Arama

Biyoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nasıldır? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ağustos 2018 Gösterim: 136.800 Cevap: 36
seramiksır - avatarı
seramiksır
VIP VIP Üye
11 Ocak 2012       Mesaj #31
seramiksır - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben henüz lisede okuyorum biyolojiyle aram iyi biyoloji seviyorum ve biyolojiyle ilgili bi mesleğim olsun istiyorm bunun için üniversitede öğretim görevlisi olabilceğini düşündüm bunu yapabilmem için doktora yapmam lazm biliyorum şu ana kadr bi kuşkum yoktu aslında başarılı olabliceğime inanıyodum ama yorumları okuyunca iiçime bi kuşku düştü biyolojiyle ilgili önerebilceiğnz başkameslekler var mı ? yada hedefıme devam mı etmeliyim?

biyoloji bölümünden MEZUN OLANLARIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ laborant olarak hatanelerde çalışıyor.
Sponsorlu Bağlantılar
HEDEFİNİZİ yüksek tutun eğitimci neden olamayasınız.çalışken bir talebeyi üniversitede genelde hocaları asistan olarak seçiyorlar.bundan sonrasıda daha kolay zaten.istedikten sonra çalışmayla olabilirsiniz, istediğiniz mesleği.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SIKINTILARINIZ YILDIZLAR KADAR UZAK, HAYALLERİNİZ GÜN GİBİ PARLAK OLSUN DOSTLAR...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ocak 2012       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben biyoloji bölümü 2. sınıf ögrencisiyim ve bukadar karamsar değilim arkadaşlar her bölümde kendinizi nekadar geliştirirseniz okadar çok bu bölümden faydalanırsınız boşuna karamsarlığa kapılmayın ve olabildiğince bu okul hayatınızda sertifika almaya bakın daha sonra faydasını görüp bunun nimetlerinden yararlanacağınıa eminim boş durmayın ve iş peşinde koşun her bölüm mezunu ilk işinde 1500 2000 alamaz tabiki toyluk dönemleridir ve devlet içinde çok çalışılmalı her halükarda yatana tabiki iş yok çok para demek çok çalışmak demek Msn Grin
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ocak 2012       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden 3ün üzerinde bir ortalama ile mezun oldum. Şu an bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Biyoloji bölümünün iş alanları ülkemizde neyazıkki çok ama çok kısıtlı. Ülkemizde kesinlikle anlaşılmayan değer görmeyen iş sahası yaratılmayan,yaratılamayan bir bölüm. Akademisyen olmayı düşünmüyorsanız ve biyoloji bilmi ile uğraşmaya gerçekten gönüllü değilseniz(ki benim motivasyonum çok yüksekti başlarda ancak artık değil) kesinlikle tercih etmeyin derim. Gidin iki yıllık laborantlık okuyun daha iyi. ne yaptığınızı ne işe yaradığınızı bilirsiniz. hemde iki yıl fazladan kaybınız olmaz. Bir çok arkadaşım odtü genetikten mezun arkadaşlarım dahil (yurt dışına gidebilenler hariç) aynı sıkıntıyı yaşıyorlar.
Kimya yazın kimya mühendisliği yazın. İllede biyoloji istiyorum derseniz kimya bölümündeyken biyokimyadan ilerlersiniz. Kimyacıların bir kısmı da moleküler biyoloji çalışıyor ve iş alanları bizimkine göre daha fazla.
Elbette iş insanın kendisinde bitiyor ancak şöyle bir hesap yaparsak; mühendislik vb bir bölüm okuyup 3x- 4x kadar uğraşan biri, biyolojiden mezun olup 10x kadar kalifiye olmak için yırtınmış birine göre daha çok değer görüp daha çok para kazanıp daha rahat edebilir. Diğer taraftan 10 x kadar kalifiye olmak para zaman ve sabır demektir. Hepsine sahibim ben yurtdışına da giderim hedefimin peşinde koşarım diyorsanız biyolojiyi yazın. Diğer türlü boşa hayal kurmayın.
