Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 3073 | Cevap: 4
1
 • 1 Gönderen BrookLyn
bilge baykuş
Cevaplanmış   |    24 Eylül 2009 16:35   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

SİNDİRİM SİSTEMİ NEDİR
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

ben sindirim sistemimizde anlamkta zorluk çekiyorum
11 Ekim 2009 19:56   |   Mesaj #2   |   
BrookLyn - avatarı
VIP
Style King
Ankara

34.471
1.983 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

Cvp: Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Alıntı
bilge baykuş adlı kullanıcıdan alıntı

SİNDİRİM SİSTEMİ NEDİR

Konuyu inceleyiniz, cevabınız burada > Canlılarda Sindirim ve Sindirim Sistemi
LaSalle bu mesajı beğendi.
Misafir
25 Ekim 2009 19:28   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Sindirim sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

ben sindirim sistemimizde anlamkta zorluk çekiyorum
fadedliver
25 Ekim 2009 19:42   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben sindirim sistemimizde anlamkta zorluk çekiyorum

300px Digestive system diagram edit trsvg magnify clip
Sindirim sistemi diyagramı


Sindirim sistemi mekanik(fiziksel) ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Mekanik(fiziksel) sindirim büyük molekülleri kücük moleküllere ayırmaktır.Kimyasal sindirim ise besinleri en küçük yapı taşına kadar ayırmaktır. Sindirim sistemi , sindirim borusu (sindirim kanalı ) ile sindirim bezlerini içeren, çok hücreli hayvanlarda yiyeceğin vücuda alınımı, sindirilmesi, gerekli besin ve enerjinin absorbe edilmesi ve atık maddelerin vücuttan atılması ile ilgilenen organ sistemidir.
Sindirim sistemi ve sindirim borusu hayvandan hayvana belirli oranda değişiklik gösterir. Örneğin bazı hayvanlar çok odalı midelere sahiptirler.
Çoğu Antik Çağ ve Orta Çağ anatomistleri mide, bağırsaklar gibi sindirim sistemi organları hakkında kabaca doğru fikirlere sahipti. Yine de bu yanlış ve hatta bir bakıma absürd fikirler ortaya atılmadı anlamına gelmez. Örneğin Rönesans'ın önemli bilgin ve sanatçısı Leonardo da Vinci sindirim sisteminin solunum sistemine yardım ettiği fikrine sahipti. Sıkışan bağırsakların, içlerinde üretilen sıvılaşmış havayla, diyaframı yukarı doğru ittiğine ve böylece diyaframın akciğerlere basınç uyguladığına inanmaktaydı. Sindirim sisteminin ve sindirim sistemi organlarının insan için önemi eski çağlardan beri bilinmektedir.


Organları


Yemek borusu

Farklı bölümlere ayrılır ve her bölümde sindirimin farklı bir evresi gerçekleşir. İnsanlarda sindirim kanalının ana kısımları şunlardır: ağız, dil, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs. Sindirim kanalı dışındaki, sindirim işlemine ve sindirim kanalındaki organların çalışmasına yardımcı olan organlar arasında pankreas ve karaciğer de bulunur. Bunlar sindirime yardımcı olacak salgılar salgılarlar. Örneğin, karaciğer tarafından salgılanan ve safra kesesinde depolanan safra lipitlerin sindirimi için önemli bir salgıdır.
Sindirim kanalının duvarındaki belli temel yapılar her kısımda aynı kalır; sindirim kanalındaki boşluğu saran epitel doku gibi. Doku gıdanın geçişini kolaylaştıracak veya onun sindirimine yardımcı olacak çeşitli maddeler salgılar. Bazı bölgelerde belirli enzimlerle birlikte mukus salgılarken bazı bölgelerde sadece mukus salgılanır.
Sindirim kanalının ana kısımları aşağıda tanımlanmıştır:

Üst sindirim kanalı

 • Ağız, ağız boşluğu; tükürük bezleri, mukoza, dişler ve dili kapsar. Gıda ve suyun vücuda alınmasına yarayan bir açıklıktır. Bir üst ve alt dudak ile kapatılmıştır. karbonhidratların kimyasal sindirimi ağızda başlar.
 • Yutak, (farinks veya farenks) ağız ve burnun hemen arkasındaki boyun bölümüdür. Gıdanın ağızdan yemek borusuna geçmesini sağlar. Sindirim sisteminin yanı sıra solunum sisteminde de yer alan bir organdır.
 • Yemek borusu (özofagus veya gullet) ve kardiya; yemek borusu gıdanın mideye geçmesini sağlayan kassal (müsküler) bir borudur. Bu geçiş peristaltizm yardımıyla olur. Kardiya ise yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki açıklıktır (ağız).
 • Mide ki antrum, pilor ve pilorik sfinkteri de kapsar. Mide yemek borusu ile ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenum arasında bulunur. Yüksek oranda asidik bir çevreye sahip mide (pH yaklaşık 1,5-2) peptidaz sindirim emzimlerini içerir.
Stomach colon rectum diagram magnify clip
Alt sindirim kanalındaki organları gösteren bir çizim.Alt sindirim kanalı [değiştir]

 • Kalın bağırsak, sindirim kanalının mide ile anüs arasında bulunan kısmıdır.Kalın bağırsakta besinler içerisinde kalan su ve mineraller emilir.
  • İnce bağırsak, mide ile kalın bağırsak arasındadır. 5 yaşın üstündeki insanlarda genellikle 5-6 m uzunluğundadır. Üç kısmı vardır.İnce bağısakta ayrıca sindirim yüzeyini genişleten villuslar(tümür) da vardır.Bu villüslerin sayesinde emilim gerçekleşir.Bu villuslar girinti ve çıkıntılardan oluşmuştur.
   • duodenum veya onikiparmak bağırsağı, ince bağırsağın ilk ve en kısa kısmıdır. Mideyi jejunuma bağlayan bir tüptür. pH seviyesi yaklaşık 9'dur.
   • jejunum, ince bağırsağın orta kısmıdır, duodenum ile ileum arasında bulunur. Yetişkin insanlarda boyu 2-8 metre arasında değişir. pH seviyesi yaklaşık 7-8 aralığındadır.
   • ileum, ince bağırsağın son kısmı. İnsanlarda yaklaşık 4 metre uzuluğundadır. İleoçekal valv ile çekumdan ayrılır. pH seviyesi genellikle 7-8 arasındadır.
  • kalın bağırsak, üç kısmı vardır:
   • çekum veya kör bağırsak, kalın bağırsağın ilk kısmıdır. Apandis çekumun bir uzantısıdır.
   • kolon, kalın bağırsak için kullanılan bir terimdir. Çekumdan rektuma kadar ki kısım için kullanılır. Kendi içinde dört kısma ayrılır, çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon ve sigmoid kolon.
   • rektum, kalın bağırsağın son kısmıdır.
Ayrıca kalın bağırsak sindirime katılmaz.Çünkü sindirim ince bağırsaktan besinlerin kana geçmesi ile sona erer.Besinler kan yoluyla vücuda taşınır. -
 • anus, rektumun dış açıklığıdır. Kapanması sfinkter kaslarca kontrol edilir.
Dışkılar vücuttan anüsten geçerek atılırlar.
*İlgili organlar*
Sindirim sistemi ve sindirim borusu ile ilgili başka organlar da vardır. Karaciğer sindirimde rol oynayan safrayı üretir. Pankreas ise bikarbonat ve tripsin, kemotripsin, lipaz ve panktreatik amilaz gibi çeşitli enzimler içeren bir sıvıyı ince bağırsağa salgılar. Böylece bu bezler sindirimde yer almış olurlar.

Sindirim ve çıkartım [değiştir]

Konu hakkında detaylı bilgi için Sindirim maddesine bakınız. Ağızda, yiyecek dişler ve dil tarafından mekanik olarak parçalanırken, tükürük tarafından kimyasal olarak da bir ölçüde parçalanır. Daha sonra peristaltizm ile yemek borusundan (özofagus) mideye geçer. Burada parçalama işlemi devam eder. Büyük yiyecek parçaları (bolus) daha küçük parçalara ayrılır yani büyük oranda mekaniktir. Bununla beraber, küçük miktarda kimyasal işlem de meydana gelir; özellikle proteinler midedeki enzimlerin yardımıyla kimyasal olarak parçalanmaya başlar. Gıda daha sonra ince bağırsağa girer ki burada enzimler ve bakteri yardımıyla parçalama işlemi meydana gelir ve yararlı partiküller kana emilir. Kalan partiküller ise kalın bağırsaktan geçer ve sonunda dışkı biçiminde vücuttan atılır.
Sindirim hem hormonlar hem de otonom sinir sistemi tarafından düzenlenir:
 • Sindirim sistemininin görevlerini kontrol eden temel hormonlar mide ve ince bağırsak mukozasındaki hücreler tarafından salgılanır. Bu hormonlar, örneğin sekretin, gastrin ve kolesistokinin, kana sindirim borusu tarafından bırakılırlar ve sindirim sıvılarını uyarıp organ hareketlerine neden olurlar.
 • Otonomik sinir sisteminin iki kolu da sindirim işlemini etkiler; parasempatik sinirler salgıları ve peristaltizmi uyarırken, sempatik sinirlerin etkisi daha baskılayıcıdır.
Sindirim borusu aynı zamanda bağışıklık sisteminin bir bölümüdür (Coico et al 2003). Midenin düşük pH (1-4 arası) seviyesi, mideye giriş yapan birçok mikroorganizma için ölümcüldür. Benzer bir şekilde, mukus (IgA antikorları içerir) bu mikroorganizmaların çoğunu nötralize eder. Sindirim borusundaki diğer farktörler de bağışıklığa yardımcı olurlar; safra ve tükürükteki enzimler dahil. Sağlığa yardımcı bağırsak bakterileri de potansiyel olarak zararlı olabilecek sindirim borusundaki bakterilerin aşırı çoğalmasını önlemeye yardımcı olur.Bakterilerin yüzüne ölebiliriz. İnce bağırsağın görevi:Midedeki yemeklerin kalın bağırsaktan ince bağırsağa geçip ordan da boşaltılmasıdır.İİİİİİ

Hastalıkları [değiştir]

Tıbbın sindirim sistemi fonksiyonları ve bozukluklarını konu edinen dalı gastorenterolojidir. Sindirim sistemi ile ilgili en sık yapılan şikayetlerden bazıları bulantı ve kusma, dispepsi, ishal ve kabızlıktır. Ülser ve reflü özellikle son dönemlerde adını fazlaca duyurmuş hastalıklardandır. En sık rastlanan sindirim sistemi hastalıkları şunlardır;
 • Ülser (onikiparmak bağırsağı ve yaralar)
 • Gastrit (mide iç dokusu iltihabı)
 • Siroz (Hepatit B ve Hepatit C gibi sarılık virüsleri ve uzun süreli yoğun alkol alımı sonucunda gelişen, ilk aşamalarında tedavi edilmezse, kanama ve koma sonucu ölüme yol açan hastalık)
 • Spastik kolon (çok yaygın görülen sancılı kramplar, ishal ve kabızlık şeklinde seyreden bir kalın bağırsak hastalığı)
 • Safra kesesi taşları ve iltihapları (yemek borusu, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas ve safra kesesi kanserleri)
 • Kanamalar (onikiparmak bağırsağı ülseri, mide ülseri ve erozyonları, yemek borusu, mide ve kalın bağırsak kanserleri ve yemek borusu varislerinin neden olduğu kanamalar)
 • Hemoroitler (basur, mayasıl)
200px 17th century Persian digestive system magnify clip
Sindirim sistemini gösteren bir 17. yüzyıl Pers çizimi.Temel Sindirim Organları

Ağız
Yutak
Yemek borusu
Mide
İnce bağırsak [[pankreas
]] Kalın bağırsak karaciger Anüs

Yardımcı Sindirim Organları

Karaciğer
Pankreas
Misafir
8 Mart 2010 18:02   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

tek hücrelilerde sindirim nasıl oluyor?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sindirim sistemi hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

Sindirim sonucu oluşan besinlerin içerikleri hakkında bilgi verir misiniz?
sindirim sonucu oluşan besin içerikleri nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Eylül 2014 22:11
Sindirim ve boşaltım sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?
sindirim sistemini anlatınız boşaltımı anlatınız lütfen
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 5 Ocak 2014 14:31
Sindirim sistemi rahatsızlıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?
sindirim sitemi rahatsızlıkları hakkında bilgi istiyorum!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 2 Ekim 2013 16:49
Bağışıklık sistemi ve bağışıklık sistemi hastalıkları hakkında bilgi verir misiniz?
bağışıklık sistemi hastalıklarını liste halinde söylerseniz çok sevinirim...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 26 Nisan 2013 18:40
Sindirim sistemi organları ve görevleri hakkında bilgi verir misiniz?
sindirim sistemi organlarımızın detaylı görevleri?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 5 Şubat 2012 18:28
 
Sayfa 0.276 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu