakalandım. Bütün yaralar tamamen iyileşti başımın sol tarafında ara ara cok şiddetli dayanılmaz ağrılar oluşuyor.Bu ağralar normal mi? ağrıları nasıl azalta bilirim? lütfen bana yardımcı olun.

fadedliver
29 Ağustos 2009 00:31   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

zona hastalığında nelere dikkat edilmeli

Geçmiş olsun, yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır.Doktora başvurup, tavsiyesi olmadan uygulamayınız.
Zona hastalığı hakkında bilgiler..
Zona Hastalığının Başlıca Nedenleri

Zona ile suçiçeğinde, etkenin aynı virüs (varicella zoster) olmasına karşın, iki hastalık birbirinden farklıdır. Zona genellikle orta yaşın üstündeki insanlarda görülür. Suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır.
Zona bir sinir ucu iltihabıdır. Halkımız bu hastalığa gece yanığı der.

Zonanın Belirtileri Nelerdir?
Virüs vücut direnci düşük olunca bir sinir ucuna yerleşir, burada çoğalır. Bu sinirin uyardığı deri bölgelerinde şiddetli ağrı ve cilt döküntüsü meydana gelir.

En çok hissedilen belirti ağrıdır. Ağrı genelde kuşak şeklinde belirli bir hat üzerinde kendini gösterir. İlk belirti genellikle deride bir ya da daha fazla dermatoma uyan bölgede çok şiddetli ağrı veya uyuşma hissinin duyulmasıdır. Bu ağrı yedi gün devam eder. Ağrı geçtikten sonra daha yoğun bir biçimde geri dönebilir; arka planda sürekli bir rahatsızlık vardır ve buna bıçak saplanması tarzında daha kısa süreli ama daha şiddetli ağrılar eşlik edebilir.
Zona hastalığına yakalananlar ne yapmalı:
1-)
Zona hastalığına yakalananların başka insanlarla kontakta bulunmamaları gerekir.
2-) Zonaya yakalananların mutlaka doktora gitmeleri ve uygun tedavi metotları kullanmaları
3-) Hastalık süresince hastanın dinlenmesi gerekir, böylece vücudun immün sistemi güçlenir ve hastalıkla daha kolay mücadele edilir.
4-) Zonaya yakalananların ellerini yüz ve gözlerine sürmemeleri gerekir aksi halde virüs yüz ve gözde tahribata sebep olur.

Zonanın teşhisi:

Doktorun hastaya soracağı hastalığın hikayesi ile ilgili bilgiler teşhis için yeterlidir. Zona çok belirgin ve farklı bir hastalıktır, çünkü kabarcıklar vücudun sadece beli bölgesinde görülür. Açık ve belirgin olan Zona belirtilerine rağmen şüpheli bir durum varsa o zaman kabarcıklardan alınan bir parça mikroskopla incelenir (sitoloji) ve de kan testi yapılabilir. Böylece herhangi bir şüpheye gerek kalmaz.

Zonanın tedavisi:
Doktor tedavisi yanında hastalık geçene kadar beslenmeye dikkat edilmelidir. Sindirim sistemi ağır hayvansal besinlerle yorulursa bağışıklık sistemi de güçsüz kalır. Bu nedenle beslenmek önemlidir.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.
Misafir
18 Ekim 2009 11:33   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
1 ay önce sol omuzumdan zona hastalığına yakalandım. Bütün yaralar tamamen iyileşti başımın sol tarafında ara ara cok şiddetli dayanılmaz ağrılar oluşuyor.Bu ağralar normal mi? ağrıları nasıl azalta bilirim? lütfen bana yardımcı olun.
Misafir
17 Nisan 2010 13:21   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
kızımın sol göğüs tarafında zona oluştu ve hemen doktora götürdüm ilaçlarını kullanıyorum kötü bişey olmaz değilmi bana yardımcı olun
gkkgkk
11 Haziran 2010 19:04   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ben de 14 Yasındayım ben de zona hastalaqına yakalandım ama dokToR kucuksun bısey oLmaz dedı acaba arkadaslarımla HavuZa qıDecem bı soRunLa KaRsıLasıRmyM bana Yardımcı oLun Lutfenn:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sdadasdasdasaas
Misafir
13 Temmuz 2010 18:08   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arkadaşlar ben denize girsem bi sakıncası varmı zonaLıyken?
elif98
13 Temmuz 2010 22:51   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arkadaşlar bende denize girmek istiyorum zararı vamı?
Misafir
21 Şubat 2011 22:36   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
sevgılım zona hastası ne yapmalıyım nne olur cevap verın
Misafir
12 Şubat 2013 17:08   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
zona hastalığında nelere dikkat edilmeli
Misafir
22 Mayıs 2013 15:04   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

zona hastalığında nelere dikkat edilmeli

Zona hastaları suya duyarlıdır. Aşırı halsizlik hali genel olarak yaşanır ama su ile temastan sonra daha fazla artıyor bu yüzden havuza ve denize girilmemeli. En önemliside vücudunda zona bakterisi olmayan insanlara hastalığı bulaştırma riski çok kuvvetli dolayısıyla özellikle havuza girilmemeli. Zona hastaları insanlara mesafeli yaklaşmalı ve temastan kaçınmalı. Kullanılan eşyalar aile bireyleriyle birlikte yıkanmamalı.
Ben ikinci kez zona geçiriyorum. Bir yerlerde gizleniyor virüs ve bağışıklığınız zayıfladığı anda değişik bölgelerinizde yara ve ya yaralar yeniden oluşuyor.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Zona hastalığında nelere dikkat edilmelidir? Konusuna Benzer Konular

Kompozisyon yazarken nelere dikkat edilmelidir?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 30
Son Mesaj: 13 Kasım 2014 19:16
Günlük tutarken nelere dikkat edilmelidir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 24
Son Mesaj: 19 Ekim 2013 01:40
Yatırım ve pazarlamada nelere dikkat edilmelidir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 27 Mayıs 2013 20:48
Zatürrenin tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Eylül 2009 13:27
Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Gönderen: HerHangiBiri Forum: Genel Mesajlar
Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Aralık 2008 08:36
Sayfa 0.319 saniyede 12 sorgu ile oluşturuldu