Arama

İnsan kaynakları (yönetimi) bölümü ve sonrası hakkında bilgi verebilir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ağustos 2018 Gösterim: 27.724 Cevap: 3
mayıs.. - avatarı
mayıs..
Ziyaretçi
24 Eylül 2009       Mesaj #1
mayıs.. - avatarı
Ziyaretçi
İnsan kaynakları (yönetimi) bölümü ve sonrası hakkında bilgi verebilir misiniz?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
İnsan Kaynakları Yönetimi lisans programı hakkında bilgi:
İnsan Kaynakları Yönetimi lisans programının temel amacı; kamu ve özel sektörde insan kaynakları bölümlerinde, çalışanların işe alınmasından, planlanmasına, ücretlendirilmesinden değerlendirilmesine kadar tüm süreçleri planlayan ve yöneten, çalışma ortamındaki sosyal ilişkileri ve bunların toplumsal ve bireysel etkilerini inceleyen, bu doğrultuda ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalar yapabilecek ve bu bilgileri raporlayabilecek, uluslararası rekabette ve ulusal kalkınmada gerekli insan gücü politikalarını işletme düzeyinde ve ulusal düzeyde planlayabilme yetenek ve niteliklere sahip mezunlar yetiştirmektir. Bu bölüm mezunlarının devlet, çalışanlar, işverenler gibi ekonominin üç temel aktörü arasındaki ilişkileri, karşılıklı sosyal hak ve çıkarlarının dengelenmesi bilinciyle çözüm üretmeleri konusunda yetiştirilmeleri ve eğitilmeleri ve pratik uygulamalar konusunda gerekli bilgilere sahip olması da amaçlanmaktadır.
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü, 2008-2009 eğitim - öğretim yılında karma öğretim olarak eğitime başlamıştır. Karma öğretim derslerinin 1/3'ü örgün olarak Cuma ve Cumartesi günleri Esentepe Kampüsümüzde, 2/3'ü ise Üniversitemiz tarafından geliştirilen uzaktan eğitim portalında yer alan 14 haftalık ders notları, ders videoları ve öğrencilerimizin bireysel olarak öğrendiklerini sınamak için hazırlanan kısa sınavlardan oluşmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar
2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında karma öğretime ilave olarak örgün 1. ve 2. öğretimde de eğitime başlayacaktır.
Bölümümüz İnsan Kaynakları Yönetimi Uzman Yardımcısı unvanıyla öğrencilerini mezun etmeyi düşünmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Yeterlilikleri
  1. İnsan Kaynakları Yönetimi, Çalışma İlişkileri , İşletme ve İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanlarında ulusal ve uluslar arası düzeylerde kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip ve bunları çalışma ortamında kullanabilen,
  2. Kendisini ve başkalarını yönetme ve geliştirme kapasitesine sahip; yenilikçi, girişimci, işletme yönetimin planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve kontrol fonksiyonlarını insan kaynakları alanlarında kullanabilme bilgi ve becerilerine sahip
  3. İnsan Kaynakları Yönetimi ile ilgili temel mevzuata hâkim olup, bunları pratik durumlara uygulayıp, yorumlayabilen.
  4. Türkçe yazılı ve sözlü iletişim yeterliliğine sahip doğru ve etkili konuşabilen, bilgileri ve düşünceleri başkalarının anlayabileceği şekilde konuşarak iletebilen, yorumlama ve eleştirebilme yeteneğine sahip, ikna gücü yüksek.
  5. Eleştirel düşünebilen, alternatif çözümlerin, değerlendirmelerin ve sorunlara yaklaşım yollarının zayıf ve kuvvetli yönlerini tanımlamak için akıl yürütebilen ve farklı kaynaklardan bilgi elde edebilme ve analiz etme becerisine sahip, inisiyatif kullanabilen
  6. Sayısal ve istatiksel araştırma becerisine ve düşünme yeteneğine sahip, alınacak kararların sonuçlarını öngörebilen ve doğru tahminlerde bulunabilen, sebep-sonuç ilişkilerini göz önünde bulunduran, analitik düşünce yapısına sahip ve stratejik yaklaşım geliştirebilen.
