Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Lateral ventrikül ne demektir?

Gösterim: 19614 | Cevap: 1
Misafir
Cevaplanmamış   |    7 Ekim 2009 14:01   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Lateral ventrikül ne demektir?

Alıntı

lateral ventrikül nedir


LATERAL VENTRİKÜL NE DEMEKTİR
Blue Blood
7 Ekim 2009 14:03   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Lateral ventrikül ne demektir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

LATERAL VENTRİKÜL NE DEMEKTİR

Ventriküler sistem

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara
Ventriküler sistem, medulla spinalis içindeki canalis centralis ile devam eden, beyin omurilik sıvısı ile dolu, beyindeki bir grup yapıdan oluşur.
Bileşenler [değiştir]

Sistem dört ventrikülü kapsar:
  • sağ ve sol ventriculus lateralisler
  • ventriculus tertius
  • ventriculus quartus
Bu ventriküllerden başlayan bir kaç ara bağlantı kanalı vardır fakat genelde bunlardan yalnızca ilk ikisi ventriküler sistemin bir parçası olarak kabul edilir:
İsim (Eponim İsim) Nereden Başlar Nereye Açılır sağ ve sol foramen interventriculare (Monro) ventriculus lateralis ventriculus tertius aquaductus cerebri (Sylvius) ventriculus tertius ventriculus quartus apertura mediana (Magendie) ventriculus quartus spatium subarachnoideum/cisterna magna sağ ve sol apertura lateralis (Luschka) ventriculus quartus spatium subarachnoideum/cisterna venae magnae cerebri Her ventrikül, liquor cerebrospinalis (beyin-omurilik sıvısı) üreten plexus choroideus içerir. Liquor cerebrospinalis, kendilerini sınırlayan kemik yapının içindeki beyin ile omurliği çevreleyen ve bir yastıkçık gibi koruma görevi yapan sıvıdır.
Ventriküller [değiştir]

Dört adet beyin ventrikülü vardır: sağda ve solda bir çift ventriculus lateralis, orta hatta ise ventriculus tertius ve ventriculus quartus. Cerebrum içinde yer alan şekil itibariyle C harfine benzeyen lateral ventriküller, diğer ventriküllere göre daha büyüktür ve basal ganglionların dorsal yüzünü sararlar. Lateral ventiküller cornu frontale (anterior), cornu temporale (inferior) ve cornu occipitale (posterior) aracılığıyla sırasıyla beynin frontal, occipital ve temporal loblarına uzanırlar.
İki lateral ventrikül, foramen interventriculare aracılığıyla, diencephalon'un ortasında bulunan üçüncü ventrikül (ventriculus tertius) ile bağlıdır. Üçüncü ventrikül de aquaductus cerebri aracılığıyla, rhombencephalonda bulunan dördüncü ventrikül ile bağlantılıdır. Subarachnoid boşluğa açılarak ventriküllerde üretilen beyin-omurilik sıvısının beyincik ve beyin korteksini kuşatmasını sağlayan üç delik dördüncü ventrikülde bulunur. Dördüncü ventrikül, omurilikteki canalis centralis ile devam eder ve beyin-omurilik sıvısının omuriliğin iç yüzüne de akmasına izin verir.
vikipedi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Lateral ventrikül ne demektir? benzer konular

Is there ne demektir?
Is there ne demektir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 9 Ekim 2014 00:14
Ed ne demektir?
ed ne demek
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Ocak 2014 22:37
(C.C.) ne demektir?
(C.C.) nedir, ne anlama gelir, (C.C.) kısaltmasının açılımı nedir? (C.C.) ne demektir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Mart 2013 17:57
Sure ne demektir?
surenin anlamı nedir 4-.sınıf için sölein nolur yarın götürecem
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 30 Mart 2011 15:32
Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS Hastalığı)
ALS - Motor Nöron Hastalığı ALS yani Amyotrophic Lateral Sclerosis, ilk kez 1874 yılında tanımlandı. İlerleyici bir sinir sistemi hastalığı olan ALS motor sinirleri etkileyerek felce neden oluyor.Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) aynı zamanda Motor Nöron Hastalığı olarak anılıyor. Hastalık,...
Forum: Hastalıklar Cevap: 5
Son Mesaj: 29 Mart 2009 21:20
 
Sayfa 0.153 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu