Arama

Gözde yağ bezesi neden olur, nasıl tedavi edilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Temmuz 2016 Gösterim: 61.199 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gözde yağ bezesi neden olur, nasıl tedavi edilir?
EN İYİ CEVABI IrResistibLe verdi
Yağ bezesi olarak bildiğimiz tıp dilinde lipom olarak adlandırılan, deri altındaki haraketli urlardır. Yağ bezleri yapısal olup elimizde olmadan çıkar. Bizden kaynaklanan bir hata veya kusurdan veya birşey yiyip içtiğinizden dolayı oluşmaz. Bİr yağ hücresinin içinde depoladığı yağ miktarını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolaması ile oluşur. Tek tedavisi cerrahi eksizyondur ve ilaç tedavisi yoktur. Lipomların büyümeleri bir yerde durabilir ve büyümeyen küçük lipomların alınmasına gerek yoktur ve bunlar kansere dönüşmez. Cilt altında hızla büyümeyen tüm kitleler hemen her zaman iyi huyludur ve alınmalarına gerek yoktur. Tanıyı kesinleştirmek için yüzeysel doku ultrasonu yapılabilir. Kozmetik açıdan rahatsızlık veren, büyüyen, ağrıya yol açan lipomlar lokal anestezi ile çevresel blok sonrası cilde yapılan lipom boyutuna göre 1-2 cmlik bir kesi ile 5 dakikada çıkarılabilir. Operasyonu kolaydır. Dikiş yerlerinde ince izler kalır.
Yağ bezesi alındıktan sonra vücudun farklı bir noktasında yeniden çıkabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Yağ bezeleri Tıp dilinde Lipom bu bezelerin çeşitli türleride bulunmaktadır.
  • Lipom:derinin altındaki yağ tabakasında oluşur yeni oluşuma lipom denir.
  • Fibrom: bağdokusundaki iyi huylu yeni oluşuma fibrom denir.
  • Aterom:Yağ kisti, yağ bezi kanalının tıkanması ile gelişir.
  • Yeni-Fibrom: Çevre sinir sisteminin koruyucu hücrelerinde oluşan yeni iyi huylu yağ bezleri
  • Akantom:teri altındaki sivri hücreler üzerinde oluşan yeni hücreler.
  • Neurom: iyi huylu sinir urları sinir hücreleri, sinir lifleri ve bağdokusunda oluşur.

Son düzenleyen Safi; 18 Temmuz 2016 20:54
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ağustos 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam lar ben 45 yaşındayım bir gün sabah aynaya bir baktım sol gözüm de mercimek büyüklüğünde bir yağ bezesi olütu.O gün hemen doktara gittim.Doktor bana önemli bir şey değil fakat kalıcıdır zaman zaman büyür küçülür dedi.Fakat ben aynaya baktıkca oraya odaklanıp görüp moralim bozuluyor.Büyük bir ihtmalle aldıracam.Teknolji gelişti artık 5 dk lık bir operasyonla geçeçek bir şeyi neden yıllarca orda taşıyım diye düşünüyorum.
Sponsorlu Bağlantılar
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
26 Temmuz 2011       Mesaj #3
ener - avatarı
Ziyaretçi
Gözaltındaki yağ bezelerinin nedeni damarların yağlanması sebebiyle hücrelere yeterli miktarda taze kanın ulaşamamasıdır.
Gözaltı yağ bezelerinin giderilmesi için et, peynir yememek, siyah çay ve kahve içmemek gerekir.
Uykusuzluk, ağlama, yorgunluk gibi sebeplerle gözün alt tarafında ufak şişlikler biçiminde cepler oluşur.

Bunların giderilmesi için; Her akşam ceviz büyüklüğünde bir patatesi havanda ezerek lapa haline getirin. Bu lapayı bir tülbentin arasına koyarak sorunlu bölgenin üstüne bırakın. Sonra bu bölgeyi papatya çayı ile yıkayın.

Bunun dışında muhakkak 25 yaşından itibaren göz çevresi için krem kullanmak gerekir ..bunun yanısıra doğal bakım önerimiz ise; göz çevresi için avakado ve buğday yağı kullanmakdır.. bu karışımı dıştan içe doğru hareketlerle ve çok nazik bir şekilde göz çevrenize sürmelisiniz .

Rezene yağı da gözaltı yağ bezelerine iyi gelmektedir.
Bilgi vermek amaçlıdır, doktora görünmenizde fayda var geçmiş olsun...

Son düzenleyen Safi; 18 Temmuz 2016 20:51
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çay ve ılık su pansumanını bize önerdiler tavsiye ederim
IrResistibLe - avatarı
IrResistibLe
Ziyaretçi
9 Ocak 2013       Mesaj #5
IrResistibLe - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Yağ bezesi olarak bildiğimiz tıp dilinde lipom olarak adlandırılan, deri altındaki haraketli urlardır. Yağ bezleri yapısal olup elimizde olmadan çıkar. Bizden kaynaklanan bir hata veya kusurdan veya birşey yiyip içtiğinizden dolayı oluşmaz. Bİr yağ hücresinin içinde depoladığı yağ miktarını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolaması ile oluşur. Tek tedavisi cerrahi eksizyondur ve ilaç tedavisi yoktur. Lipomların büyümeleri bir yerde durabilir ve büyümeyen küçük lipomların alınmasına gerek yoktur ve bunlar kansere dönüşmez. Cilt altında hızla büyümeyen tüm kitleler hemen her zaman iyi huyludur ve alınmalarına gerek yoktur. Tanıyı kesinleştirmek için yüzeysel doku ultrasonu yapılabilir. Kozmetik açıdan rahatsızlık veren, büyüyen, ağrıya yol açan lipomlar lokal anestezi ile çevresel blok sonrası cilde yapılan lipom boyutuna göre 1-2 cmlik bir kesi ile 5 dakikada çıkarılabilir. Operasyonu kolaydır. Dikiş yerlerinde ince izler kalır.
Yağ bezesi alındıktan sonra vücudun farklı bir noktasında yeniden çıkabilir.

Yağ bezeleri Tıp dilinde Lipom bu bezelerin çeşitli türleride bulunmaktadır.
  • Lipom:derinin altındaki yağ tabakasında oluşur yeni oluşuma lipom denir.
  • Fibrom: bağdokusundaki iyi huylu yeni oluşuma fibrom denir.
  • Aterom:Yağ kisti, yağ bezi kanalının tıkanması ile gelişir.
  • Yeni-Fibrom: Çevre sinir sisteminin koruyucu hücrelerinde oluşan yeni iyi huylu yağ bezleri
  • Akantom:teri altındaki sivri hücreler üzerinde oluşan yeni hücreler.
  • Neurom: iyi huylu sinir urları sinir hücreleri, sinir lifleri ve bağdokusunda oluşur.
Son düzenleyen Safi; 18 Temmuz 2016 20:54
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2014       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gozumun beyaz kisminda sari bir leke hafif bir kizariklik vardi yaklasik bir senedir var sagliksal bir sikinti yasamadim fakat doktorun teki vucutta olusan ciddi bir hastaligin belirtisi olabilir diyince goz doktoruna muayeneye gittim yag bezesi oldugunu ve 5 dklik operasyon oldugunu soyleyince oluverdim ve basit bi ameliyat suan iyiyim hicbi sikintisi yok bence ameliyatin..