PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Otoskleroz ameliyatının riski nedir, ameliyat ne kadar sürer?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir10:13, 7 Ekim 2009 
Alıntı:
otoskleroz ameliyatı

otoskleroz ameliyatının riski nedir,ameliyet ne kadar sürer, ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?
En iyi cevap ener tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
otoskleroz ameliyatının riski nedir,ameliyet ne kadar sürer, ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat Sonrası Seyir Nasıldır?

nAmeliyat sonrası baş dönmeleri olağandır ve gittikçe azalarak 7-10 gün kadar sürebilir. Bazen bulantı ve kusma da baş dönmesine eşlik eder. Ağrı nadiren olur ve hafiftir.
nİlk günlerde hasta yürürken yakınlarından destek alma gereksinimi duyabilir, araba kullanmak genellikle 2. haftadan sonra ve baş hareketleri ile oluşan baş dönmesinin tamamen düzelmesinin ardından düşünülmelidir.
nKulak içine yerleştirilen tampon 1 ya da 2 hafta sonra alınır.
nHastalara 2 ay kadar bir süre ağır bedensel iş yapmamaları, ağır yük kaldırmamaları, ıkınmamaları, basınç değişikliklerine maruz kalacakları uçak veya kara yolculukları yapmamaları öğütlenir.
nAmeliyat lokal anestezi ile yapılırsa hasta işitmesindeki düzelmeyi o sırada fark edecektir. Ameliyat tamamlanıp kulak kanalı tamponla kapatılınca işitme tekrar azalır ve ameliyattan önceki haline döner.
nTampon çıkartıldıktan sonra işitme yavaş yavaş iyileşecektir ancak tam düzelme 2 ayı bulabilir. Bu 2 aylık dönem içinde hasta kulakta çıtırtı benzeri sesler duyabilir, sesler bozuk hoparlörden geliyor gibi, metalik olarak algılanabilir. Yüksek seslerden duyulan rahatsızlık ta, ilk haftalarda hastaların sık dile getirdiği yakınmalardandır.
nÇoğu hasta 7-10 günden sonra işinin başına dönebilir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

§Dilin ameliyatlı kulak tarafında tat değişiklikleri
§İşitmenin düzelmemesi
§Kulak zarında delik oluşması
§Ameliyat edilen kulakta işitmenin daha kötüye gitmesi, hatta tamamen kaybı
§Yüz felci (hemen her zaman geçicidir)
§Orta kulakta iltihap gelişmesi
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kulak ameliyati kac saat surer
  • kulak zari ameliyati kac saat surer
  • otoskleroz ameliyati
Cevap
ener10:27, 7 Ekim 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:

Ameliyat Sonrası Seyir Nasıldır?

nAmeliyat sonrası baş dönmeleri olağandır ve gittikçe azalarak 7-10 gün kadar sürebilir. Bazen bulantı ve kusma da baş dönmesine eşlik eder. Ağrı nadiren olur ve hafiftir.
nİlk günlerde hasta yürürken yakınlarından destek alma gereksinimi duyabilir, araba kullanmak genellikle 2. haftadan sonra ve baş hareketleri ile oluşan baş dönmesinin tamamen düzelmesinin ardından düşünülmelidir.
nKulak içine yerleştirilen tampon 1 ya da 2 hafta sonra alınır.
nHastalara 2 ay kadar bir süre ağır bedensel iş yapmamaları, ağır yük kaldırmamaları, ıkınmamaları, basınç değişikliklerine maruz kalacakları uçak veya kara yolculukları yapmamaları öğütlenir.
nAmeliyat lokal anestezi ile yapılırsa hasta işitmesindeki düzelmeyi o sırada fark edecektir. Ameliyat tamamlanıp kulak kanalı tamponla kapatılınca işitme tekrar azalır ve ameliyattan önceki haline döner.
nTampon çıkartıldıktan sonra işitme yavaş yavaş iyileşecektir ancak tam düzelme 2 ayı bulabilir. Bu 2 aylık dönem içinde hasta kulakta çıtırtı benzeri sesler duyabilir, sesler bozuk hoparlörden geliyor gibi, metalik olarak algılanabilir. Yüksek seslerden duyulan rahatsızlık ta, ilk haftalarda hastaların sık dile getirdiği yakınmalardandır.
nÇoğu hasta 7-10 günden sonra işinin başına dönebilir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

§Dilin ameliyatlı kulak tarafında tat değişiklikleri
§İşitmenin düzelmemesi
§Kulak zarında delik oluşması
§Ameliyat edilen kulakta işitmenin daha kötüye gitmesi, hatta tamamen kaybı
§Yüz felci (hemen her zaman geçicidir)
§Orta kulakta iltihap gelişmesi
Cevap
Misafir02:05, 4 Ağustos 2010 
benim her iki kulagımda da bu hastalık vardı birinden amaliyat oldum su an çok iyi suan doktoruma çok duymaktan yakını yorum bence bu hastalı olan her kez biran önce amaliyat olup kurtulsunlar bir sene sonrada diyr kulagımdan olucam herkeze gecmis olsun
Cevap
Misafir15:08, 11 Ağustos 2010 
hangi dr a oldunuz acaba. ben iyi bir dr arıyorum ama bulamıyorum.
Cevap
Misafir11:20, 12 Temmuz 2011 
belirli yaş seviyesine ulaşıldığında bu ameliyat yapılıyormuş. sizin yaşınız kaç beni ameliyat yapmıyorlar. 21 yaşındayım 25 i beklemeliymişim
Cevap
Misafir14:53, 13 Ağustos 2011 
ben bu ameliyatı 18 yaşında oldum hatta üzerinden daha yeni 3 hafta geçti bence başka doktorlarada danışmalısın
Cevap
Misafir13:22, 24 Mart 2012 
hangi doktora ameliyat oldunuz benim doktorum ameliyat olamayacağımı söyledi
Cevap
Misafir12:58, 3 Mayıs 2012 
ben 7 sene önce 20 yaşındayken olmuştum bu ameliyatı.2 gün boyunca hiç geçmeyen kulak çınlamasıyla gittim doktora.ve ameliyatım 2,5 saat sürdü.ben gazi üniversitesindeki suat özbilen hoca tarafından ameliyat edildim.ama kulağım tam net duymuyor.gürültülü bir ortama girdiğimde metalik bir ses olarak algılıyorum bütün sesleri.diğer kulağımdanda ameliyat olmam gerekiyor ama cesaret edemiyorum.ameliyat sonrası problemli geçiyor.geçmiş olsun
Cevap
Misafir04:03, 4 Mayıs 2012 
Bende de otoskleroz var ameliyat mı olmalıyım işitme cihazımı kullanmalıyım bilmiyorum ama bu durumdan çok huzursuzum mutsuzum :/
Cevap
Misafir16:53, 7 Haziran 2012 
bende oldum bu ameliyatı 3 hafta önce ama hala bir düzelme hissetmedim hatta kulagımda cınlama sesi daha cok arttı doktora soruyorum zamanla gecer diyor ama bana hic oyle gelmıyor.
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama