Arama

"Bugünün işini yarına bırakma" atasözünün hikayesi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Eylül 2012 Gösterim: 42.179 Cevap: 10
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
30 Eylül 2009       Mesaj #1
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
BUGÜNÜN İŞİNİ YARINA BIRAKMA atasözünün hikayesi nedir bilen war mı
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı

Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde bir karınca varmış. Çok çalışıyormuş. O sırada Ağustos Böceği kışa hazırlık için hiçbir şey yapmıyormuş. Hergün boş boş vakit geçiriyormuş.

Sponsorlu Bağlantılar
Karınca, Ağustos Böceğin'e bakmış. "Kışa neden hazırlanmıyorsun? Hazırlanmazsan kışın sen donarsın ve en kötüsüde ölürsün." demiş.

Ağustos Böceğ'i, karıncaya hiç aldırış etmemiş ve boş zaman geçire geçire kış gelmiş.

Karınca o kadar çalışmış ki evinde sıcacık oturuyormuş. Ama Ağustos Böceği çalışmayarak kışın dersini almış.

Karıncanın kapısını çalmış. Karınca kapıyı açmış. Karınca kapıyı açar açmaz evden leziz yemek kokuları geliyormuş. Ağustos Böceği, "karıncaya lütfen beni içeri al sana yalvarıyorum!" demiş.

Karınca "Senin bana yarvarman işime yaramaz. Ama bir daha kış gelirse kendin çalışıp ve hak ettiğini alırsın.Zaten ATALARIMIZ ne demiş "BÜGÜNÜN İŞİNE YARINA BIRAKMA!"diyerek Ağustos Böceği'ne iyice bir ders vermiş.

BEN BUKONU HAKKINDA BİR ŞEY DEMİYORUM**ÇALIŞAN KİŞİ BAŞARIYA ULAŞIR**BENİM SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZÜM YOK. AMA HEP KARINCA, ARI GİBİ ÇOK ÇALIŞIN.AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ YAPARAK HİÇBİR ŞEY ELDE EDEMEYİZ..
kaynak
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
30 Eylül 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı

Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde bir karınca varmış. Çok çalışıyormuş. O sırada Ağustos Böceği kışa hazırlık için hiçbir şey yapmıyormuş. Hergün boş boş vakit geçiriyormuş.

Sponsorlu Bağlantılar
Karınca, Ağustos Böceğin'e bakmış. "Kışa neden hazırlanmıyorsun? Hazırlanmazsan kışın sen donarsın ve en kötüsüde ölürsün." demiş.

Ağustos Böceğ'i, karıncaya hiç aldırış etmemiş ve boş zaman geçire geçire kış gelmiş.

Karınca o kadar çalışmış ki evinde sıcacık oturuyormuş. Ama Ağustos Böceği çalışmayarak kışın dersini almış.

Karıncanın kapısını çalmış. Karınca kapıyı açmış. Karınca kapıyı açar açmaz evden leziz yemek kokuları geliyormuş. Ağustos Böceği, "karıncaya lütfen beni içeri al sana yalvarıyorum!" demiş.

Karınca "Senin bana yarvarman işime yaramaz. Ama bir daha kış gelirse kendin çalışıp ve hak ettiğini alırsın.Zaten ATALARIMIZ ne demiş "BÜGÜNÜN İŞİNE YARINA BIRAKMA!"diyerek Ağustos Böceği'ne iyice bir ders vermiş.

BEN BUKONU HAKKINDA BİR ŞEY DEMİYORUM**ÇALIŞAN KİŞİ BAŞARIYA ULAŞIR**BENİM SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZÜM YOK. AMA HEP KARINCA, ARI GİBİ ÇOK ÇALIŞIN.AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ YAPARAK HİÇBİR ŞEY ELDE EDEMEYİZ..
kaynak
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
30 Eylül 2009       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Çok güzel bir soru, doğrusu ben de merak ederim bazan Atasözlerimizin söylenme nedenini.
Sanırım bazıları ünlü düşünürlere ait sözler gibi, ismiyle tanıyıp bildiğimiz , saygı duyduğumuz Atalarımızın söylediği sözler gibi, hatta Ayetler gibi tartışılmaz sözler iken bazıları da toplumları bir düzen etrafında birleştirmek için özellikle düşünülüp söylenmiş ve yaygınlaştırılmış sözler.

"Bugünün işini yarına bırakma" da tembelleşen bir toplumu üretken yapmak için özellikle söylenmiş olabilir.

İnternette aradım şöyle açıklıyor, ki açıklama olmasa da kendisini çok açık ifade eden bir söz.

Bugünün işini yarına bırakma.
Bir iş günü gününe yapılmalıdır. İşi yarına bırakmak kimi olumsuzlukları da beraberinde getirir. Yarın daha önemli bir işin çıkmayacağını nereden bilebiliriz? Diyelim ki çıktı, o zaman ne yapacağız? Kuşkusuz bugünkü işten önce onu yapacağız, bugünkü iş de kalacak. Dolayısıyla işler birikmeye başlayacak, çıkmaza girecek. Ayrıca bugün yapılması gereken işin sonraki güne bırakılmasıyla önemini yitirmesi, istenen sonucu vermemesi de söz konusu olabilir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki "tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır." atasözünün hikayesi nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Nisan 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sütten ağızı yanan yoğurtu üfleyerek yer ne anlama geLmektedir aciL Lazım yardımcı oLursanız sevinirimMsn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayat cok farklı bir okadarda heycanlı hiç bir gümün bir gününü tumaz her gün bu günde bunu örenecegiz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana yardım eder misiniz? ödevim varda bugünün iişini yarına bırakma atasözü ile ilgili hikaye.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bugünün işini yarına bırakma atasözü ile ilgili hikaye cevaplarsanız sevinirim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mayıs 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana gülü seven dikenine katlanır ve acele işe şeytan karışır.. (acil ıoff)
yusuf2001 - avatarı
yusuf2001
Ziyaretçi
15 Aralık 2011       Mesaj #10
yusuf2001 - avatarı
Ziyaretçi
Ben ''Bugünün işini yarına bırakma''cümleli çok kısa bir hikaye istiyorum.