  7. Ekip çalışmasına yatkın ve diğer alanlardaki uzmanlarla iletişim kurabilme yeterliliğine sahip olan.
  8. Kelime anlamı, kompozisyon kuralları ve gramer dahil olmak üzere bir yabancı dilde bilgi sahibi olup, bu niteliklerini sözlü ve yazılı iletişimde kullanabilen.
  9. Temel Bilgisayar kullanım bilgisi olan ve insan kaynakları ve çalışma ilişkilerinde kullanılan bilgi sistemleri konusunda bilgisi ve bu yazılımları kullanabilme ve geliştirme becerisine sahip,
  10. Toplumsal, bilimsel ve mesleki etik değerlerin bilincinde olan kişilerdir

Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 16:17
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ağustos 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AÖF İKDİSAT KAMU YÖNETİMİ OKUMAKTAYIM . İNSAN KAYNAKLARI BÖLÜMÜNDE İLERLEMEK İSTİYORUM,BUNU İÇİN NE YAPMALIYIM.
BU ALANDA KENDİMİ YETİŞTİRMEK İSTİTORUM.HANGİ ALANDA EGİTMİALMAM GERKİYOR .
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
23 Ağustos 2010       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
İnsan Kaynakları Yönetimi lisans programı hakkında bilgi:
İnsan Kaynakları Yönetimi lisans programının temel amacı; kamu ve özel sektörde insan kaynakları bölümlerinde, çalışanların işe alınmasından, planlanmasına, ücretlendirilmesinden değerlendirilmesine kadar tüm süreçleri planlayan ve yöneten, çalışma ortamındaki sosyal ilişkileri ve bunların toplumsal ve bireysel etkilerini inceleyen, bu doğrultuda ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalar yapabilecek ve bu bilgileri raporlayabilecek, uluslararası rekabette ve ulusal kalkınmada gerekli insan gücü politikalarını işletme düzeyinde ve ulusal düzeyde planlayabilme yetenek ve niteliklere sahip mezunlar yetiştirmektir. Bu bölüm mezunlarının devlet, çalışanlar, işverenler gibi ekonominin üç temel aktörü arasındaki ilişkileri, karşılıklı sosyal hak ve çıkarlarının dengelenmesi bilinciyle çözüm üretmeleri konusunda yetiştirilmeleri ve eğitilmeleri ve pratik uygulamalar konusunda gerekli bilgilere sahip olması da amaçlanmaktadır.
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü, 2008-2009 eğitim - öğretim yılında karma öğretim olarak eğitime başlamıştır. Karma öğretim derslerinin 1/3'ü örgün olarak Cuma ve Cumartesi günleri Esentepe Kampüsümüzde, 2/3'ü ise Üniversitemiz tarafından geliştirilen uzaktan eğitim portalında yer alan 14 haftalık ders notları, ders videoları ve öğrencilerimizin bireysel olarak öğrendiklerini sınamak için hazırlanan kısa sınavlardan oluşmaktadır.
2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında karma öğretime ilave olarak örgün 1. ve 2. öğretimde de eğitime başlayacaktır.
Bölümümüz İnsan Kaynakları Yönetimi Uzman Yardımcısı unvanıyla öğrencilerini mezun etmeyi düşünmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Yeterlilikleri
  1. İnsan Kaynakları Yönetimi, Çalışma İlişkileri , İşletme ve İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanlarında ulusal ve uluslar arası düzeylerde kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip ve bunları çalışma ortamında kullanabilen,
  2. Kendisini ve başkalarını yönetme ve geliştirme kapasitesine sahip; yenilikçi, girişimci, işletme yönetimin planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve kontrol fonksiyonlarını insan kaynakları alanlarında kullanabilme bilgi ve becerilerine sahip
  3. İnsan Kaynakları Yönetimi ile ilgili temel mevzuata hâkim olup, bunları pratik durumlara uygulayıp, yorumlayabilen.
  4. Türkçe yazılı ve sözlü iletişim yeterliliğine sahip doğru ve etkili konuşabilen, bilgileri ve düşünceleri başkalarının anlayabileceği şekilde konuşarak iletebilen, yorumlama ve eleştirebilme yeteneğine sahip, ikna gücü yüksek.
  5. Eleştirel düşünebilen, alternatif çözümlerin, değerlendirmelerin ve sorunlara yaklaşım yollarının zayıf ve kuvvetli yönlerini tanımlamak için akıl yürütebilen ve farklı kaynaklardan bilgi elde edebilme ve analiz etme becerisine sahip, inisiyatif kullanabilen
  6. Sayısal ve istatiksel araştırma becerisine ve düşünme yeteneğine sahip, alınacak kararların sonuçlarını öngörebilen ve doğru tahminlerde bulunabilen, sebep-sonuç ilişkilerini göz önünde bulunduran, analitik düşünce yapısına sahip ve stratejik yaklaşım geliştirebilen.
  7. Ekip çalışmasına yatkın ve diğer alanlardaki uzmanlarla iletişim kurabilme yeterliliğine sahip olan.
  8. Kelime anlamı, kompozisyon kuralları ve gramer dahil olmak üzere bir yabancı dilde bilgi sahibi olup, bu niteliklerini sözlü ve yazılı iletişimde kullanabilen.
  9. Temel Bilgisayar kullanım bilgisi olan ve insan kaynakları ve çalışma ilişkilerinde kullanılan bilgi sistemleri konusunda bilgisi ve bu yazılımları kullanabilme ve geliştirme becerisine sahip,
  10. Toplumsal, bilimsel ve mesleki etik değerlerin bilincinde olan kişilerdir
Son düzenleyen Safi; 15 Ağustos 2018 16:18
yelzzz - avatarı
yelzzz
Ziyaretçi
20 Kasım 2011       Mesaj #4
yelzzz - avatarı
Ziyaretçi
Üniversite sınavına hazırlanan ve İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü – Mesleği hakkında bilgiler:
Eğitimin temel amacı insanları, dünyayı daha iyi anlayabilecekleri, anlatabilecekleri, yararlı olabilecekleri ve yönlendirebilecekleri bilgilerle donatmaktır. Programda; sosyal bilimler için matematik, mikroekonomi, makro- ekonomi, bilgisayar, işletme prensipleri, iletişim becerileri, istatistik, işletme hukuku, pazarlama ilkeleri, örgütsel davranış gibi dersler okutulmaktadır.
Çalışma Alanları

İnsan Kaynakları Yöneticisi, İşletmenin çalışan sayısını ve niteliğini belirlemeye, geleceğe yönelik insan gücü planlaması yapılmasına, var olan planların gözden geçirilmesine yardımcı olur, işletmeye başvuranların niteliklerini değerlendirerek, uygun görülenlerin işe alınmasını sağlar, çalışanların emeklilik, izin, hastalık, yer değiştirme, çalışma ortamının düzeni ve kaynaklarının kullanımı gibi işlemlerini yürütür, işe yeni alınanların ve çalışanların işe uyumunu sağlamak için oryantasyon programları ile çalışanların bilgi ve becerilerini artırıcı hizmet – içi eğitim programlarını düzenlemeye, eğitim materyallerinin hazırlanmasına, eğitim sonrası eğitim sonuçlarını ölçmeye yardımcı olur, işletmenin insan kaynağı politikasının geliştirilmesi için çalışmalar yapar ve politika çerçevesinde uygulamalarda bulunulmasına çalışır, işletmedeki tüm birim yöneticileri ile iletişim ve bilgi alışverişi yapmada, sendikal ilişkilerde, iş kazalarının bölge çalışma müdürlüğüne bildirilmesinde işveren temsilcisi rolündeki amirine yardımcı olur, toplam kalite yönetiminin işletmeler ve kurumlar içinde öncülüğünü üstlenerek, çalışanların moralini, motivasyonunu ve uyum düzeyini artırmaya çalışır, çalışanlara yönelik dönemsel Performans Değerleme Sistemini düzenler, uygular ve sonuçlarını analiz edip yönetime rapor sunar.