Arama

İş mahkemesi dilekçe örneği var mı?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Ağustos 2015 Gösterim: 40.798 Cevap: 14
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iş mahkemesi dilekçe örneği
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

İş davası dilekçesi örneği:
Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı

… İŞ MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE
DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALI:

KONU: İş Kanunu gereğince emekliliğe hak kazanan müvekkilin kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti, tatil ücretleri, izin ücretlerinin tahsili istemidir.

D.DEĞERİ: … TL.

AÇIKLAMALAR:

1. Müvekkil davalı işverene bağlı, aralıksız ve kesintisiz olarak aynı işyerinde … yılının … ayından itibaren fiili olarak çalışmış, bekçilik – bahçıvanlık ve site kapıcılığı şeklinde hizmet vermiştir.Ancak işveren tarafından ilk iki yıllık hizmeti boyunca sigortalanmamış, sanki çalışmamış gibi gösterilmiştir.

2. Davalı tarafından …/…/… tarihinden itibaren sigortalanan müvekkil , …/…/… tarihinde emekliye ayrılmıştır. Ancak davalının sigortalı göstermediği ilk iki yılı müvekkil, …/…/… tarihinde kendisinin ödediği … TL. lik askerlik borçlanması ile tamamlayarak emekliye ayrılmıştır.

3-Müvekkil emekli olduğu günden beri henüz hiçbir hakkını işverenden alamamıştır ve her seferinde bir başka bahane ile oyalanmıştır. Hal böyle olunca iş bu davayı açma mecburiyeti doğmuştur.

YASAL NEDENLER: İş Kanunu, Sosyal Sigortalar Kanunu, HUMK, ve sair mevzuat.

YASAL DELİLLER: Sigorta Hizmet Cetvelleri, SSK Aylık Gelir Bağlama Kararı Askerlik Borçlanması Belgesi, Bilirkişi İncelemesi ,Tanık Beyanları ve sair her türlü yasal deliller...

SONUÇ VE İSTEM: Fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla,
1- … TL. lık Kıdem Tazminatı
2- … TL. lık Fazla mesai ücreti
3- … TL. lık Tatil ücreti
4- … TL. lık Yıllık İzin ücreti
olmak üzere toplam … TL. alacağın davalıdan tahsiline ayrıca kıdem tazminatına iş akdinin sona ermesinden itibaren bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faiz oranı yürütülmesine, diğer alacaklar için yasal faizin yürütülmesine karar verilmesini, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı yan üzerinde bırakılmasını sayın Mahkemenizden müvekkil adına arz ve talep ederiz.. …./…./…

DAVACI VEKİLİ
Av.

ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
19 Eylül 2009       Mesaj #2
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

İş davası dilekçesi örneği:
Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı

… İŞ MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE
DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALI:

KONU: İş Kanunu gereğince emekliliğe hak kazanan müvekkilin kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti, tatil ücretleri, izin ücretlerinin tahsili istemidir.

D.DEĞERİ: … TL.

AÇIKLAMALAR:

1. Müvekkil davalı işverene bağlı, aralıksız ve kesintisiz olarak aynı işyerinde … yılının … ayından itibaren fiili olarak çalışmış, bekçilik – bahçıvanlık ve site kapıcılığı şeklinde hizmet vermiştir.Ancak işveren tarafından ilk iki yıllık hizmeti boyunca sigortalanmamış, sanki çalışmamış gibi gösterilmiştir.

2. Davalı tarafından …/…/… tarihinden itibaren sigortalanan müvekkil , …/…/… tarihinde emekliye ayrılmıştır. Ancak davalının sigortalı göstermediği ilk iki yılı müvekkil, …/…/… tarihinde kendisinin ödediği … TL. lik askerlik borçlanması ile tamamlayarak emekliye ayrılmıştır.

3-Müvekkil emekli olduğu günden beri henüz hiçbir hakkını işverenden alamamıştır ve her seferinde bir başka bahane ile oyalanmıştır. Hal böyle olunca iş bu davayı açma mecburiyeti doğmuştur.

YASAL NEDENLER: İş Kanunu, Sosyal Sigortalar Kanunu, HUMK, ve sair mevzuat.

YASAL DELİLLER: Sigorta Hizmet Cetvelleri, SSK Aylık Gelir Bağlama Kararı Askerlik Borçlanması Belgesi, Bilirkişi İncelemesi ,Tanık Beyanları ve sair her türlü yasal deliller...

SONUÇ VE İSTEM: Fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla,
1- … TL. lık Kıdem Tazminatı
2- … TL. lık Fazla mesai ücreti
3- … TL. lık Tatil ücreti
4- … TL. lık Yıllık İzin ücreti
olmak üzere toplam … TL. alacağın davalıdan tahsiline ayrıca kıdem tazminatına iş akdinin sona ermesinden itibaren bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faiz oranı yürütülmesine, diğer alacaklar için yasal faizin yürütülmesine karar verilmesini, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı yan üzerinde bırakılmasını sayın Mahkemenizden müvekkil adına arz ve talep ederiz.. …./…./…

DAVACI VEKİLİ
Av.

Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mayıs 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
5 sene bir iş yerinde güvenlik görevlisi olarak çalıştım özel güvenlik kimlik kartımın dolmasından dolayı işime son verildi kimlik kartını cıkaracak madi durumum el vermidiğinden dolayı ve 2 sene zam alamadığımda dolayı işten atıldım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Eylül 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
01 09 2007 de girdigim işimden 2 saat geç kaldıgım için çıkarıldım 16 08 2010da sigortamda yatırılmadı hakkımı nasıl bir yol izleyerek alabilirim ne kadar tazminat hak etmişim net 1300 tl maaş alıyordum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kamu kurumunda gorev yapmaktayım sanatsız işci olarak calısmaktayım suanda 10yıldır sanatkar işi yapıorum servitikam var oto motor tamirciliği belgem vardır ustalık kalfalık belgem olmasına ramen hala sanat kadırıosu alamadım ayrıca tcdd sivas eğitim merkezinde operotorluk kursunda başarı yla bitirdim ve bu belgem dahil hic bir şekilde sanatkarlık ünvanı vermediler maduruyetimin giderilmesi icin defalarca kurumuma dilekceyle bas vurdum hicbir sekilde tamamen olumlu yanıt alamadim gecmise dönük haklarimi alabilirmiyim iş mahkemesine müracat essem kazanirmiym bilgilerinizi arz ederim teşekür ederim ii akşamlar

Tel : 05553552858

Email: baronibo41@hotmail.com

Yazan:Mehmet Eröz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Şubat 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
17.07. 1991 tarihinde işe girdiğim şirket tarafından sigortalandım sigorta sicil kartımı verdikleri halde günlerimi ödememişler.bu işyerinde 6-7 ay çalıştım daha sonraki işyeri de sigortaladığı halde günlerimi ödememiş.bu durumda iş mahkemesine başvurabilirmiyim izliyceğim yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN MURAT MERSİNDEN 13 YILDIR AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORUM ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZ 24 SAAT ÇALIŞIYORUZ VE 24 SAAT İSTİRAHAT EDİYORUZ İLK İŞE GİRDİGİMDE YEMEK PARASI VE 3 AYDA BİR İKRAMİYE ALIYORDUK VE 3 AY SONRA ÖNCE İKRAMİYEMİZİ İPTAL ETTİLER 1 YIL SONRADA YEMEK PARASINI KESTİLER ÇALIŞANLAR OLARAK İŞVERENE BUNU SÖYLEDİGİMİZDE İŞLERİN KISIK OLDUGUNU VE İLERDE VERİLECEK DENİLDİ AMA HALA YEMEK PARASI ALMIYORUZ BENİMDE ÇOCUGUMUN HASTALIGI YÜZÜNDEN EVİMİ ANKARAYA GÖTÜRMEK ZORUNDAYIM ÇOCUGUMUN TEDAVİSİ ANKARA HACETTEPE HASTANESSİNDE TEDAVİ GÖRDÜÜGNDEN ANKARA TAŞINMAK ZORUNDAYIM BUNA GÖRE BENİM 13 YILLIK TAZMİNATIM NASIL HESAPLANIR NE KADAR ALMAM GEREKİR BEN 24 SAAT ÇALIŞIYOR VE 24 SAAT DİNLENİYORUM YEMEK YOL PARASI YOK ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞIYORUM BUNA GÖRE NE KADAR TAZMİNAT HAK EDERİM SENDİKALILAR GİBİ BİZİMDE HAKLARIMIZ VARMI ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN HAKLARI VARMI BU MESAJIMI ACİLEN CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİİRM ÇÜNKÜ HEMEN AYRILMAM LAZIM AMA HAKLARIMI BİLMEDİGİM İÇİN NE KADAR ALACAGIMI BİLMİYORUM SİZLERDEN BU BİLGİYİ RİCA EDİYORUM LÜTFEN KISA ZAMANDA CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM CEVABINIZI BEKLİYORUM CEP NO 05372754762 EMAİL baran_06_39@hotmail.com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Temmuz 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MRH BEN SELİME TOPCU UMARIM BANA YARDIMCI OLURSUNUZ 15 OCAK 1999 TRH İSE GİRDİM VE 05.05.2000 TRH CALISTIM YANIZ BENİM SİGORTAMI YATIRMADIKLARI İCİN İSTEN AYRILDIM VE SİMDİ BEN BUNLARI MAHKEMEYE VERMEK İSTİYORUM DAHA SONRA 2000 YILINDA SİGORTALI OLDUM AMA BENİM EMEKLİ OLMAMA YETMİYO EYER 1999 SENESİNDE SİGORTAMI UATIRMIS OLSAYDILAR BEN 2015 TRH EMEKLİ OLURDUM AMA ŞİMDİ 2025 SENESİNDE OLUCAM BEN GERİYE DONUK SİGORTAMI MAHKEMEYE VERSEM ODETEBİLİRMİYIM SAYGILAR
ferhanbg1973@hotmail.com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ağustos 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb ben 3 seneye yakın anaokulunda calıstım ıcerde param var ama okul kapaldı.paramı vereceklerını soyledıler ama hala vermedıler tazmıhatta vermedıler sonucta onlar benı ısten cıkardı bunu ıcın ne yapmam gerekıyor benı bılglendırırmısınız mail adresım tenten-ten@hotmail.com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ağustos 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN 01.08.1998 DE BİR BENZİN İSTASYONUNA GİRDİM 23.05.2011 DE İŞTEN AYRILDIM ÇALIŞMA SAATLERİMİZ 24 SAAT .ÇALIŞIYORUZ 24 SAAT İSTŞİRAHAT EDİYORUZ İŞE İLK GİRDİGİMİZDE YEMEK PARASI ANLŞARAK GİRDİK AMA 8 AY SONRA YEMEK PARASINIDA KESTİLERE İŞTE 25 KİŞE YAKIN ÇALIŞAN VAR SERVİS YOK MESAİ YOK İŞTEN ÇIKARKEN ANLAŞMALI ÇIKTIM ÇOCUGUMUNHASTALIGI YÜZÜNDEN ŞEHİR DEGİŞTİRMEM GEREKİYORDU BU YÜZDEN AYRILDIM İŞTEN ÇIKARILIRKEN BANA 11.310.00 TL ALDIM 12 YIL 8 AY LIK ASGARİ ÜÇRETİN TOPLAMI VE İHBAR TAZMİNATI ALDIM YEMEK YOL MESAİ PARSINI VERMEDİLER BENDE İŞYERİNİ MAHKEMEYE VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM BANA BU KONUDA YARDIM EDEBİLŞİRMİSİNİZ MAHKEMEYE VERSEM İŞYERİMİ HAKLARIMI ALA BİLİRMİYİM LÜTFEN BU KONUDA BANA YARDIM EDİN VE TANIDIGINIZ İYİ AVUKAT VARMI BANA YARDIM EDEBİLECEK LÜTFEN CEVAP YAZIN CEP 05372754762 SİZDEN CEVEP BEKLİYORUM