PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Lateral ventrikül ne demektir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:01, 7 Ekim 2009 
Alıntı:
lateral ventrikül nedir

LATERAL VENTRİKÜL NE DEMEKTİR
Benzer Konular:
Etiketler:
  • bilateral lateral ventrikul nedir
  • lateral ventrikul asimetrik nedir
  • sag lateral
Cevap
Blue Blood14:03, 7 Ekim 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
LATERAL VENTRİKÜL NE DEMEKTİR
Ventriküler sistem

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara
Ventriküler sistem, medulla spinalis içindeki canalis centralis ile devam eden, beyin omurilik sıvısı ile dolu, beyindeki bir grup yapıdan oluşur.
Bileşenler [değiştir]

Sistem dört ventrikülü kapsar:
  • sağ ve sol ventriculus lateralisler
  • ventriculus tertius
  • ventriculus quartus
Bu ventriküllerden başlayan bir kaç ara bağlantı kanalı vardır fakat genelde bunlardan yalnızca ilk ikisi ventriküler sistemin bir parçası olarak kabul edilir:
İsim (Eponim İsim) Nereden Başlar Nereye Açılır sağ ve sol foramen interventriculare (Monro) ventriculus lateralis ventriculus tertius aquaductus cerebri (Sylvius) ventriculus tertius ventriculus quartus apertura mediana (Magendie) ventriculus quartus spatium subarachnoideum/cisterna magna sağ ve sol apertura lateralis (Luschka) ventriculus quartus spatium subarachnoideum/cisterna venae magnae cerebri Her ventrikül, liquor cerebrospinalis (beyin-omurilik sıvısı) üreten plexus choroideus içerir. Liquor cerebrospinalis, kendilerini sınırlayan kemik yapının içindeki beyin ile omurliği çevreleyen ve bir yastıkçık gibi koruma görevi yapan sıvıdır.
Ventriküller [değiştir]

Dört adet beyin ventrikülü vardır: sağda ve solda bir çift ventriculus lateralis, orta hatta ise ventriculus tertius ve ventriculus quartus. Cerebrum içinde yer alan şekil itibariyle C harfine benzeyen lateral ventriküller, diğer ventriküllere göre daha büyüktür ve basal ganglionların dorsal yüzünü sararlar. Lateral ventiküller cornu frontale (anterior), cornu temporale (inferior) ve cornu occipitale (posterior) aracılığıyla sırasıyla beynin frontal, occipital ve temporal loblarına uzanırlar.
İki lateral ventrikül, foramen interventriculare aracılığıyla, diencephalon'un ortasında bulunan üçüncü ventrikül (ventriculus tertius) ile bağlıdır. Üçüncü ventrikül de aquaductus cerebri aracılığıyla, rhombencephalonda bulunan dördüncü ventrikül ile bağlantılıdır. Subarachnoid boşluğa açılarak ventriküllerde üretilen beyin-omurilik sıvısının beyincik ve beyin korteksini kuşatmasını sağlayan üç delik dördüncü ventrikülde bulunur. Dördüncü ventrikül, omurilikteki canalis centralis ile devam eder ve beyin-omurilik sıvısının omuriliğin iç yüzüne de akmasına izin verir.
vikipedi
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Ed ne demektir?
What ne demektir?
İğ ne demektir?
Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS Hastalığı)
54^65 ve 14^12 ne demektir?