Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri ne olmalıdır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 2 Eylül 2009 (13:55) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
447548 kez görüntülenmiş, 140 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Haziran 2014 (02:05) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.78  |  Oy Veren: 55      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 17 Kasım 2009, 00:22

#11 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya tansion 6789......... yaşlarındada olurmu merak ettim ve bu yukardaki yazı ödevime lazım oldu tesekkürler...

Elbette, her yaşta tansiyondan söz edilebilir. Yaşa göre farklılıklar göstermekle birlikte her yaşta küçük ve büyük tansiyon değerlerimiz vardır.

Yapılan uzun araştırmalar sonucu, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber;
  • Sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye’de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası,
  • Diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası
olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.

Çocuklarda ise aşağıdaki değerlere kadar normal değerlerdir. Bu değerlerin üzeri yüksek tansiyon olarak kabul edilir.
  • 3-5 yaş için 116 - 76 mmHg, (11.6 - 7.6)
  • 6-9 yaş için 122 - 78 mmHg, (12.2- 7.8)
  • 10-12 yaş için 126 - 82 mmHg (12.6 - 8.2)
  • 13-15 yaş için 136 - 86 mmHg. (13.6 - 8.6)
Rapor Et
Reklam
Eski 8 Aralık 2009, 20:30

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
tansiyon değerleri her iki kolda çok farklı, neden?
Rapor Et
Eski 10 Aralık 2009, 16:41

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yasim 25 41 kilodayim ortalama tansiyomum 111 65 kalp77 sizce iyimi
Rapor Et
Eski 23 Aralık 2009, 15:31

#14 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
nabiz kac olmali
11 yaşta nabız kaç olmalı

11 yaşında nabız kaç atmalıdır
Son Düzenleyen Misafir; 23 Aralık 2009 @ 15:33. Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Rapor Et
Eski 2 Ocak 2010, 21:00

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
gecen aksam fenalastım acıle gıttım tansıyon 12.8 ama nabız 178 ıdı dıyazem vurdular 30dak sonra 180 cıktı hemen sonrada nabzım dustu doktorlar panıkledıler nabzımı bulamıyolar bıkac dak sonra derınden bıses geldıgını soledıler derken makınaya bagladfılar benı 2 saat kadar makınaya baglı kaldım anlayamadım sebebı ne olabılır
Rapor Et
Eski 6 Ocak 2010, 16:00

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaşım 54 normal nabız kaç olmalı
Rapor Et
Eski 14 Ocak 2010, 18:57

#17 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
1942 doğumluyum,boyum 171 cm,ağırlığım 79-80 kg.dır.Ağustos ortalarına kadar hiçbir hastalık şikayetim olmamıştı,baş ağrısı da dahil,Aşırı sıcak bir günde,sıcakta çalışmam gerekti,farkında olmadan eşim sağ gözümün çok kanlı olduğunu söyledi,hemen hastahaneye gittik,B.tansiyon 162,K.tansiyon da 97 idi,şimdi devamlı ilaç almaya başladım,bu devamlılık nekadar zaman sürecek,ortalama B.tansiyonum 128-142,K.tansiyonum ise 72-90 arasıdır,bu bağımlılıktan ne zaman kurtulacağım,bana yazarmısınız?
teşekkürler ederim.
Ümit Altan
Rapor Et
Eski 25 Ocak 2010, 13:32

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaşım 34 iki ay önce kalp krizi geçirdim daha sonra tansiyon ve nabzımda sürekli değişiklikker oluyor tansiyon 9- 6 lardaydı belok kullanıyordum daha sonra ilacı bıraktım şimdi tansiyon 11-7 fakat nabız aniden yükseliyor dinlenme halindeyken 80 lerdeyken aniden 100ün üzerine çıkıyor nedenini merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim
Rapor Et
Eski 5 Şubat 2010, 21:02

#19 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 12 yaşında bir kızım tansiyonum 9 a 6 çıktı ve bu normal mi düşükmü onu öğrenmek istedim ve cvb bekliyorum
Rapor Et
Eski 6 Şubat 2010, 01:25

#20 (link)
Önce Sağlık
biruni - avatarı
Tansiyon
erkek
yaş max min
20 11-14 6.5-7
45 12-16 6.5-8.5
55 13-16 7-9
65 13-17 8-10

bayan
20 11-13 6.5-7
45 12-15 6.5-9
55 13-17 7-10
65 13-18 7-10
max ile min arasındaki tansiyon birbirine yakın düşerse kalp yetersizliği,
aralarında 8-9 milimetreküp fark olursa Aort sertleşmesine işaret olabilir.

Tansiyon : Kan basıncına tansiyon denir.
Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada da, kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Buna büyük tansiyon denir.
Kalbin iki kasılışı arasında geçen zaman içinde ise, kan basıncı en düşük seviyeye iner.
Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir.

Tansiyon yaşa bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık gösterir.

Yaşlandıkça tansiyon yükselmesi normaldir.

Tansiyon düşüklüğü :
Büyük tansiyon, 11'den aşağı düştüğü zaman tansiyon düşüklüğü vardır. Bu duruma tıp dilinde hipotansiyon denir.
Tansiyon, ateşli hastalıklar sırasında, büyük kanamalardan sonra, iç salgı bezi bozukluklarında veya herhangi bir hastalıktan sonraki iyileşme döneminde düşer.
Bazı kadınların aybaşı hallerinde, veya sıcakta fazla ter kaybından sonra veya sinirli kimselerde de tansiyon düştüğü görülür.
Devamlı olarak tansiyon düşüklüğü önemli bir hastalığın işareti olabilir.

Tansiyon yüksekliği :
Büyük tansiyonun kişinin yaşına göre yüksek olmasına halk arasında tansiyon yüksekliği, tıp dilinde ise hipertansiyon denir. Bir çok hastalıkta tansiyon yüksekliği görülür.
Mesela kalbin sol bölümünün büyümesinde, böbrek hastalıklarında, damar sertliğinde, kan hücrelerinin çoğalmasında, şişmanlıkta ve iç salgı bezleri hastalıklarında kan basıncı artar.

Tansiyon yüksekliğinin belirtileri arasında yorgunluk, sinirlilik, çarpıntı, baş dönmesi, uykusuzluk, baş ağrısı vardır.

kolesterolu yüksek olanın kalbe giden damardaki kanın zorlamasının yarattığı tansiyon,
asabiyetin yarattığı tansiyon için;
kolesterolun düşürülmesi, gerginliğe son verilmesi, ilk adım olabilir.

Pamukkale ve Yalova kaplıcaları tansiyon hastasına önerilir.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri ne olmalıdır? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 73
Son Mesaj: 15 Mayıs 2014 12:23
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 1 Aralık 2012 13:48
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Kasım 2012 21:34
Gönderen: turan rdemir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 20 Mayıs 2011 10:44
Gönderen: ftr Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Mayıs 2011 11:05
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.153 saniyede (69.72% PHP - 30.28% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 02:18
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi