PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri ne olmalıdır?
12 3412...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Daisy-BT00:22, 17 Kasım 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ya tansion 6789......... yaşlarındada olurmu merak ettim ve bu yukardaki yazı ödevime lazım oldu tesekkürler...

Elbette, her yaşta tansiyondan söz edilebilir. Yaşa göre farklılıklar göstermekle birlikte her yaşta küçük ve büyük tansiyon değerlerimiz vardır.

Yapılan uzun araştırmalar sonucu, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber;
  • Sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye’de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası,
  • Diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası
olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.

Çocuklarda ise aşağıdaki değerlere kadar normal değerlerdir. Bu değerlerin üzeri yüksek tansiyon olarak kabul edilir.
  • 3-5 yaş için 116 - 76 mmHg, (11.6 - 7.6)
  • 6-9 yaş için 122 - 78 mmHg, (12.2- 7.8)
  • 10-12 yaş için 126 - 82 mmHg (12.6 - 8.2)
  • 13-15 yaş için 136 - 86 mmHg. (13.6 - 8.6)
Cevap
Misafir20:30, 8 Aralık 2009 
tansiyon değerleri her iki kolda çok farklı, neden?
Cevap
Misafir16:41, 10 Aralık 2009 
yasim 25 41 kilodayim ortalama tansiyomum 111 65 kalp77 sizce iyimi
Cevap
Misafir15:31, 23 Aralık 2009 
Alıntı:
nabiz kac olmali
11 yaşta nabız kaç olmalı

11 yaşında nabız kaç atmalıdır
Cevap
Misafir21:00, 2 Ocak 2010 
gecen aksam fenalastım acıle gıttım tansıyon 12.8 ama nabız 178 ıdı dıyazem vurdular 30dak sonra 180 cıktı hemen sonrada nabzım dustu doktorlar panıkledıler nabzımı bulamıyolar bıkac dak sonra derınden bıses geldıgını soledıler derken makınaya bagladfılar benı 2 saat kadar makınaya baglı kaldım anlayamadım sebebı ne olabılır
Cevap
Misafir16:00, 6 Ocak 2010 
yaşım 54 normal nabız kaç olmalı
Cevap
Misafir18:57, 14 Ocak 2010 
1942 doğumluyum,boyum 171 cm,ağırlığım 79-80 kg.dır.Ağustos ortalarına kadar hiçbir hastalık şikayetim olmamıştı,baş ağrısı da dahil,Aşırı sıcak bir günde,sıcakta çalışmam gerekti,farkında olmadan eşim sağ gözümün çok kanlı olduğunu söyledi,hemen hastahaneye gittik,B.tansiyon 162,K.tansiyon da 97 idi,şimdi devamlı ilaç almaya başladım,bu devamlılık nekadar zaman sürecek,ortalama B.tansiyonum 128-142,K.tansiyonum ise 72-90 arasıdır,bu bağımlılıktan ne zaman kurtulacağım,bana yazarmısınız?
teşekkürler ederim.
Ümit Altan
Cevap
Misafir13:32, 25 Ocak 2010 
yaşım 34 iki ay önce kalp krizi geçirdim daha sonra tansiyon ve nabzımda sürekli değişiklikker oluyor tansiyon 9- 6 lardaydı belok kullanıyordum daha sonra ilacı bıraktım şimdi tansiyon 11-7 fakat nabız aniden yükseliyor dinlenme halindeyken 80 lerdeyken aniden 100ün üzerine çıkıyor nedenini merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim
Cevap
Misafir21:02, 5 Şubat 2010 
ben 12 yaşında bir kızım tansiyonum 9 a 6 çıktı ve bu normal mi düşükmü onu öğrenmek istedim ve cvb bekliyorum
Cevap
biruni01:25, 6 Şubat 2010 
Tansiyon
erkek
yaş max min
20 11-14 6.5-7
45 12-16 6.5-8.5
55 13-16 7-9
65 13-17 8-10

bayan
20 11-13 6.5-7
45 12-15 6.5-9
55 13-17 7-10
65 13-18 7-10
max ile min arasındaki tansiyon birbirine yakın düşerse kalp yetersizliği,
aralarında 8-9 milimetreküp fark olursa Aort sertleşmesine işaret olabilir.

Tansiyon : Kan basıncına tansiyon denir.
Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada da, kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Buna büyük tansiyon denir.
Kalbin iki kasılışı arasında geçen zaman içinde ise, kan basıncı en düşük seviyeye iner.
Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir.

Tansiyon yaşa bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık gösterir.

Yaşlandıkça tansiyon yükselmesi normaldir.

Tansiyon düşüklüğü :
Büyük tansiyon, 11'den aşağı düştüğü zaman tansiyon düşüklüğü vardır. Bu duruma tıp dilinde hipotansiyon denir.
Tansiyon, ateşli hastalıklar sırasında, büyük kanamalardan sonra, iç salgı bezi bozukluklarında veya herhangi bir hastalıktan sonraki iyileşme döneminde düşer.
Bazı kadınların aybaşı hallerinde, veya sıcakta fazla ter kaybından sonra veya sinirli kimselerde de tansiyon düştüğü görülür.
Devamlı olarak tansiyon düşüklüğü önemli bir hastalığın işareti olabilir.

Tansiyon yüksekliği :
Büyük tansiyonun kişinin yaşına göre yüksek olmasına halk arasında tansiyon yüksekliği, tıp dilinde ise hipertansiyon denir. Bir çok hastalıkta tansiyon yüksekliği görülür.
Mesela kalbin sol bölümünün büyümesinde, böbrek hastalıklarında, damar sertliğinde, kan hücrelerinin çoğalmasında, şişmanlıkta ve iç salgı bezleri hastalıklarında kan basıncı artar.

Tansiyon yüksekliğinin belirtileri arasında yorgunluk, sinirlilik, çarpıntı, baş dönmesi, uykusuzluk, baş ağrısı vardır.

kolesterolu yüksek olanın kalbe giden damardaki kanın zorlamasının yarattığı tansiyon,
asabiyetin yarattığı tansiyon için;
kolesterolun düşürülmesi, gerginliğe son verilmesi, ilk adım olabilir.

Pamukkale ve Yalova kaplıcaları tansiyon hastasına önerilir.
Cevap
12 3412...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama