Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Biyoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nasıldır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ZİYARETÇİ tarafından 19 Ağustos 2009 (16:48) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
107470 kez görüntülenmiş, 116 cevap yazılmış ve son mesaj 10 Ocak 2014 (15:36) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.17  |  Oy Veren: 6      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 19 Ağustos 2009, 16:48

#1 (link)
ZİYARETÇİ
Ziyaretçi
ZİYARETÇİ - avatarı
merahaba.. ben Cumhuriyet uni. biyoloji bölümünü kazandm ama biyolojide iş imkanlarnın kısıtlı oldogunu duydum iş bulamazsın boşuna 4 sene okuma diyorlar... ne yapmalıyım çok kararsızım bana yardımcı olabilirmsiniz?
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

biyoloji mezunları ne kadar maaş alır fizik veya kimya okuyanlara göre daha mı karlıdır
Alıntı:

Biyoloji Bölümü mezunları; okul veya dersanelerde öğretmenlik yapabilir, hastaneler ve tıp fakültelerinin laboratuvarlarında, tahlil merkezlerinde, ilaç tanıtımında ve Tübitak gibi bilimsel araştırma kurumlarında ve genetik alanında çalışabilir. Maaşlar tabi ki çalıştığı özel ve devlet kurumuna göre değişmektedir.
Rapor Et
Reklam
Eski 19 Ağustos 2009, 16:51

#2 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
BİYOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNLARININ İŞ İMKANLARI
Biyoloji bölümü mezunları �biyolog� ünvanı alırlar. Biyologlar, aşağıdaki resmi ve özel kuruluşlarda iş imkânlarına sahiptirler:
  • Devlet ve özel hastane laboratuvarları, özeltıbbi tahlil ve test laboratuvarları,
  • Tarım Orman ve Çevre Bakanlıkları,
  • Büyükşehir Belediyeleri,
  • İlaç firmaları,
  • Tıbbi / bilimsel araç-gereç satan firmalar,
  • Gıda üretimi için yasal izni olan şirketler (gıda kontrolörü olarak),
  • Çevre danışmanlığı sağlayan kuruluşlar,
  • Şu an (Aralık 2005) geçerli olan düzenlemeler itibariyle 1-1.5 yıllık tezsiz yüksek lisans eğitimi (formasyon) alarak Milli Eğitim Bakanlığı�na bağlı özel ve devlet okullarında biyoloji öğretmenliği,
  • Yurt içinde ve yurt dışında Araştırma Görevliliği.
Araştırma Görevliliği için istenen şartlar üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber, yurt içinde araştırma görevlisi olabilmek için çoğunlukla aşağıdaki akademik şartlar aranmaktadır:
  • LES, KPDS, ÜDS, TOEFL, ILTS sınavlarından alınan puanlar,
  • Yüksek not ortalaması,
  • Yüksek Lisans ya da Doktora yapıyor olmak.
Yurt dışında yüksek lisans / doktora yapmak için gerekli şartlar yurt içinde Yüksek Lisans / Doktora için gerekli şartlardan çok daha zor olmakla beraber, bu şartlar yerine getirildiği takdirde iş bulmak çok kolaydır. Özellikle Amerika Birleşik devletlerinde 1100-1600 $ maaş ve okul masrafları ödemeden doğrudan Doktoraya başlamak mümkündür. Bunun için (yine üniversite ve bölümlere göre çok değişiklik arz etmekle beraber, en büyük potansiyelin olduğu A.B.D�de) genellikle aşağıdaki şartlar istenir:
  • En az % 75 ya da buna karşılık gelen mezuniyetnot ortalaması,
  • Dünya çapında uygulanan veTürkiye�de de yapılan Graduate Record Exam (GRE) adlı sınav sonucunun direk müracaat edilen üniversiteye gönderilmesi,
  • Yine dünya çapında uygulanan (ve Ankara ve İstanbul�da da girilebilecek olan) Test of English as a Foreign Languge (TOEFL) adlı sınavın sonucunun doğrudan müracaat edilen üniversiteye gönderilmesi,
  • Adayın mezun olduğu bölümdeki öğretim üyelerinden ya da adayı tanıyan diğer profesyonel şahıslardan alınan ve adayın girmek istediği yüksek lisans/doktora programına uygun olduğunu ve başarılı olacağını anlatan 3 adet referans mektubu,
  • Adayın mezun olduğu bölümün öğrenci işlerinden alınan İngilizce not dökümü (Not dökümünün mümkünse doğrudan öğrenci işlerinden İngilizce olarak hazırlanıp onaylanması, tercüme edilmesinden daha etkili olmaktadır.)
Bu şartlar genel olduğundan yurt dışında yüksek lisans / doktora düşünen biyologların en az iki sene önceden, gitmek istedikleri üniversitenin öğrenci işleri ve çalışmak istedikleri öğretim üyesiyle temasa geçmeleri ve güncel detayları öğrenmeleri gerekir.
kaynak
Rapor Et
Eski 20 Ağustos 2009, 06:37

#3 (link)
Hi-LaL
Ziyaretçi
Hi-LaL - avatarı
Alıntı:
ZİYARETÇİ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

merahaba.. ben Cumhuriyet uni. biyoloji bölümünü kazandm ama biyolojide iş imkanlarnın kısıtlı oldogunu duydum iş bulamazsın boşuna 4 sene okuma diyorlar... ne yapmalıyım çok kararsızım bana yardımcı olabilirmsiniz?
Biyoloji bölümünden mezun bir biyolog olarak forumda zaman zaman tecrübelerimi paylaştığım mesajlarıma, aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz. Umarım bir karar vermenizde faydası olur

Tıkla >>> Biyolog
Rapor Et
Eski 10 Eylül 2009, 23:26

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
biyoloji mezunları ne kadar maaş alır fizik veya kimya okuyanlara göre daha mı karlıdır
Rapor Et
Eski 30 Eylül 2009, 15:31

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
biyoloji bölümünü bitirenler doktor olabiliyormu olabiliyorlarsa olmak için ne yapmak gerek?????yardımcı olursanız sevinirim....
Rapor Et
Eski 13 Ocak 2010, 00:23

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Rapor Et
Eski 13 Ocak 2010, 06:26

#7 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

Alıntı:

Biyoloji Bölümü mezunları; okul veya dersanelerde öğretmenlik yapabilir, hastaneler ve tıp fakültelerinin laboratuvarlarında, tahlil merkezlerinde, ilaç tanıtımında ve Tübitak gibi bilimsel araştırma kurumlarında ve genetik alanında çalışabilir. Maaşlar tabi ki çalıştığı özel ve devlet kurumuna göre değişmektedir.
Rapor Et
Eski 3 Şubat 2010, 16:40

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben biyoloji mezunuyum ve 3 senedir işsizim sakın sakın hayatınızı karartmayın
Rapor Et
Eski 12 Mayıs 2010, 16:28

?????

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben biyoloji okuyorum 1. sınıftayım ve yorumları okudukça moralim çok bozuluyor çok mu kötü biologların hali ne yapıyım yani daha yolun başındayken ayrılıyım mı??(((
Rapor Et
Eski 25 Haziran 2010, 15:02

işsiz biyolog

#10 (link)
olagan
Ziyaretçi
olagan - avatarı
daha yolun başında olanlar için yazayım dedim içim rahat etmiyor çünkü

ben 2008 mezunuyum ve çok iyi derecede mezun oldum ünivden.

yabancı dilim olmadığı için yüksek lisans a başvurmadım ve kadrolar pek açılmıyor araştırma görevliliği için bunu bırakayım dedim çünkü çok sırada bekleyen var

sonra kpss çalışayım dedim en aşağı 90 almak lazım ve arkadaşlar 4 sene sayısal okuduktan sonra tarih-coğrafya-yasa öğrenmek pek kolay olmuyor ve ondan da pek yüksek puan alamadım açıkcası

dedim dersanede çalışayım oda özel sektör köle gibi çalıştırıyorlar ve sadece 300 lira veriyorlar onuda bıraktım

dedim ücretli öğretmenlik yapayım barii ondada 400 lira bi harçlık verdiler hergün gitmeme rağmen ama diğer kadrolu hocalara 1500 den aşağı vermiyorlar

sonra bilgisayar ve bilişimde tezsiz yüksek yapmaya karar verdim en azından bi büroda falan çalışayım diye bakalım bundan bişe çıkacak mı

özel laboratuvar denedim bi ara ondada lab teknikeri diye 2 yıllık bi okul varmış ondan gelen arkadaşları daha çok tercih ediyorlar çünkü biyolojide lab 2ve 3 . sınıftan itibaren tam anlamıyla irdeleniyor daha çok latince hayvan-bitki isimlerii öğretiyorlar yani lab teknikerlerinin el becerisi ve pratiği daha fazla oluyor sanırım

sonunda karar verdim kiii OKUMAKLA ÇOOOK BÜYÜK HATA YAPMIŞIM
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.216 saniyede (76.52% PHP - 23.48% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 21:00
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi