Arama

Biyoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nasıldır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ağustos 2018 Gösterim: 136.797 Cevap: 36
ZİYARETÇİ - avatarı
ZİYARETÇİ
Ziyaretçi
19 Ağustos 2009       Mesaj #1
ZİYARETÇİ - avatarı
Ziyaretçi
Biyoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nasıldır?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Biyoloji Bölümü mezunları; okul veya dersanelerde öğretmenlik yapabilir, hastaneler ve tıp fakültelerinin laboratuvarlarında, tahlil merkezlerinde, ilaç tanıtımında ve Tübitak gibi bilimsel araştırma kurumlarında ve genetik alanında çalışabilir. Maaşlar tabi ki çalıştığı özel ve devlet kurumuna göre değişmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 14 Ağustos 2018 18:32
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ağustos 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BİYOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNLARININ İŞ İMKANLARI
Biyoloji bölümü mezunları 'biyolog' ünvanı alırlar. Biyologlar, aşağıdaki resmi ve özel kuruluşlarda iş imkânlarına sahiptirler:
Sponsorlu Bağlantılar
  • Devlet ve özel hastane laboratuvarları, özeltıbbi tahlil ve test laboratuvarları,
  • Tarım Orman ve Çevre Bakanlıkları,
  • Büyükşehir Belediyeleri,
  • İlaç firmaları,
  • Tıbbi / bilimsel araç-gereç satan firmalar,
  • Gıda üretimi için yasal izni olan şirketler (gıda kontrolörü olarak),
  • Çevre danışmanlığı sağlayan kuruluşlar,
  • Şu an (Aralık 2005) geçerli olan düzenlemeler itibariyle 1-1.5 yıllık tezsiz yüksek lisans eğitimi (formasyon) alarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet okullarında biyoloji öğretmenliği,
  • Yurt içinde ve yurt dışında Araştırma Görevliliği.
Araştırma Görevliliği için istenen şartlar üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber, yurt içinde araştırma görevlisi olabilmek için çoğunlukla aşağıdaki akademik şartlar aranmaktadır:
  • LES, KPDS, ÜDS, TOEFL, ILTS sınavlarından alınan puanlar,
  • Yüksek not ortalaması,
  • Yüksek Lisans ya da Doktora yapıyor olmak.
Yurt dışında yüksek lisans / doktora yapmak için gerekli şartlar yurt içinde Yüksek Lisans / Doktora için gerekli şartlardan çok daha zor olmakla beraber, bu şartlar yerine getirildiği takdirde iş bulmak çok kolaydır. Özellikle Amerika Birleşik devletlerinde 1100-1600 $ maaş ve okul masrafları ödemeden doğrudan Doktoraya başlamak mümkündür. Bunun için (yine üniversite ve bölümlere göre çok değişiklik arz etmekle beraber, en büyük potansiyelin olduğu A.B.D'de) genellikle aşağıdaki şartlar istenir:
  • En az % 75 ya da buna karşılık gelen mezuniyetnot ortalaması,
  • Dünya çapında uygulanan veTürkiye'de de yapılan Graduate Record Exam (GRE) adlı sınav sonucunun direk müracaat edilen üniversiteye gönderilmesi,
  • Yine dünya çapında uygulanan (ve Ankara ve İstanbul'da da girilebilecek olan) Test of English as a Foreign Languge (TOEFL) adlı sınavın sonucunun doğrudan müracaat edilen üniversiteye gönderilmesi,
  • Adayın mezun olduğu bölümdeki öğretim üyelerinden ya da adayı tanıyan diğer profesyonel şahıslardan alınan ve adayın girmek istediği yüksek lisans/doktora programına uygun olduğunu ve başarılı olacağını anlatan 3 adet referans mektubu,
  • Adayın mezun olduğu bölümün öğrenci işlerinden alınan İngilizce not dökümü (Not dökümünün mümkünse doğrudan öğrenci işlerinden İngilizce olarak hazırlanıp onaylanması, tercüme edilmesinden daha etkili olmaktadır.)
Bu şartlar genel olduğundan yurt dışında yüksek lisans / doktora düşünen biyologların en az iki sene önceden, gitmek istedikleri üniversitenin öğrenci işleri ve çalışmak istedikleri öğretim üyesiyle temasa geçmeleri ve güncel detayları öğrenmeleri gerekir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 01:43
Hi-LaL - avatarı
Hi-LaL
Ziyaretçi
20 Ağustos 2009       Mesaj #3
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ZİYARETÇİ adlı kullanıcıdan alıntı

merahaba.. ben Cumhuriyet uni. biyoloji bölümünü kazandm ama biyolojide iş imkanlarnın kısıtlı oldogunu duydum iş bulamazsın boşuna 4 sene okuma diyorlar... ne yapmalıyım çok kararsızım bana yardımcı olabilirmsiniz?

Biyoloji bölümünden mezun bir biyolog olarak forumda zaman zaman tecrübelerimi paylaştığım mesajlarıma, aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz. Umarım bir karar vermenizde faydası olur Bilmem

BAKINIZBiyolog
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 01:43
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
13 Ocak 2010       Mesaj #4
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Biyoloji Bölümü mezunları; okul veya dersanelerde öğretmenlik yapabilir, hastaneler ve tıp fakültelerinin laboratuvarlarında, tahlil merkezlerinde, ilaç tanıtımında ve Tübitak gibi bilimsel araştırma kurumlarında ve genetik alanında çalışabilir. Maaşlar tabi ki çalıştığı özel ve devlet kurumuna göre değişmektedir.
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 01:44
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
25 Haziran 2010       Mesaj #5
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya ben biyoloji okuyorum 1. sınıftayım ve yorumları okudukça moralim çok bozuluyor çok mu kötü biologların hali ne yapıyım yani daha yolun başındayken ayrılıyım mı??Msn Sad(((

Alıntı
olagan adlı kullanıcıdan alıntı

daha yolun başında olanlar için yazayım dedim içim rahat etmiyor çünkü

ben 2008 mezunuyum ve çok iyi derecede mezun oldum ünivden.

yabancı dilim olmadığı için yüksek lisans a başvurmadım ve kadrolar pek açılmıyor araştırma görevliliği için bunu bırakayım dedim çünkü çok sırada bekleyen var

sonra kpss çalışayım dedim en aşağı 90 almak lazım ve arkadaşlar 4 sene sayısal okuduktan sonra tarih-coğrafya-yasa öğrenmek pek kolay olmuyor ve ondan da pek yüksek puan alamadım açıkcası

dedim dersanede çalışayım oda özel sektör köle gibi çalıştırıyorlar ve sadece 300 lira veriyorlar onuda bıraktım

dedim ücretli öğretmenlik yapayım barii ondada 400 lira bi harçlık verdiler hergün gitmeme rağmen ama diğer kadrolu hocalara 1500 den aşağı vermiyorlar

sonra bilgisayar ve bilişimde tezsiz yüksek yapmaya karar verdim en azından bi büroda falan çalışayım diye bakalım bundan bişe çıkacak mı

özel laboratuvar denedim bi ara ondada lab teknikeri diye 2 yıllık bi okul varmış ondan gelen arkadaşları daha çok tercih ediyorlar çünkü biyolojide lab 2ve 3 . sınıftan itibaren tam anlamıyla irdeleniyor daha çok latince hayvan-bitki isimlerii öğretiyorlar yani lab teknikerlerinin el becerisi ve pratiği daha fazla oluyor sanırım

