Arama

Otoskleroz ameliyatının riski nedir, ameliyat ne kadar sürer?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Eylül 2016 Gösterim: 29.450 Cevap: 22
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

otoskleroz ameliyatı

otoskleroz ameliyatının riski nedir,ameliyet ne kadar sürer, ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

otoskleroz ameliyatının riski nedir,ameliyet ne kadar sürer, ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat Sonrası Seyir Nasıldır?
Sponsorlu Bağlantılar

n Ameliyat sonrası baş dönmeleri olağandır ve gittikçe azalarak 7-10 gün kadar sürebilir. Bazen bulantı ve kusma da baş dönmesine eşlik eder. Ağrı nadiren olur ve hafiftir.
n İlk günlerde hasta yürürken yakınlarından destek alma gereksinimi duyabilir, araba kullanmak genellikle 2. haftadan sonra ve baş hareketleri ile oluşan baş dönmesinin tamamen düzelmesinin ardından düşünülmelidir.
n Kulak içine yerleştirilen tampon 1 ya da 2 hafta sonra alınır.
n Hastalara 2 ay kadar bir süre ağır bedensel iş yapmamaları, ağır yük kaldırmamaları, ıkınmamaları, basınç değişikliklerine maruz kalacakları uçak veya kara yolculukları yapmamaları öğütlenir.
n Ameliyat lokal anestezi ile yapılırsa hasta işitmesindeki düzelmeyi o sırada fark edecektir. Ameliyat tamamlanıp kulak kanalı tamponla kapatılınca işitme tekrar azalır ve ameliyattan önceki haline döner.
n Tampon çıkartıldıktan sonra işitme yavaş yavaş iyileşecektir ancak tam düzelme 2 ayı bulabilir. Bu 2 aylık dönem içinde hasta kulakta çıtırtı benzeri sesler duyabilir, sesler bozuk hoparlörden geliyor gibi, metalik olarak algılanabilir. Yüksek seslerden duyulan rahatsızlık ta, ilk haftalarda hastaların sık dile getirdiği yakınmalardandır.
n Çoğu hasta 7-10 günden sonra işinin başına dönebilir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

§ Dilin ameliyatlı kulak tarafında tat değişiklikleri
§ İşitmenin düzelmemesi
§ Kulak zarında delik oluşması
§ Ameliyat edilen kulakta işitmenin daha kötüye gitmesi, hatta tamamen kaybı
§ Yüz felci (hemen her zaman geçicidir)
§ Orta kulakta iltihap gelişmesi

ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
7 Ekim 2009       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ameliyat Sonrası Seyir Nasıldır?
Sponsorlu Bağlantılar

n Ameliyat sonrası baş dönmeleri olağandır ve gittikçe azalarak 7-10 gün kadar sürebilir. Bazen bulantı ve kusma da baş dönmesine eşlik eder. Ağrı nadiren olur ve hafiftir.
n İlk günlerde hasta yürürken yakınlarından destek alma gereksinimi duyabilir, araba kullanmak genellikle 2. haftadan sonra ve baş hareketleri ile oluşan baş dönmesinin tamamen düzelmesinin ardından düşünülmelidir.
n Kulak içine yerleştirilen tampon 1 ya da 2 hafta sonra alınır.
n Hastalara 2 ay kadar bir süre ağır bedensel iş yapmamaları, ağır yük kaldırmamaları, ıkınmamaları, basınç değişikliklerine maruz kalacakları uçak veya kara yolculukları yapmamaları öğütlenir.
n Ameliyat lokal anestezi ile yapılırsa hasta işitmesindeki düzelmeyi o sırada fark edecektir. Ameliyat tamamlanıp kulak kanalı tamponla kapatılınca işitme tekrar azalır ve ameliyattan önceki haline döner.
n Tampon çıkartıldıktan sonra işitme yavaş yavaş iyileşecektir ancak tam düzelme 2 ayı bulabilir. Bu 2 aylık dönem içinde hasta kulakta çıtırtı benzeri sesler duyabilir, sesler bozuk hoparlörden geliyor gibi, metalik olarak algılanabilir. Yüksek seslerden duyulan rahatsızlık ta, ilk haftalarda hastaların sık dile getirdiği yakınmalardandır.
n Çoğu hasta 7-10 günden sonra işinin başına dönebilir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

§ Dilin ameliyatlı kulak tarafında tat değişiklikleri
§ İşitmenin düzelmemesi
§ Kulak zarında delik oluşması
§ Ameliyat edilen kulakta işitmenin daha kötüye gitmesi, hatta tamamen kaybı
§ Yüz felci (hemen her zaman geçicidir)
§ Orta kulakta iltihap gelişmesi

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim her iki kulagımda da bu hastalık vardı birinden amaliyat oldum su an çok iyi suan doktoruma çok duymaktan yakını yorum bence bu hastalı olan her kez biran önce amaliyat olup kurtulsunlar bir sene sonrada diyr kulagımdan olucam herkeze gecmis olsun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ağustos 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hangi dr a oldunuz acaba. ben iyi bir dr arıyorum ama bulamıyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Temmuz 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
belirli yaş seviyesine ulaşıldığında bu ameliyat yapılıyormuş. sizin yaşınız kaç beni ameliyat yapmıyorlar. 21 yaşındayım 25 i beklemeliymişim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ağustos 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bu ameliyatı 18 yaşında oldum hatta üzerinden daha yeni 3 hafta geçti bence başka doktorlarada danışmalısın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mart 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hangi doktora ameliyat oldunuz benim doktorum ameliyat olamayacağımı söyledi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 7 sene önce 20 yaşındayken olmuştum bu ameliyatı.2 gün boyunca hiç geçmeyen kulak çınlamasıyla gittim doktora.ve ameliyatım 2,5 saat sürdü.ben gazi üniversitesindeki suat özbilen hoca tarafından ameliyat edildim.ama kulağım tam net duymuyor.gürültülü bir ortama girdiğimde metalik bir ses olarak algılıyorum bütün sesleri.diğer kulağımdanda ameliyat olmam gerekiyor ama cesaret edemiyorum.ameliyat sonrası problemli geçiyor.geçmiş olsun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mayıs 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bende de otoskleroz var ameliyat mı olmalıyım işitme cihazımı kullanmalıyım bilmiyorum ama bu durumdan çok huzursuzum mutsuzum :/
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Haziran 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende oldum bu ameliyatı 3 hafta önce ama hala bir düzelme hissetmedim hatta kulagımda cınlama sesi daha cok arttı doktora soruyorum zamanla gecer diyor ama bana hic oyle gelmıyor.