ıpek92 - avatarı
ıpek92
Ziyaretçi
7 Şubat 2012       Mesaj #34
ıpek92 - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle kimsenin hevesini kırmak değil amacım ama şunu belirteyim ki fizik kimya biyoloji gibi bölümlerin 2011 taban puanlarına bakarsanız durumun vahimliğini anlarsınız .Ben de bu sene yıllardır istediğim şehir için biyoloji yazayım dedim ve pişman oldum hem de çok .Herkes yazmamam konusunda çok uyardı ama dinlemedim .Sonumu düşündükçe çok zor oluyor bunalıyorum açıkcası .2.sene bırakmayı kafama koydum ailem bu konuda çok anlayışlı ve kimsenin ne dediği umrumda olmaz.Size tavsiyem zorla bitirip sonu hüsran olacak bir hikayede yer almayın 1 ya da 2 biyolog alıyor her sene devlet 90 üstünü geçmen lazım özel sektörde yerin yok biyolog kavramı yok zaten.Şimdi her mezun yüksek çekmek zorunda ama bir elektrik elektronik mühendisi atanamasa ne olacak özel iş piyasasını biyolojiyle kıyaslanamaz bile.Gerçekten yüksek puanla alan ödtü boğaziçi var onun dışında bir öğrenci 450 çekeyim ödtü biyolojiye giderim diye bir hedef mi koyar Allah aşkına bizi buraya şartlar getirdi puan şartları maalesef gittikçe düşen puanlar bölümlerde ne kadar sorun olduğununda göstergesi ...Ailemden o kadaruzakta okuyorsam değmeliydi,neden böyle yaptım,keşke 1 sene daha deneseydim gibi düşünceler aklıma geldikçe çok kötü oluyorum ama pişmanlıklar fayda etmiyor Bölüme gelmeden akademisyen olurum bari düşüncesi de suay düştü kadro yok 3.40 ortalama yapmak mı ezberlemekten bıkmış bu kafa yarım dönemde okumankatan soğumuş bu kafa yapısıyla asla yapamayacağım bir ortalama bunu yapamazsan kadroya girmeyi bile düşünme formasyonda kalktı labratuara 2 yıllık alıyorlar devlette öğretmen olmak mı şaka bu dersanede çalışmak 300 tl gibi rakamlara bütün hocalarımla aram iyidi dersanede hep derlerdi ama dinlemedim çok pişmanım çok İSTEDİĞİM YERDE OLMALIYDIM HAYATIN SÜRÜKLEDİĞİ YERDE DEĞİL...SELAMETLE
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Haziran 2012       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Üniversitede sırf biyoloji aşkı için bu bölümü okuyacaksanız, hüsrana uğramayı da göze alacaksınız. Şimdi idealist konuşan genç arkadaşlar gibi bizler de
konuştuk zamanında... Birincisi TUS hakkımız elimizden alındı. İkincisi, eskiden bir sağlık biriminin bulundurması gereken çekirdek kadronun içinde yer
alıyorduk ancak şu an özel sağlık birimi açmak için kadroda biyolog bulundurma şartı yok. Üçüncüsü fen, fen-edebiyat fakültelerine yerleştirilen öğrenci
sayısı diğer bölümlere göre çok daha fazla arttı. Hatta çoğu üniversitede ikinci öğretim sınıfları da açıldı. Hemen her üniversite de biyoloji bölümü olduğunu
göz önüne alırsanız istihdam sorunu hafiften gözünüzde canlanabilir. Dördüncüsü, artan biyoloji öğrencisi populasyonu nedeni ile yüksek lisans sonrası kadro almak isteyenlerin de populasyonu doğru orantılı olarak arttı ama açılan kadro sayıları maalesef artmadı... Beşincisi, artık formasyon şansı da olmayacak. Bizi çok seven yöneticilerimiz ailelerimizin binbir emeğini öğütüp un yaparken, bizlerin hayallarini, çabalarını, umutlarını da araya katıp homojen bir karışım yapıyor. Aklınız varsa gidin iki yıllık bölümleri okuyun, bu ülkede idealist olma çağı geçti. Kısa yoldan köşeyi dönme devri artık. Ne dilekçeler, ne mailler, ne protesto yürüyüşleri, eylemleri çare olamıyor. Alın size güzel bir örnek 17387 memur alımı yapılacak ve bunun 55i biyolog
kadrosu... Yani %0,3 'ü kadar...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2012       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar Ben 2012 Biyoloji Mezunuyum Yorumları okudum biyolog olmak isteyen arkadaşlar var onlara bi kaç bişey söylemek istiyorum... Bizde bu bölüme severek gelmiştik güzel bir bölüm oldugunu düşünerek ama şimdi 4 yılımı verdim bakıyorumda bu saatten sonra bana para kazandırmayan bi mesleği seçmişim sevmek falan geçiyoo ama hayatın gerçeği var biyologlar bi şey olamıyo Toz pembe hayalleri bırakın gerçege dönün 2 yıllık iş yapan mesleklere bakın yeterince biyolog var zaten o dediginiz surda çalışır burda çalışır olaylarını geçin hiç bişey söylendiği gibi basit degil valla çok doluyum şuanda 4 yılımı verdim gördüğüm muameleye bak gidiyorum bi yere iş görüşmesine bölümün çok kötü diyolar yerlerde bunu duyunca Sevmek mi kalıyo insanda bende kpss çalışıp polis olucam artık onuda istemiyodum ama başka çarem kalmadı açlıktan mı öleyim yoksa hayat boyu babamın eline mi bakayım!!!!! Biyoloji okumak isteyenlere sesleniyorum Aklınız varsa okumayın !!!! Son
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ocak 2014       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba işsiz biyolog arkadaşım aynen sana katılıyorum bu ülkede okumak yanlış.....sen eksik bile anlatmışsın...biyoloji kimya fizik okumak isteyenlere sesleniyorum ....sakın öyle bir hataya düşmeyin ....biz hata yaptık siz yapmayın vicdanım el vermiyor...şuan bu ülkede sürünüyoruz.....harcadığımız o emeğe yazık ....