sonunda karar verdim kiii OKUMAKLA ÇOOOK BÜYÜK HATA YAPMIŞIM

Moralinizi bozmayın. Ülkemizde ve dünyada bazı bölümler zaman içinde mezunlarına iş olanağı sağlayacaktır. Özellikle Biyologlar, genetik araştırma ile ilgili eğitimlerine devam ederse daha iyi olanaklarla iş bulabilirler. Genetik alanında sadece Genetik Mühendisleri değil, Gıda ve Biyoloji uzmanları da çalışmaktadır. Donanımlı olun ve kendinize güvenin.
SİRİUS - avatarı
SİRİUS
Ziyaretçi
14 Ağustos 2010       Mesaj #6
SİRİUS - avatarı
Ziyaretçi
ben biyoloji bölümü kazandım ama ailem hiç beğenmediler bende beğenmedim o ayrı ama iş olanaklarını araştırınca bu bölümü okuyanların formasyon haklarının geçen yıl kalktığını lisans üstü dersleri almaları gerektiğini öğrendim.kim bahçe bitkileri yetiştiriciliği yapacak aranızda söyler misiniz?böyle bi mesleğin Türkiye gibi bir şehirde tutacağını düşünmüyorum.bu ülkede insanların değeri yokken çiçeğe böceğe ayıracak fonları olacağını hiç zannetmiyorum.o yüzden bu yıl gdicem ama çalışacam daha iyi bir bölüm için sınava tekrar grecem.iş olnakları hemen hemen hiç yok.su ürünleri mühendisliği küçümseniyor ama emin olun iş imkanı ve brüt maaşları çok daha iyi...sadwece bildiklerimi paylaşmak istedim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ağustos 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende biyoloji kazandım bu sene allah yardımcımız olsun bende tam donanımlı olursak işsiz kalacağımızı düşünmeyenlerdenim birsey daha duydum arkadaşlar biyoloji bölüm okurken açıköğretim işletmeyi bitirirsek güzel yerlere gelebiliyormuşuz tabi bana öyle dediler..
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
16 Ağustos 2010       Mesaj #8
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Merhabalar ben lise3 öğrencisiyim ve mikrobiyolog ya da biyolog olmak istiyorum.Mikrobiyolog olmak için biyoloji okuyup tusa girmek mi lazım.Biyoloji bölümünün iş imkanları ve iş ortamı nasıl? Günde kaç saat çalışıyorlar? Maaşları ne kadar? Benim için hangi üniversiteyi tavsiye edersiniz

Alıntı

bende biyoloji kazandım bu sene allah yardımcımız olsun bende tam donanımlı olursak işsiz kalacağımızı düşünmeyenlerdenim birsey daha duydum arkadaşlar biyoloji bölüm okurken açıköğretim işletmeyi bitirirsek güzel yerlere gelebiliyormuşuz tabi bana öyle dediler..

Alıntı

merhabalar ben lise3teyim ve biyolog ya da mikrobiyolog olmak istiyorum.Biyolojinin iş imkanları ve iş ortamı nasıl? Mikrobiyolog olmak için önce biyolojiyi okuyup sonra tusa girmek mi lazım? günde kaç saat çalışıyorlar açıklarsanız sevinirim

Alıntı
cefrin adlı kullanıcıdan alıntı

merhabalar ben lise3 teyim ve biyolog yada mikrobiyolog olmak istiyorum.Bana yardım edebilir misiniz?

BAKINIZ Mikrobiyoloji
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 01:44
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
16 Ağustos 2010       Mesaj #9
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

slm arkadaslar ben bu sene biyo. bölümüne baslayacagım vede iş bulamazsınız diyen arkadaşlara burdan soruyorum bi makina müh. , isletme, bilg. müh.... vb okuyanlar hmn okul bitince is bulabiliyormu şu güzelim türkiyede ? bide bunları yazsanız da kimse okumaktan korkmasa ?

Hiçbir sektörde hemen iş bulma garantisi yoktur o birazda şans ve takiple alakalı birşey, tabiki iş bulursunuz işsiz kalmazsınız bu zamandilimi hemende olabilir birkaç ayda sürebilir ayrıca hemen profosyönel olarak giremezsiniz belli bir süre asistan konumunda çalışırsınız artık sizin yeteneğiniz kapasitenize göre zamanla uzmanlığa geçersiniz.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
19 Ağustos 2010       Mesaj #10
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Mikrobiyolog olmak için bir üniversitenin biyoloji bölümünü bitirmeniz yeterli.
My one regret in life is that I am not someone else.