Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Kızların eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafiraaaa tarafından 30 Eylül 2009 (20:20) tarihinde açılmıştır.
17567 kez görüntülenmiş, 19 cevap yazılmış ve son mesaj 30 Eylül 2013 (18:48) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 30 Eylül 2009, 20:20

Kızların eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

#1 (link)
Misafiraaaa
Ziyaretçi
Misafiraaaa - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
kızların eğitimi hakkında bilgiler bulabilir misiniz?
En iyi cevap elif pek tarafından gönderildi

kızlar neden okula gönderilmiyor.erkekler neden gönderiliyor.kız ve erkek arasındaki eğitim farkı nedir?
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 30 Eylül 2009, 23:48

Kızların eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
Misafiraaaa adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

kızların eğitimi hakkında bilgiler bulabilir misiniz?
Eğitimde ve Toplumsal Kalıtımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması

Türkiye orta gelirli bir ülke olup, toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitim ve ekonomik adalet bağlamlarındaki kalkınma göstergeleri diğer OECD ve AB devletlerinin çok altındadır. Türkiye’nin benzer ülkelerle karşılaştırılabilecek bir kalkınma rotası izlemesi ve AB’ye tam üyelik hedefine ulaşması için hizmet ve politikalarda toplumsal cinsiyet eşitliğine önemli bir yer vermesi gerekmektedir.
Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğini arttırarak Türkiye’nin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Proje, Avrupa Komisyonu’nun "Kalkınma İşbirliklerine Toplumsal Cinsiyet Konusunun Entegre Edilmesi” başlıklı hibe programı (B7-6220) kapsamında uygulanmakta olup, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER) ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ortaklığı tarafından yürütülmektedir ve 3 yıl sürmesi planlanmaktadır.
Projenin hedeflediği gruplar iki düzeyde ifade edilebilir. Bunlardan ilki Güneydoğu Anadolu’daki 3 il (Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa) ve Türkiye’nin en yüksek nüfuslu ve en fazla göç alan ilindeki (İstanbul) okuryazar olmayan genç kız ve kadınlar, temel eğitim çağında kız çocukları bulunan anne babalar, toplum mensupları, yerel yetkililer, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarıdır. Ulusal düzeyde ise politika belirleyiciler, medya kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları hedeflenmektedir.
Proje, Türkiye’de kız çocuklarının ve kadınların eğitim hizmetlerine ulaşmasını dolayısıyla da toplumsal hayata katılımlarını sistematik olarak etkileyen/engelleyen tutum, uygulama ve politikalara karşı müdahaleler gerçekleştirmek için 3 temel alanda faaliyet göstermektedir.

