Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

"Bugünün işini yarına bırakma" atasözünün hikayesi nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda MeLL tarafından 30 Eylül 2009 (22:09) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
28985 kez görüntülenmiş, 10 cevap yazılmış ve son mesaj 28 Eylül 2012 (18:42) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.33  |  Oy Veren: 12      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 30 Eylül 2009, 22:09

#1 (link)
MeLL
Ziyaretçi
MeLL - avatarı
BUGÜNÜN İŞİNİ YARINA BIRAKMA atasözünün hikayesi nedir bilen war mı
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Alıntı:
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde bir karınca varmış. Çok çalışıyormuş. O sırada Ağustos Böceği kışa hazırlık için hiçbir şey yapmıyormuş. Hergün boş boş vakit geçiriyormuş.

Karınca, Ağustos Böceğin'e bakmış. "Kışa neden hazırlanmıyorsun? Hazırlanmazsan kışın sen donarsın ve en kötüsüde ölürsün." demiş.

Ağustos Böceğ'i, karıncaya hiç aldırış etmemiş ve boş zaman geçire geçire kış gelmiş.

Karınca o kadar çalışmış ki evinde sıcacık oturuyormuş. Ama Ağustos Böceği çalışmayarak kışın dersini almış.

Karıncanın kapısını çalmış. Karınca kapıyı açmış. Karınca kapıyı açar açmaz evden leziz yemek kokuları geliyormuş. Ağustos Böceği, "karıncaya lütfen beni içeri al sana yalvarıyorum!" demiş.

Karınca "Senin bana yarvarman işime yaramaz. Ama bir daha kış gelirse kendin çalışıp ve hak ettiğini alırsın.Zaten ATALARIMIZ ne demiş "BÜGÜNÜN İŞİNE YARINA BIRAKMA!"diyerek Ağustos Böceği'ne iyice bir ders vermiş.

BEN BUKONU HAKKINDA BİR ŞEY DEMİYORUM**ÇALIŞAN KİŞİ BAŞARIYA ULAŞIR**BENİM SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZÜM YOK. AMA HEP KARINCA, ARI GİBİ ÇOK ÇALIŞIN.AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ YAPARAK HİÇBİR ŞEY ELDE EDEMEYİZ..
kaynak
Rapor Et
Reklam
Eski 30 Eylül 2009, 22:34

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde bir karınca varmış. Çok çalışıyormuş. O sırada Ağustos Böceği kışa hazırlık için hiçbir şey yapmıyormuş. Hergün boş boş vakit geçiriyormuş.

Karınca, Ağustos Böceğin'e bakmış. "Kışa neden hazırlanmıyorsun? Hazırlanmazsan kışın sen donarsın ve en kötüsüde ölürsün." demiş.

Ağustos Böceğ'i, karıncaya hiç aldırış etmemiş ve boş zaman geçire geçire kış gelmiş.

Karınca o kadar çalışmış ki evinde sıcacık oturuyormuş. Ama Ağustos Böceği çalışmayarak kışın dersini almış.

Karıncanın kapısını çalmış. Karınca kapıyı açmış. Karınca kapıyı açar açmaz evden leziz yemek kokuları geliyormuş. Ağustos Böceği, "karıncaya lütfen beni içeri al sana yalvarıyorum!" demiş.

Karınca "Senin bana yarvarman işime yaramaz. Ama bir daha kış gelirse kendin çalışıp ve hak ettiğini alırsın.Zaten ATALARIMIZ ne demiş "BÜGÜNÜN İŞİNE YARINA BIRAKMA!"diyerek Ağustos Böceği'ne iyice bir ders vermiş.

BEN BUKONU HAKKINDA BİR ŞEY DEMİYORUM**ÇALIŞAN KİŞİ BAŞARIYA ULAŞIR**BENİM SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZÜM YOK. AMA HEP KARINCA, ARI GİBİ ÇOK ÇALIŞIN.AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ YAPARAK HİÇBİR ŞEY ELDE EDEMEYİZ..
kaynak
Rapor Et
Eski 30 Eylül 2009, 22:41

#3 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Çok güzel bir soru, doğrusu ben de merak ederim bazan Atasözlerimizin söylenme nedenini.
Sanırım bazıları ünlü düşünürlere ait sözler gibi, ismiyle tanıyıp bildiğimiz , saygı duyduğumuz Atalarımızın söylediği sözler gibi, hatta Ayetler gibi tartışılmaz sözler iken bazıları da toplumları bir düzen etrafında birleştirmek için özellikle düşünülüp söylenmiş ve yaygınlaştırılmış sözler.

"Bugünün işini yarına bırakma" da tembelleşen bir toplumu üretken yapmak için özellikle söylenmiş olabilir.

İnternette aradım şöyle açıklıyor, ki açıklama olmasa da kendisini çok açık ifade eden bir söz.

Bugünün işini yarına bırakma.
Bir iş günü gününe yapılmalıdır. İşi yarına bırakmak kimi olumsuzlukları da beraberinde getirir. Yarın daha önemli bir işin çıkmayacağını nereden bilebiliriz? Diyelim ki çıktı, o zaman ne yapacağız? Kuşkusuz bugünkü işten önce onu yapacağız, bugünkü iş de kalacak. Dolayısıyla işler birikmeye başlayacak, çıkmaza girecek. Ayrıca bugün yapılması gereken işin sonraki güne bırakılmasıyla önemini yitirmesi, istenen sonucu vermemesi de söz konusu olabilir.

Rapor Et
Eski 16 Ocak 2010, 15:46

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
peki "tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır." atasözünün hikayesi nedir?
Rapor Et
Eski 18 Nisan 2010, 13:38

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sütten ağızı yanan yoğurtu üfleyerek yer ne anlama geLmektedir aciL Lazım yardımcı oLursanız sevinirim
Rapor Et
Eski 29 Aralık 2010, 15:47

hayat

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hayat cok farklı bir okadarda heycanlı hiç bir gümün bir gününü tumaz her gün bu günde bunu örenecegiz
Rapor Et
Eski 9 Ocak 2011, 16:19

ödev

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bana yardım eder misiniz? ödevim varda bugünün iişini yarına bırakma atasözü ile ilgili hikaye.
Rapor Et
Eski 9 Ocak 2011, 16:24

bugünün işini yarına bırakma

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Bugünün işini yarına bırakma atasözü ile ilgili hikaye cevaplarsanız sevinirim.
Rapor Et
Eski 6 Mayıs 2011, 10:03

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bana gülü seven dikenine katlanır ve acele işe şeytan karışır.. (acil ıoff)
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2011, 19:31

bugünün işini yarına bırakma

#10 (link)
yusuf2001
Ziyaretçi
yusuf2001 - avatarı
Ben ''Bugünün işini yarına bırakma''cümleli çok kısa bir hikaye istiyorum.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.186 saniyede (74.68% PHP - 25.32% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 23:57
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi