Arama

Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra İngilizler nereleri işgal etmiştir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Ekim 2016 Gösterim: 10.516 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra İngilizler nereleri işgal etmiştir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASINA DAYANILARAK YAPILAN İŞGALLER
30 ekim 1918’de imzalanan ateşkesten hemen sonra itilaf devletleri savaş sırasında imzaladıkları gizli antlaşmaları kısmen uygulayarak işgallere başladılar:
Sponsorlu Bağlantılar
İngiltere:
Musul İskenderun Urfa Antep Maraş Kars Batum’u tamamen işgal etmiştir.Batum ve Kars’ı işgal etmesinin nedeni Kafkaslardaki petrol yataklarının denetimini elinde tutmak ve Doğu Anadolu’da kurulması düşünülen Ermenistan devletine zemin hazırlamaktı.İngiltere,1919 yılındaki Paris Konferansında alınan kararlara uyarak işgal etmiş olduğu Urfa Antep ve Maraş’ı daha sonra Fransızlara bırakmıştır.Ayrıca İngiltere Afyon Eskişehir İzmit Samsun ve Merzifon’a da asker göndermiş ve buralarda denetimi sağlamaya çalışmıştır.Musul Ateşkes antlaşmasından sonra ilk işgal edilen bölgedir.

DEVAMI
Antlaşmalar - Mondros Mütarekesi (Mondros Ateşkes Antlaşması)
Son düzenleyen Safi; 21 Ekim 2016 00:00
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASINA DAYANILARAK YAPILAN İŞGALLER
30 ekim 1918’de imzalanan ateşkesten hemen sonra itilaf devletleri savaş sırasında imzaladıkları gizli antlaşmaları kısmen uygulayarak işgallere başladılar:
Sponsorlu Bağlantılar
İngiltere:
Musul İskenderun Urfa Antep Maraş Kars Batum’u tamamen işgal etmiştir.Batum ve Kars’ı işgal etmesinin nedeni Kafkaslardaki petrol yataklarının denetimini elinde tutmak ve Doğu Anadolu’da kurulması düşünülen Ermenistan devletine zemin hazırlamaktı.İngiltere,1919 yılındaki Paris Konferansında alınan kararlara uyarak işgal etmiş olduğu Urfa Antep ve Maraş’ı daha sonra Fransızlara bırakmıştır.Ayrıca İngiltere Afyon Eskişehir İzmit Samsun ve Merzifon’a da asker göndermiş ve buralarda denetimi sağlamaya çalışmıştır.Musul Ateşkes antlaşmasından sonra ilk işgal edilen bölgedir.

DEVAMI
Antlaşmalar - Mondros Mütarekesi (Mondros Ateşkes Antlaşması)
Son düzenleyen Safi; 21 Ekim 2016 00:01