bullet2 Temel eğitimdeki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini azaltmaya yönelik toplum-merkezli bir model geliştirmek: Anne-babalar, öğretmenler, yetkililer ve daha geleneksel ve kırsal bölgelerde geniş ailenin kız çocuklarının eğitimi ile kadın okuryazarlığının önemine duyarlı hale getirilmesi, kız çocuklarının ve kadınların eğitim olanaklarına ulaşmalarını engelleyen ataerkil tutumların etkisinin hafifletilmesi ve toplumun kız çocuklarının eğitiminin önemi konusunda olumlu tutumlar geliştirmeye yönelik
 • Anne baba seminerleri
 • Toplumu bilgilendirme toplantıları
 • Diyalog ziyaretleri
 • Toplumsal duyarlılık yaratacak iletişim çalışmaları
gerçekleştirilmektedir.
bullet2 Okuryazar olmayan kadın sayısını azaltmak, özel ve toplumsal alanda kadınların karar alma mekanizmalarına katılımını attırmak: Okuma yazma bilmeyen yoksul genç kadınların sosyo-ekonomik, kültürel, lojistik ve yaşam tarzı kısıtlarına ve özel ihtiyaçlarına uygun bir işlevsel okuryazarlık ve kadın destek programı ile okuryazarlık becerilerini yeni edinmekte olan kadınlar için bir siyasi okuryazarlık modülü geliştirilmiştir. Bu doğrultuda, proje illerinde okuma yazma bilmeyen genç kız ve kadınlara yönelik olarak
 • İşlevsel Yetişkin Okuryazarlığı Programı
 • Yurttaşlık Eğitimi Programı
bölümlerinden oluşan bu yeni okuryazarlık ve kadın destek eğitimine katılan genç kadınlar, bilinç yükseltme faaliyetleri ve toplum girişimleri aracılığıyla aile içinde karar alma mekanizmalarına, okul-aile birliklerine, yerel sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlere ve seçimlere daha fazla katılmaları için teşvik edilmektedir. Bu faaliyetler bir yandan da proje çerçevesinde eğitici ve idareci olarak kadınlara yer vererek iş ve kapasite geliştirme olanakları yaratmaktadır.
bullet2 Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için yerel ve ulusal politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak: Müdahalelerin sadece sürdürülebilir değil, nüfusun daha geniş kitlelerine de faydalı olması için politikaları etkilemek için, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik politikaların izlenmesi ve oluşturulmasına yönelik bir dizi kapasite geliştirme faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede
 • Eğitimde cinsiyet eşitsizliklerinin izlenmesine yönelik yerel sivil izleme grupları ve ulusal izleme grubu oluşturulmuştur.
 • Eğitimde cinsiyet eşitsizliği alanında tartışma platformları yaratacak yerel çalışma atölyeleri ve ulusal konferanslar gerçekleştirilmektedir.
 • Eğitim alanında cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik “en iyi uygulamalar”ın saptanması ve yaygınlaştırılması için çalışılmaktadır.
 • Okul terkinin izlenmesi ve değerlendirilmesi için bir izleme modeli geliştirilmektedir.
 • Gazetecilerin eğitim haberlerini hazırlamalarına yönelik bir gazeteci eğitim semineri düzenlenecektir.
 • Kız çocuklarının eğitimi konusunda kaynak oluşturacak bir web sitesi hazırlanmıştır.

Kaynak
Rapor Et
Eski 7 Ekim 2009, 16:59

Kız - erkek arasındaki eğitim farkı neden kaynaklanıyor?

#3 (link)
elif pek
Ziyaretçi
elif pek - avatarı
kızlar neden okula gönderilmiyor.erkekler neden gönderiliyor.kız ve erkek arasındaki eğitim farkı nedir?
Rapor Et
Eski 7 Ekim 2009, 17:49

Kız ve erkek arasında ki eğitim farkı nedir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kız ve erkek arasındaki eğitim farkı nedir? erkekler neden daha coğunlukla okula gidiyor?kızların okuması neden kısıtlanıyor?
Rapor Et
Eski 7 Ekim 2009, 20:38

Kızların erkeklere kıyasla okullaşmamasının nedenleri nedir?

#5 (link)
elif pek
Ziyaretçi
elif pek - avatarı
kızların erkeklere oranla okullaşmamasının nedenleri nelerdir?
Rapor Et
Eski 3 Ekim 2010, 18:23

Kızların eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kızların eğitimine önem verilmeli
Rapor Et
Eski 23 Eylül 2011, 16:06

ndn cvp vermion?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkiler cvp verin yaaa
Rapor Et
Eski 26 Eylül 2011, 18:00

Kızların eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kızlar okula alıştırılması bence ve toplumca cok iyi bişey
Rapor Et
Eski 26 Eylül 2011, 18:43

Kzların eğitimi neden önemlidir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Kzların eğitimi neden önemlidir?
Rapor Et
Eski 26 Eylül 2011, 20:27

Kızların eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bunun ana dusuncesi nedir arkadaslar lutfen cevap verirmisinz?
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.205 saniyede (76.84% PHP - 23.16% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 15:29
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi