Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Adrenalin patlaması nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda harami tarafından 10 Ekim 2009 (18:39) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
36297 kez görüntülenmiş, 46 cevap yazılmış ve son mesaj 2 Kasım 2013 (20:52) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 5.00  |  Oy Veren: 3      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 10 Ekim 2009, 18:39

#1 (link)
harami
Ziyaretçi
harami - avatarı
adrenalin patlaması nedir arkadaşlar ? ne gibi etkisi vardır insanlara ?

lütfen cevap verin arkadaşlar
En iyi cevap Just fly tarafından gönderildi

Adrenalin Patlaması nasıl olur ?, Adrenalin Patlamasının Nedenleri ?, Adrenalin Patlamasında kaynaklanan problemler ?,Adrenalin Patlaması sonuçları ?
Vücudun fazla heyecana bağlı olarak aşırı derecede adrenalin salgılamasından kaynaklanır.Salgılanan adrenalin kişiye farkında olmaksızın ekstra bir güç gelmiş gibi bir his verir.Reflekslerde hızlanmaya,aşırı cesaretlenmeye neden olur.Burada extra güçten kasıtta budur.Ekstra güç kelimesi nadirende olsa kas lifleri aşırı gelişmiş olan insanlarda görülebir.
Adrenalin patlamasında vücuttaki kol ve bacak gibi uzuvlarda hissizlik meydana gelir.Örneğin; Bir koşuda zorlanıp aşırı ısınan bacaklar yorulmaya bağlı olarak dururlar.Ancak yoğun derecede salınan Adrenalin buna izin vermez (bir süre daha).Adrenalinin etkisi geçtiğinde çok zorlanan bacaklarda vb. şiddetli ağrılar baş gösterir ki,bu ağrılar zorlamaya bağlı olarak 15 gün kadar sürebilir.
Adrenalin(Epinefrin), böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından öz bölgede salgılanan bir hormondur.

Doğada bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle, acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir. Heyecan ve korku durumunda adrenalin salgılanması artar. Kan damarlarını genişletir. Acı hissini azaltır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar, daha net ve hızlı görüş sağlanır. Adrenalin hormonunun yarılanma ömrü 20-60 saniyedir.
Adrenalinin salgılanması sırasında:
1. İskelet kaslarına ait arteriollerde genişleme, düz kas ve sindirim sistemine ait arteriollerde daralma meydana getirir.
2. Coroner arterler genişler,
3. Kan basıncı yükselir,
4. Kalp atış hızı artar,
5. Göz bebekleri(pupilla) büyür,
6. Kan şekeri(glisemi) yükselir.
Benzer Konular: Etiketler:
  • adrenalin kontrolu
  • adrenalin patlamasi
  • adrenalin patlamasi nasil olur
  • adrenalin patlamasi nedir
  • asiri adrenalin
Rapor Et
Reklam
Eski 10 Ekim 2009, 18:48

#2 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
harami adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Adrenalin Patlaması,
Vücudunu aşırı heyecena bağlı olarak aşırı derecede adrenalin salgılamasından kaynaklanır.Salgılanan adrenalin kişiye farkında olmaksızın ekstra bir güç gelmiş gibi bir his verir.Reflekslerde hızlanmaya,aşırı cesaretlenmeye neden olur.Burada extra güçten kasıtta budur.Ekstra güç kelimesi nadirende olsa kas lifleri aşırı gelişmiş olan insanlarda görülebir.
Adrenalin patlamasında vücuttaki kol ve bacak gibi uzuvlarda hissizlik meydana gelir.Örneğin; Bir koşuda zorlanıp aşırı ısınan bacaklar yorulmaya bağlı olarak dururlar.Ancak yoğun derecede salınan Adrenalin buna izin vermez (bir süre daha).Adrenalinin etkisi geçtiğinde çok zorlanan bacaklarda vb. şiddetli ağrılar baş gösterir ki,bu ağrılar zorlamaya bağlı olarak 15 gün kadar sürebilir.
Rapor Et
Eski 3 Şubat 2010, 17:28

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
harami adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

lütfen cevap verin arkadaşlar
adrenalin patlaması insan vicudundaki enerji fazlalığıdır herkezde olan birşeydir adrenalin patlaması
Rapor Et
Eski 10 Ekim 2010, 18:23

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Adrenalin patlaması ölüm korkusu gibi tehlike durumlarında ortaya çıkar, herkeste olabilicek bir şey değildir. Çok nadir görülür.
Rapor Et
Eski 28 Kasım 2010, 01:21

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bence de çok nadir görülür bir kavgada altta kalmış ve kollumu kıpırdatamayacak şekilde yorgunken dinlenip gücümü toparlamaya çalışırken arkadaşımın yüzüme dogru tuh dayak yedin dediğini duydum ve üstümdekini nasıl üstümden attıgımı ve üstüne çıktıgımı hatırlayamıyorum bile ama dayak yemekten kurtarmıştı beni
Rapor Et
Eski 28 Kasım 2010, 02:41

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
o arkadaşım dediğin adam olsaydı alay edeceğine yardım ederdi
Rapor Et
Eski 3 Ocak 2011, 23:10

adrenalini kontrol altına ala bilirmiyiz?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
5peki bu adrenalini kontrollü kullanma gibi bi imkanımız varmı kontrol altına alarak bilinçli kullanma çünkü düşünüyorumda kontrollü ele ala bilirseniz adrenalinin o zaman sizden güçlüsü yok yani.... acaba şu konuya bi açıklık getire bilirmisin????? adrenalin nasıl kontrol altına alınır....
Rapor Et
Eski 6 Şubat 2011, 01:17

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya kardeşim ne zaman ortya çıkar birde nasıl hissederiz

birde ne gibi güç verir
Son Düzenleyen Daisy-BT; 6 Şubat 2011 @ 10:24.
Rapor Et
Eski 9 Şubat 2011, 17:35

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Doğada bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle, acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir. Heyecan ve korku durumunda adrenalin salgılanması artar. Kan damarlarını genişletir. Acı hissini azaltır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar, daha net ve hızlı görüş sağlanır. Adrenalin hormonunun yarılanma ömrü 20-60 saniyedir.
Adrenalinin salgılanması sırasında:
1. İskelet kaslarına ait arteriollerde genişleme, düz kas ve sindirim sistemine ait arteriollerde daralma meydana getirir.
2. Coroner arterler genişler,
3. Kan basıncı yükselir,
4. Kalp atış hızı artar,
5. Göz bebekleri(pupilla) büyür,
6. Kan şekeri(glisemi) yükselir.
ALINTI:Adrenalin Patlaması Nedir ?, Sağlık Pasajı, sağlıklı yaşam bilgileri, güzellik formül
Rapor Et
Eski 4 Mart 2011, 22:35

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
meraba arkadaşlar kusura bakmayın evde delirecek qibi oldum ve tanımadıklarımla paylaşmak istedim bu durumu , bi kaç öncesine kadar hiç böyle birşey gelmemişti başıma ama daha dün işten dönerken küçük bi kız cocuğu elindeki yuvarlak paketi yere düşürdü yuvarlanarak aşağı inen paketin ardından koştu ileriden de mavi bir kamyonet geldiğini gördüm, kız ile aramızda 100 - 150 metre uzaklık vardı ama nasıl olduysa bir anda normal olarak görmem sıklaştı ve olayları normalden daha yüksek hızda ve normalin üzerind egörmeye başladım ve küçük kızın yanına yani 100 - 150 metreyi 3 veya 4 saniyede alarak kzıı kaldırıma cıkardım cevremdeki herkes sanki bi kaçıkmışım gibi bakıyoRlar yalwarırım yardımcı olun olayları normalden birazdaha hızlı görüyorum yardım edin
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.217 saniyede (71.99% PHP - 28.01% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 19:15
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi